City Break w Europie Węgry

Budapeszt w jeden dzień

napisany przez Agata

Budapeszt

To jedna z 4 stolic położonych nad Dunajem (Wiedeń, Bratysława, Budapeszt, Belgrad). Budapeszt to miasto pełne pięknych kamienic, kościołów, placów, pomników i fontann. To miasto piękne pod każdym względem, przypominające o monarchii Habsburgów i potędze ówczesnych Austro-Węgier. Górzysta Buda kontrastuje tu z płaskim i równinnym Pesztem. Obie strony spina 7 mostów drogowych i 2 kolejowe. Po prawej stronie Dunaju, po stronie Budy do najbardziej charakterystycznych wzniesień należy z pewnością Wzgórze Gelerta (Gellért-hegy), dalej na północ mamy Wzgórze Zamkowe (Várhegy), z potężną bryłą Zamku Królewskiego (Vár) (można wjechać kolejką). Wśród zabudowy Starego Miasta odcina się strzelista wieża Kościoła Macieja (Mátyás templom) oraz białe, postrzępione blanki Baszt Rybackich. Jeszcze dalej na północ wody Dunaju rozdziela Wyspa Małgorzaty. Po stronie lewobrzeżnego Pesztu mamy za to okazały, przecudny gmach Parlamentu (Orszagház). Zagłębiając się dalej w ulice, uliczki i arterie miasta oczy nasze cieszą widoki pięknych kamienic, okazałych gmachów, przytulnych i przewiewnych parków.

Na końcu po ok. 1,5h wędrówki od brzegów Dunaju docieramy do położonych w parku łaźni Széchenyi (www.szechenyibath.hu). Naprawdę warto tu wstąpić! 😊 Secesyjna architektura pałacu tworzy niepowtarzalną atmosferę. Łącznie 21 basenów usytuowanych jest zarówno wewnątrz budynku jak i na dworze. Baseny mają temperaturę od 18 do 40 stopni C. Jest rwąca rzeka, jest basen pachnący miętą…. Dodatkowo można skorzystać z kompleksu saun.
(Łaźnie czynne są codziennie od 6:00 do 22:00. Sauny są zamykane o 19:00. Dojazd: Metro – Széchenyi fürdő ,linia żółta. Cena 4900 – 5700 HUF/pp czyli 65 – 75zł w 2018r w zależności od dnia tygodnia i długości pobytu)

 

Tani nocleg  Budapeszt 

A+A Hostel Budapeszt (rezerwacja booking.com)

Hostel zlokalizowany jest po stronie Pesztu, w tzw. walking distance do wszystkich najważniejszych zabytków miasta. Stacja metra znajduje się w odległości jakiś 300m. Tak więc lokalizacja świetna. Hostel znajduje się na 2 piętrze w starej kamienicy. Wejście na klatkę schodową nie napawa jednak optymizmem. Duszno i odór niewywiezionych śmieci. Winda mała, zamykana na podwójne drzwi z kratą – taka jak u nas w powojennych kamienicach. Na schodach flaszki po wódce…. Gdy już jednak docieramy do celu sam hostel wydaje się naprawdę ok. Pokój też przyjemny, czysty i schludny, z wiatrakami co latem zdecydowanie się przydaje, tym bardziej, że okien brak. Kamienica ma budowę typowej studni. Do dyspozycji gości jest wspólna kuchnia, bezpłatne WiFi.

No i cena. Ceny noclegów w Budapeszcie są bardzo, ale to bardzo wysokie! Za pokój trzyosobowy w A+A Hostel płaciliśmy w sezonie 40 euro/noc. I to jest naprawdę dobra cena!

 

Wszystkie wpisy o Węgrzech znajdziesz tutaj:  WĘGRY

Podobał Ci się wpis? Będzie mi bardzo miło, jeżeli podzielisz się nim ze znajomymi i zostaniesz moim stałym czytelnikiem na blogu, Facebooku i Instagramie 😊

 

 

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x