Słowenia

Słowenia – atrakcje i miejsca, które warto odwiedzić

napisany przez Agata

Słowenia to kierunek nieoczywisty, to destynacja dla aktywnych.

Jest ciekawa, pociągająca i piękna. Mamy tu ponad 10000 odkrytych jaskiń i o wiele więcej nieodkrytych, cudowne rzeki do raftingu i innych sportów, ziplining, skrawek wybrzeża pachnącego i smakującego pobliskim Triestem, zielone góry i krystaliczne jeziora.

Szukacie ciekawych miejsc w Słowenii? Poniżej znajdziecie szereg inspiracji 😊.

 

Jezioro Bohinj 

Jezioro Bohinj leży w północno-zachodniej Słowenii, w samym sercu Alp Julijskich, w obrębie Parku Narodowego Triglav. Jest to największe polodowcowe jezioro w Słowenii, którego lustro wody położone jest na wysokości 526 m n.p.m., a głębokość dochodzi nawet do 45 metrów. Jest zasilane wodospadami Savicy, których źródłem jest Črno Jezero.

Więcej na ten temat TUTAJ

 

Jezioro Bled

Jezioro Bled – słoweńska perełka. Zajmuje ono powierzchnię 1,44 km², a jego głębokość dochodzi do 30,6 m. W północno-wschodniej części znajdują się źródła termalne, które sprawiają, że woda w lecie ma temperaturę dochodzącą do +26 °C. Jest to jedno z najcieplejszych alpejskich jezior. I choć woda nie jest tak krystaliczna jak w Bohińskim to kąpiel w nim sprawia naprawdę dużą przyjemność.

Więcej na ten temat TUTAJ

 

Wąwóz Vintgar

Wąwóz Vintgar wyżłobiony rwącymi wodami rzeki Radowny został udostępniony dla zwiedzających już pod koniec XIX wieku. Nazwa pochodzi z języka niemieckiego, w którym „Weingarten” oznacza „ogród winny”. Jest on oddalony od Bledu zaledwie o 4 km.

Więcej na ten temat TUTAJ

 

Rafting po rzece Soca

Bovec to popularny słoweński kurort zimowy, położony w Alpach Julijskich u zbiegu rzek Soczy i Kortinicy. W sezonie letnim staje się, a właściwie płynąca w pobliżu Soča, mekką miłośników ekstremalnych sportów wodnych. To tu bowiem ściągają z całej Europy fani raftingu, canyoningu, spływów kajakowych oraz innych ekstremalnych przygód.

Na rzece Soča można uprawiać rafting w kilku odsłonach, czyli kategoriach trudności.

Więcej na ten temat TUTAJ

 

Zipline na Słowenii

Zjazd na tyrolkach = najlepsza przygoda wakacji! 

Latem ściągają nad Soczę z całej Europy fani raftingu, canyoningu, spływów kajakowych oraz innych ekstremalnych przygód. Jest też opcja zipline, który okazał się hitem wyjazdu. Jest to podzielony na 8 odcinków 3-kilometrowy zjazd po linie. Poszczególne odcinki liczą od 100 do 250m. Wszystko odbywa się w niesamowitej scenerii wąwozu rzeki Učja. Grupa liczy od 10 do 14 osób. 

Więcej szczegółów znajdziesz TUTAJ

 

Jaskinia Postojna

Jaskinia Postojna to królowa wśród jaskiń, to symbol Słowenii i niesamowita przygoda podczas oglądania. To prawdziwy must na mapie Bałkanów. Została ona wydrążona w skałach przez rzekę Pivkę, a obejrzeć można tu niesamowite formy skalne w postaci licznych stalaktytów, stalagmitów, kolumn, draperii oraz kurtyn. Całkowita długość korytarzy jaskini przekracza 25 kilometrów, co czyni z niej jedną z największych grot na świecie.

Więcej na ten temat TUTAJ

 

Zamek Predjama

Predjamski Grad to jeden z najładniejszych i najsłynniejszych słoweńskich zamków. Pierwotna warownia powstała tu już w XII wieku i usytuowana była przy samym wejściu do skalnej jaskini. W kolejnych stuleciach zamek był wielokrotnie rozbudowywany, wychodząc tym samym poza obręb groty, która stanowiła dla niego dodatkowe zabezpieczenie. W XV wieku warownię zamieszkiwał legendarny hrabia-rozbójnik Erazm Lügger. Znany był głównie z tego, że podobnie jak Janosik napadał i grabił bogate kupieckie karawany. 

Więcej na ten temat TUTAJ

 

Jaskinia Pivka

Nieopodal Postojnej Jamy leży jaskinia Pivka – znacznie mniejsza i mogłoby się wydawać przez to uboższa. Nic jednak bardziej mylnego! Nie ma tam co prawda tylu kilometrów korytarzy, tylu kolumn, tak olbrzymich stalaktytów i stalagmitów, ale to nie szkodzi. Jest równie piękna, a zwiedza się ją znacznie spokojniej. Jaskinia ta ciągnie się wzdłuż rzeki Pivka, tej samej co wyżłobiła Postojną. Wejście jest ukryte głęboko w gęstwinie roślinności. Dziś prowadzą do niego wysokie schody, ale kiedyś jaskinia ta długo strzegła swych tajemnic.

Więcej na ten temat TUTAJ

 

Jaskinie Szkocjańskie

to zespół malowniczych grot położony na terenie Słoweńskiego Krasu w małej wiosce Matavun. To tu znajduje się największy w Europie podziemny kanion. Cały kompleks stanowi zespół połączonych ze sobą dwóch grot zwanych Jaskinią Cichą i Jaskinią Szemrzącej Wody. W pierwszej z nich panuje idealna wręcz cisza. W drugiej tę ciszę zakłóca huk płynącej podziemnym wąwozem na głębokości około 100 metrów rzeki Reka.

Więcej na ten temat TUTAJ

 

Jaskinia Križna Jama

Jest to malownicza jaskinia krasowa w południowej Słowenii, w której znajduje się blisko 50 podziemnych szmaragdowych jezior w których żyją aż 44 gatunki różnych organizmów. Tylko trzy inne groty na świecie mogą poszczycić się tak bogatą fauną. Całkowita długość korytarzy jaskini wynosi około 8 kilometrów z czego tylko niewielka część udostępniona jest dla zwiedzających. To tu dokonano niesamowitego odkrycia kości niedźwiedzi jamowych. 

Po około 100 metrach od wejścia w jaskini nie ma już światła, a zwiedzanie kontynuuje się z pomocą ręcznych latarek. Brak oświetlenia potęguje dzikość tej groty a szum podziemnej rzeki jeszcze bardziej wyostrza zmysły.

Więcej na ten temat TUTAJ

 

Piran

Piran – pachnący Triestem kawałek Słowenii. Jego starówka położona jest na malutkim półwyspie wcinającym się w morze. Miasteczko jest małe, więc spacer nie zajmie długo, ale obowiązkowa jest wspinaczka na mury obronne, tak aby spojrzeć na całość z góry – na czerwone dachy tak doskonale kontrastujące z lazurową taflą morza.

Więcej na ten temat TUTAJ

 

Wszystkie wpisy o Słowenii znajdziesz tutaj: SŁOWENIA

 

Podobał Ci się wpis? Będzie mi bardzo miło, jeżeli podzielisz się nim ze znajomymi i zostaniesz moim stałym czytelnikiem na blogu, Facebooku i Instagramie 😊

 

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x