Serbia

Mokra Góra – Szargańska Ósemka i Drvengrad

napisany przez Agata

(etap 8)(sierpień 2018)

 

 Mokra Góra atrakcje

Dziś zobaczyliśmy pierwszych turystów, i to nie serbskich…

 

Szargańska Ósemka

Jest to kolej wąskotorowa wybudowana w 1925 roku. Przebijała się ona przez Góry Tara łącząc Belgrad z Sarajewem i Dubrownikiem. Potem zaniedbana i zniszczona, zamknięta w latach 70-tych. Teraz otwarto 15-sto kilometrowy odcinek dla turystów.

Szlak wiedzie przez góry, tunele, mosty, jest tak kręty, że nazywa się Ósemka. Po drodze jest kilka stacji. Na całej długości znajdują się 22 tunele (najdłuższy, im. króla Aleksandra I liczy 1667 metrów) i 5 mostów. Ponadto pociąg na 3,5-kilometrowym odcinku trasy pokonuje różnicę poziomów, która wynosi 300 metrów.

Na całość imprezy należy przeznaczyć 2,5h. Pociąg odjeżdża o godz. 10:00, 13:00 i 16:00. Najpierw pokonuje 40-minutowy odcinek do końcowej stacji Sargan Vitasi. Tam jest kilkudziesięciominutowa przerwa, po czym ruszamy dalej. W drodze powrotnej pociąg zatrzymuje się na kilku stacjach i punktach widokowych. Zatrzymuje się też na słynnej z filmu „Życie jest cudem” Emira Kusturicy stacyjce Golubici, ale ta jest dziś już mocno zniszczona. Bardzo mocno zniszczona…. Stoi co prawda pod dachem niebieski trabant, ale jest on już w naprawdę opłakanym stanie. Poza tym pociąg zatrzymuje się w zasadzie przed stacją na 5 minut i tylko wtajemniczeni i ci z dobrym refleksem zdążą obejść go dookoła i cyknąć sobie fotkę. Jest to celowe, gdyż chroni choć trochę i tak już zniszczoną pamiątkę przed kompletną dewastacją.

Cena biletów to 800 DIN (ok. 30 zł), dziecko 400 DIN (ok. 15 zł). Bilety kupuje się na miejscu, ale wtedy zostają już tylko miejsca stojące (nie wiem czy jest różnica w cenie, powyższe dotyczą miejsc stojących). Bilety można zarezerwować mailowo lub telefonicznie. www.sarganskaosmica.rs

Długo zastanawialiśmy się gdzie stanąć…

Były różne rady, a tak naprawdę nie ma to większego znaczenia. Najlepiej jednak chyba po prostu przy oknie – wystawiasz głowę i widzisz wszystko 😊. Warto tu zaznaczyć, że Serbowie bardzo mocno przywiązują się do swoich miejsc. Zajęte to zajęte, nawet stojące jest niejako zarezerwowane i przez całą podróż ustawiają się w tym samym miejscu. A jak im je zajmiesz to wypraszają zdziwieni, że przecież oni tu stali przed stacją…. 😊.

Nie powiem – fajna zabawa. Ale przejazd Rabka – Chabówka niczemu tu nie ustępuje, a może nawet jest i atrakcyjniejszy bo starymi parowozami… 
Chociaż tu też, mimo że lokomotywa elektryczna, wagony stare – atrakcja fajna. Choć tym razem dużo ludzi ☹.

 

Drvengrad

To zbudowana w 2000 roku wioska serbska – plan filmu Kusturicy „Życie jest cudem”. Taki skansen, jednak za bardzo wymuskany. Poza tym za dużo ludzi. Jest ciastkarnia, jest restauracja (ceny takie jak wszędzie, jedzenie smaczne), jest około 50 chałup i kilka samochodów, w tym czarna wołga. Myślę, że głębokim pozasezoniem może tu być naprawdę urokliwie – pusto, trochę kolorowo, trochę nostalgicznie…. A dookoła góry…..

Wejście płatne: 250 DIN (ok. 9zł)(dziecko bezpłatnie)

 

Jaskinia Stopica

Następnego dnia, jadąc w kierunku przecudownych meandrów rzeki Uvac, zwiedziliśmy oddaloną o 55 km od Mokrej Góry jaskinię Stopica.

Znajduje się ona zaledwie 19 km od popularnego kurortu Zlatibor i to jest jej największym pechem i przekleństwem ☹. Przyjeżdżają tu w sezonie tłumy Serbów spędzających wakacje w Zlatiborze. Są panie w sandałkach, dzieci w wózkach…. Do jaskini schodzi się kilkadziesiąt metrów po betonowych schodach.

W środku zaś piękne formacje przypominające tureckie Pamukkale. Jaskinia wielka, formacje niesamowite, w środku wodospad. Wydawałoby się – bajka. Szkoda tylko, że zniszczyli tę bajkę. Zniszczyli jej potencjał i piękno ☹. Poprowadzili wstrętne schodki i kładki. Oświetlili wszystko kolorowymi, mrugającymi światłami i nie schowali nawet czerwonych kabli!

Wejście płatne: 250 DIN (ok. 9 zł), dziecko 150 DIN (ok. 5,5 zł)

 

Sirogojno

Wstąpiliśmy też do polecanej nam przez miejscowych wioski etnicznej w Sirogojno.

Tutaj też w sierpniu było niestety trochę ludzi, ale zabudowania wsi serbskiej były przynajmniej naturalne, stare, oryginalne. W chałupach palenisko, stare sprzęty. Tu piwnica na wino, tam na sery, tu ule, tam piec chlebowy, tu kościół, tam szkoła. Naprawdę ładnie, interesująco.

Wejście płatne: 200 DIN (ok. 7zł)(dziecko bezpłatnie)

 

Na terenie skansenu jest restauracja – wyglądała nawet na całkiem przyjemną. My jednak zjedliśmy w Karczmie na Brzegu (Karčma na Bregu) – pyszne, lokalne jedzenie, menu tylko po serbsku i cyrylicą, przesympatyczny kelner choć mówi tylko po serbsku. Zdecydowanie miejsce godne polecenia 😊. 

 

Morka Góra nocleg

DM Apartment (rezerwacja booking.com)

Świetne miejsce!

Usytuowany poza miasteczkiem. Na tarasie można zjeść kolację, napić się serbskiego wina, posłuchać szmeru strumienia, a rano delektować świeżo parzoną kawą. W salonie stoją 2 pojedyncze łóżka i rozkładana sofa. Na antresoli podwójny materac. Do tego w pełni wyposażony aneks kuchenny, łazienka.

Pod powałą mieszkał co prawda dość głośny lokator na gapę, ale w drugiej połowie nocy i on w końcu uznał, że już naskrobał się dość i poszedł spać 😉.

Od XI 2018 roku obiekt będzie zamknięty i remontowany. Ma być gotowy na sezon 2019. W planach gospodarze mają również budowę 2-3 kolejnych domków. Do tego pogłębienie strumienia i zrobienie mini-stawu, w którym goście będą mogli łowić pstrągi. Miejsce na grilla już jest.

 

Bela Voda

Zaledwie 150-200m dalej jest mała cerkiewka nad potokiem, a za nią mini jeziorko. Powiedział nam o tym gospodarz i kazał koniecznie iść się wykąpać😊.

Pierwszego dnia kąpaliśmy się więc w nim całkiem sami przy zachodzącym za góry słońcu, kolejnego zaś z plażującymi miejscowymi – opalają się, kąpią i łowią pstrągi 😊. Jest tu bowiem czysta woda, krystaliczna woda, pitna woda i w ogóle zdrowotna woda! A miejsce to nazywa się po prostu Bela Voda.

 


KOSZTY (3pax, sierpień 2018)

  • Nocleg w Mokrej Górze DM Apartment : 35 euro/pokój z tarasem/doba
  • Szargańska Ósemka: 800 DIN = ok. 30 zł ; dziecko 400 DIN = ok. 15 zł
  • Drvengrad: 250 DIN = ok. 9 zł (dziecko bezpłatnie)
  • Sirogojno: 200 DIN = ok. 7 zł (dziecko bezpłatnie)
  • Jaskinia Stopica: 250 DIN = ok. 9 zł, dziecko 150 DIN = ok. 5,5 zł

czytaj dalej:

Kanion rzeki Uvac

Rafting po rzece Ibar, Monastyr Studenica i Pustelnia Sawy

Davolia Varos, Subotica i Miszkolc

 

Wszystkie wpisy o Serbii znajdziesz tutaj: SERBIA

 

Podobał Ci się wpis? Będzie mi bardzo miło, jeżeli podzielisz się nim ze znajomymi i zostaniesz moim stałym czytelnikiem na blogu, Facebooku i Instagramie 😊

 

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x