Jezioro Wigry atrakcje

Jezioro Wigry

Wigry – jezioro o kryształowej toni.

Jest to jezioro rynnowe leżące na terenie Wigierskiego Parku Narodowego. Swym kształtem przypomina literę „S”. To właśnie od tego kształtu pochodzi jego nazwa. Pierwotnie jezioro nosiło nazwę Wingry, która wywodziła się od jaćwieckiego wingris co znaczy krętywijący się.

Jest to jedno na najczystszych polskich jezior. Objęte jest strefą ciszy i zakazem pływania łodziami spalinowymi. Można za to popływać po nim żaglówką, kajakiem czy łódką wiosłową.

Stąd zaczyna się malowniczy spływ Czarną Hańczą.

 

Klasztor Kamedułów

Na półwyspie oblanym wodami Jeziora Wigierskiego stoi dawny klasztor Kamedułów. W 1667 roku król Jan Kazimierz Waza, chcąc wypełnić śluby jakie złożył podczas potopu szwedzkiego, przekazał zakonowi Jezioro Wigierskie wraz z otaczającymi je terenami. W czasach rozbiorów Kameduli zostali przeniesieni na warszawskie Bielany, a sam klasztor zlikwidowany. Dziś znów obiekt jest w rękach Kościoła. W klasztorze organizowane są rekolekcje, plenery malarskie, całość jest otwarta dla turystów.

Zwiedzać można kościół, dawne eremy zakonników, wieżę zegarową, ogrody. W sezonie 2019 na terenie przeprowadzany był remont. 

Ceny biletów wstępu: 8zł/bilet normalny, 4zł/bilet ulgowy

 

Rejs łodzią ze szklanym dnem po Wigrach

W dnie łodzi Laptadora II znajdują się trzy szklane okna, przez które można oglądać to, co dzieje się pod wodami Jeziora Wigierskiego. Woda w Wigrach jest bardzo przejrzysta, więc do zobaczenia jest sporo. Łódź pływa od maja do października, turystów indywidualnych wozi w lipcu i sierpniu (codziennie). Na pokład wchodzi 10 osób. Podczas takiego rejsu można zobaczyć np. gąbki. Przystań Laptadory II znajduje się w Starym Folwarku. 

Cena biletu: 12zł (sezon 2019)

Godziny rejsów: 10.00, 11.00, 12.00, 13.00, 14.00 i 15.00 (sezon 2019)

 

Więcej o atrakcjach Suwalszczyzny znajdziesz we wpisie: Suwalszczyzna – “kraina jak baśń”

(sierpień 2019)

Wszystkie posty o Podlasiu znajdziesz tutaj: Podlasie – atrakcje regionu

Więcej o ciekawych miejscach w Polsce: POLSKA – ciekawe miejsca

 

Podobał Ci się wpis? Będzie mi bardzo miło, jeżeli podzielisz się nim ze znajomymi i zostaniesz moim stałym czytelnikiem na blogu, Facebooku i Instagramie 😊