Łódzkie na weekend
(na zachód od Warszawy, 85km od centrum)
Z czym kojarzy się Wam Łowicz? Oczywiście z pasiastymi spódnicami, wycinankami, obchodami Bożego Ciała… Mojemu dziecku jeszcze z sosami pomidorowymi a mężowi z białymi serkami 😉.
Łowicz otrzymał prawa miejskie w 1298 roku. W XVI, XVII wieku był jednym z większych ośrodków w tej części Polski. W XV stuleciu wybudowano gotycką katedrę, której po przebudowie nadano wygląd renesansowy, potem barokowy i rococo. Taki wygląd ma do dziś. Stoi na rynku otoczonym zgrabnymi domkami. Niestety po środku rynku zorganizowano wielki parking (bolączka wielu polskich miast!). I czar prysł ☹.
Ważnym budynkiem jest tu wzniesione pod koniec XVII wieku Seminarium Księży Misjonarzy. To właśnie w nim ma dziś siedzibę Muzeum Łowickie. Bardzo polecam je odwiedzić.
W dawnej kaplicy św. Karola Boromeusza zachowała się polichromia z XVII stulecia. W innych salach można prześledzić historię tej ziemi i jej ludzi na przestrzeni wieków. Zbiory obejmują artefakty z wykopalisk, zbroje, bronie, ale też porcelanę, meble, przedmioty codziennego użytku. Na piętrze zaś prawdziwa feeria barw – stroje łowickie, sztuka łowicka, malowane meble… Oczu nie można oderwać! 😊
Na terenie jest też miniskansen, ale jak ktoś był albo wybiera się do Maurzyc to sama pani w kasie twierdzi, że niekoniecznie trzeba go „zaliczać”.
Godziny otwarcia: TUTAJ
Cennik: TUTAJ
Do Łowicza zawitaliśmy przy okazji mikrowyprawy do Nieborowa, Arkadii i Maurzyc. Całość TUTAJ
W pobliżu warto odwiedzić
– Pałac w Nieborowie:10km
– Arkadia romantyczny park: 5km
– Skansen Ziemi Łowickiej w Maurzycach: 10km
– Most na rzece Słudwia: 17,5km
Inne miejsca pod Warszawą warte zobaczenia znajdziesz we wpisie: Atrakcje wokół Warszawy
Wszystkie posty o województwie łódzkim znajdziesz tutaj: ŁÓDZKIE – atrakcje województwa
Więcej o ciekawych miejscach w Polsce:
Podobał Ci się wpis? Będzie mi bardzo miło, jeżeli podzielisz się nim ze znajomymi i zostaniesz moim stałym czytelnikiem na blogu, Facebooku i Instagramie