Mazowiecki Park Krajobrazowy Mazowsze Okolice Warszawy

Bagno Goździkowe

napisany przez Agata

Goździkowe Bagno i wydmy śródlądowe

Atrakcje Mazowsza

(I 2021)

Goździkowe Bagno i leśne wydmy. Do tego Rezerwat Przyrody Bagno Bocianowskie a w nim torfowisko Gołe Bagno. To moja propozycja na weekendowy spacer w okolicach Warszawy. Spacer z dala od miasta, a jednak niezbyt daleko 😊. (45km od centrum stolicy)

 

Goździkowe Bagno to torfowisko wysokie, czyli takie, które powstaje w procesie narastania złoża torfowego i odcięcia jego roślinności od wód gruntowych.  W efekcie woda je zasilająca pochodzi tylko i wyłącznie z opadów.

Przez środek torfowiska poprowadzona została drewniana kładka, co ułatwia podglądanie świata roślin od których się tu aż roi. Można zobaczyć owadożerną rosiczkę okrągłolistną, borówkę bagienną, żurawinę błotną, dziki rozmaryn i oczywiście w dych ilościach mech torfowiec. Okolica jest też ostoją dla dzików, lisów i łosi.

Jesienią i zimą torfowisko przybiera rusy i brunatno-rudy kolor.

Nazwa Goździkowe Bagno nie pochodzi jednak ani od kwiatka, ani od przyprawy, a od pobliskiej miejscowości Gózd. Niegdyś słowem gozd określano niedostępny las, i właśnie od niego pochodzi nazwa dzisiejszej miejscowości oraz samego bagna.

 

Położenie i dojazd

Bagna i zespół torfowisk leżą na południe od Warszawy, w okolicy Otwocka, na terenie Mazowieckiego Parku Krajobrazowego, przy drodze pomiędzy Celestynowem a Kołbielą. Po jednej stronie szosy mamy Gołe Bagno i szlaki, ścieżki wokół niego; po przeciwnej stronie Bagno Goździkowe i wydmy śródlądowe. Tam też znajduje się Centrum Edukacji Leśnej. Bezpłatne, niewielkie parkingi są po obu stronach szosy.

 

Oznakowanie szlaków

Oznakowanie szlaków jest fatalne! Nie ma opisu ani mapy dokąd prowadzi szlak. Tablice informacyjne dotyczą wyłącznie przyrody. Poniżej znajdziecie też kilka praktycznych wskazówek i chyba dość dobrych rad gdzie iść, a gdzie nie iść 😉.  Na ścieżkach są natomiast wiaty i kosze na śmieci.

 

Trasa spaceru

Spacer można rozpocząć zarówno od Bagna Bocianowskiego, jak i Goździkowego Bagna. My zaczęliśmy od tego pierwszego, drugie zostawiając sobie na deser.

Goździkowe Bagno jest zdecydowanie mniejsze od Bagna Bocianowskiego. Przejście kładką zajmuje dosłownie kilka minut. Tylko po co się tak spieszyć? Warto zatrzymać się na chwilę, przykucnąć i spojrzeć w wodę. Tam tętni życie!

Z parkingu należy przejść prosto aż do przydrożnej kapliczki (ok. 500m, droga ubita, utwardzona). Przy kapliczce, na rozstajach dróg dalej prosto w kierunku Centrum Edukacji Leśnej. Po kolejnych 400m jest parking (nie wiem czy tylko dla pracowników czy można z niego skorzystać będąc turystą bagiennym) i odbicie w lewo na torfowisko. Nie ma żadnych oznaczeń ani strzałek, ale da się wypatrzyć kładkę.

Po przejściu bagiennej kładki wspinamy się lekko w górę. Tu jest odbicie w prawo na wydmy. Trzeba dokładnie się przyglądać i porównywać swoje położenie z mapą, gdyż oznaczeń, strzałek ani jakichkolwiek wskazówek brak. Jeżeli miniemy odbicie lądujemy na obszarze wycinki leśnej (styczeń 2021 – wyglądało to fatalnie), gdzie raz po raz rozmieszczone są sprzęty do ćwiczeń. Taka leśna siłownia, leśna ścieżka zdrowia. W sumie fajny pomysł, ale twórców czeka jeszcze sporo pracy z uporządkowaniem otoczenia. Może postawią też jakieś drogowskazy 😉. Na razie tablic jest dużo, ale wszystkie opisują walory przyrodnicze terenu, itp., itd.

Generalnie w drodze powrotnej powinno się znaleźć z powrotem pod kapliczką i po śladach wrócić na parking.

 

Jak już  jesteśmy w okolicach warto podjechać na oddalone o zaledwie 15km Bagno Całowanie

Inne miejsca pod Warszawą warte zobaczenia znajdziesz we wpisie: Atrakcje wokół Warszawy

Wszystkie posty o Mazowszu znajdziesz tutaj: MAZOWSZE – atrakcje regionu

Więcej o ciekawych miejscach w Polsce: Polska – ciekawe miejsca

 

Podobał Ci się wpis? Będzie mi bardzo miło, jeżeli podzielisz się nim ze znajomymi i zostaniesz moim stałym czytelnikiem na blogu, Facebooku i Instagramie 

 

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x