Sycylia

Syrakuzy – perła starożytnego świata

Agata
napisany przez Agata

Syrakuzy – jedno z głównych centrów handlowych świata starożytnego

 

Syrakuzy to założona w 734 roku p.n.e. dawna kolonia grecka. W 211 r. p.n.e. (druga wojna punicka) Syrakuzy zostały zdobyte i ograbione przez Rzymian, a następnie dołączone do prowincji rzymskiej Sycylia. Otoczone murami miasto dzieliło się na pięć dzielnic ze wspaniałymi świątyniami (Zeusa Olimpijskiego, Apolla, Tyche) i największym teatrem na Sycylii. Syrakuzy były uważane za najpiękniejsze, najbogatsze i najludniejsze miasto wyspy. To tu urodził się i mieszkał w III wieku p.n.e. Archimedes. Posiadały ponadto dwa duże porty (handlowy i wojenny), które zapewniały im panowanie nad wschodnią częścią Sycylii.

Syrakuzy  to dwa i pół tysiąca lat bogatej historii i różnorodność stylów architektonicznych. Mamy tutaj ruiny greckie i rzymskie, budowle średniowieczne i te pochodzące z baroku. Niejednokrotnie wszystkie style dotyczą tych samych budynków, których przeznaczenie zmieniało się wraz z historią. Do tego nie można zapominać o powiewie orientu.

Nocleg w Syrakuzach : B&B Globetrotter Siracusa (rezerwacja booking.com)

Położony jest w samym sercu barokowej wyspy Ortygia i mieści się w zabytkowej kamienicy zaledwie 200 metrów od placu Piazza Duomo. Pokoje położone są na drugim piętrze i dysponują klimatyzacją, telewizorem i łazienką. Doskonałe miejsce na krótką wizytę w Syrakuzach. Pokoje niewielkie, ale niczego im nie brakuje. Na dachu znajduje się patio, z którego można podziwiać panoramę miasta, odpocząć na leżaku…. Samochód zostawia się na położonym na obrzeżach wyspy parkingu Talete (płatny)(600m).

Atrakcje Syrakuz

– Wyspa Ortygia

Jest to niewielka wyspa zwana „Przepiórką”, na której znajduje się historyczna część miasta.  Można się tu dostać przez most “Ponte Umbertino” i „Ponte Santa Lucia”. Dawniej Ortygia była fortecą dobrze chronioną przez mury obronne z trzema dużymi bramami, które wraz z murami zostały zburzone w 1893 roku, przez co wyspa przekształciła się w otwarte miasto. Według starej, homeryckiej legendy, to właśnie na wyspie Ortygia bogini Leto urodziła bliźniaki: Artemisa i Apolla.

Warto tutaj poszwendać się po uliczkach, pozaglądać na place, placyki, w romantyczne zaułki, pooglądać wysmakowane wystawy butików, w południe usiąść na pyszne lody, a wieczorem zajrzeć na kolację do jednej z licznych restauracji i trattorii. Warto tu wspomnieć o godzinach otwarcia. Podobnie jak w całej Europie południowej, na Sycylii restauracje otwierają się wieczorem po godz. 19:00, bardzo nieliczne po 18:00. Wtedy dopiero możemy coś zjeść. Wcześniej obowiązuje pora obiadu czyli mniej więcej między 12:00 a 14:00.

– Plac Archimedesa

W głębi wyspy znajduje się otoczony przez okazałe kamienice i pałace plac Archimedesa. Na środku placu wznosi się Fontanna Artemidy, która już od czasów starożytnych była natchnieniem dla malarzy i poetów. Rzeźba dłuta Giulio Moschetti’ego przedstawia scenę z mitologii greckiej, gdzie bogini łowów Artemida zmienia w źródło swoją nimfę Aretuzę.

– Źródło Aretuzy

To słodkowodne źródło znajduje się tuż przy samym morzu. Według legendy nimfa Aretuza poprosiła boginię Artemidę o pomoc w sprawie nękającego ją boga rzek Alfejoza. Artemida pomogła nimfie zamieniając ją w źródło. W źródle pływają kaczki i rośnie w nim papirus – symbol Syrakuz. Tylko tutaj papirus występuje w Europie w stanie naturalnym.

– Świątynia Apollina

Jest to najstarsza świątynia w Syrakuzach. Pozostała z niej dziś tylko część podium ze stopniami, kilka kolumn i fragment ściany celi.

– Piazza del Duomo czyli Plac Katedralny

Jest to wspaniały, monumentalny, a zarazem niesamowicie urokliwy plac. Kremowo-biały kolor otaczających go budowli w stylu baroku sycylijskiego nadaje mu niezwykłej lekkości i elegancji. Na placu znajduje się Katedra Narodzenia Najświętszej Maryi Panny, wzniesiona w miejscu starożytnej doryckiej świątyni Minerwy (Ateny), zbudowanej w V w p.n.e. po zwycięstwie Syrakuz nad Kartaginą w bitwie pod Himerą. Dalej, na samym końcu, zupełnie niepozorny, stoi Kościół św. Łucji (Santa Lucia alla Badia) – patronki Syrakuz. W środku zaś jeden z najsłynniejszych obrazów Caravaggia “Pogrzeb św. Łucji” (1610).

– poranny targ (Ortigia Street Market)

To prawdziwa feeria kolorów, smaków i zapachów. Na przestrzeni kilku przecznic można zobaczyć, ale też i zakupić przepyszne owoce, warzywa, ryby, owoce morza, wina, sery, bakalie, oliwki…… cudownie i pysznie! 😊 (07:00-13:00, akurat po drodze na parking 😉)

– Park Archeologiczny: teatr grecki i amfiteatr rzymski

Park Archeologiczny znajduje się jakby poza miastem. Najlepiej pojechać tam z samego rana, bo i tak nie uniknie się niestety wycieczek zorganizowanych. Same ruiny nas nie powaliły. Trochę za dużo sznurków, trawniczków i chodniczków. Ale tak pewnie musi być, bo inaczej współczesność już do końca zadeptałaby historię ☹. (otwarty codziennie 9:00 – 18:00, kasa biletowa zamykana jest o 17:00)

* Teatr Grecki – pochodzi z VI w. p.n.e. a obecna jego forma to efekt przebudowy dokonanej w III w n.e. Uważa się, że jest to największy teatr grecki na Zachodzie.

* Amfiteatr Rzymski – budowla pochodzi z III – IV wieku n.e., służył do wystawiania walk gladiatorów.

– kamieniołomy (latomie) i Ucho Dionizosa

Tuż obok znajdują się kamieniołomy, do których zsyłano greckich skazańców. Tutaj właśnie znajduje się słynne Ucho Dionizosa – długa na 65 metrów i wysoka na 23 metry grota w kształcie ucha, dająca niezwykłe efekty akustyczne. W starożytności była wykorzystywana jako więzienie. O miejscu tym krąży legenda, że władca Syrakuz, Dionizos specjalnie wykuł w skale jaskinię żeby móc podsłuchiwać swoich więźniów i w szybki sposób zapobiegać buntom. Nazwę wymyślił w roku 1586 Caravaggio. Gdy stamtąd wychodziliśmy wchodziła właśnie wycieczka Francuzów śpiewając Marsyliankę.  Może mało włoskie, ale efekt i tak rewelacyjny 😊.

(Sycylia wrzesień 2016)

 

Czytaj dalej:

Nekropolia Pantalica

Etna – jak zdobyć najwiekszy czynny wulkan w Europie

Wyspy Liparyjskie (Eolskie) – czyli jak zobaczyć siedzibę mitologicznego boga wiatru

Północne wybrzeże, miasta i miasteczka

 

Sycylia – dlaczego, jaki i kiedy warto się tam wybrać

 

 

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o