Atrakcje

CITY BREAK w Polsce

napisany przez Agata

City break czyli kilkudniowy wypad do wybranego miasta. To pomysł na krótki urlop, mała odskocznia od codzienności.

Poniżej znajdziecie kilka propozycji takich wyjazdów w Polskę. Wszystkie przetestowałam na własnej skórze, opisałam atrakcje, polecajki i moje subiektywne wrażenia.

Lista ta cały czas się rozrasta, więc zaglądajcie tu raz po raz po nowości 😊.

 

Kraków

Kraków – perła dziedzictwa narodowego, dawna stolica, siedziba królów, jedno z najstarszych miast Polski.

To miasto symbol o którym można pisać książki i o którym książki już napisano. Czy można dogłębnie poznać Kraków w weekend? Na pewno nie – ale można go na tyle zwiedzić, zobaczyć i poczuć aby mieć pewność co do tego, że będzie się tu wracać przy każdej nadarzającej się okazji 😊.

Na weekendowy spacer po Krakowie zapraszam TUTAJ

 

Warszawa

Warszawa – stolica Polski od 1592 roku. Nierzadko omijana przez turystów – jako ta za duża, za hałaśliwa, za bardzo zakorkowana.

Ale… jakbyście zawitali tu w jakiś słoneczny, ciepły dzień – to naprawdę warto! 

Garść warszawskich miejsc i atrakcji oraz propozycje kilku spacerów znajdziecie TUTAJ

 

Gdańsk

Gdańsk – miasto o ponad tysiącletniej historii, ukształtowane pod wpływem różnych kultur. Był miastem królewskim, należał do Hanzy. W XVI wieku Gdańsk był najbogatszym miastem Rzeczypospolitej Obojga Narodów. 

Dla nas Gdańsk to prawdziwa perła, prawdopodobnie najładniejsze miasto w Polsce.

Na weekendowy spacer po Gdańsku zapraszam TUTAJ

 

Lublin

Lublin – miasto o ponad 700-letniej historii, przez wieki był kulturowym tyglem, gdzie spotykały się tradycje polskie, litewskie, żydowskie, rosyjskie i ormiańskie. Echa tych epok możemy spotkać na lubelskim Starym Mieście, w regionalnej kuchni czy licznych imprezach kulturalnych, które z tej mieszanki czerpią pełną garścią. Hasło promocyjne miasta brzmi – Lublin Miasto Inspiracji. I takie właśnie jest 😊. To po prostu doskonała propozycja na weekend.

Więcej na ten temat TUTAJ

 

Bydgoszcz

Pierwsze co się rzuca w oczy to ogromna ilość secesyjnych, neobarokowych i neogotyckich kamienic. Druga sprawa to usytuowanie. Położona w zakolu Brdy tworzy malowniczą panoramę kamienic, mostków, wysp, grobli i bulwarów. I wreszcie zabytkowe spichrze i Młyny Rothera. Wieczorem zaś życie tętni tu do późnych godzin nocnych. Na  Rynku, w uliczkach Starego Miasta, w restauracjach i pubach. Bydgoszcz nie chodzi wcześnie spać 😊.

Bydgoszcz nie jest duża, można ją spokojnie zwiedzić, poznać i poczuć podczas weekendowej wycieczki.

Więcej na temat miasta, jego zabytków i atrakcji TUTAJ

 

Grudziądz

Grudziądz – miasto, którego historia sięga pierwszych Piastów, a potem przez ponad 200 lat nierozerwalnie związana jest z Zakonem Krzyżackim. Wzdłuż wiślanej skarpy ciągną się grudziądzkie spichrze – od zawsze duma, a dziś największa atrakcja miasta. Ich historia sięga średniowiecza, a były nie tylko magazynami na spławiane do Gdańska zboże ale też pełniły funkcje murów obronnych.

Grudziądz nie jest duży, można go spokojnie zwiedzić, poznać i poczuć podczas weekendowej wycieczki.

Więcej o atrakcjach Grudziądza: TUTAJ

 

Sandomierz

Sandomierz – malowniczo położony na nadwiślańskiej skarpie stanowiącej strome zakończenie Gór Świętokrzyskich to perła renesansu.

Jest jednym z piękniejszych miast w Polsce. Jest też jednocześnie jednym z najstarszych. Położony na siedmiu wzgórzach, często nazywany bywa Małym Rzymem.

A z atrakcji oprócz Rynku i Ratusza mamy tutaj zamek, Wąwóz Królowej Jadwigi, podziemną trasę turystyczną czy Góry Pieprzowe.

Więcej o atrakcjach Sandomierza TUTAJ

 

Płock

Płock to ładne, położone po dwóch stronach Wisły, miasto. Jego zabytkowa część skoncentrowana jest na wiślanej skarpie, w dole zaś ciągną się bulwary. I molo. Ze Wzgórza Tumskiego naszym oczom ukazuje się szeroko rozlana Wisła. Na Starym Rynku liczne kawiarenki zapraszają na kawę. Gdy zapuścić się głębiej w uliczki można znaleźć niesamowite murale i odkryć czar małych podwórek, gdzie czas jakby się zatrzymał. A jak ktoś kocha muzea to w Płock jest w tym temacie prawdziwym El Dorado. 

Płock to doskonały pomysł na jednodniowy wypad, taki mały citybreak. Leży dosłownie w połowie drogi między Warszawą a Toruniem, po 100km od każdego z nich. Z Łodzi jest niewiele więcej, 120km.

Więcej o Płocku i jego atrakcjach TUTAJ

 

Kazimierz Dolny

Kazimierz Dolny – jego historia sięga czasów średniowiecza, kiedy to Kazimierz Sprawiedliwy nadał te i sąsiednie ziemie klasztorowi norbertanek. To właśnie na jego cześć osadę zaczęto nazywać Kazimierz. Swój rozwój zawdzięcza szlakowi handlowemu prowadzącemu ze Lwowa. W XIV wieku Kazimierz Wielki nadał osadzie prawa miejskie, wzniósł murowany zamek. W kolejnych latach i stuleciach miasto bogaciło się na handlu zbożem, stało tu aż 60 spichlerzy, był potężny port wiślany, bogaci kupcy wznosili wystawne kamienice. Po I wojnie światowej uczniowie warszawskiej Szkoły Sztuk Pięknych przyjeżdżali tu na plenery malarskie. W późniejszych latach wracali przywożąc ze sobą kolejnych artystów. Dziś miasto to nieodzownie kojarzy się z malarstwem, rzeźbą, galeriami sztuki i malującymi pod chmurką artystami. 

Więcej na temat Kazimierza Dolnego i okolic: TUTAJ

 

Zamość

ZamośćPerła Kresów. Perła Renesansu. Miasto Arkad. Padwa Północy. Każde z tych określeń pasuje, każde oddaje kunszt zamysłu architektonicznego.

Zamość założył w 1580 roku jako prywatne miasto szlacheckie Jan Zamoyski. Zlecił on włoskiemu mistrzowi Bernardo Morando zaprojektowanie miasta idealnego. 

Dziś Starówka Zamościa jest malutka. W centralnym jej punkcie znajduje się Ratusz, do którego prowadzą wachlarzowe schody. Na tej samej pierzei Rynku stoją manierystyczno – barokowe kamienice ormiańskie.

Więcej na ten temat TUTAJ

 

Przemyśl

W malowniczej dolinie Sanu, na pograniczu dwóch krain: Kotliny Sandomierskiej i Pogórza Karpackiego, na wzgórzach leży Przemyśl – miasto królewskie, czyli takie, które jest zlokalizowane na gruntach należących do króla. To stolica dawnego księstwa.

Więcej o Przemyślu i atrakcjach TUTAJ

 

 

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x