Puńsk

Punskas, czyli Mała Litwa

Puńsk to niewielka miejscowość na Suwalszczyźnie, na północno-wschodnim krańcu Polski.

Początek osadzie dał leśniczy Stanisław Zaliwski w 1597 roku, fundując kościół parafialny i zezwalając na targi. Prawa miejskie Puńsk uzyskał w połowie XVII wieku na mocy nadań króla Władysława IV (utracił je w połowie XIX w.). Król ustalił też, że proboszczem parafii będzie każdorazowo ksiądz znający bardzo dobrze język zarówno polski jak i litewski. Tradycja ta pozostała do dziś.

Z racji swego położenia oraz historii w Puńsku żyje dziś więcej Litwinów niż Polaków (ok. 80 % do 20%). Idąc ulicą częściej słyszy się język litewski niż polski. Szyldy, drogowskazy, wszelkie znaki i ogłoszenia – wszystko jest w dwóch językach. Od 1999 roku w szkołach są klasy z językiem polskim i klasy z językiem litewskim. Nie dziwi więc fakt, że Puńsk powszechnie jest nazywany „stolicą Litwinów w Polsce”.

 

Puńsk atrakcje

Kościół pod wezwaniem Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny

Jedną z głównych atrakcji Puńska jest neogotycki kościół pod wezwaniem Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny z 1881 roku. W środku zobaczyć można liczne witraże, rzeźby oraz ołtarz z litewską ornamentyką. Najbardziej niesamowite są chyba kolumny i łuki malowane na wzór tradycyjnych krajek.

 

Muzeum Etnograficzne w Puńsku

Kolejnym punktem na mapie Puńska, który koniecznie trzeba odwiedzić jest Muzeum Etnograficzne.

Prekursorem i wieloletnim kustoszem muzeum był emerytowany nauczyciel – Józef Vaina. Prowadził tam lekcje, uczył tkania krajek litewskich. Od 1968 roku zbierał „starocie”, fotografował  przeznaczone do rozbiórki domy i zagrody chłopskie, prosił starych mieszkańców i nagrywał zanikające pieśni ludowe, opowiadania, legendy.

Dziś kolekcję tę można oglądać w Domu Kultury Litewskiej w Puńsku. Opiekuje się nią Maria Misiukanis – córka Józefa Vainy. Kolekcja zaś liczy ponad 2 tysiące eksponatów związanych z gospodarstwem domowym, uprawą roli i rzemiosłem.

O dziele swego ojca opowiada w szczegółach i z sentymentem. Historia, legendy, tradycje, ornamenty i ich znaczenie – wszystko to układa się w niesamowitą całość podczas niezwykle wartościowej i niesamowitej wizyty w tym muzeum.

Zwiedzanie:

Ul. Szkolna 67, telefon: 667 951 032, 87/516 10 32

Godziny otwarcia:

(sezon letni) 10:00-16:00 pon. – pt.

(poza sezonem i w weekendy): po uzgodnieniu telefonicznym

Ceny biletów:

5zł/normalny ; 3zł/ulgowy (sezon 2019)

 

Więcej o atrakcjach Suwalszczyzny znajdziesz we wpisie: Suwalszczyzna – “kraina jak baśń”

 

(sierpień 2019)

Wszystkie posty o Podlasiu znajdziesz tutaj: Podlasie – atrakcje regionu

Więcej o ciekawych miejscach w Polsce: POLSKA – ciekawe miejsca

 

Podobał Ci się wpis? Będzie mi bardzo miło, jeżeli podzielisz się nim ze znajomymi i zostaniesz moim stałym czytelnikiem na blogu, Facebooku i Instagramie 😊