Mazowieckie Okolice Warszawy

Ławice Kiełpińskie

napisany przez Agata

REZERWAT PRZYRODY ŁAWICE KIEŁPIŃSKIE

Jest to rezerwat ornitologiczny. Powstał w 1998 roku i obejmuje swoją powierzchnią 803 hektary wód, wysp, piaszczystych łach, brzegów Wisły i nadbrzeżnych lasów łęgowych (88ha w granicach stolicy, reszta na terenie gmin Łomianki i Jabłonna, łącznie na 7km długości). Jest to drugi co do wielkości, po Lesie Kabackim, rezerwat na Mazowszu i jeden z kilkunastu utworzonych na całej Wiśle rezerwatów ornitologicznych. 

Jest to miejsce gniazdowania ptactwa wodno-błotnego. Spotkać tu można kolonie rybitw, dzikie kaczki, tracze, mewy, sieweczki a nawet zimorodka. Wiosną i wczesnym latem spod nóg uciekają co i raz dzikie gołębie (grzywacze) a trelom w koronach drzew nie ma końca.

Zimą zamienia się natomiast w baśniową krainę… 💙💙💙

Tu w zasadzie o każdej roku jest urokliwie. Każda pora roku wnosi coś od siebie. Oczywiście im dalej od miasta tym ciszej, spokojniej i bardziej dziko. Jak zagłębi się człowiek w zarośla to i dzika spotkać można (o zmierzchu albo o świcie nawet nie trzeba szczególnie się zagłębiać 😉).

Jak najlepiej dojechać

Na tarchomińską część Rezerwatu Ławice Kiełpińskie najlepiej dojechać ulicą Modlińską a następnie Sprawną. Po dojechaniu do Wisły skręcić w prawo w Kępę Tarchomińską. Po ok 300 metrach jest parking (Parking przy Rezerwacie Przyrody Ławice Kiełpińskie). Z centrum Warszawy to jedynie 20km. No, chyba że ktoś mieszka w pobliżu to idzie piechotą 😉.

Ścieżki w Rezerwacie Ławice Kiełpińskie

Na terenie rezerwatu wyznaczone są szlaki, którymi należy się poruszać w ciszy i spokoju. 

Najwygodniejsza, najdostępniejsza i jednocześnie najpiękniejsza jest ścieżka tuż nad samą Wisłą. Momentami oddala się od rzeki aby potem znów się do niej zbliżyć.

Jest to zdecydowanie szlak pieszy. Kiedy pojechaliśmy tam w czerwcu z rowerami, większość trasy po prostu prowadziliśmy je przy boku. Nie wspominając już o kilkunastu przenoskach przez zwalone, masywne drzewa. 

Choć nie ma tabliczek ani drogowskazów nawet zimą, kiedy ziemię przykrywa śnieg nie można się pomylić. Wydeptany szlaczek wskazuje drogę 😉.

Jeśli chcecie zabrać ze sobą rowery to warto jechać górą, wałem wiślanym i raz po raz wjeżdżać w drogi i dróżki doprowadzające do Wisły. Tak można trafić np. nad urokliwe, połączone ze starorzeczem Wisły, Jezioro Kiepura. Znajduje się ono tuż za granicą Warszawy, w gminie Jabłonna. Kąpią się tu tarchomińskie morsy 🥶. 

Przy południowych krańcach parku pałacowego Pałacu Poniatowskich w Jabłonnie jest kanałek. Idąc wzdłuż niego (brzeg od strony Warszawy) mijamy niesamowite bobrowiska. Małe drzeka, wielkie drzewa – tu musiała pracować cała armia bobrów!

Kawałek dalej zaś, w zakolu Wisły, ok. 1km na północ od parku pałacowego znajdziemy poniemieckie fortyfikacje. Ich zadaniem była osłona przeprawy przez Wisłę.

Są to trzy betonowe stanowiska. Pierwsze z nich leży dosłownie pośrodku korony wału. Obok nie ma żadnej tabliczki, jest za to mała ścieżynka nad Wisłę. Tam znajdziemy pozostałe dwa bunkry. Ten najbliższy rzeki widoczny jest tylko przy niskim poziomie wody.

Jeśli natomiast w planach macie troszkę dłuższą wycieczkę rowerową to punktem docelowym może być Jezioro Kiełpińskie. Znajduje się ono po lewej stronie Wisły, w granicach Łomianek. Spod węzłów Mostu Północnego (jadąc wzdłuż Wisły, najpierw przez Las Młociński a następnie wałem wiślanym) jest do pokonania ok. 12 km w jedną stronę. We wrześniu po drodze mija się niesamowite ilości pięknie wybarwionych krzaków głogu i dzikiej róży 😍.

 

Inne miejsca w Warszawie warte zobaczenia znajdziesz tutaj: Atrakcje Warszawy

Inne miejsca pod Warszawą warte zobaczenia znajdziesz we wpisie: Atrakcje wokół Warszawy

Wszystkie posty z województwa mazowieckiego znajdziesz tutaj: MAZOWSZE – atrakcje regionu

Więcej o ciekawych miejscach w Polsce: 

Północ Polski 

Polska Środkowa ; 

Południe Polski

 

Podobał Ci się wpis? Będzie mi bardzo miło, jeżeli podzielisz się nim ze znajomymi i zostaniesz moim stałym czytelnikiem na blogu, Facebooku i Instagramie 

 

Subscribe
Powiadom o
guest
3 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
eldab19
eldab19
3 lat temu

Opis fajny zachęca do wędrówki, zdjęcia super szczególnie tego ptactwa👍🥰

Anah
Anah
1 rok temu

Dziękuję za ten opis, bardzo zachęcający. Na pewno się wybiorę w ładny weekend.

3
0
Would love your thoughts, please comment.x