Pomorskie

Lębork

napisany przez Agata

Kaszuby na weekend

40 km od Bałtyku, na północnych krańcach Puszczy Kaszubskiej leży Lębork. To stosunkowo niewielkie miasto, które zachęciło nas kilkoma dobrze zachowanymi zabytkami aby zrobić w nim przystanek na krótki spacer.

W listopadowy, niedzielny poranek było tu cicho i pusto. W kościele msza, na ulicach pojedynczy przechodnie przemykający szybko z psami. Gotyckie mury i wieże wręcz poetycko wkomponowane w typową klockowatą zabudowę lat 50-tych. A na rynku neogotycki ratusz i całkiem niebrzydkie kamieniczki.

Spacer był naprawdę udany 😊.

(listopad 2021)

 

Trochę historii

We wczesnym średniowieczu Lębork był niewielką, leżącą nad Łebą słowiańską wsią o nazwie Lewino. Należał wówczas do książąt Pomorza Gdańskiego.

W początkach XIV stulecia teren dzisiejszego miasta nabyli Krzyżacy i w 1341 roku lokowali miasto na prawie chełmińskim. Niedługo potem wzniesiono zamek i postawiono mury obronne okalające miasto. Lębork stał się krzyżacką prokuratorią a następnie awansował na wójtostwo (Państwo krzyżackie dzieliło się na komturie, wójtostwa i prokuratorie).

W XV stuleciu Lębork opowiedział się po stronie walczącego z Zakonem Związku Pruskiego. Opozycja antykrzyżacka była silna, a mieszczanie i rycerstwo bardzo liczyli na silne związki z Gdańskiem. W 1454 roku Lębork i jego okolice zostały zdobyte przez wojska gdańskie. Tego sojuszu jednak przestraszył się król Kazimierz Jagiellończyk i wcielił Lębork (podobnie jak Bytów) do korony. Niestety nie był w stanie ani jednego ani drugiego miasta utrzymać i oba musiał oddać w lenno książętom pomorskim.

W 1630 roku miasto przejęli Szwedzi. Następnie zostało na chwilę przyłączone do Polski, aby w drugiej połowie XVII wieku znów stać się lennem, tym razem branderbursko-pruskim. Formalnie przestało ono istnieć w 1773, po pierwszym rozbiorze Polski.

 

Atrakcje Lęborka

 

Zamek krzyżacki

Gotycki zamek został wybudowany w połowie XIV wieku. Był siedzibą krzyżackiego wójta. Wizytując zachodnie rubieże państwa krzyżackiego, w 1408 roku lęborski zamek odwiedził Wielki Mistrz Ulrich von Jungingen. Na przestrzeni wieków zamek był wielokrotnie przebudowywany a obecnie znajduje się w nim siedziba sądu.

 

Mury obronne

Lębork jest jednym z niewielu miast na Pomorzu, które posiada dobrze zachowane średniowieczne mury obronne.

Wznoszenie murów rozpoczęto w 1341 roku, a zakończono około 20 lat później. Wysokie na 6 do 10 metrów liczyły ponad 1km długości. Fortyfikacje posiadały 32 baszty i półbaszty, 2 bramy i 2 furty.

Baszta Bluszczowa 

Jedną z zachowanych baszt narożnych wchodzących w skład średniowiecznych fortyfikacji obronnych miasta jest Baszta Bluszczowa. Wzniesiono ją w 1363 roku.

Do zimy 1855 roku porastał ją gęsty, dorodny bluszcz – stąd nazwa. Ówczesna zima była jednak tak sroga, że bluszcz zginął. Nazwa jednak pozostała.

Konstrukcja tej baszty nie jest typowa. U podstawy jest bowiem czworoboczna, od drugiej kondygnacji – ośmioboczna. 

Baszta Kwadratowa, baszta nr 27 i 24

W Lęborku, w bardzo bliskiej odległości od siebie znajdziemy jeszcze trzy baszty.

Baszta Kwadratowa znajduje się około 300 metrów od Baszty Bluszczowej, na ul. Korczaka.

Baszta nr 27 i 24 znajdują się kilkanaście metrów od Baszty Bluszczowej (jedna na ul. Basztowej, druga na Derdowskiego)

 

Kościół parafialny św. Jakuba

Ten gotycki kościół pierwotnie był kościołem obronnym. Ocenia się, że powstał w połowie XIV stulecia. Po wprowadzeniu reformacji od roku 1535 przez ponad 100 lat należał do protestantów. Kościół na przestrzeni wieków wielokrotnie ulegał zniszczeniom, odbudowom i przebudowom.

W 2010 roku kościół w Lęborku został ustanowiony diecezjalnym Sanktuarium Św. Jakuba (jednym z trzech w Polsce) ze sprowadzonymi z Watykanu relikwiami. Przebiega tędy Droga Św. Jakuba. Świątynia zatem jest przystankiem na szlaku prowadzącym do grobu Świętego Santiago de Compostela w Hiszpanii.

 

Ratusz miejski

Ratusz w Lęborku wybudowano w stylu neogotyckim w 1900 roku. Stary, rozebrany w końcówce XVIII stulecia budynek znajdował się gdzie indziej. Bardzo charakterystyczna dla tej budowli jest wieża zwieńczona czworobocznym hełmem, zakończonym ażurową latarnią z iglicą. Innym ciekawym elementem jest napis na drzwiach „Stadtlische Sparkasse” – pozostałość po czasach sprzed II wojny światowej, gdy w budynku znajdowała się  Miejska Kasa Oszczędności.

 

Kolorowe schody

To taka miła atrakcja na koniec. Bo zawsze lepiej wejść po kolorowych, niż po szarych i zwykłych schodach w pochmurny, jesienny dzień 😊

 

Do Lęborka zajechaliśmy po drodze znad morza (z Białogóry) – to był weekend pełen bałtyckich fal i krzyżackich zamków. Kolejny pretekst aby zwiedzić jakąś warownię, odkryć jakieś ruiny czy popodziwiać średniowieczne eksponaty w muzeum. A pod lęborskim zamkiem czekała na nas ta inspiracja – wskazówka gdzie jechać dalej 😉.

Post o wszystkich odwiedzonych przez nas zamkach krzyżackich znajdziesz tutaj: Zamki krzyżackie w Polsce

Wszystkie posty o Pomorzu znajdziesz tutaj: Pomorze – atrakcje regionu

Więcej o ciekawych miejscach w Polsce: 

Północ Polski 

Polska Centralna ; 

Południe Polski

 

 

Podobał Ci się wpis? Będzie mi bardzo miło, jeżeli podzielisz się nim ze znajomymi i zostaniesz moim stałym czytelnikiem na blogu, Facebooku i Instagramie 😊

 

 

Subscribe
Powiadom o
guest
1 Komentarz
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Agata
Agata
2 lat temu

Fajnie 😊

1
0
Would love your thoughts, please comment.x