Niemcy

Szwajcaria Saksońska i Twierdza Königstein

napisany przez Agata

Ostatniego dnia pobytu w Dolinie Łaby postanowiliśmy pojechać do Szwajcarii Saksońskiej – miejsca niesamowitego, królestwa naturalnych ostańców, skalnych lasów i kamiennych twierdz.

Saksońka Szwajcaria

Saksonia Szwajcarska

To określenie niemieckiej części Gór Połabskich znajdujących się po obu brzegach Łaby.

Krajobraz bardzo, ale to bardzo przypomina nasze polskie Góry Stołowe. Czyli już wiecie, że jest po prostu pięknie 😊.

Ale dlaczego Szwajcaria?

A dlatego, że w 1800 roku szwajcarski malarz Adrian Zingg nazwał tak ten rejon Saksonii, który niezmiernie przypominał mu jego rodzinną Szwajcarię.

Chodząc po szlakach, mijając ostańce i zagłębiając się w omszałe kamienne rozpadliny – nie rozumieliśmy tej nazwy. Dla nas to były Góry Stołowe, no – ewentualnie czeskie Skalne Miasto. Ale wdrapawszy się pod koniec dnia do Twierdzy Königstein – zrozumieliśmy o co chodzi.

Zakola Łaby, przytulone do niej tu i ówdzie małe i większe miasteczka… W każdym rynek, kolorowe kamieniczki, prosty protestancki kościół z wysoką iglicą… A to wszystko przeplatane rozsianymi skalnymi płaskowyżami, ostańcami, całymi skalnymi „lasami”… Tak musi wyglądać Szwajcaria 😊.

Park Narodowy Saskiej Szwajcarii

Park Narodowy Saksońskiej Szwajcarii składa się z dwóch oddzielonych od siebie odcinków Gór Połabskich. Znacznie większa część Parku znajduje się w okolicy miasteczek Bad Schandau i Schmilka, tuż przy granicy z Czechami. Druga, mniejsza znajduje się w okolicy Rathen. To właśnie w tej mniejszej znajduje się słynny most Bastei.  

Park Szwajcarskiej Saksonii posiada około 400 km oznakowanych ścieżek, w tym również dla wspinaczy. Zdecydowanie warto wybrać się tu na dłużej, pochodzić po szlakach, spenetrować różne tajemnicze zakamarki tego miejsca. Przy czym ta część przy Bad Schandau jest ponoć o wiele bardziej dzika 😊.

My tym razem postawiliśmy jednak na standard, takie małe „must see” Szwajcarii Saksońskiej, czyli na Bastei właśnie i pobliski szlak Schwendenlöcher.

Bastei

W pierwszej połowie XIX wieku, ponad sto metrów nad meandrującą w dole Łabą, wśród skalnych wież zbudowano drewniany most. Miał on ułatwiać wędrówkę po tutejszych szlakach. Ze względu na dużą ilość turystów, kilkadziesiąt lat później konstrukcja została zastąpiona kamienną.

Bastei pozostaje jedną z głównych atrakcji okolicy do dnia dzisiejszego. Jak więc chce się go oglądać w jakim takim spokoju, bez tłumów – trzeba wstać wcześnie rano, albo przyjść tu pod koniec dnia.

Po moście dotrzemy do pozostałości średniowiecznego zamku Neurathen.

O ile wstęp na most jest bezpłatny, do zamku obowiązują już bilety (2 Euro). Warto jednak tam wstąpić nie tyle ze względu na to co z zamku pozostało (a raczej co nie pozostało 😉), ale po widoki! Mamy tutaj bowiem platformy z zapierającymi dech w piersiach widokami. Ponadto jak sobie człowiek wyobrazi w tym krajobrazie kamienną warownię, strzegącą okolicy w wiekach średnich…

Pierwszy zamek powstał w tym miejscu w XII stuleciu i był wówczas największym kamiennym zamkiem w okolicy. Po wybudowaniu w XIII stuleciu Königstein, stał się prawdopodobnie jego strażnicą. Wkrótce potem opuszczony, na przestrzeni wieków uległ zniszczeniu.

Bastei jak dojechać 

Jadąc z Drezna należy kierować w kierunku Pirny a następnie Lohmen. Za Lohmen prosto Basteißtrase w kierunku Hohnstein. Mniej więcej w połowie trasy będzie odbicie w prawo (drogowskaz na Bastei Brücke).

Tam też znajduje się pierwszy parking „P+R Bastei”. Około 3km dalej znajduje się drugi parking “K8716 Parking”. Jest on o wiele lepszy, znajduje się właściwie tuż przy Moście Bastei oraz przy wejściu na szlak do Schwendenlöcher. Jeśli mamy szczęście i na tym drugim parkingu sa wolne miejsca – super 👍 . Wystarczy iść przed siebie w kierunku hotelu Berghotel Bastei, przejść obok i po kolejnych kilkuset metrach dociera się na miejsce. Jest też trzeci parking“Parkplatz Basteibrücke”, ale tutaj mieszczą właściwie już tylko auta gości hotelowych. Jeśli oba te bliskie parkingi są zapełnione, trzeba niestety cofnąć się do pierwszego i przejść (szlak mało ekscytujący) lub przejechać autobusem te 3km (1,5 Euro w jedną stronę).

Oba parkingi są zautomatyzowane. Wjeżdżając pobieramy bilet, wyjeżdżając opłacamy parking w automacie. My parkowaliśmy na “K8716 Parking” i zapłaciliśmy 7 Euro za ok. 5h

 

Schwendenlöcher

To malowniczy labirynt skalny

Trasę tę warto rozpocząć od strony Bastei. Do pokonania mamy bowiem 900 schodów! Idąc niebieskim szlakiem od strony Bastei schodzimy w dół.

Ścieżka wiedzie wśród niesamowitych formacji skalnych, ostańców i nawisów. Wszystko zatopione jest w wilgotnym mikroklimacie, tak charakterystycznym dla tego typu miejsc. Omszałe kamienie i konary drzew, wielkie paprocie aż lśnią od kropelek wody.

Szlak jest bardzo ciekawy a idąc w dół nie odczuwa się praktycznie zmęczenia. Niestety jest bardzo popularny i nie byliśmy na nim sami…

Po dojściu na dno doliny do potoku mamy kilka opcji powrotu.

Pierwsza – po śladach. Tę jednak odrzuciliśmy już w połowie trasy 😉. Stromo, że hej! Druga opcja to skręcić w prawo i iść dnem doliny, obok jeziorka Amselsee, dalej po schodach zataczając pętlę w okolice ruin zamku Neurathen. Trzecią opcją jest skręt w lewo – nasz wybór. Tutaj po kilku minutach dochodzimy do restauracji Amselfallbaude (aktualnie zamknięta). Dalej wzdłuż potoku aż do odbicia w lewo,  jeszcze raz w lewo i kolejny raz w lewo. W ten sposób zataczamy pętlę. Trasa ta w swoim pierwszym odcinku jest bardzo urokliwa. Prowadzi jakby granią głębokiego jaru na dnie którego szemrze strumień. W drugim swoim odcinku traci trochę na atrakcyjności. Ma jednak jedną zasadniczą zaletę – brak ostrego podejścia. Raczej cały czas wspinamy się lekko w górę. Musimy nadrobić tę wysokość cośmy ją stracili schodząc. Nie ma rady!

 

Po dojściu do parkingu pojechaliśmy na zasłużony obiad do Pirny.

Pirna

Pirna to kolejne urocze miasto w okolicy. Nazywana nieraz bramą do Saksońskiej Szwajcarii wita gości strzelistymi wieżami gotyckiego kościoła i kolorowymi kamienicami renesansowo-barokowej starówki. Warto się tu po prostu przejść, poszwendać w zakamarkach uliczek, pozaglądać w zaułki.

W Pirnie znajduje się również Dom Canaletta oraz zamek Sonnenstein.

Ten ostatni od pierwszej połowy XIX wieku był wykorzystywany jako szpital dla umysłowo chorych. Funkcję tę pełni ponownie i dziś. W czasie II wojny światowej między innymi na tym zamku była realizowana Akcja T4, czyli program polegający na fizycznej „eliminacji życia niewartego życia” . W komorze gazowej wybudowanej w piwnicach zamku zginęło wówczas 15 000 niepełnosprawnych osób. Od 2000 roku na terenie Sonnenstein znajduje się muzeum upamiętniające zagładę.

 

Ostatnim przystankiem w naszej wycieczce do Szwajcarii Saksońskiej była Twierdza Königstein.

Twierdza Königstein

247 metrów nad poziomem Łaby, na platformie skalnej o powierzchni 13 boisk piłkarskich wznosi się niezdobyta twierdza Königstein.

Jej początków należy doszukiwać się w wieku XIII, kiedy to Czesi wybudowali tu warowny zamek. Stał on na granicy Czech i Marchii Miśnieńskiej. W XV stuleciu przeszedł w ręce dynastii Wettynów i został wcielony do Saksonii. Wtedy też zaczęto przebudowywać zamek na twierdzę. Był to ogromny projekt, który zajął bagatela prawie 200 lat.

Położenie na płaskowyżu, wykuta w piaskowcu potężna brama wejściowa, budynki dosłownie wtopione w skałę, wszystko na wysokości kilkuset metrów – uczyniło tę twierdzę nie do zdobycia. Dlatego właśnie tu, w czasach politycznej zawieruchy trzymano saksoński skarbiec. Tutejsze więzienie nazywano zaś „saksońską Bastylią”. Przebywał w nim między innymi  – na rozkaz króla Augusta II Mocnego – Johann Friedrich Böttger, wynalazca europejskiej porcelany. 

Twierdza Königstein zwiedzanie

Samochód trzeba zostawić na wielopiętrowym parkingu (Parkhaus Festung Königstein). 4 godziny – 5,50 Euro, cena za cały dzień – 7,50  Euro. W budynku tym mieści się informacja turystyczna, sklepik oraz toalety.

Do twierdzy wchodzimy dosyć stromym podejściem, mijając potężne mury obronne (ok. 600 metrów). Odległość tę można pokonać ciuchcią. Pod samą bramę zamkową wjazd mają autokary oraz auta osób niepełnosprawnych.

Po wspięciu się, przekroczeniu kolejnych bram i zwodzonych mostów wkraczamy na teren.

Osobiście najbardziej polecam spacer wzdłuż murów twierdzy.

Poprowadzona jest tam licząca ok. 2km ścieżka panoramiczna, a rozpościerające się z niej widoki na Saską Szwajcarię, wschodnie Rudawy i Drezno zapierają dech w piersiach 😊.

Jako że jest to jednak jedna z większych atrakcji turystycznych regionu, niestety należy liczyć się z tłokiem. Niemniej jednak gdy my wchodziliśmy na teren przed 17:00 było już praktycznie pusto i mieliśmy twierdzę dla siebie 😊.

Godziny otwarcia:

  • kwiecień – październik dziennie od 9:00 do 18:00
  • listopad – marzec dziennie od 9:00 do 17:00
  • kasy biletowe kończą pracę godzinę przed zamknięciem twierdzy

Ceny biletów:

Dorośli: 12 Euro

Dzieci 9 Euro

Bilet rodzinny: 30 Euro (2 osoby dorosłe i maksymalnie 4 dzieci do 16-tego roku życia)

 


KOSZTY ( 3pax, sierpień 2020)

– Parking przy Moście Bastei: 7 Euro/5h

Most Bastei: bezpłatnie

– Zamek Neurathen: 2 Euro/osoba

– Parking przy Twierdzy Königstein: 5,5 Euro/4h ; 7,5Euro/cały dzień

– Twierdza Königstein: 12 Euro/dorosły ; 9 Euro/dziecko ; 30Euro/bilte rodzinny (2 osoby dorosłe i maksymalnie 4 dzieci do 16-tego roku życia)

Obiad w Pirnie (Starówka): ok. 20 Euro z napojami


 

Czytaj dalej:

Dolina Środkowego Renu – wśród zamków i winnic

Nad Mozelą – wśród zamków i winnic

Górna Frankonia –  Dolina Menu i piwny Bamberg 

Graniczna Łęknica – kolorowe jeziora, Park Mużakowski i kajakiem po Nysie Łużyckiej

 

Wszystkie wpisy o Niemczech znajdziesz tutaj: NIEMCY – tak blisko a tak nieznani

 

Podobał Ci się wpis? Będzie mi bardzo miło, jeżeli podzielisz się nim ze znajomymi i zostaniesz moim stałym czytelnikiem na blogu, Facebooku i Instagramie 😊

 

 

Subscribe
Powiadom o
guest
2 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Krzysztof
Krzysztof
3 lat temu

Skalne formacje naprawdę warte obejrzenia. Przypominają Skalne Miasto w Czechach niedaleko Kudowy Zdroju. I te widoki naokoło…

2
0
Would love your thoughts, please comment.x