Ruina zamku komturów krzyżackich
(IV 2018)
Trochę historii
„W roku Pańskim 1234 brat i mistrz Herman, kiedy już usunął z ziemi chełmińskiej Prusów, zebrał wojsko braci i zbrojnych i wybudował zamek na skraju pustkowia […], w tym miejscu, gdzie dochodziło do ciągłych najazdów Prusów i gdzie istniał dostęp do ziemi chełmińskiej. […]” (z Kroniki Ziemi Pruskiej)
Ratzin pod koniec XIII wieku został siedzibą komtura, wzniesiono zamek konwentualny. Od samego początku pełnił on bardzo ważną rolę w państwie zakonnym.
Był drugą po Malborku twierdzą państwa zakonnego.
To tutaj po klęsce pod Grunwaldem zdeponowano znaczną część skarbca zakonnego, między innymi osobiste srebra wielkiego mistrza Ulricha von Jungingena.
Bezskutecznie próbowały go zdobyć wojska Władysława Łokietka i litewskiego księcia Giedymina. Nie udało się to też Władysławowi Jagielle bezpośrednio po bitwie pod Grunwaldem. Jagiełło jednak nie odpuścił i zamek w Radzyniu Chełmińskim zdobył. Miało to miejsce 21 września 1410 roku. Niemniej jednak już po I pokoju toruńskim, czyli w 1411 roku zamek powrócił w ręce Krzyżaków. Po wojnie trzynastoletniej i II pokoju toruńskim (1466) znalazł się w granicach Prus Królewskich i został siedzibą polskich starostów.
W czasie wojen szwedzkich zamek uległ poważnym zniszczeniom.
Po I rozbiorze (1772) Radzyń dostał się w ręce Pruskie a na zamku utworzono biura administracyjne. Z biegiem lat przeniesiono je jednak na teren miasteczka i od tego momentu rozpoczęła się sukcesywna rozbiórka warowni. Uzyskane w jej wyniku cegły wykorzystano na budowę min. ratusza czy zwykłych domów.
To właśnie na zamku w Radzyniu Chełmińskim nagrywano serial „Pan Samochodzik i Templariusze”. Stanisław Mikulski i Ewa Szykulska grali w nim role główne. Pozostałością po planie filmowym są tajemne znaki templariuszy wyryte w murze.
Radzyń Chełmiński to zamek krzyżacki. Jednak za sprawą ekranizacji książki „Pan Samochodzik i Templariusze” może nam się mylić z burzliwą historią tego zakonu i legendarnymi jego skarbami ukrytymi gdzieś po twierdzach, zamkach i kościołach Europy.
Zwiedzanie
Ta potężna twierdza krzyżacka robi naprawdę ogromne wrażenie. Podczas majówki – 30.04 zwiedzaliśmy ją sami 😊 (oficjalne otwarcie sezonu 01.05). Zdecydowanie najlepszą częścią jest wspinaczka na wieżę i wąziutkie wyjście na równie wąziutki „tarasik” okalający iglicę. Widok na Radzyń nie powala, ale sama wspinaczka i wyjście na szczyt dostarczają niesamowitych wrażeń i są fajną przygodą.
Godziny otwarcia: 01.05 – 30.09, poniedziałek – niedziela 10.00 – 18.00 (poza sezonem po wcześniejszym, telefonicznym umówieniu się)
Zamków krzyżackich trochę zwiedzonych już mamy 😉, ale muszę przyznać, że Radzyń Chełmiński plasuje się w zdecydowanej czołówce. A jeśli brać pod uwagę całokształt zwiedzania, czyli bryłę, widoki i klimat – to wychodzi na prowadzenie 😊. Mogę zatem śmiało powiedzieć, że jest to mój ulubiony zamek krzyżacki w Polsce, jaki do tej pory zwiedziłam.
W Radzyniu Chełmińskim byliśmy podczas podczas tegorocznej majówki – maj 2018. Pełny jej opis znajdziesz tutaj:
Zamki Krzyżackie i śladami Pana Samochodzika nad Jezioro Jeziorak
(maj 2018)
Wszystkie posty o Kujawach, Ziemi Chełmińskiej i Ziemi Dobrzyńskiej znajdziesz tutaj: Kujawsko-pomorskie – atrakcje regionu
Post o wszystkich odwiedzonych przez nas zamkach krzyżackich znajdziesz tutaj: Zamki Krzyżackie w Polsce
Więcej o ciekawych miejscach w Polsce:
Podobał Ci się wpis? Będzie mi bardzo miło, jeżeli podzielisz się nim ze znajomymi i zostaniesz moim stałym czytelnikiem na blogu, Facebooku i Instagramie 😊