Atrakcje Mazowieckie Mikrowyprawy Okolice Warszawy

Atrakcje wokół Warszawy

napisany przez Agata

Jeśli szukacie pomysłu na jednodniowy wypad za miasto – dobrze trafiliście! W okolicach Warszawy jest całe mnóstwo ciekawych miejsc. Coś dla siebie znajdą zarówno miłośnicy przyrody, jak i architektury – tej dawnej i tej całkiem nowoczesnej. Są lasy, łąki, pola i rzeki. Szlaki można przemierzać spacerem lub na rowerze. 😊

Atrakcje koło Warszawy

Poniżej kilkadziesiąt atrakcji, miejsc i pomysłów gdzie pojechać z Warszawy na jeden dzień.

Mikrowyprawy


DO 20KM OD CENTRUM (od północnego zachodu zgodnie z ruchem wskazówek zegara)

Puszcza Kampinoska; Łosiowe Błota; Las Bielański; Ławice Kiełpińskie; Wał WiślanyJabłonna – Pałac Poniatowskich; Horowe Bagno; Jezioro Czarne; Lasy Legionowskie; Pałac w Wilanowie; Skarpa Ursynowska i Pałac Rozkosz; Powsin i Las Kabacki; Powsin – Ogród Botaniczny PANKonstancin Jeziorna;

DO 50KM OD CENTRUM (od północnego zachodu zgodnie z ruchem wskazówek zegara)

Twierdza Modlin; Dolina Wkry; Dolina Narwi i Bugu; Ruiny pałacu w Górze; Lasy Nieporęckie; Zalew Zegrzyński; Wieliszewskie Łęgi; Wąwóz SzaniawskiegoSerock; Parów Karski; Puszcza Słupecka; Skansen w Kuligowie; Rzeka Świder; Otwock; Bagno Bocianowskie i Gołe Bagno; Bagno Goździkowe; Bagno Całowanie; Na Torfach; Zamek w Czersku; Pałac Ojrzanów; Skulski Las; Radziejowice; Dwór w Radoniach; Żyrardów – Muzeum Lniarstwa

DO 75KM OD CENTRUM (od północnego zachodu zgodnie z ruchem wskazówek zegara)

Spływ Bzurą; Żelazowa Wola; Dwór StrzyżewTeresin; Kościół w Brochowie; Czerwińsk nad Wisłą; Skansen w Brańszczyku; Winnica Dwórzno;

DO 100KM OD CENTRUM (od północnego zachodu zgodnie z ruchem wskazówek zegara)

Nieborów i Arkadia; ŁowiczSkansen w Maurzycach; Most na rzece Słudwia; Puszcza Biała; Dolina Liwca; zamek w Rawie Mazowieckiej

DO 130KM OD CENTRUM (od północnego zachodu zgodnie z ruchem wskazówek zegara)

Skansen Osadnictwa Nadwiślańskiego; Płock; Skansen w Sierpcu; Opinogóra; Zamek w Ciechanowie; Muzeum Wsi Radomskiej; Dwór Zbożenna; Inowłódz; Niebieskie Źródła; Skansen Rzeki Pilicy


.

DO 20KM OD CENTRUM

.

Puszcza Kampinoska

(na północny-zachód od Warszawy)

Kampinoski Park Narodowy – jeden z największych w Polsce, a leży tuż za granicami miasta.

Mam przyjaciół, którzy po Puszczy codziennie biegają w ramach rozgrzewki przed pracą. Wyznaczone szlaki piesze i rowerowe dają wspaniałe możliwości na spędzenie na łonie przyrody jakiegoś weekendowego dnia.

KAMPINOS mapa szlaków (źródło: Kurier Kampinoski)

W Kampinosie żyje ponad 50 gatunków ssaków, w tym rysie, bobry i łosie. Te ostatnie są zresztą symbolem Puszczy.

Puszcza to też świadek historii, czego świadectwem jest cmentarz ofiar zbiorowych egzekucji w Palmirach i liczne rozsiane po lesie samotne mogiły. Tu znajdziemy też Sosnę Powstańców – ponurą pamiątkę po wyrokach carskich na powstańcach styczniowych. Wcześniej puszczańskimi traktami maszerowała dywizja Henryka Dąbrowskiego idąca walczyć w Insurekcji Kościuszkowskiej, a jeszcze wcześniej rycerstwo Władysława Jagiełły podążające pod Grunwald.

Są tu bagniska, są wydmy, jest las. Wiosną kwitną konwalie a jesienią żółcą się brzozy. Jest po prostu pięknie 😊.

Więcej na temat konkretnych szlaków: TUTAJ

.

Łosiowe Błota

(północny-zachód, 20km od centrum)

Łosiowe Błota to rezerwat chroniący roślinność torfowisk niskich. Leży na skraju warszawskiego Bemowa i podwarszawskiej gminy Babice Stare, w Lesie Bemowo, który jest częścią Puszczy Kampinoskiej. Dlaczego zaś „łosiowe”? – bo bardzo lubią tam z Kampinosu przychodzić łosie. Czują się znakomicie na trudno dostępnych trzęsawiskach i w gęstych wierzbowych zaroślach.

Ścieżki i szlaki poprowadzone są krawędziami terenu chronionego. Licząca 5km ścieżka przyrodnicza, przy której ustawiono 10 tablic edukacyjnych opowiada o lesie jako o całości – o jednym wielkim organizmie i zachodzących w nim zależnościach. Oprócz przyrody jest też coś dla miłośników historii i techniki – pozostałości po Transatlantyckiej Stacji Radiotelegraficznej.

Więcej o tym miejscu: TUTAJ

.

Rezerwat Przyrody Las Bielański

(na północy Warszawy, 10km od centrum)

To pozostałość po ogromnej, średniowiecznej Puszczy Mazowieckiej. Jego symbolem jest dzięcioł czarny. W XVII stuleciu król Władysław IV sprowadził tu zakon Kamedułów. Na wzgórzu założono pustelnię, wybudowano kaplicę i klasztor. Reguła kamedulska wymagała odosobnienia co sprzyjało utrzymaniu lasu i niedopuszczeniu na te tereny rozwijającego i rozpychającego się miasta. Po II wojnie światowej utworzono tu Park Kultury. Stanęła słynna karuzela. Aby chronić przyrodę w 1973 roku utworzono rezerwat i rozpoczęto likwidację Parku.

Dziś w Lesie Bielańskim są powyznaczane piesze i rowerowe szlaki, jest ścieżka dydaktyczna. Po prostu idealny pomysł na spacer o każdej porze roku.

Więcej na ten temat: TUTAJ

.

Rezerwat Przyrody Ławice Kiełpińskie

(na północy Warszawy, 20km od centrum)

Jest to rezerwat ornitologiczny. Powstał w 1998 roku i obejmuje swoją powierzchnią 803 hektary wód, wysp, piaszczystych łach i brzegów Wisły (88ha w granicach stolicy). Jest to drugi co do wielkości, po Lesie Kabackim, rezerwat na Mazowszu i jeden z kilkunastu utworzonych na całej Wiśle rezerwatów ornitologicznych. 

Jest to miejsce gniazdowania ptactwa wodno-błotnego. Spotkać tu można kolonie rybitw, dzikie kaczki, tracze, mewy, sieweczki a nawet zimorodka. Zimą zamienia się natomiast w baśniową krainę… 

Więcej na ten temat – o ścieżkach, szlakach, opcjach pieszych i rowerowych: TUTAJ

.

Wycieczka rowerowa wałem wiślanym

Tu pełna dowolność – w zależności od tego gdzie mieszkamy, tam startujemy i udajemy się na północ lub południe. Można obrać sobie jakiś cel – np. któryś z tych, o których jest mowa w powyższych czy poniższych punktach. Można też jechać przed siebie, podziwiać przyrodę, a im dalej od granic miasta tym bardziej kontemplować ciszę, spokój i bezludzie.

.

Jabłonna – Pałac Poniatowskich

(na północ od Warszawy, 20km od centrum)

Jabłonna od czasów średniowiecza była własnością biskupów płockich. To oni w XV wieku wybudowali tu letnią rezydencję. W 1773 okoliczne tereny wykupił od kapituły płockiej Michał Poniatowski – ostatni prymas Polski i Litwy, brat króla Stanisława Augusta. Rok później wybudowano tu nowy pałac. W połowie XX wieku pałac przejęła Polska Akademia Nauk. Odbudowano go i wyposażono tak, jak wyglądał pod koniec XVIII i w pierwszej połowie XIX wieku, kiedy to właścicielem był Książę Józef Poniatowski. 

Dziś w Pałacu Poniatowskich w Jabłonnie można urządzić wesele, spotkanie komunijne, konferencję. Jest hotel, restauracja i kawiarnia.

Do parku można wejść bez ograniczeń. Są tam ławeczki, ale nikt nie zabrania też posiedzieć na trawie 😊.

Wejście jest zarówno od strony Jabłonnej (ulica Modlińska) jak i od strony parku graniczącego z wałem wiślanym (oznaczenie wejścia tabliczką, biała bramka). Jest to więc doskonały cel wycieczki rowerowej! – na kawę albo na lody 😊.

Więcej na temat pałacu: TUTAJ

.

Rezerwat Przyrody Horowe Bagno

(na północ od Warszawy, 20km od centrum)

Horowe Bagno to torfowiskowy rezerwat przyrody w pobliżu Warszawy. Jego obszar administracyjnie zlokalizowany jest w granicach Marek. Zatoczenie pętli wokół rezerwatu nie zajmuje więcej niż godzinę. Jest to zatem całkiem dobry pomysł na krótki spacer, małą wycieczkę, czy po prostu chwilę oddechu za miastem.

Celem utworzenia w 1988 roku tego niewielkiego rezerwatu była i jest ochrona wilgotnego lasu, torfowisk oraz wód, które są siedliskiem licznych rzadkich roślin.

Więcej na ten temat: TUTAJ

.

Jezioro Czarne

(na północ od Warszawy, 20km od centrum)

Jezioro Czarne inaczej zwane Kruczkiem to niewielkie jeziorko położone w lesie, zaledwie 20km od centrum stolicy. Znajduje się ono w Markach, na granicy z Zielonką. Zatoczenie pętli wokół jeziora nie zajmuje więcej niż godzinę. 

Więcej na ten temat: TUTAJ

.

Lasy Legionowskie

(na północ od Warszawy, 25km od centrum)

Wśród wrzosów i brzóz

Lasy Legionowskie znajdują się pomiędzy Białołęką i Legionowem na linii północ-południe oraz Jabłonną i Józefowem na linii wschód-zachód. To doskonała opcja na weekendowy spacer. Mamy tu zarówno piaszczyste wydmy, jak i tereny podmokłe. Są ścieżki, są dukty leśne, cudowne brzozowe zagajniki i wrzosowiska. Warto tu przyjechać o każdej porze roku, ale w okresie kwitnienia wrzosów jest po prostu magicznie.

Więcej na ten temat: TUTAJ

.

Pałac w Wilanowie

(na południu Warszawy, 10km od centrum)

To rezydencja wybudowana pod koniec XVII wieku dla króla Jana III Sobieskiego, który zwykł ją nazywać Villa Nova (stąd późniejsza spolszczona nazwa Wilanów).

Wokół pałacu powstały okazałe ogrody. Jest to wspaniały przykład architektury barokowej. Jednocześnie jest to jeden z nielicznych zabytków stolicy, który przetrwał wojnę w niemal nienaruszonym stanie.

Jak byłam dzieckiem do Wilanowa jeździło się „pod Warszawę”, dziś to część miasta i to w dodatku dość gęsto zabudowana dzielnicą mieszkaniową. Nie zmienia to jednak faktu, że jak przekracza się bramy pałacu, wchodzi do parku… – świat zaczyna wyglądać inaczej. To jest podróż – prawdziwa podróż w czasie 😊.

KRÓLEWSKI OGRÓD ŚWIATŁA

Co roku, od października do lutego ogrody Pałacu w Wilanowie rozświetlają się tysiącami światełek. To Królewski Ogród Światła.

Więcej na temat Pałacu i Ogrodu Światła: TUTAJ

.

Rezerwat Przyrody Skarpa Ursynowska

(na południu Warszawy, 10km od centrum)

Rezerwat Przyrody Skarpa Ursynowska to las, łąki, zbiorniki wodne a nawet torfowiska. Łącznie ok. 20 ha terenów położonych na skarpie wiślanej i u jej podnóża. Do tego pokaźna otulina.

Wystarczy odejść kilkaset metrów od wiecznie zakorkowanej Doliny Służewieckiej a wkracza się w zupełnie inny świat. Choć nie zupełnie wkracza – teren rezerwatu jest bowiem nieudostępniony dla zwiedzających. Można go jednak podziwiać i poczuć spacerując po starym kampusie SGGW.

Skarpa Ursynowska to też kawałek historii tej części Warszawy. W skład rezerwatu wchodzi bowiem teren historycznego założenia pałacowo-parkowego na Ursynowie, dawniej zwanego Rozkosz.

Pałac Krasińskich na Ursynowie

Pałac Rozkosz

Wybudowany pod koniec XVIII stulecia przez Izabelę Lubomirską z Czartoryskich, od lat 20-tych XIX należał do Juliana Ursyna Niemcewicza, aby w połowie tamtego stulecia przejść w ręce rodziny Krasińskich. Wtedy to pałac nabrał neorenesansowej formy, która przetrwała do dziś. Aktualnie znajduje się w nim rektorat Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego.

Więcej na temat rezerwatu oraz pałacu: TUTAJ

.

Powsin i Las Kabacki

(na południu Warszawy, 15km od centrum)

Takie niby oczywiste, takie niby banalne… zwłaszcza dla ursynowiaków 😉.

Ale las to las – zawsze cieszy i daje dużo możliwości wypoczynku. Rower, spacer, jogging – wszystko dozwolone i jak najbardziej wskazane. A w Lesie Kabackim, wbrew pozorom, też można się zaszyć i zgubić 😉.

Rezerwat przyrody Las Kabacki im. Stefana Starzyńskiego

Las Kabacki został sprzedany miastu Warszawa 31 grudnia 1938 przez dziedzica dóbr wilanowskich Adama Branickiego. Decyzję o tej transakcji podjął komisaryczny prezydent Warszawy Stefan Starzyński. Utworzono park leśny, który nazwano od leżącej obok wsi Kabaty. W 1980 roku park przekształcono w rezerwat przyrody.

W południowo-wschodniej jego części znajduje się Park Kultury w Powsinie oraz Ogród Botaniczny PAN. Park Kultury w Powsinie funkcjonuje od połowy lat 50-tych XX wieku. Są tu boiska do koszykówki, siatkówki, stoliki do gry w szachy, plac zabaw… Nie jest to na pewno nowoczesne miejsce, niewiele się tu chyba zmieniło na przestrzeni lat… Ma swój klimat 😉.

.

Powsin – Ogród Botaniczny PAN

(na południe od Warszawy, 20km od centrum)

Magnoliowe gaje, Ogród Kwitnącej Wiśni i baśniowa kraina rododendronów – to prawdziwy must na mapie atrakcji wokół Warszawy!

Ogród Botaniczny w Powsinie to wręcz idealne miejsce na wycieczkę za miasto. Z Kabat można tam dojechać łatwo rowerem albo przejść się spacerkiem przez Las Kabacki. Jeśli wolimy auto, to od ul. Prawdziwka mamy duży parking.

Wiosną spektakularnie kwitną tu magnolie i wiśnie. Chwilę później rododendrony. W zasadzie o każdej porze roku jest ciekawie i urokliwie, za każdym razem inaczej.

Więcej na ten temat: TUTAJ

.

Konstancin Jeziorna – tężnie, park i stare wille

(na południe od Warszawy, 20km od centrum)

Konstancin to zabytkowe, powstałe w 1917 roku uzdrowisko. Sosnowe lasy i lecznicze wody stosowane są od dawna w leczeniu chorób dróg oddechowych, ale nie tylko. Dziś w tutejszych sanatoriach leczy się choroby układu krążenia, nerwowego, oddechowego właśnie i szereg innych. W 1978 roku, po odkryciu źródeł solankowych, powstała w Konstancinie tężnia.

Na przełomie XIX i XX wieku Konstancin upodobały sobie warszawskie elity – przedsiębiorcy, politycy, ale też artyści i ludzie sztuki. Budowali sobie tu okazałe wille, dworki, niekiedy małe pałace. Niektóre z nich przetrwały do dziś nadając niezmiennie niesamowity charakter temu miejscu. Np. w willi Świt mieszkał w okresie międzywojennym Stefan Żeromski.

W starym młynie na Jeziorce – już pod koniec XVIII wieku powstał pierwszy zakład papierniczy na Mazowszu.  Dziś „Stara Papiernia” przekształciła się w centrum handlowe.

Więcej na ten temat: TUTAJ

 .

DO 50KM OD CENTRUM

.

Twierdza Modlin

(na północny-zachód od Warszawy, 40km od centrum)

Modlin – miejsce u zbiegu Wisły, Narwi i Wkry. Już w XVII wieku Karol Gustaw założył tu obóz warowny. 150 lat później walory strategiczne Modlina docenił Napoleon Bonaparte i wybudował tu twierdzę. Budowy jednak nie dokończył, gdyż klęski pod Moskwą i Lipskiem nieuchronnie zwiastowały koniec epoki wielkich podbojów napoleońskich. W latach późniejszych była ona ważnym punktem na mapie obronnej zachodnich rubieży Rosji. Rozbudowywano ją i unowocześniano. Po I wojnie światowej twierdza Modlin przeszła w polskie ręce. Po II wojnie światowej zajmowało ją Wojsko Polskie. W 2008 część zabytkowa została wystawiona na sprzedaż.

Dziś Twierdzę Modlin można zwiedzać. Dokładne instrukcje znajdziecie na stronie internetowej obiektu.

Zwiedzanie samodzielne 

Zwiedzanie z przewodnikiem 

.

Dolina Wkry

(na północ od Warszawy, 45km od centrum)

Wkra jest niepozorna. Taka wąska, taka leniwa… A wypływa aż z Mazur, spod Nidzicy aby po 250km meandrowania wpłynąć na Mazowszu do Narwi.

Rezerwat Przyrody Dolina Wkry położony jest na Nizinie Środkowopolskiej, w Kotlinie Warszawskiej. To malutki rezerwat rozciągający się wzdłuż odcinka Wkry między Kosewkiem a Szczypiornem. Rzecz dzieje się w okolicy Pomiechówka, 45km od centrum Warszawy. Jest to doskonały pomysł na spacer za miastem.

Więcej na ten temat znajdziesz TUTAJ

W pobliżu Wkra wpada do Narwi. Nad ujście dochodzi się przez zalewane okresowo łąki. Po lewo meandruje leniwie Wkra. Po prawo hen, hen ciągną się poprzecinane wodnymi rozlewiskami łąki. Jest sielsko.

Więcej na ten temat: TUTAJ

.

Dolina Narwi i Bugu

(na północ od Warszawy, 40km od centrum)

Cudowną alternatywą dla dnia nad Zegrzem jest wyprawa rowerowa nad rozlewiska Narwi i Bugu. Tu znajdziecie ciszę i spokój.

Szczególnie wiosną tereny te są wyjątkowo malownicze. Młoda, soczysta trawa, wysoki poziom wody i te nieprzebrane w swej ilości kolonie łabędzi….

Wycieczki rowerowe wzdłuż Bugu – szczegóły: TUTAJ

Wycieczki rowerowe w Dolinie Narwi – szczegóły: TUTAJ

.

Ruiny pałacu w Górze

(na północ od Warszawy, 4okm od centrum)

Na wzgórku, tuż ponad Jeziorem Góra będącym dawnym starorzeczem Narwi wznosił się pałac rodziny Poniatowskich. Dziś wśród krzaków i traw majaczą jedynie ceglane ruiny murów. Historia nie obeszła się ani z pałacem ani z jego pierwszym właścicielem łaskawie. Niemniej jednak jest to bardzo atrakcyjne miejsce na spacer, zwłaszcza że leży zaledwie 40km od centrum Warszawy. Narwiańskie rozlewiska zaś nawet zimą tętnią życiem – aż „strach” pomyśleć co tu się musi dziać wiosną!

W prawo od ruin, wzdłuż jeziora wiedzie szlak rowerowo-pieszy. Jest to piękne miejsce na spacer.

Więcej na temat pałacu: TUTAJ

.

Lasy Nieporęckie

(na północ od Warszawy, 25km od centrum)

Lasy Nieporęckie znajdują się na północ od Warszawy, pomiędzy Wolą Aleksandrowską a Nieporętem i Zalewem Zegrzyńskim. Poprzecinane licznymi szlakami pieszymi i rowerowymi są doskonałą opcją na weekendowy leśny spacer.

Lasy położone są na zróżnicowanym terenie. Mamy tu zarówno piaszczyste wydmy, jak i tereny podmokłe. Są ścieżki, są wygodne i ubite dukty leśne. Ale są też górki, dołki i piach. Na Szlaku Polski Walczącej (czarny, dobrze oznaczony na mapach i w terenie) lekko nie jest (zwłaszcza rowerem). Jest za to pięknie 🥰.

.

Zalew Zegrzyński

(na północ od Warszawy, 30km od centrum)

Zalew Zegrzyński to nic innego jak utworzony w 1963 zbiornik retencyjny na Narwi. Znajduje się on w powiecie legionowskim.

Mieszkając na północy Warszawy możemy spokojnie dojechać tu na rowerach. Trasa wiedzie duktami leśnymi, potem przez Kąty Węgierskie do Nieporętu (ok. 20km w jedną stronę). Można też skorzystać z kolejki i rowerową wycieczkę zacząć na stacji Warszawa Płudy lub Warszawa Choszczówka. 

Nad samym zalewem czeka na nas kilka plaż i kilkanaście knajp, gdzie można zjeść rybkę, kiełbachę lub placki ziemniaczane. Są też ośrodki wczasowe i konferencyjne. Są jacht cluby. W ciepły, słoneczny weekend jest niestety dość tłoczno i gwarno. Nie jest tu natomiast nowocześnie. Czas troszkę jakby się zatrzymał w latach 80-tych, no może 90-tych XX wieku. Ma to swoje plusy i minusy 😉.

.

Wieliszewskie Łęgi

(na północ od Warszawy, 40km od centrum)

Wieliszewskie Łęgi to malutki rezerwat przyrody położony w pradolinie Narwi. Jest to teren podmokły, zalewowy, niedostępny dla człowieka. Pomiędzy nim, a narwiańskim wałem biegnie wąska ścieżka, niebieski szlak. I to tyle, dalej w głębi już tylko ptaki – w tym zimorodki i remizy, stare dęby i storczyki.

Tak – storczyki!

Rezerwat ten został utworzony właśnie dla nich. Zwany „Storczykowym Gajem” jest jednym z najbogatszych stanowisk storczyka w województwie mazowieckim. Ale to dopiero w maju .

Wieliszewskie Łęgi znajdują się pomiędzy Wieliszewem a Zegrzem Południowym, zaledwie 40km od Warszawy. Jest to doskonały pomysł na spacer za miastem, który warto połączyć z wędrówką wałem przeciwpowodziowym wzdłuż Narwi. W okolicę można dojechać samochodem i ruszyć na dłuższy lub krótszy spacer. Innym rozwiązaniem jest skorzystanie z kolejki podmiejskiej i przejazd do Wieliszewa (PKP Wieliszew) a następnie rowerki 😊.

Dokładny opis wycieczki rowerowej: TUTAJ

.

Rezerwat Przyrody Wąwóz Szaniawskiego

(na północ od Warszawy, 40km od centrum)

To malutki rezerwat nad Narwią, w pobliżu Serocka, zaledwie 40km od centrum Warszawy. W sam raz na spacer w jakiś pogodny, weekendowy dzień.

Rezerwat obejmuje swym zasięgiem wysoką skarpę Doliny Narwi oraz wąwóz erozyjny. Już na samym początku uwagę zwracają potężne dęby szypułkowe – prawie każdy oznaczony tabliczką pomnika przyrody. Żyją tu sarny, lisy, wiewiórki, gniazda mają bażanty królewskie i grzywacze. Spotkać można też będącą pod ochroną żmiję zygzakowatą.

Na terenie rezerwatu znajdują się ruiny XIX-wiecznego dworku rodziny Szaniawskich. To właśnie w tym domu urodził się i spędził wiele lat życia pisarz i dramaturg Jerzy Szaniawski. Tu powstały takie dzieła jak „Papierowy kochanek”, „Żeglarz” czy „Adwokat i róże”. 

Warto niespiesznie się tamtędy przespacerować – dla widoków na Narew, zimą zamarzniętą, wiosną pełną ptactwa…

Więcej na ten temat: TUTAJ

.

Serock

(na północ od Warszawy, 40km od centrum)

W średniowieczu Serock wymieniano w dokumentach jako jeden z ważniejszych grodów książęcych na Mazowszu. Funkcjonowała tu przeprawa przez rzekę z komorą celną. Prawa miejskie uzyskał w 1417 roku.

Dziś jest to niewielkie miasteczko położone wzdłuż wysokiego brzegu Narwi. Zachował się tu dawny układ urbanistyczny z brukowanym, średniowiecznym rynkiem. Znajdziemy tam też oczywiście (choć już znacznie młodszy) ratusz. Jest też późnogotycki Kościół pw. Zwiastowania NMP wzniesiony około 1526 roku z fundacji Książąt Mazowieckich. Stoi on na wzgórzu, skąd rozpościera się panorama na ujście Bugu do Narwi. Mniej więcej na wysokości ujścia Bugu znajdowała się Barbarka – wczesnośredniowieczne grodzisko, jeden z najstarszych grodów Mazowsza. Dziś pamiątką po nim jest makieta na wzgórzu. A po zejściu nad Narew czeka nas spacer bardzo przyjemnym bulwarem. Jest tam też plaża miejska, małe molo i przystań

Więcej o Serocku oraz spacerze wzdłuż Narwi: TUTAJ

.

Parów Karski

(na północ od Warszawy, 40km od centrum)

Parów Karski to starorzecze rzeki Rządzy. Położony jest w okolicach Zalewu Zegrzyńskiego, zaledwie 40km od centrum Warszawy. W sam raz na spacer w jakiś pogodny, weekendowy dzień.

My wybraliśmy się tam w pierwszy weekend października – jesień właśnie wkraczała do lasu, drzewa nieśmiało zaczynały się wybarwiać, po wyjątkowo suchym lecie pojawiły się pierwsze grzyby. Było spokojnie i cicho, trochę grzybiarzy, trochę wędkarzy, łabędzie i kaczki.

Więcej na ten temat: TUTAJ

.

Puszcza Słupecka, rzeka Czarna i mosty Baileya

(na północ od Warszawy, 25km od centrum)

Pomiędzy Markami a Nieporętem, Słupnem a Rembelszczyzną, zaledwie 25km na północ od centrum Warszawy leżą Lasy Mareckie a w nich aż dwa rezerwaty przyrody – Puszcza Słupecka i Łęgi Czarnej Strugi. Do tego wijąca się rzeka Czarna i historyczne mosty. Naprawdę fajny kierunek na wycieczkę – pieszą lub rowerową.

Więcej na ten temat TUTAJ

.

Skansen w Kuligowie

(na północ od Warszawy, 45km od centrum)

Kuligów to dziś letniskowa wieś położona w zakolu i nad starorzeczem Bugu. Jej niewątpliwą perełką (oprócz możliwości obłędnych krajobrazowo spacerów po okolicy ) jest założony w 2000 roku przez Pana Wojciecha Urmanowskiego skansen.

Skansen Kultury Ludowej i Ziemiańskiej Doliny Narwi, Bugu i Liwca

Zgromadzone są tu sprzęty jakie można było spotkać we wsiach na Mazowszu i Podlasiu pod koniec XIX i w pierwszej połowie XX wieku. To zarówno malutkie przedmioty jak i wielkie maszyny oraz całe budynki. Aż w głowie się kręci od ich ilości! 

Trochę szkoda, że brak opisów i tacy laicy jak my błądziliśmy trochę jak dzieci we mgle . Ale dla kogoś kto się na temacie zna – miejsce zdecydowanie must see na mapie skansenów w Polsce.

Więcej na ten temat: TUTAJ

.

Rezerwat Przyrody Świder

(na południowy-wschód od Warszawy, 40km od centrum)

Rzeka Świder to prawy dopływ Wisły. Ma długość ok. 90 km, z czego 41km to rezerwat przyrody. Znajdziemy tu niesamowite meandry, wysokie piaszczyste brzegi, fragmenty podmokłych terenów… Wzdłuż poprowadzony jest malowniczy, łatwy do przejścia niebieski szlak pieszy (Szlak bobrów nadwiślańskich).

My szliśmy od mostu w Woli Karczewskiej do wiszącej kładki w Kopkach. Wracaliśmy szutrówką po drugiej stronie rzeki. Łącznie kółeczko 6km.

Więcej na ten temat: TUTAJ

.

Otwockie świdermajery

(na południowy-wschód od Warszawy, 30km od centrum)

Świdermajer, czyli inaczej styl nadświdrzański – to nazwa drewnianej architektury letniskowej powstającej na przełomie XIX i XX stulecia wzdłuż linii kolejowej na południowy-wschód od Warszawy (tzw. linia otwocka).

Twórcą tego stylu budownictwa był Michał Elwiro Andriolli – rysownik i ilustrator książek, który mieszkał nad rzeką Świder i tam właśnie powstały pierwsze tego typu domy. Były to letniskowe wille dla warszawiaków chcących odpocząć od miasta na łonie przyrody. Inspiracją były tu alpejskie schroniska i rosyjskie dacze okraszone własną wizją. Werandy, przedsionki, ganki, a nader wszystko nadające całości lekkości ażurowe zdobienia są cechą charakterystyczną tego stylu.

Nazwę za to ukuł Konstanty Ildefons Gałczyński w wierszu Wycieczka do Świdra – i tak już zostało. Jest to połączenie mieszczańskiego stylu biedermeier i rzeki Świder, chociaż z tym pierwszym świdermajery nie mają nic a nic wspólnego.

Gdzie szukać świdermajerów w Otwocku?

Najlepiej w okolicach skrzyżowania ul. Kościelnej z ul. Kościuszki. Tu na każdym rogu stoi jakiś świdermajer. Jednak najbardziej „szlachetny” – bo odnowiony, bo największy – to dawny pensjonat Adama Gurewicza. Znajduje się on w klinie ulic Al. Armii Krajowej, Gen. J. Filopowicza i Wspólnej. (naprzeciwko jest przejście podziemne przez tory kolejowe, a dosłownie kilkaset metrów dalej stacja kolejowa).

.

Rezerwat Przyrody Bagno Bocianowskie i Gołe Bagno

(na południowy-wschód od Warszawy, 45km od centrum)

Rezerwat Przyrody Bagno Bocianowskie a w nim torfowisko Gołe Bagno. Do tego las, ścieżki i dukty stworzone w sam raz do wędrowania oraz te wydeptane tylko przez dzikie zwierzęta. To świetna propozycja na weekendowy spacer w okolicach Warszawy, na terenie Mazowieckiego Parku Krajobrazowego. Spacer z dala od miasta, a jednak niezbyt daleko 😊.

Każda pora roku pokazuje nam tu coś nowego. Kiedy byliśmy w „jesiennym” styczniu, lekko zeszklone lodem torfowisko, poprzecinane rudymi kępami, wyglądało magicznie. W maju i czerwcu zaś całe bagno pokryte było kwitnącą wełnianką. 

Więcej na temat tego miejsca: TUTAJ

.

Goździkowe Bagno i wydmy śródlądowe

(na południowy-wschód od Warszawy, 45km od centrum)

Goździkowe Bagno to torfowisko wysokie, czyli takie, które zasilane jest wyłącznie z opadów. Przez środek torfowiska poprowadzona została drewniana kładka, co ułatwia podglądanie świata roślin od których się tu aż roi. Można zobaczyć owadożerną rosiczkę okrągłolistną, borówkę bagienną, żurawinę błotną, dziki rozmaryn i oczywiście w dych ilościach mech torfowiec. Okolica jest też ostoją dla dzików, lisów i łosi.

Jesienią i zimą torfowisko przybiera rudy i brunatno-rudy kolor. Wiosną owocuje na biało wełnianką. 

To świetna opcja na weekendowy spacer 😊. Rzecz dzieje się na terenie Mazowieckiego Parku Krajobrazowego.

Więcej na ten temat: TUTAJ

.

Bagno Całowanie

(na południowy-wschód od Warszawy, 45km od centrum)

Spacer po bagiennych kładkach jednego z największych torfowisk na Mazowszu

Bagno Całowanie położone jest w pradolinie Wisły wzdłuż prawego brzegu jej koryta. Leży na terenie Mazowieckiego Parku Krajobrazowego, 20km od Otwocka. 

To torfowisko niskie, czyli takie, które jest zasilane wodami powierzchniowymi i gruntowymi. Ma ono około 15 kilometrów długości oraz 3 kilometry szerokości i powstawało przez tysiące lat. Miejsce to też jest ostoją zwierząt i siedliskiem rzadkich roślin. Dość powiedzieć, że jest to miejsce szalenie ważne zarówno pod względem hydrologicznym jak i przyrodniczym.

Ponadto na terenach pobliskiej wsi oraz na jednej z okolicznych wydm odnaleziono przedmioty należące do ludów zamieszkujących polskie ziemie w epoce kamienia łupanego. Odkryto tu liczne ślady pobytu łowców reniferów z epoki lodowej. Są to najstarsze ślady osadnictwa na Mazowszu, pochodzące sprzed 13 tysięcy lat!

Więcej na ten temat: TUTAJ

.

Rezerwat na Torfach

(na południowy-wschód od Warszawy, 30km od centrum)

Jest to najdalej na północ wysunięty fragment wielkiego Bagna Całowanie. Pośrodku znajduje się malownicze jeziorko z wysuniętym kilkanaście metrów nad taflę wody pomostem. Wokół zaś poprowadzona została zagubiona w głuszy ścieżka. Jest ona wąska, ale bardzo dobrze widoczna. Nie sposób się zgubić. Trzeba jednak przedzierać się przez gęstwinę traw, pokonywać powalone drzewa, czasem przejść jakiś kanałek odwadniający.

Gdy szliśmy tam z rowerami nie było lekko, ale zdecydowanie ciekawie! W zasadzie był to najpiękniejszy fragment szlaku po rezerwacie.

Więcej na ten temat TUTAJ

.

Zamek w Czersku

Zamek książąt mazowieckich w Czersku

(na południe od Warszawy, 40km od centrum)

Na wysokiej wiślanej skarpie, otoczone zewsząd sadami wznoszą się ruiny zamku – niegdysiejszej własności książąt mazowieckich a potem królów polskich.

To jeden z najstarszych grodów na Mazowszu, którego początki sięgają XI stulecia. W XIII wieku Czersk stał się kasztelanią i siedzibą książąt piastowskich, powstało Księstwo Czerskie. W XIV wieku zaczęto wznosić, w obronie przez Krzyżakami, gotycki zamek obronny. Ponad sto lat później, gdy Mazowsze zostało przyłączone do Korony Królestwa Polskiego, Zygmunt Stary nadał Czersk swej żonie – królowej Bonie, która zaczęła rozbudowę zamku. Kolejne stulecia nie obeszły się z nim jednak łaskawie. Ogromnie zniszczony podczas Potopu nie podniósł się już z ruiny.

Na co dzień zamek w Czersku otwiera swoje bramy dla zwiedzających. W maju odbywa się Turniej Rycerski, w czerwcu piknik historyczny Szwedzi na Zamku, w sierpniu piknik archeologiczny Śladami Średniowiecza (my trafiliśmy właśnie na ten ostatni)

Wycieczka rowerowa do zamku w Czersku – szczegóły TUTAJ

.

Pałac Ojrzanów

(na południowy-zachód od Warszawy, 36km od centrum)

Leżący w zakolu Utraty, otoczony parkiem XIX wieczny pałac w Ojrzanowie to doskonały cel sobotniej albo niedzielnej wycieczki. Majątek leży zaledwie 36km od centrum Warszawy jadąc trasą na Katowice.

Przypałacowy park jest idealny na relaksujący spacer, a pałacowa restauracja z kuchnią sezonową poleca się na obiad.

.

Rezerwat Przyrody Skulski Las

(na południowy-zachód od Warszawy, 42km od centrum)

Zawilce – malutkie, białe kwiatki, których szukamy wiosną po lasach.

Zaledwie 42km od Warszawy, jadąc trasą na Katowice trafiamy w miejsce niezwykłe. To Rezerwat przyrody Skulski Las. Chroni się tu piękny, naturalny las liściasty. Stare dęby mają po 200 lat. 

Wiosną natomiast całe runo zamienia się w kwitnący zawilcowy kobierzec. Wyznaczony szlak przeprowadza nas wąską ścieżką pomiędzy tymi delikatnymi jak mgiełka kwiatkami. Czasami trzeba przejść ponad jakimś powalonym konarem czy ominąć zmurszały pień. Jest magicznie!

Więcej o tym miejscu: TUTAJ

.

Radziejowice – pałac i park

(na południowy – zachód od Warszawy, 45km od centrum)

45km na południe od centrum Warszawy, nad niewielką rzeczką Pisią Gągoliną leży siedziba rodu Radziejowskich. Klasycystyczno – romantyczny pałac, neogotycki zameczek, modrzewiowy dwór szlachecki, kuźnia, czworaki i willa szwajcarska, całość otacza angielski park krajobrazowy. To wręcz idealne miejsce na spokojne, weekendowe popołudnie – na spacer, na kawę… 😊.

Więcej o tym miejscu TUTAJ

.

Dwór w Radoniach

(na południowy – zachód od Warszawy, 35km od centrum)

W Radoniach stoi dwór z XIX wieku. Otacza go park krajobrazowy ze stawami, pięknym starodrzewem i pachnącym rozarium. W wybrane weekendy bramy się otwierają. Kafejka plenerowa zaprasza na kawę, herbatę, domową lemoniadę i pyszne ciasto.

Więcej na ten temat TUTAJ

.

Żyrardów – Muzeum Lniarstwa

(na południowy – zachód od Warszawy, 50km od centrum)

Żyrardów – małe miasteczko z wielką historią. Niegdysiejsza perła polskiego przemysłu tekstylnego. To tu w połowie XIX wieku znajdował się największy w Europie ośrodek produkcji wyrobów lnianych. Dziś pozostało po nim już tylko wspomnienie i niesamowicie ciekawe Muzeum Lniarstwa – doskonały cel weekendowej wycieczki.

Więcej na ten temat TUTAJ

.

DO 75KM OD CENTRUM

.

Spływ Bzurą

(na zachód od Warszawy, 65km od centrum)

Bzura – lewy dopływ Wisły, wije się po Mazowszu przez 166km, z Łodzi aż pod Wyszogród.

Kiedyś jedna z najbardziej zanieczyszczonych rzek w Polsce, dziś nabiera swojego naturalnego, zdrowego charakteru nizinnej rzeki. Nurt ma łagodny, meandruje leniwie, a następnie rozlewa na nadwiślańskich łąkach. Historia zaś zapamiętała Bzurę z największej bitwy kampanii wrześniowej.

To rzeka kajakowa – w sam raz na jednodniowy spływ wśród łąk przy świergocie ptaków i w towarzystwie niezliczonych ilości ważek.

Więcej na temat spływu: TUTAJ

.

Żelazowa Wola

(na zachód od Warszawy, 60km od centrum)

W 1810 w Żelazowej Woli urodził się Fryderyk Chopin. Był on drugim dzieckiem Mikołaja i Justyny z Krzyżanowskich. Dziś znajduje się tu muzeum – Dom Urodzenia Fryderyka Chopina. Dworek otacza urządzony w dwudziestoleciu międzywojennym park. Przy domu stoi popiersie kompozytora.

Zwiedzanie dworku nie zajmuje więcej niż kilka minut. Zdecydowanie natomiast broni się ogród. Warto zatrzymać się tu na dłuższą chwilę.

Więcej szczegółów: TUTAJ

.

Dwór Strzyżew

(na zachód od Warszawy, 55km od centrum)

Jest to XVIII-wieczny barokowy dwór otoczony parkiem. Leży on we wsi Strzyżew, 2km od Żelazowej Woli. Już od XII stulecia działo się tu sporo, gdyż miejsce to leży na tzw. Trakcie Królewskim, czyli szlaku którym na przestrzeni kolejnych stuleci podróżowali kolejni władcy Polski i książęta mazowieccy.

W początkach lat dwutysięcznych nowi właściciele zaczęli niesamowicie ciężką pracę jego odbudowy. Dziś stoi i wita gości.

Więcej o tym miejscu: TUTAJ

.

Teresin

(na zachód od Warszawy, 50km od centrum)

Znajduje się tu neobarokowy pałac Epsteinów. Położony w parku budynek pochodzi z końca XIX wieku. 

Zobaczyliśmy go przez przypadek w jakimś folderze i koniecznie musieliśmy do niego zboczyć z trasy. Wracaliśmy właśnie z Żelazowej Woli i taką mieliśmy ochotę na lody… Już widzieliśmy siebie siedzących na pałacowej werandzie, sączących aksamitne espresso i zajadających się pucharkiem lodów z owocami… 

Do parku można swobodnie wejść lub wjechać rowerem. Jest cicho i spokojnie. Niestety sam pałac jest wyłączony ze zwiedzania. Kompletnie zamknięty. Mieści się w nim Ośrodek Szkoleniowo – Rehabilitacyjny KRUS.

Lodów też nie było…

.

Kościół w Brochowie

(na zachód od Warszawy, 70km od centrum)

Kościół obronny w Brochowie

Jest on niezwykły z co najmniej dwóch powodów.

Po pierwsze to właśnie w nim w 1806 roku brali ślub rodzice Fryderyka Chopina i właśnie w nim w 1810 roku kompozytor został ochrzczony.

Po drugie kościół nie wygląda zwyczajnie. Jest to bowiem gotycko – renesansowy kościół obronny.

Kościół Św. Jana Chrzciciela i Św. Rocha powstał w latach 1551 – 1561. Ufundował go ówczesny właściciel Brochowa – Jan Brochowski, a zaprojektował włoski murator Jan Baptysta Wenecjanin (budowniczy min. warszawskiego Barbakanu). Niemniej jednak w XVI stuleciu kościół został tylko rozbudowany, gdyż drewniana świątynia stała w tym miejscu już od XI wieku, a murowana od XIII. Jednak to właśnie ta poważna przebudowa nadała budowli charakter kościoła obronnego. A świadczą o tym rzucające się już przy pierwszym spojrzeniu trzy cylindryczne wieże połączone ze sobą biegnącym nad nawami bocznymi gankiem strzeleckim (to ten mur okalający). W XVII stuleciu dodano też fosę. 

Kościół najlepiej odwiedzić przy okazji jakiejś dłuższej wycieczki. My połączyliśmy go z Czerwińskiem nad Wisłą i Żelazową Wolą. 

Całość tej wycieczki: TUTAJ

.

Czerwińsk nad Wisłą

(na północny-zachód od Warszawy, 65km od centrum)

Romański kościół i klasztor

Opactwo kanoników regularnych pod wezwaniem Zwiastowania Najświętszej Maryi Panny w Czerwińsku nad Wisłą jest jednym z najcenniejszych zabytków architektury romańskiej na Mazowszu.

Najstarsza część powstała już w pierwszej połowie XII wieku. Co ciekawe, nie została ani zniszczona, ani zbytnio przebudowana w wiekach późniejszych. To w niej właśnie znajduje się obraz Matki Boskiej Czerwieńskiej. Tam też znajdują się największe (i prawdopodobnie najstarsze) romańskie malowidła w Polsce.

To właśnie w kościele w Czerwińsku zatrzymał się i modlił Władysław Jagiełło w drodze pod Grunwald, a przy powrocie złożył wota dziękczynne za zwycięstwo. Złożył tam wtedy podobno swój hełm i srebro. W kolejnych stuleciach kolejni królowie zajeżdżali do Czerwińska i modlili się tu o pomyślność swych planów lub też dziękowali za ich spełnienie.  

Kościół najlepiej odwiedzić przy okazji jakiejś dłuższej wycieczki. My połączyliśmy go z Brochowem i Żelazową Wolą.

Całość tej wycieczki: TUTAJ

.

Skansen im. Marii Żwirskiej w Brańszczyku

(na północny-wschód od Warszawy, 73km od centrum)

Jest to malutki skansen opowiadający historię budownictwa z terenów Kurpi Białych. Jest to kraina etnograficzna, która wzięła swą nazwę od leżącej na północnym Mazowszu, w widłach Narwi i Bugu Puszczy Białej.

Skansen w Brańszczyku jest stosunkowo młody, bo powstał w 2014 roku. Składa się dosłownie z dwóch chałup, stodoły, kuźni i studni. To dopiero początek, gdyż w planach gminy jest powiększenie i rozbudowa obiektu.

Z początkiem lata pod chałupami pięły się róże, pachniały peonie, a na zagonach rosły owoce i warzywa. Z zagrody słychać było gdakanie i gęganie, a w ustawionych pod domem bartnika ulach uwijały się pracowite pszczółki.

Dziś jest tu cicho i kameralnie – i to jest wielki, wielki, wielki atut tego miejsca. Mam nadzieję, że przy rozbudowie nie zatraci swego charakteru.

Wstęp jest bezpłatny. Jeśli chcemy wejść do środka obiektów to musimy najpierw telefonicznie skontaktować się z opiekunem skansenu (515 168 775). My byliśmy tam w święto Bożego Ciała więc nie dzwoniliśmy i obejrzeliśmy tylko wszystko z zewnątrz (i trochę zaglądając do okien 😉).

.

Winnica Dwórzno

(na południowy-zachód od Warszawy, 55km od centrum)

Czy w Polsce robi się dobre wina? Coraz lepsze 😊. Zwłaszcza białe!

A czy mieszkając w Warszawie można wyskoczyć na rowerach do jakiejś winnicy? Można 😊.

Winnica Dwórzno – co sobota o 12:00 zwiedzanie i degustacja (czas trwania 2-3h). Najpierw spacer po winnicy, potem pomieszczenia przetwórni, na końcu degustacja. Wszystko opatrzone ciekawą opowieścią, mnóstwem ciekawostek, nowinek i informacji podanych w sposób naturalny, z dumą ale bez zadęcia.

 .

DO 100KM OD CENTRUM

.

Nieborów i Arkadia

(na zachód od Warszawy, 80km i 90km od centrum)

Pałac w Nieborowie

W ostatnich latach XVII wieku prymas Michał Stefan Radziejowski nabył Nieborów i wybudował w nim pałac. Nie zamieszkał w nim jednak na stałe i przez następne lata barokowa rezydencja często zmieniała swych właścicieli. Koniec końców od 1774 do 1944 pałac należał do rodziny Radziwiłłów. Po drugiej wojnie światowej stał się zaś oddziałem Muzeum Narodowego w Warszawie.

Wnętrza urządzono w stylu barokowym, ale głównie przeważa tu rococo i styl klasycystyczny. Za czasów Radziwiłłów powstał też okalający rezydencję ogród francuski. Warto nim pospacerować, odnaleźć swoje ścieżki…

Arkadia Park

Mitologiczny raj na ziemi, kraina wiecznej szczęśliwości.

Romantyczny Park

To jeden z najlepiej zachowanych parków romantycznych w Polsce. Jego historia sięga 1778 roku, kiedy to księżna Helena Radziwiłłowa – żona właściciela pobliskiego Nieborowa – postanowiła założyć tu park w stylu angielskim. Krótko potem zaczęła go rozbudowywać i nadawać mu kształt romantyczny. Pomysły księżnej, kraszone własnymi wizjami, wcielał w życie Szymon Bogumił Zug.

Nastrojowe alejki, malownicze altany, romantyczne świątynie i staw o fikuśnej, niejednolitej linii brzegowej. To wszystko nadaje charakter temu miejscu, sprawia że zaczynamy się zastanawiać gdzie tak naprawdę jesteśmy, przestajemy zwiedzać i odpływamy gdzieś – otoczeni zielenią – w romantyczny nastrój. 

Można tu bez przeszkód rozłożyć na trawie koc, zrobić sobie piknik lub po prostu posiedzieć w cieniu drzew. I o to właśnie chodzi 😊.

Nieborów i Arkadię zwiedziliśmy podczas jednodniowej wycieczki zahaczając jeszcze o Łowicz i skansen w Maurzycach.

Szczegóły TUTAJ

.

Łowicz

(na zachód od Warszawy, 85km od centrum)

Z czym kojarzy się Wam Łowicz? Oczywiście z pasiastymi spódnicami, wycinankami, obchodami Bożego Ciała… Mojemu dziecku jeszcze z sosami pomidorowymi, a mężowi z białymi serkami 😉.

Łowicz otrzymał prawa miejskie w 1298 roku. W XVI, XVII wieku był jednym z większych ośrodków w tej części Polski. Ważnym budynkiem jest tu wzniesione pod koniec XVII wieku Seminarium Księży Misjonarzy. To właśnie w nim ma dziś siedzibę Muzeum Łowickie. Bardzo polecam je odwiedzić.

Więcej o Łowiczu i muzeum: TUTAJ

.

Skansen w Maurzycach

Skansen Ziemi Łowickiej w Maurzycach

(na zachód od Warszawy, 95km od centrum)

W Maurzycach zgromadzono ponad 40 obiektów architektury ludowej. Obiekty w większości datowane są na drugą połowę XIX i pierwszą połowę XX wieku. Są to zabytki z terenu dawnego Księstwa Łowickiego

Spacer po tym dość sporym, otoczonym polami i lasem terenie to czysta przyjemność 😊.

Osobiście brakowało mi trochę ciekawszych opisów ale nie można mieć wszystkiego 😉.

Odwiedziny w Maurzycach można połączyć z Nieborowem i Arkadią oraz Łowiczem. My tak właśnie zrobiliśmy i była to wspaniała, aktywna, wypełniona atrakcjami sobota. 

Opis całej mikrowyprawy: TUTAJ

.

Most na rzece Słudwia

(na zachód od Warszawy, 93km od centrum, 2km od skansenu)

Nieopodal skansenu w Maurzycach znajduje się pierwszy na świecie spawany most drogowy.

Do tej pory takie obiekty były łączone za pomocą nitów, ale konstrukcja spawana jest znacznie lżejsza. Most został zbudowany w 1929 roku według projektu inżyniera Stefana Bryły.

Most stoi na trasie drogi krajowej nr 92.

.

Puszcza Biała

(na północ od Warszawy, 80km od centrum)

Leży ona na wschód od Warszawy, na terenie Kurpi, w widłach Narwi i Bugu.

Położona na Nizinie Mazowieckiej jest częścią Nadbużańskiego Parku Krajobrazowego i rozciąga się od Pułtuska po Ostrów Mazowiecką.

Nazywana jest też puszczą biskupią, gdyż od czasów średniowiecza należała do biskupów płockich.

Przez wieki ją chroniono. Osadnikom pozwalano uprawiać rolę na niewielkich, dokładnie wyznaczonych „nowinach”. Efekt – jeszcze w XVIII wieku były to tereny najsłabiej zaludnione na Mazowszu. Tu królował las.

Niestety w wieku XIX drzewostan puszczy uległ radykalnej zmianie. Rabunkowa gospodarka pozostawiła krajobraz jak po bitwie. Kompleksy leśne poprzecinane są polami, łąkami i wsiami. Ewidentnie widać kwartały nowych nasadzeń. Puszcza Biała dziś to nie jeden zbity kompleks leśny, tylko porwane, poprzecinane fragmenty.

Dziś znaczna jej część jest na szczęście chroniona w ramach programu Natura 2000. Na jej terenie znajduje się pięć rezerwatów: Stawinoga, Popławy, Bartnia i Wielogas. 

.

Dolina Liwca

(na północny-wschód od Warszawy, 95km od centrum do zamku w Liwie)

Niecałe 100 km od Warszawy malowniczo meandruje Liw. Zanim ujdzie leniwie do Bugu, tworzy na swej długości niesamowitą, przepiękną dolinę będącą ostoją i siedliskiem ptaków.

Sercem Doliny Liwca jest Węgrów, gdzie w kościele parafialnym znajdziemy jedno z dwóch tajemniczych luster Twardowskiego. Według legendy służyły one średniowiecznym i renesansowym alchemikom do uprawiania magii.

Trochę bardziej na północ, na pograniczu Podlasia i Mazowsza znajduje się Starawieś, a w niej malowniczy pałac w stylu staroangielskim. Pierwsze wzmianki na jego temat pochodzą z 1619 roku. W latach 40-tych XIX wieku przebudowano go zgodnie z duchem epoki, czyli w stylu neogotyckim.

Dla odmiany na południe, posuwając się w górę rzeki dotrzemy do Liwu i ruin książęcego zamku z XV wieku.

Piękne krajobrazy zachęcają do pieszych i rowerowych wycieczek. W lecie rzeką Liwiec można spłynąć kajakiem.

.

Zamek w Rawie Mazowieckiej

(na południowy-zachód od Warszawy,77km od centrum)

ZAMEK KSIĄŻĄT MAZOWIECKICH

Położony w widłach Rawki i Rylki gotycki zamek w Rawie Mazowieckiej to najdalej wysunięta na południowy-zachód obronna budowla Mazowsza.

Więcej na ten temat: TUTAJ

 .

DO 130KM OD CENTRUM

.

Skansen Osadnictwa Nadwiślańskiego w Wiączeminie Polskim

(na północny-zachód od Warszawy, 100km od centrum)

Położony na uboczu, wśród pól – przenosi nas w odległe czasy współistnienia człowieka z płynącą niecały kilometr dalej Wisłą. Jest cicho i spokojnie. Dojeżdża się tu wąską dróżką.

Jest to jedyny na Mazowszu i jeden z dwóch skansenów w Polsce poświęconych osadnictwu olenderskiemu. Kim byli Olendrzy? Skąd przybyli? Tego wszystkiego dowiedzieć się można w tym malutkim, młodziutkim skansenie. 

W listopadowe przedpołudnie byliśmy tam sami. Na niebie słychać było tylko gęganie przelatujących kluczem dzikich gęsi.

Więcej na ten temat: TUTAJ

.

Płock – historyczna stolica Mazowsza

(na północny-zachód od Warszawy, 110km od centrum)

Płock to ładne, położone po dwóch stronach Wisły, miasto. Jego zabytkowa część skoncentrowana jest na wiślanej skarpie, w dole zaś ciągną się bulwary – ścieżki spacerowe i rowerowe. I molo. Ze Wzgórza Tumskiego naszym oczom ukazuje się szeroko rozlana Wisła, horyzont zaś zamykają lasy Gostynińsko-Włocławskiego Parku Krajobrazowego. Malownicze widoki zapewnione! 😊 Na Starym Rynku liczne kawiarenki zapraszają na kawę. Gdy zapuścić się głębiej w uliczki można znaleźć niesamowite murale i odkryć czar małych podwórek, gdzie czas jakby się zatrzymał. A jak ktoś kocha muzea to w Płock jest w tym temacie prawdziwym El Dorado. 

Więcej na temat atrakcji Płocka: TUTAJ

.

Skansen w Sierpcu

(na północny-zachód od Warszawy, 130km od centrum)

Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu 

Założone w 1971 roku Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu zajmuje powierzchnię ponad 60 ha. Teren jest naprawdę spory, warto więc założyć wygodne buty i wygospodarować trochę czasu.

Na terenie po byłym majątku szlacheckim powstała wieś rzędówka odwzorowująca wieś mazowiecką z drugiej połowy XIX wieku. Mamy tu 72 obiekty: drewniane chałupy, dworek szlachecki, kościół, wiatrak, karczmę, kuźnię… Do tego budynki gospodarcze, studnie, kapliczki…

Więcej na ten temat: TUTAJ

.

Opinogóra- Muzeum Romantyzmu

(na północ od Warszawy, 110km od centrum)

W okolicach Ciechanowa, około 110km na północ od Warszawy znajdziemy romantyczny park ze starodrzewiem i stawami rybnymi. W parku zaś neogotycki zameczek, dwór, oficyny dworskie, powozownię, oranżerię… To dawne dobra Krasińskich, w których dziś mieści się Muzeum Romantyzmu. Cudowna propozycja na spacer o każdej porze dnia i roku.

Opinogóra leży niejako obok głównych turystycznych szlaków. Jest tu cicho i spokojnie. Mimo pięknej, słonecznej, pierwszej soboty wakacji byliśmy tam właściwie sami. Spokojny spacer po parku i zwiedzenie wszystkich wnętrz zajęło nam 2h.

Więcej o tym miejscu TUTAJ

.

Zamek w Ciechanowie

(na północ od Warszawy, 100km od centrum)

Zamek książąt mazowieckich w Ciechanowie 

Na Mazowszu zachowały się dwa średniowieczne zamki – w Ciechanowie i w Czersku.

Około 1355 roku Siemowit III z linii Piastów Mazowieckich wzniósł na bagnistych łąkach nad brzegami Łydyni murowany zamek. Był to bardzo ważny punkt na mapie, gdyż na przełomie wieków (XIV i XV) stał na granicy mazowiecko – krzyżackiej.  Mazowsze było wówczas oddzielnym od Korony, osobnym księstwem. 

Swój złoty wiek przeżywał na początku XV stulecia. Po włączeniu Mazowsza do Korony (1526) zamek stracił na swym znaczeniu. Pomału zaczął popadać w ruinę. Chwilą oddechu były jeszcze rządy królowej Bony, która otrzymała go w swojej wdowiej oprawie.

Wokół samego zamku jest bardzo przyjemny teren zielony. Dawne mokradła zamieniły się w uroczą łąkę. Idealne miejsce na piknik pod basztami .

Więcej o samym zamku i zwiedzaniu: TUTAJ

.

Muzeum Wsi Radomskiej

(na południe od Warszawy, 120km od centrum)

Z dala od miasta, wśród pól, znajdziemy miejsce, które zaprowadzi nas w przeszłość. Muzeum Wsi Radomskiej w Radomiu powstało w 1976 roku aby „uchronić od zapomnienia” dziedzictwo kulturowe krainy leżącej na pograniczu Mazowsza i Małopolski. Jest naprawdę spore. Nam spokojne obejście całości zajęło ponad 2h. Warto tu zajrzeć poza sezonem i z rana. Cisza, spokój – tylko my i historia.

Więcej na temat skansenu TUTAJ

.

Dwór Zbożenna

(na południe od Warszawy, 130km od centrum)

W Zbożennie, 35km na zachód od Radomia stoi dwór z XVIII wieku. Dzisiejszy swój wygląd zawdzięcza przebudowie w latach dwudziestych XX wieku. Otacza go pięciohektarowy park a z okien roztacza się widok na rzekę Radomkę i stawy rybne.

Więcej o tym miejscu TUTAJ

.

Inowłódz – ruiny zamku i romański kościół

(na południowy-zachód od Warszawy, 110km od centrum)

W malutkim, położonym nad Pilicą Inowłodzu czuć powiew historii. Podobno tutejszy średniowieczny zamek był połączony tajnym tunelem z pobliskim kościołem św. Idziego – jednym z najstarszych w całej Polsce. Podobno chadzała nim na nabożeństwa sama królowa Bona jeśli akurat przebywała tu z wizytą.

Więcej na temat zamku, romańskiego kościoła św. Idziego i innych atrakcji TUTAJ

.

Rezerwat Przyrody Niebieskie Źródła

(na południowy-zachód od Warszawy, 115km od centrum)

Niebieskie Źródła to wywierzyska, źródła krasowe. Woda wytryska tu ze spękanych wapieni jurajskich a jej niebiesko-zielona barwa zależy od intensywności światła słonecznego. Małe gejzery z piasku są podrzucane przez bijącą, źródlaną wodę. Wszystko zaś ma miejsce w dzikim krajobrazie pełnym ptactwa.

Rzecz dzieje się w Dolinie Pilicy, na prawym jej brzegu, w Tomaszowie Mazowieckim. Idąc jednak ścieżką przeprowadzoną przez rezerwat ma się wrażenie spacerowania wśród dzikiej przyrody.

Więcej o tym miejscu TUTAJ

.

Skansen Rzeki Pilicy

(na południe od Warszawy, 130km od centrum)

W Tomaszowie Mazowieckim w 2000 roku powstał Skansen Rzeki Pilicy. Jest on pierwszym w Polsce muzeum na wolnym powietrzu poświęconym rzece. 

Więcej o tym miejscu TUTAJ

 

 

Na mojej liście są jeszcze takie perełki jak:

  • Lipce Reymontowskie i dom Reymonta
  • Wrzosowisko Mostówka
  • Mienia, dopływ Świdra
  • Skierniewice
  • I wiele, wiele innych…

Na razie czekają na swoją kolej, na tzw. dogodny moment, chwilę wolnego czasu, jakiś słoneczny, leniwy weekend 😉.

Zaglądajcie co raz do tego wpisu – obiecuję, że będzie się rozrastał 😊. A jak macie jakieś pomysły to śmiało – piszcie w komentarzach. Inspirujmy się nawzajem! 😊

 

 

Więcej o ciekawych miejscach w Polsce: 

Północ Polski 

Polska Środkowa ; 

Południe Polski

 

Podobał Ci się wpis? Będzie mi bardzo miło, jeżeli podzielisz się nim ze znajomymi i zostaniesz moim stałym czytelnikiem na blogu, Facebooku i Instagramie 😊

 

 

 

Subscribe
Powiadom o
guest
5 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Arnika
1 rok temu

Jako że w tym roku nie było wycieczek szkolnych, postanowiliśmy w rodzinie zorganizować dla dzieciaków taką wycieczkę do Warszawy, tak poza standardowymi wakacjami nad morzem. Atrakcje mamy już ogarnięte, został mi tylko research jeśli chodzi o miejsca na obiad/kawę i ciastko/kolację. Macie może do polecenia w Warszawie jakieś fajne miejsce gdzie menu będzie w miarę uniwersalne, dla każdego? Lub miejsca, które ze względu na klimat/specjalność miejsca trzeba odwiedzić?

SunTrack
8 miesięcy temu

Fajny wpis, wybieram się właśnie do stolicy i skorzystam z wskazówek 🙂

5
0
Would love your thoughts, please comment.x