Warmia i Mazury

Szczytno

napisany przez Agata

Szczytno to niewielkie miasto na Mazurach, niecałe 50km od Olsztyna. Leży na styku Pojezierza Olsztyńskiego i Mrągowskiego, pomiędzy Jeziorem Domowym Dużym i Małym.

Rozwinęło się w XIV stuleciu, wtedy też Krzyżacy zbudowali tu zamek, będący w okresie średniowiecza siedzibą komtura. Po likwidacji zakonu w 1525 roku, na zamku rezydował starosta książęcy. W XVII wieku zamek opustoszał, a w kolejnym stuleciu zaczął popadać w ruinę.

Aktualnie nie prezentuje się zbyt okazale. W zasadzie wcale się nie prezentuje. Ale to się już wkrótce ma zmienić 😊. Trwają bowiem prace rewitalizujące ruiny zamku.  Odkryte mają zostać średniowieczne mury i piwnice. Planowane otwarcie to 2021.

Inne miejsca warte odwiedzenia w Szczytnie to chociażby barokowy kościół ewangelicko-augsburski z 1718 roku. Gdy wybierzemy się na mały spacerek okrążając parkową ścieżką Jezioro Domowe Małe warto zboczyć kawałek ze szlaku. Tuż za ulicą Marii Konopnickiej stoi chata mazurska pamietające czasy XIX stulecia.

W Szczytnie mamy też kilka cmentarzy. Żydowski – założony w 1815 jest to podobno najlepiej zachowany cmentarz żydowski na Warmii i Mazurach. Służył on społeczności żydowskiej do czasów jej zagłady w okresie II wojny światowej. Ewangelicki – założony w pierwszej połowie XIX wieku. Dziś jest tu park w którym zachowało się jedynie kilka nagrobków oraz kwatera żołnierzy poległych w I wojnie światowej.

Jest też znana w całej Polsce Wyższa Szkoła Policji.

 

 

Wszystkie posty o Warmii i Mazurach znajdziesz tutaj:  WARMIA i MAZURY – atrakcje regionu

Więcej o ciekawych miejscach w Polsce: 

Północ Polski 

Polska Środkowa ; 

Południe Polski

 

Podobał Ci się wpis? Będzie mi bardzo miło, jeżeli podzielisz się nim ze znajomymi i zostaniesz moim stałym czytelnikiem na blogu, Facebooku i Instagramie 😊

 

 

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x