Mazowiecki Park Krajobrazowy Mazowieckie Okolice Warszawy

Bagno Goździkowe

napisany przez Agata

Goździkowe Bagno i wydmy śródlądowe

Atrakcje Mazowsza

(VI 2022, I 2021)

Goździkowe Bagno i leśne wydmy. Do tego Rezerwat Przyrody Bagno Bocianowskie a w nim torfowisko Gołe Bagno. To moja propozycja na weekendowy spacer w okolicach Warszawy. Spacer z dala od miasta, a jednak niezbyt daleko 😊. (45km od centrum stolicy)

Goździkowe Bagno to torfowisko wysokie, czyli takie, które powstaje w procesie narastania złoża torfowego i odcięcia jego roślinności od wód gruntowych.  W efekcie woda je zasilająca pochodzi tylko i wyłącznie z opadów.

Przez środek torfowiska poprowadzona została drewniana kładka, co ułatwia podglądanie świata roślin od których się tu aż roi. Można zobaczyć owadożerną rosiczkę okrągłolistną, borówkę bagienną, żurawinę błotną, dziki rozmaryn i oczywiście w dużych ilościach mech torfowiec. Okolica jest też ostoją dla dzików, lisów i łosi.

Jesienią i zimą torfowisko przybiera rudy i brunatno-rudy kolor. Wiosną owocuje na biało wełnianką. 

Nazwa Goździkowe Bagno nie pochodzi jednak ani od kwiatka, ani od przyprawy, a od pobliskiej miejscowości Gózd. Niegdyś słowem gozd określano niedostępny las, i właśnie od niego pochodzi nazwa dzisiejszej miejscowości oraz samego bagna.

 Położenie i dojazd

Bagna i zespół torfowisk leżą na południe od Warszawy, w okolicy Otwocka, na terenie Mazowieckiego Parku Krajobrazowego, przy drodze pomiędzy Celestynowem a Kołbielą. Po jednej stronie szosy mamy Rezerwat Przyrody Bagno Bocianowskie i torfowisko Gołe Bagno; po przeciwnej stronie Bagno Goździkowe i wydmy śródlądowe. Tam też znajduje się Centrum Edukacji Leśnej. Bezpłatne, niewielkie parkingi są po obu stronach szosy.

Oznakowanie szlaków

Oznakowanie szlaków znacznie poprawiło się od naszej ostatniej wizyty. Niestety ciągle w żadnym miejscu nie ma opisu ani mapy dokąd prowadzi szlak. Poniżej znajdziecie kilka praktycznych wskazówek i chyba dość dobrych rad gdzie iść, a gdzie nie iść 😉. Na ścieżkach są wiaty i kosze na śmieci oraz tablice informacyjne, które dotyczą przyrody. 

Trasa spaceru

Spacer można rozpocząć zarówno od Bagna Bocianowskiego, jak i Goździkowego Bagna. My zaczęliśmy od tego pierwszego, drugie zostawiając sobie na deser.

Goździkowe Bagno jest zdecydowanie mniejsze od Bagna Bocianowskiego. Przejście kładką zajmuje dosłownie kilka minut. Tylko po co się tak spieszyć? Warto zatrzymać się na chwilę, przykucnąć i spojrzeć w wodę. Tam tętni życie!

Z parkingu należy przejść prosto aż do przydrożnej kapliczki (ok. 500m, droga ubita, utwardzona). Przy kapliczce, na rozstajach dróg dalej prosto w kierunku Centrum Edukacji Leśnej. Po kolejnych 400m jest parking (nie wiem czy tylko dla pracowników czy można z niego skorzystać będąc turystą bagiennym) i odbicie w lewo na torfowisko. Nie ma żadnych oznaczeń ani strzałek, ale da się wypatrzyć kładkę.

Po przejściu bagiennej kładki wspinamy się w górę. Tu jest odbicie w prawo na wydmy. Trzeba dokładnie się przyglądać i porównywać swoje położenie z mapą, gdyż oznaczeń, strzałek ani jakichkolwiek wskazówek brak.

wydmy śródlądowe

Jeżeli miniemy odbicie lądujemy na obszarze wycinki leśnej (styczeń 2021 – wyglądało to fatalnie, czerwiec 2022 – niewiele lepiej), gdzie raz po raz rozmieszczone są sprzęty do ćwiczeń. Taka leśna siłownia, leśna ścieżka zdrowia. W sumie fajny pomysł, ale twórców czeka jeszcze sporo pracy z uporządkowaniem otoczenia. Może postawią też jakieś drogowskazy 😉. 

Jeśli na rozstajach skręcimy w lewo w stronę tych instalacji to po kilkuset metrach znajdziemy się ponownie pod kapliczką, skąd po śladach, szutrową drogą trzeba wrócić na parking. Jeśli jednak nie chcemy korzystać z siłowni, to na rozstajach możemy wybrać drogę prosto. Zielony szlak przeprowadzi nas przez leśne zarośla dochodząc do szutrówki w miejscu parkingu.

 

Jak już  jesteśmy w okolicach warto podjechać na oddalone o zaledwie 15km Bagno Całowanie

Inne miejsca pod Warszawą warte zobaczenia znajdziesz we wpisie: Atrakcje wokół Warszawy

Wszystkie posty z województwa mazowieckiego znajdziesz tutaj: MAZOWSZE – atrakcje regionu

Więcej o ciekawych miejscach w Polsce: 

Północ Polski

Polska Środkowa ; 

Południe Polski

 

Podobał Ci się wpis? Będzie mi bardzo miło, jeżeli podzielisz się nim ze znajomymi i zostaniesz moim stałym czytelnikiem na blogu, Facebooku i Instagramie 

 

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x