Kujawsko-pomorskie

Radzyń Chełmiński

napisany przez Agata

Ruina zamku komturów krzyżackich

(IV 2018)

Trochę historii

„W roku Pańskim 1234 brat i mistrz Herman, kiedy już usunął z ziemi chełmińskiej Prusów, zebrał wojsko braci i zbrojnych i wybudował zamek na skraju pustkowia […], w tym miejscu, gdzie dochodziło do ciągłych najazdów Prusów i gdzie istniał dostęp do ziemi chełmińskiej. […]” (z Kroniki Ziemi Pruskiej)

Ratzin pod koniec XIII wieku został siedzibą komtura, wzniesiono zamek konwentualny. Od samego początku pełnił on bardzo ważną rolę w państwie zakonnym.

Był drugą po Malborku twierdzą państwa zakonnego.

To tutaj po klęsce pod Grunwaldem zdeponowano znaczną część skarbca zakonnego, między innymi osobiste srebra wielkiego mistrza Ulricha von Jungingena.

Bez­sku­tecz­nie pró­bo­wa­ły go zdo­być woj­ska Wła­dys­ła­wa Ło­kiet­ka i li­tew­skie­go księ­cia Gie­dy­mi­na. Nie udało się to też Władysławowi Jagielle bezpośrednio po bitwie pod Grunwaldem. Jagiełło jednak nie odpuścił i zamek w Radzyniu Chełmińskim zdobył. Miało to miejsce 21 września 1410 roku. Niemniej jednak już po I pokoju toruńskim, czyli w 1411 roku zamek powrócił w ręce Krzyżaków. Po wojnie trzynastoletniej i II pokoju toruńskim (1466) znalazł się w granicach Prus Królewskich i został siedzibą polskich starostów.

W czasie wojen szwedzkich zamek uległ poważnym zniszczeniom. 

Po I rozbiorze (1772) Radzyń dostał się w ręce Pruskie a na zam­ku ut­wo­rzo­no biu­ra administracyjne. Z biegiem lat prze­nie­sio­no je jednak na te­ren mias­tecz­ka i od te­go mo­men­tu roz­po­czę­ła się suk­ce­syw­na roz­biór­ka wa­row­ni. Uzys­ka­ne w jej wy­ni­ku ce­gły wy­ko­rzys­ta­no na bu­do­wę min. ra­tu­sza czy zwykłych domów. 

To właśnie na zamku w Radzyniu Chełmińskim nagrywano serial „Pan Samochodzik i Templariusze”. Stanisław Mikulski i Ewa Szykulska grali w nim role główne. Pozostałością po planie filmowym są tajemne znaki templariuszy wyryte w murze. 

Radzyń Chełmiński to zamek krzyżacki. Jednak za sprawą ekranizacji książki „Pan Samochodzik i Templariusze” może nam się mylić z burzliwą historią tego zakonu i legendarnymi jego skarbami ukrytymi gdzieś po twierdzach, zamkach i kościołach Europy.

Zwiedzanie

Ta potężna twierdza krzyżacka robi naprawdę ogromne wrażenie. Podczas majówki – 30.04 zwiedzaliśmy ją sami 😊 (oficjalne otwarcie sezonu 01.05). Zdecydowanie najlepszą częścią jest wspinaczka na wieżę i wąziutkie wyjście na równie wąziutki „tarasik” okalający iglicę. Widok na Radzyń nie powala, ale sama wspinaczka i wyjście na szczyt dostarczają niesamowitych wrażeń i są fajną przygodą.

Godziny otwarcia: 01.05 – 30.09, poniedziałek – niedziela 10.00 – 18.00 (poza sezonem po wcześniejszym, telefonicznym umówieniu się)

 

Zamków krzyżackich trochę zwiedzonych już mamy 😉, ale muszę przyznać, że Radzyń Chełmiński plasuje się w zdecydowanej czołówce. A jeśli brać pod uwagę całokształt zwiedzania, czyli bryłę, widoki i klimat – to wychodzi na prowadzenie 😊. Mogę zatem śmiało powiedzieć, że jest to mój ulubiony zamek krzyżacki w Polsce, jaki do tej pory zwiedziłam.

 

W Radzyniu Chełmińskim byliśmy podczas podczas tegorocznej majówki – maj 2018.  Pełny jej opis znajdziesz tutaj:

Zamki Krzyżackie i śladami Pana Samochodzika nad Jezioro Jeziorak

(maj 2018)

Wszystkie posty o Kujawach, Ziemi Chełmińskiej i Ziemi Dobrzyńskiej znajdziesz tutaj: Kujawsko-pomorskie – atrakcje regionu

Post o wszystkich odwiedzonych przez nas zamkach krzyżackich znajdziesz tutaj: Zamki Krzyżackie w Polsce

Więcej o ciekawych miejscach w Polsce: 

Północ Polski 

Polska Centralna ; 

Południe Polski

 

Podobał Ci się wpis? Będzie mi bardzo miło, jeżeli podzielisz się nim ze znajomymi i zostaniesz moim stałym czytelnikiem na blogu, Facebooku i Instagramie 😊

 

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x