Syrakuzy – jedno z głównych centrów handlowych świata starożytnego
Syrakuzy to założona w 734 roku p.n.e. dawna kolonia grecka. W 211 r. p.n.e. (druga wojna punicka) Syrakuzy zostały zdobyte i ograbione przez Rzymian, a następnie dołączone do prowincji rzymskiej Sycylia. Otoczone murami miasto dzieliło się na pięć dzielnic ze wspaniałymi świątyniami (Zeusa Olimpijskiego, Apolla, Tyche) i największym teatrem na Sycylii. Syrakuzy były uważane za najpiękniejsze, najbogatsze i najludniejsze miasto wyspy. To tu urodził się i mieszkał w III wieku p.n.e. Archimedes. Posiadały ponadto dwa duże porty (handlowy i wojenny), które zapewniały im panowanie nad wschodnią częścią Sycylii.
Syrakuzy to dwa i pół tysiąca lat bogatej historii i różnorodność stylów architektonicznych. Mamy tutaj ruiny greckie i rzymskie, budowle średniowieczne i te pochodzące z baroku. Niejednokrotnie wszystkie style dotyczą tych samych budynków, których przeznaczenie zmieniało się wraz z historią. Do tego nie można zapominać o powiewie orientu.
Nocleg w Syrakuzach
B&B Globetrotter Siracusa (rezerwacja booking.com)
Położony jest w samym sercu barokowej wyspy Ortygia i mieści się w zabytkowej kamienicy zaledwie 200 metrów od placu Piazza Duomo. Pokoje położone są na drugim piętrze i dysponują klimatyzacją, telewizorem i łazienką. Doskonałe miejsce na krótką wizytę w Syrakuzach. Pokoje niewielkie, ale niczego im nie brakuje. Na dachu znajduje się patio, z którego można podziwiać panoramę miasta, odpocząć na leżaku…. Samochód zostawia się na położonym na obrzeżach wyspy parkingu Talete (płatny)(600m).
Atrakcje Syrakuz
Wyspa Ortygia
Jest to niewielka wyspa zwana „Przepiórką”, na której znajduje się historyczna część miasta. Można się tu dostać przez most „Ponte Umbertino” i „Ponte Santa Lucia”. Dawniej Ortygia była fortecą dobrze chronioną przez mury obronne z trzema dużymi bramami, które wraz z murami zostały zburzone w 1893 roku, przez co wyspa przekształciła się w otwarte miasto. Według starej, homeryckiej legendy, to właśnie na wyspie Ortygia bogini Leto urodziła bliźniaki: Artemisa i Apolla.
Warto tutaj poszwendać się po uliczkach, pozaglądać na place, placyki, w romantyczne zaułki, pooglądać wysmakowane wystawy butików, w południe usiąść na pyszne lody, a wieczorem zajrzeć na kolację do jednej z licznych restauracji i trattorii. Warto tu wspomnieć o godzinach otwarcia. Podobnie jak w całej Europie południowej, na Sycylii restauracje otwierają się wieczorem po godz. 19:00, bardzo nieliczne po 18:00. Wtedy dopiero możemy coś zjeść. Wcześniej obowiązuje pora obiadu czyli mniej więcej między 12:00 a 14:00.
Plac Archimedesa
W głębi wyspy znajduje się otoczony przez okazałe kamienice i pałace plac Archimedesa. Na środku placu wznosi się Fontanna Artemidy, która już od czasów starożytnych była natchnieniem dla malarzy i poetów. Rzeźba dłuta Giulio Moschetti’ego przedstawia scenę z mitologii greckiej, gdzie bogini łowów Artemida zmienia w źródło swoją nimfę Aretuzę.
Źródło Aretuzy
To słodkowodne źródło znajduje się tuż przy samym morzu. Według legendy nimfa Aretuza poprosiła boginię Artemidę o pomoc w sprawie nękającego ją boga rzek Alfejoza. Artemida pomogła nimfie zamieniając ją w źródło. W źródle pływają kaczki i rośnie w nim papirus – symbol Syrakuz. Tylko tutaj papirus występuje w Europie w stanie naturalnym.
Świątynia Apollina
Jest to najstarsza świątynia w Syrakuzach. Pozostała z niej dziś tylko część podium ze stopniami, kilka kolumn i fragment ściany celi.
Piazza del Duomo czyli Plac Katedralny
Jest to wspaniały, monumentalny, a zarazem niesamowicie urokliwy plac. Kremowo-biały kolor otaczających go budowli w stylu baroku sycylijskiego nadaje mu niezwykłej lekkości i elegancji. Na placu znajduje się Katedra Narodzenia Najświętszej Maryi Panny, wzniesiona w miejscu starożytnej doryckiej świątyni Minerwy (Ateny), zbudowanej w V w p.n.e. po zwycięstwie Syrakuz nad Kartaginą w bitwie pod Himerą. Dalej, na samym końcu, zupełnie niepozorny, stoi Kościół św. Łucji (Santa Lucia alla Badia) – patronki Syrakuz. W środku zaś jeden z najsłynniejszych obrazów Caravaggia „Pogrzeb św. Łucji” (1610).
Poranny targ (Ortigia Street Market)
To prawdziwa feeria kolorów, smaków i zapachów. Na przestrzeni kilku przecznic można zobaczyć, ale też i zakupić przepyszne owoce, warzywa, ryby, owoce morza, wina, sery, bakalie, oliwki…… cudownie i pysznie! 😊 (07:00-13:00, akurat po drodze na parking 😉)
Park Archeologiczny: teatr grecki i amfiteatr rzymski
Park Archeologiczny znajduje się jakby poza miastem. Najlepiej pojechać tam z samego rana, bo i tak nie uniknie się niestety wycieczek zorganizowanych. Same ruiny nas nie powaliły. Trochę za dużo sznurków, trawniczków i chodniczków. Ale tak pewnie musi być, bo inaczej współczesność już do końca zadeptałaby historię ☹. (otwarty codziennie 9:00 – 18:00, kasa biletowa zamykana jest o 17:00)
* Teatr Grecki – pochodzi z VI w. p.n.e. a obecna jego forma to efekt przebudowy dokonanej w III w n.e. Uważa się, że jest to największy teatr grecki na Zachodzie.
* Amfiteatr Rzymski – budowla pochodzi z III – IV wieku n.e., służył do wystawiania walk gladiatorów.
Kamieniołomy (latomie) i Ucho Dionizosa
Tuż obok znajdują się kamieniołomy, do których zsyłano greckich skazańców. Tutaj właśnie znajduje się słynne Ucho Dionizosa – długa na 65 metrów i wysoka na 23 metry grota w kształcie ucha, dająca niezwykłe efekty akustyczne. W starożytności była wykorzystywana jako więzienie. O miejscu tym krąży legenda, że władca Syrakuz, Dionizos specjalnie wykuł w skale jaskinię żeby móc podsłuchiwać swoich więźniów i w szybki sposób zapobiegać buntom. Nazwę wymyślił w roku 1586 Caravaggio. Gdy stamtąd wychodziliśmy wchodziła właśnie wycieczka Francuzów śpiewając Marsyliankę. Może mało włoskie, ale efekt i tak rewelacyjny 😊.
(Sycylia wrzesień 2016)
Wszystkie wpisy o Sycylii znajdziesz tutaj: SYCYLIA – Wyspa Słońca
Wszystkie wpisy o Włoszech znajdziesz tutaj: WŁOCHY
Podobał Ci się wpis? Będzie mi bardzo miło, jeżeli podzielisz się nim ze znajomymi i zostaniesz moim stałym czytelnikiem na blogu, Facebooku i Instagramie 😊