Mazowsze Okolice Warszawy

Ławice Kiełpińskie

Agata
napisany przez Agata

REZERWAT PRZYRODY ŁAWICE KIEŁPIŃSKIE

Jest to rezerwat ornitologiczny. Powstał w 1998 roku i obejmuje swoją powierzchnią 803 hektary wód, wysp, piaszczystych łach, brzegów Wisły i nadbrzeżnych lasów łęgowych (88ha w granicach stolicy, reszta na terenie gmin Łomianki i Jabłonna, łącznie na 7km długości). Jest to drugi co do wielkości, po Lesie Kabackim, rezerwat na Mazowszu i jeden z kilkunastu utworzonych na całej Wiśle rezerwatów ornitologicznych. 

Jest to miejsce gniazdowania ptactwa wodno-błotnego. Spotkać tu można kolonie rybitw, dzikie kaczki, tracze, mewy, sieweczki a nawet zimorodka. Wiosną i wczesnym latem spod nóg uciekają co i raz dzikie gołębie (grzywacze) a trelom w koronach drzew nie ma końca.

Zimą zamienia się natomiast w baśniową krainę… 💙💙💙

Jak najlepiej dojechać

Na tarchomińską część Rezerwatu Ławice Kiełpińskie najlepiej dojechać ulicą Modlińską a następnie Sprawną. Po dojechaniu do Wisły skręcić w prawo w Kępę Tarchomińską. Po ok 300 metrach jest parking (Parking przy Rezerwacie Przyrody Ławice Kiełpińskie). Z centrum Warszawy to jedynie 20km. No, chyba że ktoś mieszka w pobliżu to idzie piechotą 😉.

Ścieżki w Rezerwacie Ławice Kiełpińskie

Na terenie rezerwatu wyznaczone są szlaki, którymi należy się poruszać w ciszy i spokoju. 

Najwygodniejsza, najdostępniejsza i jednocześnie najpiękniejsza jest ścieżka tuż nad samą Wisłą. Momentami oddala się od rzeki aby potem znów się do niej zbliżyć.

Jest to zdecydowanie szlak pieszy. Kiedy pojechaliśmy tam w czerwcu z rowerami, większość trasy po prostu prowadziliśmy je przy boku. Nie wspominając już o kilkunastu przenoskach przez zwalone, masywne drzewa. 

Choć nie ma tabliczek ani drogowskazów nawet zimą, kiedy ziemię przykrywa śnieg nie można się pomylić. Wydeptany szlaczek wskazuje drogę 😉.

Jeśli chcecie zabrać ze sobą rowery to warto jechać górą, wałem wiślanym i raz po raz wjeżdżać w drogi i dróżki doprowadzające do Wisły. Tak można trafić np. nad urokliwe, połączone z Wisłą Jezioro Kiepura. Znajduje się ono tuż za granicą Warszawy, w gminie Jabłonna. Kąpią się tu tarchomińskie morsy 🥶. 

Jeśli natomiast w planach macie troszkę dłuższą wycieczkę rowerową to punktem docelowym może być Jezioro Kiełpińskie. Znajduje się ono po lewej stronie Wisły, w granicach Łomianek. Spod węzłów Mostu Północnego (jadąc wzdłuż Wisły, najpierw przez Las Młociński a następnie wałem wiślanym) jest do pokonania ok. 12 km w jedną stronę. We wrześniu po drodze mija się niesamowite ilości pięknie wybarwionych krzaków głogu i dzikiej róży 😍.

 

Inne miejsca pod Warszawą warte zobaczenia znajdziecie we wpisie: Atrakcje wokół Warszawy

Troszkę dalej zaś: Mazowsze – atrakcje regionu

Polska – ciekawe miejsca

 

Podobał Ci się wpis? Będzie mi bardzo miło, jeżeli podzielisz się nim ze znajomymi i zostaniesz moim stałym czytelnikiem na blogu, Facebooku i Instagramie 😊

 

Subscribe
Powiadom o
guest
1 Komentarz
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
eldab19
eldab19
12 dni temu

Opis fajny zachęca do wędrówki, zdjęcia super szczególnie tego ptactwa👍🥰

1
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x