Mazowieckie Okolice Warszawy

Pałac w Jabłonnie

napisany przez Agata

Atrakcje Mazowsza

Co powiecie na spacer wzdłuż Wisły, niedaleko od miasta a jednocześnie w zieleni traw i świergocie ptaków? A co powiecie na zakończenie tego spaceru w XVIII wiecznym parku i lodach czy kawie w pałacu? Kusząca propozycja, prawda? 😉

Jabłonna i Pałac Poniatowskich – zaledwie 20km od centrum Warszawy, tuż za północnymi miasta.

JABŁONNA – PAŁAC PONIATOWSKICH

Trochę historii

Jabłonna od czasów średniowiecza była własnością biskupów płockich. To oni w XV wieku wybudowali tu letnią rezydencję.

W 1773 okoliczne tereny wykupił od kapituły płockiej Michał Poniatowski – ostatni prymas Polski i Litwy, brat króla Stanisława Augusta. Rok później wybudowano tu nowy pałac, który wpisywał się doskonale w klasycystyczny styl architektoniczny epoki stanisławowskiej. Zaprojektował go sam Domenico Merlini – królewski architekt, twórca min. Pałacu na Wodzie w Łazienkach Królewskich. Barokowy ogród zamieniono na park zaprojektowany w stylu angielskim. Powstał on według projektu Szymona Bogumiła Zuga – tego samego co stworzył romantyczny ogród w Arkadii pod Nieborowem.

Pod koniec XVIII stulecia Jabłonnę odziedziczył książę Józef Poniatowski, a po jego śmierci w bitwie narodów pod Lipskiem (1813), siostra księcia – Teresa Tyszkiewiczowa.

W 1837 roku pałacyk został przebudowany według projektu Henryka Marconiego. 

W 1944 roku Pałac w Jabłonnie został  spalony przez Niemców.

Po wojnie, w połowie XX wieku przejęła go Polska Akademia Nauk. Pałac odbudowano i wyposażono tak jak wyglądał w pod koniec XVIII i w pierwszej połowie XIX wieku.

Według legendy na terenie zaczyna się prowadzący aż na Bielany tunel…

Pałac dziś

Dziś można tu urządzić wesele, spotkanie komunijne, konferencję. Jest hotel, restauracja i kawiarnia. Warto wpaść tam na obiad a chociaż na kawę i lody 😊. Po aktualne menu oraz godziny otwarcia warto zajrzeć TUTAJ 

Do parku można wejść bez ograniczeń. Są tam ławeczki, ale nikt nie zabrania też posiedzieć na trawie 😊

Przypałacowy Park

Jest to park romantyczny w stylu angielskim.

Od wejścia głównego biegnie szeroka aleja zakończona ogromnym, zielonym trawnikiem. Z tyłu pałacu znajdziemy na odmianę spektakularną łąkę ciągnącą się prawie do granic parku przy wale wiślanym.

Poza tym na terenie znajdziemy jeszcze ruiny groty, pawilon chiński i oranżerię. Są to budowle wzniesione przez Zuga przy okazji rewitalizacji ogrodu  w latach 70-tych i 80-tych XVIII wieku. W oranżerii znajduje się dziś Galeria Sztuki Współczesnej objęta patronatem Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Pawilon Chiński czeka jeszcze na swój czas i na to, że kiedyś odzyska dawną świetność.

W latach 20-tych XIX wieku Anna z Tyszkiewiczów Potocka-Wąsowiczowa postawiła w parku łuk triumfalny – pomnik chwały zmarłego tragicznie księcia Józefa Poniatowskiego.

Jak tam dotrzeć

Wejście jest zarówno od strony Jabłonny (ulica Modlińska) jak i od strony parku graniczącego z wałem wiślanym (oznaczenie wejścia tabliczką, biała furtka). Jest to więc doskonały cel wycieczki rowerowej!

Z pałacu na spacer

Przyjechawszy do pałacu od strony miasta warto wyjść małą furtką na wał wiślany. Można przespacerować się w lewo bądź w prawo po koronie wału. Można też iść dalej przed siebie wąską ścieżką przez łęgi nad samą Wisłę. Tutaj wkraczamy do Rezerwatu Przyrody Ławice Kiełpińskie. Na wysokości pałacu Wisły wpada kanał Henrykowski, na którym bobry wybudowały sobie pokaźną tamę (chociaż ta ostatnimi czasy jakby podupadła i nie jest już tak spektakularna jak niegdyś. Ale bobry są nadal – widać po pracy nad drzewami)

 

Inne miejsca pod Warszawą warte zobaczenia znajdziesz we wpisie: Atrakcje wokół Warszawy

Wszystkie posty z województwa mazowieckiego znajdziesz tutaj: MAZOWSZE – atrakcje regionu

Więcej o polskich zamkach i pałacach  znajdziesz tutaj: Zamki i pałace w Polsce

 

Więcej o ciekawych miejscach w Polsce: 

Północ Polski 

Polska Środkowa ; 

Południe Polski

 

Podobał Ci się wpis? Będzie mi bardzo miło, jeżeli podzielisz się nim ze znajomymi i zostaniesz moim stałym czytelnikiem na blogu, Facebooku i Instagramie 

 

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x