Mazowieckie Okolice Warszawy

Pałac w Jabłonnie

napisany przez Agata

Jabłonna – Pałac Poniatowskich

(na północ od Warszawy, 20km od centrum)

Jabłonna od czasów średniowiecza była własnością biskupów płockich. To oni w XV wieku wybudowali tu letnią rezydencję. W 1773 okoliczne tereny wykupił od kapituły płockiej Michał Poniatowski – ostatni prymas Polski i Litwy, brat króla Stanisława Augusta. Rok później wybudowano tu nowy pałac. Wpisywał się on doskonale w klasycystyczny styl architektoniczny epoki stanisławowskiej. Barokowy ogród zamieniono na zaprojektowany w stylu angielskim park. Pod koniec XVIII stulecia Jabłonnę odziedziczył książę Józef Poniatowski, a po jego śmierci w bitwie narodów pod Lipskiem (1813), siostra księcia – Teresa Tyszkiewiczowa.

W 1944 roku pałac w Jabłonnie został spalony przez Niemców.

W połowie XX wieku przejęła go Polska Akademia Nauk. Pałac odbudowano i wyposażono tak jak wyglądał w pod koniec XVIII i w pierwszej połowie XIX wieku.

Według legendy na terenie zaczyna się prowadzący aż na Bielany tunel…

Dziś można tu urządzić wesele, spotkanie komunijne, konferencję. Jest hotel, restauracja i kawiarnia. Wnętrza można też zwiedzać (wejście 5zł/osoba, 2020). Do parku można wejść bez ograniczeń. Są tam ławeczki, ale nikt nie zabrania też posiedzieć na trawie 😊.

Wejście jest zarówno od strony Jabłonnej (ulica Modlińska) jak i od strony parku graniczącego z wałem wiślanym (oznaczenie wejścia tabliczką, biała bramka). Jest to więc doskonały cel wycieczki rowerowej! My tak robimy często 😊. W ostatni Dzień Dziecka pojechaliśmy do Pałacu na lody 😉.

 

Inne miejsca pod Warszawą warte zobaczenia znajdziesz we wpisie: Atrakcje wokół Warszawy

Wszystkie posty z województwa mazowieckiego znajdziesz tutaj: MAZOWSZE – atrakcje regionu

Więcej o polskich zamkach i pałacach  znajdziesz tutaj: Zamki i pałace w Polsce

Więcej o ciekawych miejscach w Polsce: 

Północ Polski 

Polska Środkowa ; 

Południe Polski

 

Podobał Ci się wpis? Będzie mi bardzo miło, jeżeli podzielisz się nim ze znajomymi i zostaniesz moim stałym czytelnikiem na blogu, Facebooku i Instagramie 

 

 

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x