Dalej i Dłużej Panama

Isla Coiba – najlepszy snorkeling ever

napisany przez Agata

(sierpień 2019)

Isla Coiba

rozbiła bank!!!!

Jest to jeden z największych morskich parków narodowych świata, którego część jest udostępniona dla turystów. Położony jest na Pacyfiku, w zatoce Chiriquí, a na jego obszarze znajduje się 38 wysp. Największą z nich jest Coiba.

Schronienie znalazło tu wiele ginących gatunków roślin i zwierząt. To właśnie między innymi tu toczy się walka o zachowanie różnorodności biologicznej całej naszej planety. Park Isla Coiba został wpisany na Listę światowego dziedzictwa przyrodniczego UNESCO.

 

 

Trasa, czyli jak dotrzeć na Isla Coiba

Nie jest łatwo tu dotrzeć, jedzie się wiele godzin z przesiadkami 🚐. Ale warto! Snorkeling tutaj to prawdziwa petarda!!! 🎉.

Jeżeli jedziecie od strony Panama City waszym miejscem przesiadkowym będzie Santiago de Veraguas. Z Santiago łapiemy busa do Sona (2,7 USD/osoba, 1h), a następnie przesiadamy się w takiego jadącego do Santa Catalina (4,65 USD/osoba, 1,5h). Powrotne busy do Sona odjeżdżają o 06:00, 07:00, 08:00, 11:00, 15:00 i jest jeszcze jeden wieczorem.

To właśnie z Santa Catalina – malutkiej wioski, która stała się bazą turystyczną – wypływają łódki na snorkeling i nurkowanie przy Coiba.

Na samej wyspie też można nocować na terenie stacji badawczej – Ranger Station (ANAM (507) 998-0615, fax (507) 998-4387, National Park Office (507) 998-4271, http://www.coibanationalpark.com/). Początkowo taki był właśnie nasz plan, ale przy kompletnym braku kontaktu ze strony stacji zrezygnowaliśmy z tej opcji.

Santa Catalina jest malutka. Jest tu kilka hostali, kilka knajpek, mały sklep spożywczy, warzywniak (konkretnie „owocnik” 😉) i sporo agencji oferujących wycieczki na Coibę.

W sezonie niskim nie mieliśmy kłopotu ze nalezieniem noclegu, ale oceniam, że w styczniu – lutym mogą być problemy i lepiej rezerwować z wyprzedzeniem. Baza jest tu znów stosunkowo niewielka w porównaniu z popytem.

 

Santa Catalina nocleg

Hostal Familiar Rolo

Świetna miejscówka! Za pokój trzyosobowy przyszło nam co prawda zapłacić 55 USD/doba, ale na tym etapie podróży już zrozumieliśmy, że Panama wcale taka tania nie jest i ceny typu 30 USD za nocleg można włożyć między bajki – szczególnie w miejscach turystycznych o ograniczonej bazie. A takim właśnie Santa Catalina i Isla Coiba jest.

Jest tam kilka pokoi w parterowej części głównej oraz wolnostojący budynek. Goście na parterze mają hamaki, na piętrze balkonik ze stoliczkiem i krzesłami. Czysto i schludnie. Jest klimatyzacja, są ręczniki. I okna! (przynajmniej w pokoju na piętrze). Na terenie jest też w pełni wyposażona kuchnia, w której można przyrządzić sobie posiłek i zaparzyć kawę.

 

Snorkeling i delfiny w Parque Nacional Coiba

Ta wielość ryb, te kolory… Ryby małe i duże, samotne i w ławicach… Długie, grube, płaskie, wzdęte… I do tego wielki żółw morski!!! I rekiny!!! 

Niestety zdjęcia, robione w końcu nieprofesjonalnym sprzętem, nie oddają nawet w małym stopniu cudów jakie widzieliśmy pod wodą…

A na deser delfiny ścigające się z naszą łódką….

To nie żaden aquapark czy zoo. To nie żadne sztuczki na życzenie! Delfiny najpierw zachęcały naszą łódkę do wspólnej zabawy, a potem ścigały się z nią 😊.

… i tropikalna burza, która nas spotkała ⛈️⛈️⛈️.

Muszę powiedzieć, że burza na Pacyfiku, kiedy siedzisz w niewielkiej łodzi motorowej daje całkiem niezły zastrzyk adrenaliny .

 

Wycieczkę taką wykupuje się w jednej z lokalnych agencji turystycznych. W zasadzie wszystko jedno w której. Niezależnie bowiem co opowiedzą o programie i tak wszyscy realizują to samo. Startuje się rano, ok. 09:00, powrót ok. 15:00. Podczas wycieczki obiad (lub suchy prowiant). Staje się w trzech miejscach do snorklowania – jedno z wyspy, dwa z łódki. Jeżeli po drodze pojawią się wieloryby lub delfiny to je się ogląda, ale nie płynie się na specjalne poszukiwania.

Cena też jest w zasadzie jednolita. Nam udało się uzyskać zniżkę 10 USD od osoby i płaciliśmy 3 x 50 USD + 3 x 20 USD za wstęp do Parku. Impreza zatem raczej droga, ale wierzcie mi – warta swej ceny!

 

Santa Catalina

W porze deszczowej w Panamie w zasadzie codziennie pada. Ale są to intensywne, krótkotrwałe opady. Po takiej zazwyczaj popołudniowej ulewie zawsze przychodzi spokój i piękny wieczór z malowniczym zachodem słońca. I czas na kąpiel w oceanie…

I pyszną kolację w knajpce nad jego brzegiem….

 


KOSZTY ( 3pax, sierpień 2019)

Nocleg w Hostal Familiar Rolo: 55USD/doba (pokój trzyosobowy)

Wycieczka na snorkeling Isla Coiba: 50USD/osoba (po zniżce 10USD/osoba) + 20USD/osoba za wstęp do Parku = 70USD/osoba

Kolacja/obiad w Santa Catalina (knajpka nad brzegiem oceanu): ok. 15USD/osoba

Przejazd Sona – Santa Catalina: 4,65USD/osoba


 

Czytaj dalej:

Boquete – quetzale, kolibry, dżungla i wodospady

Wszystkie wpisy o Panamie znajdziesz tutaj: PANAMA

 

Podobał Ci się wpis? Będzie mi bardzo miło, jeżeli podzielisz się nim ze znajomymi i zostaniesz moim stałym czytelnikiem na blogu, Facebooku i Instagramie 😊

 

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x