Pomorskie

Malbork zamek

napisany przez Agata

Siedziba wielkiego mistrza zakonu krzyżackiego

Malbork to największa gotycka twierdza w Europie, największy ceglany zamek świata, symbol niegdysiejszej potęgi Zakonu Krzyżackiego, twierdza nie do zdobycia.

Trochę historii

14.09.1309 roku wielki mistrz Siegfried von Feuchtwagen przeniósł swą siedzibę do Malborka. Wtedy istniejący i potężny już zamek św. Marii (Sankt Marienburg) zaczęto jeszcze bardziej rozbudowywać. Ostatecznie więc dziś oglądamy tu 3 zamki w jednym: Zamek Wysoki, Zamek Średni i Podzamcze. Wszystkie połączone potężnym systemem podwójnych murów obronnych najeżonych wieżami i basztami.

Malbork zyskał sobie sławę twierdzy nie do zdobycia. Miał tak nawet powiedzieć Kazimierz Wielki podczas wizyty w warowni. Czy takie słowa padły, do końca nie wiadomo, pewne jest jednak, że na Malbork zbrojnie nigdy nie ruszył. Pierwsze oblężenie miało miejsce po zwycięskiej dla Jagiełły bitwie pod Grunwaldem (1410). Niestety strona polska nie wykorzystała krzyżackiego zaskoczenia rezultatem bitwy, ich nieprzygotowania i niedowierzania graniczącego z otępieniem. Przez kolejne dziesięciolecia Malbork pozostawał w rękach zakonu.  W końcu przeszedł jednak w ręce polskie, ale pozostał twierdzą niezwyciężoną. W 1457 roku zamek przejęli Czesi za długi (zaległy żołd żołnierzy zaciężnych) i odsprzedali Kazimierzowi Jagiellończykowi za zawrotną kwotę odpowiadającą 660 kg złota. Od tamtego czasu aż do rozbiorów stał się jedną z siedzib królów polskich.

 

Malbork zamek zwiedzanie

Kupno biletów elekronicznych pozwala ominąć dość sporą kolejkę do kasy. Malbork to nie Sztum czy Radzyń Chełmiński – tu zawsze będą ludzie, dużo ludzi. Tutaj nie da się „zgubić” grupy z głośno opowiadającym przewodnikiem, nie da się wejść do sali i spokojnie skadrować zdjęcia bez szeregu głów w centralnym jego punkcie. Trzeba to przyjąć i nie ma co z tym walczyć. Tak już jest – to Malbork 😉

My wybraliśmy opcję zwiedzania z audioprzewodnikiem, gdyż dawało nam to możliwość chodzenia we własnym tempie. 

Nie ma co się oszukiwać – zwiedzanie malborskiego zamku jest męczące, nawet potwornie męczące! Trwa minimum 3h, nam zajęło ponad 4h. Ale mimo tego, że męczące to oczywiście w 100% warte tego trudu. W Malborku po prostu trzeba być, trzeba go zobaczyć!

My zwiedzaliśmy go z 10-letnim, zaprawionym w podróżach i zwiedzaniu synem, a i tak wyszedł (wszyscy wyszliśmy 😉) wyczerpany. Tak więc zdecydowanie uważam, że zabieranie do zamku w Malborku dzieci poniżej 10-12 lat jest kompletnym nieporozumieniem. Nikt z takiej wizyty nie skorzysta, a dzieci do końca życia będą miały traumę jaki to ten Malbork straszny.

Godziny otwarcia: TUTAJ

Bilety indywidualne, cennik: TUTAJ

 

Wielcy mistrzowie Zakonu Najświętszej Marii Panny Domu Niemieckiego

(od lewej)

 

Herman von Salza: twórca potęgi zakonu, przenosi siedzibę zakonu z Palestyny do Europy (pierwsza połowa XIIIw.)

Siegfried von Feuchtwagen: przenosi stolicę zakonu do Malborka (1309)

(realizuje w ten sposób wielkie marzenie von Salzy)

Winrich von Kniprode: za jego czasów ma miejsce szczyt potęgi zakonu krzyżackiego (druga połowa XIVw)

Albrecht Hohenzollern: 1525 składa hołd na rynku w Krakowie królowi polskiemu Zygmuntowi Staremu. Następuje sekularyzacja zakonu a ziemie jego i majątki stają się lennem Polski w postaci Prus Książęcych.

 

W Malborku byliśmy podczas podczas tegorocznej majówki – maj 2018.  Pełny jej opis znajdziesz tutaj:

Zamki Krzyżackie i śladami Pana Samochodzika nad Jezioro Jeziorak

(maj 2018)

Wszystkie posty o Pomorzu znajdziesz tutaj: Pomorze – atrakcje regionu

Post o wszystkich odwiedzonych przez nas zamkach krzyżackich znajdziesz tutaj: Zamki Krzyżackie w Polsce

Więcej o ciekawych miejscach w Polsce: 

Północ Polski 

Polska Centralna ; 

Południe Polski

 

Podobał Ci się wpis? Będzie mi bardzo miło, jeżeli podzielisz się nim ze znajomymi i zostaniesz moim stałym czytelnikiem na blogu, Facebooku i Instagramie 😊

 

 

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x