Warszawa atrakcje
Atrakcje Mazowsza
Przesilenie letnie to najdłuższy dzień i najkrótsza noc w roku. Na półkuli północnej oznacza chwilę, gdy biegun północny jest najbardziej wychylony w stronę Słońca. Tego dnia Słońce wznosi się u nas najwyżej nad horyzontem, góruje w zenicie nad Zwrotnikiem Raka. Występuje ono w okolicach 20-21 czerwca.
Czas ten od dawien dawna uważany był za moment magiczny, niezwykły i wyjątkowy. To właśnie w tę najkrótszą noc w roku obchodzono słowiańską Noc Kupały, na południu Polski nazywaną Sobótką, a na Warmii i Mazutach Palinocką.
Była to noc ognia, wody, wianków i zaklinania szczęścia w miłości.
Święto słońca i księżyca, urodzaju, płodności, radości i miłości.
W czasach chrześcijańskich próbowano „zlikwidować” pogańską Kupalnockę, ale obrzędy te były tak silnie zakorzenione w tradycji, że zdołano je jedynie „zamienić” na Noc Świętojańską. Obchodzona jest ona w wigilię św. Jana, czyli w nocy z 23 na 24 czerwca. Różnica w datach niewielka i choć nie przypada już bezwzględnie w noc przesilenia, to i tak od wieków nikt nie zwraca na to szczególnej uwagi a Noc Świętojańska obchodzona jest jako ta najkrótsza w roku 😉.
W noc tę rozpalano ogniska, w których palono zioła, wokół których tańczono. Był to też czas wszelakich wróżb. Dziewczęta puszczały w nurty rzek wianki z osadzonymi w środku, zapalonymi świecami. Jeśli wianek został wyłowiony przez kawalera, oznaczało to szybkie zamążpójście. Jeśli popłynął w dal – dziewczyna nieprędko miała wyjść za mąż. Jeśli zaś spłonął, utonął lub zaplątał się w przybrzeżnych trzcinach – wróżyło to niestety staropanieństwo.
Dziś Wianki nad Wisłą to tradycyjna warszawska impreza z okazji powitania lata. Organizowane są w pierwszą sobotę wakacji. Na podzamczu, w Parku Fontann oraz na Bulwarach Wiślanych cały dzień coś się dzieje.
Po aktualny program warto sięgnąć TUTAJ.
Jedną z głównych atrakcji jest oczywiście spuszczenie do Wisły olbrzymiego wianka – symbolu nocy świętojańskiej, kupalnocki, sobótki i początku lata. W ubiegłym roku (2021) podczas warsztatów florystycznych każdy mógł sobie własnoręcznie upleść wianek, który później zachował albo rzucił w nurt Wisły 😊. Był zespół folklorystyczny, pokazy dawnych słowiańskich zwyczajów, ekspresje artystyczne i pyszne lokalne jedzonko.
Jak by się Wam w tym roku nudziło w ten najdłuższy dzień w roku – warto zajrzeć nad Wisłę w Warszawie 😊.
Inne miejsca w Warszawie warte zobaczenia znajdziesz tutaj: Atrakcje Warszawy
Wszystkie posty z województwa mazowieckiego znajdziesz tutaj: MAZOWSZE – atrakcje regionu
Więcej o ciekawych miejscach w Polsce:
Podobał Ci się wpis? Będzie mi bardzo miło, jeżeli podzielisz się nim ze znajomymi i zostaniesz moim stałym czytelnikiem na blogu, Facebooku i Instagramie