Mazowieckie Okolice Warszawy Puszcza Kampinoska

Łużowa Góra i Bagno Łuże

napisany przez Agata

Puszcza Kampinoska szlaki

(II 2021)

Łużowa Góra to jedna z najwyższych (100,6 m n.p.m.) wydm Kampinosu. Jej wysokość względna to… 20 metrów, więc szału ze wspinaczką nie będzie 😉.

Kiedyś w tym miejscu były obiekty wojskowe – zapasowe dowództwo Układu Warszawskiego zwane też Atomową Kwaterą Dowodzenia lub bardziej technicznie Kompleksem 7215. Dziś w podziemiach jednej z hal zimują nietoperze.

Na południe od tej wydmy leży malownicze Bagno Łuże. Niestety osuszanie okolicznych terenów spowodowało, że dziś bagno to głównie kikuty brzóz wystające ponad łąki i turzycowiska.

Na terenach tych odkryto najstarsze ślady osadnictwa w Kampinoskim Parku Narodowym. Pochodzą one sprzed około 9000 lat, z mezolitu, czyli okresu przejściowego pomiędzy paleolitem (epoka kamienia łupanego) a neolitem (epoka kamienia gładzonego). Znaleziono tam m.in. pozostałości obozowiska i kamienne narzędzia. Z epoki brązu i żelaza pochodzą znalezione fragmenty ceramiki, co znaczy że istniała tu wtedy osada kultury łużyckiej.

Jak najlepiej dojechać

Parking i początek szlaków zlokalizowany jest przy samej granicy Łomianek (dawna wieś Dąbrowa Leśna, dziś dzielnica podwarszawskich Łomianek). Jadąc trasą nr 7 z Warszawy należy skręcić w lewo w ulicę Wiślaną i po niespełna 2km dociera się na parking (za łukiem Wiślana przechodzi w Kampinoską).

Rano nie mieliśmy kłopotów ze znalezieniem miejsca, ale gdy wracaliśmy około 13:00 parking był pełen. Na szczęście w odległości dosłownie 250 metrów jest kolejny.

 

Szlaki i ścieżki

My eksplorowaliśmy tę okolicę zimową porą. Tuż po odwilży ścisnął tęgi mróz. I efekty widać na szlakach 😉. Było to wyjście pod hasłem Lodowe Szlaki Puszczy Kampinoskiej. Ale było bardzo ciekawie, choć trzeba było uważać stawiając każdy krok.

Pierwszym naszym celem była Łużowa Góra. Po kilkuset metrach idąc szlakiem zielonym na północny-wschód doszliśmy do drewnianych schodków. Przez wydmę poprowadzona jest kładka, tzw. ścieżka spacerowa przez Łużową Górę. Nie wolno z niej schodzić, gdyż w ten sposób niszczy się samą wydmę i murawy wydmowe, które Kampinoski Park Narodowy próbuje od kilku lat odtworzyć w ramach projektu „Łużowa Góra”.

W latach sześćdziesiątych XX wieku w miejscu tym rozpoczęto budowę obiektów, które miały być bezpieczną kwaterą dla dowództwa Układu Warszawskiego na wypadek wojny atomowej. Powstał wówczas kompleks kilku budowli połączonych ze sobą podziemnymi korytarzami, niemniej jednak jako całość nigdy nie został ukończony. W latach dziewięćdziesiątych obiekty te przestały być potrzebne. Przez kolejne lata stały, straszyły i niszczały. W końcu nadziemne części rozebrano, natomiast podziemny budynek halowy – jako że panują w nim podobne warunki co w jaskiniach –  zaadaptowano dla hibernujących tu nietoperzy.

Po zejściu z kładki szliśmy dalej szlakiem zielonym a następnie odbiliśmy w prawo w ścieżkę poprowadzoną grzbietem porośniętej sosnowym borem wydmy. W ten sposób zatoczyliśmy łuk do trzęsawiska Łuże.

Słowo „łuża” oznacza moczary, kraj nizinny.

Kampinoskie mokradła powstały około 10 000 lat temu, gdy z terytorium dzisiejszej północnej Polski zaczął ustępować lądolód. Z czasem w pradolinie Wisły wody opadły i w dawnym szerokim korycie powstały bagna. To właśnie one sprawiły, że przez stulecia teren ten omijano, pozostawiano niezasiedlony. Była tu po prostu dzika puszcza. Sytuacja zaczęła się jednak zmieniać w XIX wieku. Zaczęto meliorować te tereny, budować sieć kanałów. Osuszano bagna, wycinano drzewa pod pola, łąki i domy.

Dziś Bagno Łuże to głównie łąka i porastające ją turzyce. O tym, że pod spodem jest trzęsawisko świadczą jedynie wyschnięte kikuty brzezin.

Na końcu ścieżki docieramy do rozstaju szlaków żółtego (Nadłuże – Wólka Węglowa) i niebieskiego (Góra Ojca, Laski – Łomianki Dąbrowa). Po około 4km szlakiem niebieskim dotarliśmy na parking.

Całość naszej wycieczki to dokładnie 6,5km.

Tak wyglądało nasze spacerowe kółko.

 

KAMPINOS – mapa szlaków. Można ją zobaczyć TUTAJ

 

Wszystkie posty o Puszczy Kampinoskiej znajdziesz tutaj: Kampinos – puszcza na wyciągnięcie ręki

Inne miejsca pod Warszawą warte zobaczenia znajdziesz we wpisie: Atrakcje wokół Warszawy

Wszystkie posty z województwa mazowieckiego znajdziesz tutaj: MAZOWSZE – atrakcje regionu

Więcej o ciekawych miejscach w Polsce: 

Północ Polski

Polska Środkowa ; 

Południe Polski

 

Podobał Ci się wpis? Będzie mi bardzo miło, jeżeli podzielisz się nim ze znajomymi i zostaniesz moim stałym czytelnikiem na blogu, Facebooku i Instagramie 

 

 

Subscribe
Powiadom o
guest
2 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
eldab19
eldab19
3 lat temu

Fajna wycieczka,❄️ a lodowisko to gwóźdź programu🤣 ślicznego dzięcioł upolowałaś 👍

2
0
Would love your thoughts, please comment.x