Łódzkie

Uniejów – zamek i termy

napisany przez Agata

Łódzkie na weekend

Uniejów – to niewielkie miasto skupiło na sobie uwagę dzięki otwartym w 2008 roku termom. Te mineralne wody sprawiły zaliczenie go w 2011 roku w krąg uzdrowisk jako pierwsze w Polsce uzdrowisko geotermalne. Ale Uniejów to też jedno z najstarszych miast w Polsce, to średniowieczny zamek biskupów gnieźnieńskich oraz bardzo przyjemna promenada nad Wartą.

Dlaczego warto tu przyjechać? Czy warto spędzić noc na uniejowskim zamku? Na te i inne pytania znajdziecie odpowiedź w poniższym tekście.

(majówka 2022)

Trochę historii

Pierwsze pisemne wzmianki o miejscowości Unieievo pochodzą z bulli papieża Innocentego II, wydanej w 1136 roku. Uniejów był tam jedynie wspomniany jako osada położona w pobliżu Spycimierza – grodu należącego do arcybiskupów gnieźnieńskich i siedziby kasztelana. Z biegiem lat ranga Uniejowa zaczęła jednak rosnąć.

Dla rozwoju miasta szczególnie zasłużył się arcybiskup Jakub Świnka, który w historii zapisał się jako ten, który doprowadził do zjednoczenia państwowego i koronacji Przemysła II na króla Polski – pierwszego po rozbiciu dzielnicowym; a po jego śmierci wspierał mocno zjednoczeniową politykę Władysława Łokietka. To właśnie arcybiskup Świnka w końcówce XIII wieku nadał miejscowości prawa miejskie.

W 1331 roku Uniejów został zdobyty i spalony przez Krzyżaków. Szybko się jednak podniósł a na miejscu drewnianej warowni wzniesiono murowany zamek (1360-1365). Rozkwit gospodarczy miasta przypadł na drugą połowę XIV wieku i wiek XV. Rozwijało się rzemiosło, powstawały cechy, odbywały się targi i jarmarki. 

Zamek w Uniejowie

Była to część zamierzenia obronnego Kazimierza Wielkiego. Uniejów, wraz z Łęczycą, Kołem i Sieradzem miał bronić państwa od północy i północnego-zachodu. W czasie wojen arcybiskupi gnieźnieńscy przechowywali w nim swój skarbiec, księgi oraz archiwa. Tu odbywały się synody diecezjalne i zjazdy duchowieństwa.

Zamek wzniesiono w stylu gotyckim, jednak w XVII stuleciu przebudowano zgodnie ze stylem epoki renesansu.

Kolejne stulecia i wojny (min. potop szwedzki, wojna północna) przyniosły i zamkowi i miastu duże zniszczenia. Po II rozbiorze Polski władze pruskie przeprowadziły sekularyzację dóbr arcybiskupich. Po 1815 Uniejów znalazł się z granicach Królestwa Polskiego, a po powstaniu listopadowym wcielony został do zaboru rosyjskiego. Wtedy to dobra uniejowskie wraz z miastem i zamkiem otrzymał hrabia Karol Toll. W XIX wieku powstał przyzamkowy park w stylu angielskim. Rodzina Tollów była właścicielem zamku do 1918 roku.

Dziś funkcjonuje tu hotel.

Zwiedzanie zamku

Cóż tu ukrywać – jeśli nie jest się gościem hotelowym to do zwiedzania ma się niewiele. W zasadzie są to dwa małe pomieszczenia w podpiwniczeniu. Niemniej jednak bogato wyposażone w różnorodne przedmioty związane z historią zamku. A jak się trafi na przewodnika Andrzeja Pietrzaka  – małość ginie gdzieś niezauważona w wielobarwności opowiadanych historii.

Można też – a nawet trzeba – wspiąć się na wieżę. Rozciąga się z niej widok na centrum Uniejowa, dawny trakt główny wiodący do zamku oraz toczącą swe wody pod murami Wartę. Wieża ma 25 metrów wysokości i w średniowieczu była min. więzieniem. Ciężkim więzieniem, w którym skazywano na pobyt bez żadnych „wygód”, nawet bez siennika, a udokumentowana jest też kara zamorzenia głodem.

Turyści indywidualni mogą kupić bilet na wieżę i do sal ekspozycyjnych. Zwiedzanie zamku dostępne jest dla wcześniej umówionych grup zorganizowanych. I do takiej grupy zdecydowanie najlepiej się jest podpiąć 😉. Nam się udało – i choć dużo więcej pomieszczeń nie zobaczyliśmy, to mieliśmy możliwość posłuchania naprawdę ciekawych informacji.

Hotel Zamek Uniejów

A jak się jest gościem hotelowym…

Zamek jest w zasadzie w całości przeznaczony na hotel, dlatego możliwość poszwendania się po korytarzach mają tylko goście hotelowi. A warto, bo w przeciwieństwie to dużej liczby tego typu adaptowanych obiektów, zamek w Uniejowie zachował swój dworski styl i charakter w wystroju wnętrz.

Pokoje zachwycają zachowaniem stylu, a zarazem wygodą. Nawet w tych typu standard czujemy się jakbyśmy nocowali na zamku, czyli dokładnie tak jak powinniśmy się czuć. Nigdzie z szafy nie wystaje żaden Gierek, a z komody BalckRedWhite 😉. Można oczywiście zamówić sobie też apartamenty: Szmaragdowy, Rubinowy, Władysława Jagiełły czy Kazimierza Wielkiego. Ponoć wyglądają naprawdę zacnie.

Pokój dwuosobowy na poddaszu: 250zł/doba (majówka 2022)

Na zamku działa też restauracja Herbowa. Dania są bardzo smaczne a wystrój elegancki, pasujący do klimatu. Mimo iż jest to restauracja zamkowa nie ma w niej zadęcia a ceny pozostają w normie. Niestety tu godziny otwarcia mogłyby być ciut lepsze: poniedziałek – piątek 14:00-20:00 ; sobota 12:00-22:00 ; niedziela 12:00 – 18:00

Tuż obok znajduje się Dom Pracy Twórczej. Tam też są pokoje do wynajęcia. Tam znajduje się restauracja śniadaniowa i recepcja.

A wieczorem i rano, kiedy jednodniowi turyści już się rozjadą do domów albo nie zdążą jeszcze przybyć, zamek, park, most przez fosę – to wszystko ma się dla siebie. Jest cicho i spokojnie. 

Termy Uniejów

Wody geotermalne odkryto w Uniejowie w 1978 roku ale dopiero w 2008 roku zbudowano i otwarto kompleks termalny. Wykorzystuje się tu jedne z nielicznych w kraju zasoby wód geotermalnych. Mają one temperaturę 680C i wydobywane są z głębokości 2000 metrów. W 2011 roku Uniejów uzyskał oficjalny status uzdrowiska termalnego.

Korzystać tu można zarówno z basenów wewnętrznych jak i zewnętrznych. Są zjeżdżalnie, basen z masażami, sztuczna rzeka… generalnie wszystko to co w takich kompleksach powinno się znaleźć. Tylko jakby atmosfery brak ☹. Tłum ludzi to może kwestia majówki, ale już widok z krytego basenu na zaplecze techniczne i jakiś płot jest raczej stały. Poza tym sama bryła budynku jak dla mnie jest po prostu brzydka, a już na pewno nie pasuje do stojącego kilkadziesiąt metrów obok średniowiecznego zamku. Miejsce to może i pobudziło ekonomicznie miasto, ale jeśli chodzi o walory estetyczne zdecydowanie popsuło okolicę.

Na terenie kompleksu term funkcjonuje też hotel i restauracja.

Łaźnie Kasztelańskie

Szkoda, że przed wizytą w Uniejowie nie wiedzieliśmy o Łaźniach Kasztelańskich w Kasztelu Rycerskim. Tam można podobno zażyć kąpieli w średniowiecznych dębowych baliach z leczniczą solanką, kąpieli w czekoladzie, w piwie.

 

Co jeszcze w Uniejowie

Spacer nad Wartą

Zdecydowanie warto przejść się nad Wartą 😊. Po obu stronach rzeki poprowadzony jest deptak. Pomiędzy zamkiem a termami przerzucona pieszo-rowerowa kładka. Są ławeczki, są wysunięte w wodę „tarasiki”, jest nawet plaża z placem zabaw. 

Spacer po parku biskupim

Zamek z jednej strony oblewają wody Warty, z drugiej otacza pokaźnych rozmiarów park. Założony w XIX wieku w stylu angielskim taki pozostał do dziś.

Zagroda Młynarska

Jest to niewielki skansen.

 

Wszystkie posty o województwie łódzkim znajdziesz tutaj: ŁÓDZKIE – atrakcje województwa

Post o wszystkich odwiedzonych przez nas zamkach i pałacach w Polsce znajdziesz tutaj: Zamki i pałace w Polsce

Więcej o ciekawych miejscach w Polsce: 

Północ Polski 

Polska Centralna ; 

Południe Polski

 

Podobał Ci się wpis? Będzie mi bardzo miło, jeżeli podzielisz się nim ze znajomymi i zostaniesz moim stałym czytelnikiem na blogu, Facebooku i Instagramie 

 

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x