Kolumbia

Bogota – stolica i największe miasto w Andach

napisany przez Agata

Bogota 

(Etap 6)(sierpień 2017)

Bogota leży na płaskowyżu we wschodniej kordylierze Andów, w centralnej części Kolumbii na wysokości 2 640 m n.p.m. Średnia temperatura to 14º C. W ciągu dnia może ona ulegać silnym wahaniom (9 – 25º C) i – jak to  w górach – często pada. Pora sucha występuje między grudniem i marcem oraz w lipcu i w sierpniu.

Stolica Kolumbii. Największe miasto w Andach. Liczy ok. 8 000 000 (nieoficjalnie 12 000 000) mieszkańców. Założona została 6 sierpnia 1538 roku przez hiszpańskiego konkwistadora Gonzalo Jiménez de Quesada.

Dziwnym może wydawać się fakt wyboru na stolicę lokalizacji w wysokich górach, w głębi kraju i w miejscu tak trudno dostępnym w owych czasach (dotarcie do Bogoty wiązało się z długą żeglugą po rzece Magdalenie oraz kilkunastodniowym przemarszem przez wysokie góry). Hiszpanów przekonał jednak chłodny klimat andyjskiej wyżyny, zupełnie inny od gorącego i wilgotnego klimatu portowej Cartageny. Do tego brak chorób tropikalnych, mniejsza wilgotność powietrza i możliwość uprawy znanych warzyw i owoców. W 1717 roku Bogota stała się stolicą wicekrólestwa Nowej Granady, zrzeszającej tereny dzisiejszej Kolumbii, Ekwadoru, Panamy i Wenezueli oraz centrum hiszpańskiej władzy w Ameryce Południowej. W 1819 roku, po uzyskaniu niepodległości, Bogota została stolicą Wielkiej Kolumbii, na której czele stanął Simón Boliwar.

Bogota atrakcje

Muzeum Złota 

(09:00 – 18:00, niedziela 10:00 – 16:00, w poniedziałki nieczynne, w niedziele bezpłatnie) – absolutny MUST na mapie Kolumbii!

Muzeum powstało w 1939 roku. Odnowiony w 2008 roku gmach zajmuje kilka pięter. Na trzech podziemnych poziomach znajdują się wystawy oraz sklep, na pierwszym – wejście i restauracja.

Podziwiać tu można największą na świecie (ponad 36 000 eksponatów!) kolekcję wyrobów złotniczych kultur prekolumbijskich. Kolejne artefakty kultury Muisca, Tayrona, Quimbaya, Tolima, Zipa i innych robią wrażenie. Główna ekspozycja zaczyna się na drugim piętrze w salach „Ludzie i złoto w czasach prekolumbijskich” oraz „Obróbka metali”. Trzecie piętro zajmują sale poświęcone wierzeniom ludów i związanym z nimi rytuałom. W przyciemnionym pomieszczeniu zobaczymy Tratwę Muisca symbolizującą jedną z największych legend współczesnego świata – skarb El Dorado. W skarbcu znajdziemy też słynne Popporo Quimbaya. Na koniec wchodzimy do owalnej, całkowicie ciemnej sali. Otaczają nas same dźwięki, tradycyjne pieśni intonowane przez kapłanów mamos. Powoli światła zaczynają rozbłyskiwać i naszym oczom ukazują się ściany całe pokryte drogocenną biżuterią –  złotem i szmaragdami. 

Niestety opisy pozostawiają wiele do życzenia. Nawet znając język hiszpański trudno się zorientować który artefakt pochodzi z której kultury.

Pierwsze piętro pokazuje dzieła sztuki według kultur. Widać doskonale różnice w kształtach i zdobieniach, charakterystyczne wzory i motywy. Niestety w kolejnych salach wychodzą już z założenia, że wszyscy wszystko zapamiętali i przy artefaktach brak jest podpisów, z której kultury pochodzą. Szkoda.

Muzeum Złota jest duże i niesamowicie ciekawe. Nam zwiedzanie zajęło ponad 3h.

Spacer po Bogocie

Mamy takie szczęście, że trafiamy do Bogoty 6 VIII, czyli w dzień założenia miasta. Bogota świętuje.

Ulicznym kolorowym paradom nie ma końca. Większość ulic zamknięta jest dla ruchu samochodowego dlatego miasto staje się naprawdę przestronne. Tak się dzieje zresztą w każdą niedzielę. Główne arterie przekształcają się w ciclovias, czyli ścieżki rowerowe. Bogotańczycy wysiadają z samochodów i wsiadają na rowery lub po prostu idą na spacer.

La Candelaria

Dzielnica La Candelaria to bogotańska starówka będąca wzgórzem pierwotnego, indiańskiego wodza tych terenów – kacyka Muisca. Domy są tu niskie, niezbyt zadbane, ale jednocześnie bardzo kolorowe i niesamowicie urokliwe.

Monserrate

Monserrate to słynny klasztor, położony jeszcze 500 metrów wyżej niż znajdująca się na 2 640 m n.p.m. Bogota. Wjazd kolejką linową na Wzgórze Monserrate odbywa się od poniedziałku do soboty do 24:00, a w niedziele i święta do 17:00. Na szczycie mieszczą się dwie restauracje: francuska – „San Isidro” i kolumbijska – „Santa Clara”.

 

Gdzie w Bogocie kupić pamiątki

Hala targowa pod Muzeum Złota to najlepsze miejsce w Bogocie na zakup lokalnych pamiątek: replik prekolumbijskiej biżuterii, masek, koszulek, butów i torebek wykonanych w stylu mola, innych bibelotów.

Uwaga – targ znajduje się w hali, nie na dworze, czynny jest dość krótko bo tylko do godz. 17:00.

 

Bogota noclegi

Hotel Casa Guadelupe (rezerwacja booking.com)

Hotel znajduje się w dzielnicy La Candelaria i doskonale wpisuje się w jej scenerię. Usytuowany na prawie pionowej, wybrukowanej uliczce, wygląda wręcz bajkowo ze swoimi malutkimi, fioletowymi drzwiczkami.

Mamy pokój na 3 piętrze. Zaczyna się wspinaczka 😊.Na wysokości ponad 2600 m n.p.m. nie wskakujemy po schodach jak koziczki. Zadyszani dopadamy do drzwi. Wyrównanie oddechu trwa kilka chwil. Pokoik jest schludny, łóżko małżeńskie i pojedyncze, widna łazienka. Tutaj jest jednak bardzo duży problem z ustawieniem ciśnienia i ciepłoty wody. Marząc o gorącym prysznicu można się rozczarować. Z tarasu rozciąga się za to wspaniała panorama miasta.

Hostel Sayta (rezerwacja na miejscu)

Po powrocie z Amazonii nocujemy w hostelu Sayta zlokalizowanym bardzo blisko Casa Guadelupe, czyli też w dzielnicy La Candelaria. Jest to bardzo przyjemny obiekt. Pokój też mamy zlokalizowany na 3 pietrze, nie ma jednak tym razem tarasu. W ogóle nie ma okna. Pokoik jest jednak bardzo przyjemny, czysty, kolorowy, z w pełni wyposażonym aneksem kuchennym. W łazience nie ma tak dużego problemu z ustawieniem ciepłoty i ciśnienia wody. Powiedziałabym, że w sam raz.

 


KOSZTY (3 osoby, sierpień 2017)

  • Nocleg w Casa Guadelupe (La Candelaria): 140.000 COP = ok. 170 zł/pokój, noc
  • Nocleg w Sayte (La Candelaria): 140.000 COP = ok. 170 zł/pokój, noc
  • obiad/kolacja w Bogocie: 20.000 – 40.000 COP (ok. 25 – 50 zł)/ osoba
  • śniadanie: ok. 10.000 COP (w sklepie, ale jedzone na miejscu) (ok. 12 zł)/osoba
  • taksówka z lotniska do dzielnicy La Candelaria: 32.000 COP = ok. 40 zł
  • Muzeum Złota: 4.000 COP/dorośli ; 3 000 COP/studenci ; 2.000 COP/dzieci  (ok. 5 zł / 3,5 zł / 2,5 zł) , w niedziele bezpłatnie

 

czytaj dalej:

Amazonia – czyli wyprawa w największą dżunglę świata

Laguna Guatavita – czyli symboliczne El Dorado

Wszystkie wpisy o Kolumbii znajdziesz tutaj: KOLUMBIA

 

Podobał Ci się wpis? Będzie mi bardzo miło, jeżeli podzielisz się nim ze znajomymi i zostaniesz moim stałym czytelnikiem na blogu, Facebooku i Instagramie 😊

 

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x