Stańczyki

Mosty w Stańczykach

W Puszczy Romnickiej, pobliżu wsi Stańczyki wznoszą się dwa równoległe, wysokie wiadukty. Są to dawne mosty kolejowe wybudowane na początku XX wieku, część magistrali łączącej Chojnice z Wilnem. Jednak prace nad rozbudową linii kolejowej przerwała I wojna światowa. Po jej zakończeniu plany zostały zmienione, gdyż w obliczu nowej rzeczywistości nie miało sensu rozbudowywanie trasy na Litwę. Ostatecznie tory położono na odcinku 35km i tylko na jednym z wiaduktów. Pociągi zaczęły kursować tu jednokierunkowo w 1927 roku. W czasie II wojny światowej trasę tę wykorzystywali Niemcy min. do transportu kamienia służącego do budowy kwatery Hitlera – Wilczy Szaniec. Po wojnie natomiast linia kolejowa została rozebrana przez Armię Czerwoną.

Mosty w Stańczykach są najwyższymi nieczynnymi mostami kolejowymi w Polsce. Mają ponad 36 metrów wysokości, 180 metrów długości i 5 przęseł. Niektórzy nazywają je akweduktami nawiązując do rzymskich akweduktów Pont du Gard we Francji.

Dziś teren ten jest własnością prywatną. Mosty są udostępnione dla zwiedzających. Wstęp płatny.

 

Więcej o atrakcjach Suwalszczyzny znajdziesz we wpisie: Suwalszczyzna – “kraina jak baśń”

Wszystkie posty o Podlasiu znajdziesz tutaj: Podlasie – atrakcje regionu

Więcej o ciekawych miejscach w Polsce: POLSKA – ciekawe miejsca

 

Podobał Ci się wpis? Będzie mi bardzo miło, jeżeli podzielisz się nim ze znajomymi i zostaniesz moim stałym czytelnikiem na blogu, Facebooku i Instagramie 😊