Czarnogóra to przede wszystkim dzika przyroda, kraj gdzie nie czujesz się turystą tylko gościem.
Czarnogóra to las deszczowy, najgłębszy w Europie kanion (Kanion Tary), największe jezioro na Bałkanach (Jezioro Szkoderskie), jedne z najczystszych rzek w Europie, a także jedną z najdłuższych na świecie podziemnych rzek (Rzeka Trebisnjica).
Kraj ten można zwiedzać w różnorakich wariantach i konfiguracjach. Każdy znajdzie coś dla siebie. Góry Durmitoru to raj dla piechurów, ale także dla kolarzy. Trasy widokowe uwielbiają motocykliści. Plażowicze odnajdą swój świat w Zatoce Kotorskiej, a ci co wolą dziką ciszę i plusk wody rozchlapanej trzepotem spłoszonego perkoza – nad Jeziorem Szkoderskim.
My dla nadania wyprawie kontrastu połączyliśmy go z Chorwacją, gdzie tym razem postawiliśmy na Dalmację. Do Czarnogóry wjechaliśmy od strony wybrzeża Morza Adriatyckiego, autostradą prowadzącą z Dubrownika.
(sierpień 2016)
CZARNOGÓRA ATRAKCJE
Zatoka Kotorska
Zatoka Kotorska to jedno z piękniejszych miejsc wybrzeża Morza Adriatyckiego. Rozciąga się na długości 293 km, z czego 52 km zajmują plaże. Stanowi ona największy, a zarazem najgłębszy fiord na południu Europy.
Więcej na ten temat TUTAJ
Kotor
Kotor to jedno z najlepiej zachowanych w Europie średniowiecznych miast. Jest mieszanką stylów architektonicznych, narodowości i wyznań. Starówka kotorska uważana jest zaś za najpiękniejszą w Czarnogórze. Jej kręte i strome uliczki nie mają w większości nazw, domy zaopatrzone są jedynie w numery. Stare miasto otoczone jest wysokim na kilka metrów murem, a wejść w jego obręb można poprzez kilka bram. Zbita zabudowa, gwar, liczne knajpki z których unoszą się zniewalające zapachy świeżuteńkich owoców morza…. wszystko to nadaje kotorskiej starówce niepowtarzalnego charakteru, sprawia że po prostu przyjemnie jest tu być.
Więcej na ten temat TUTAJ
Jezioro Szkoderskie
To największe jezioro na Bałkanach. Jego głębokość dochodzi do 60 metrów. Jego brzegi to malownicze półwyspy i bagienne zatoczki. Można tam znaleźć także malownicze wioski rybackie i kilkusetletnie monastyry. Jest jednym z ostatnich mokradeł z tak czystą wodą. 2/3 jego powierzchni znajduje się w Czarnogórze, natomiast 1/3 już na terytorium Albanii. Jest największym, a zarazem najmłodszym ze wszystkich parków narodowych Czarnogóry.
Gdzie najlepiej się zatrzymać i co robić przeczytasz TUTAJ
Góry Durmitoru
Durmitor to bardzo malownicze, jedno z wyższych pasm Gór Dynarskich. Park Narodowy Durmitor chroni najgłębszy w Europie kanion – kanion rzeki Tary, miejscami osiągający nawet 1300 metrów głębokości. Tutejszy krajobraz wypełniają jaskinie, malownicze kaniony i strumienie górskie. Park zawdzięcza swą nazwę masywowi górskiemu, z najwyższym szczytem kraju Bobotov Kuk, który mierzy 2522 m n.p.m. Samych szczytów przekraczających 2000 m.n.p.m. jest tu ponad pięćdziesiąt!
Więcej na ten temat TUTAJ
Dorga krajobrazowa P14
Mowa tu o prowadzącej przez Park Durmitor drodze nr P14. Wąska, pusta trasa wijącą się wśród majestatycznych gór, hal wypełnionych pobrzękującymi dzwoneczkami owieczkami, potem złotych pól, jakiś czarnogórskich wiosek. Niemałą atrakcją są też wykute w skałach tunele, całe mnóstwo tuneli. Jedne dłuższe, drugie krótsze. Jedne z zakrętami i „okienkami”, inne nie. Wszystkie jednak wykute w litej skale i tak zostawione, bez żadnych betonów, nitów czy elektryczności (po to te „okienka”). Trasa ta liczy 50km, google wylicza przejazd na 1,5h, ale warto wziąć sobie zapas czasowy na fotograficzne postoje i delektowanie się krajobrazami.
Pluzine i Jezioro Piva
W miarę jak zbliżamy się do Pluzine oczom naszym ukazuje się turkus pomieszany ze szmaragdem – to widziane z góry wody Jeziora Piva. To sztuczny zbiornik powstały poprzez zalanie terenu po zbudowaniu tamy na rzece Piva w 1975 roku.
Więcej na ten temat TUTAJ
Kanion rzeki Tara
Tara to najdłuższa rzeka (149 km) Czarnogóry. Płynąc w dole wcale nie wygląda imponująco, ale udało jej się utworzyć najgłębszy kanion w Europie (czasami ma nawet 1300 metrów!), który pod względem wielkości ustępuje tylko nielicznym, min. Wielkiemu Kanionowi w USA, czy Colca w Peru. Tara płynie z południa na północ i łączy się z Pivą.
Rafting po rzece Tara
Więcej na ten temat TUTAJ
Wszystkie wpisy o Czarnogórze znajdziesz tutaj: CZARNOGÓRA
Podobał Ci się wpis? Będzie mi bardzo miło, jeżeli podzielisz się nim ze znajomymi i zostaniesz moim stałym czytelnikiem na blogu, Facebooku i Instagramie 😊
Piękne miejsce i jeszcze mało turystów. Warto tu pojechać