Jabłonna – Pałac Poniatowskich
(na północ od Warszawy, 20km od centrum)
Jabłonna od czasów średniowiecza była własnością biskupów płockich. To oni w XV wieku wybudowali tu letnią rezydencję. W 1773 okoliczne tereny wykupił od kapituły płockiej Michał Poniatowski – ostatni prymas Polski i Litwy, brat króla Stanisława Augusta. Rok później wybudowano tu nowy pałac. Wpisywał się on doskonale w klasycystyczny styl architektoniczny epoki stanisławowskiej. Barokowy ogród zamieniono na zaprojektowany w stylu angielskim park. Pod koniec XVIII stulecia Jabłonnę odziedziczył książę Józef Poniatowski, a po jego śmierci w bitwie narodów pod Lipskiem (1813), siostra księcia – Teresa Tyszkiewiczowa.
W 1944 roku pałac w Jabłonnie został spalony przez Niemców.
W połowie XX wieku przejęła go Polska Akademia Nauk. Pałac odbudowano i wyposażono tak jak wyglądał w pod koniec XVIII i w pierwszej połowie XIX wieku.
Według legendy na terenie zaczyna się prowadzący aż na Bielany tunel…
Dziś można tu urządzić wesele, spotkanie komunijne, konferencję. Jest hotel, restauracja i kawiarnia. Wnętrza można też zwiedzać (wejście 5zł/osoba, 2020). Do parku można wejść bez ograniczeń. Są tam ławeczki, ale nikt nie zabrania też posiedzieć na trawie 😊.
Wejście jest zarówno od strony Jabłonnej (ulica Modlińska) jak i od strony parku graniczącego z wałem wiślanym (oznaczenie wejścia tabliczką, biała bramka). Jest to więc doskonały cel wycieczki rowerowej! My tak robimy często 😊. W ostatni Dzień Dziecka pojechaliśmy do Pałacu na lody 😉.
Inne miejsca pod Warszawą warte zobaczenia znajdziesz we wpisie: Atrakcje wokół Warszawy
Wszystkie posty z województwa mazowieckiego znajdziesz tutaj: MAZOWSZE – atrakcje regionu
Więcej o polskich zamkach i pałacach znajdziesz tutaj: Zamki i pałace w Polsce
Więcej o ciekawych miejscach w Polsce:
Podobał Ci się wpis? Będzie mi bardzo miło, jeżeli podzielisz się nim ze znajomymi i zostaniesz moim stałym czytelnikiem na blogu, Facebooku i Instagramie