Mazowieckie Okolice Warszawy

Rezerwat Świder

napisany przez Agata

REZERWAT PRZYRODY ŚWIDER

 (IV 2021)

Rzeka Świder to prawy dopływ Wisły. Ma długość ok. 90 km, z czego 41km to rezerwat przyrody.

Znajdziemy tu niesamowite meandry, wysokie piaszczyste brzegi, fragmenty podmokłych terenów… Wzdłuż poprowadzony jest malowniczy, łatwy do przejścia niebieski szlak. A wszystko zaledwie 40km od centrum Warszawy.

Ze względu na walory przyrodnicze i krajobrazowe w 1978 roku odcinek Świdra od wsi Dłużew prawie do samego ujścia rzeki do Wisły pod Otwockiem, został uznany za rezerwat przyrody. Rezerwat ten obejmuje swym zasięgiem również pięciokilometrowy odcinek Mieni – dopływu Świdra.

Wzdłuż brzegów poprowadzony jest niebieski szlak pieszy (Szlak bobrów nadwiślańskich). Zaczyna się on we wsi Glinianka i wiedzie raz prawym, raz lewym brzegiem Świdra aż do samego Otwocka (szlak biegnie dalej aż do Woli Rabkowskiej pod Garwolinem, całość 80km)

My szliśmy od mostu w Woli Karczewskiej do wiszącej kładki w Kopkach. Wracaliśmy szutrówką po drugiej stronie rzeki. Łącznie kółeczko 6km.

Jak tam dojechać

Z Szosy Lubelskiej (S17) należy zjechać w ulicę Mostów w Woli Karczewskiej. Następnie jadąc prosto ok. 2km natrafimy na most na Świdrze. My, podobnie jak inni spacerowicze, zaparkowaliśmy tuż za mostem w szutrowej dróżce (ul. Radosna). Po wyjściu z samochodu trzeba było cofnąć się przez most i po prawej stronie szukać oznaczenia niebieskiego szlaku.

Szlaki Rezerwacie Przyrody Świder

Na odcinku którym szliśmy, szlak był łatwy. Dosłownie raz czy dwa trzeba było przejść przez powalone drzewo czy wspiąć się na piaszczystą małą górkę. Miejscami szlak jednak odbiega od rzeki.

Po około 3km doszliśmy do wiszącej kładki nad Świdrem. Gdy ją przekroczyliśmy porzuciliśmy niebieski szlak. Ten prowadzi dalej w lewo, my zaś wróciliśmy drogą gruntową (ul. Nad Świdrem przechodząca w Radosną) do samochodu. Po tej stronie w zasadzie nie ma możliwości przejścia bezpośrednio nad rzeką, gdyż do samej wody ciągną się prywatne parcele.

W słoneczną, w zasadzie pierwszą naprawdę ciepłą niedzielę roku na ścieżce spotkaliśmy trochę ludzi. Kilku spacerowiczów, kilku piknikowiczów, jakąś plażującą rodzinkę i parę zakochanych. Nie byliśmy sami, ale do tłumów szturmujących w tym czasie Powsin czy park w Konstancinie było daleko. I dobrze 😊. W poniedziałek w ciągu dnia rodzice na szlaku byli sami 😉.

Całość wycieczki pieszej to 6km. Podczas wycieczki korzystaliśmy z aplikacji Windymaps.

 

Co warto zobaczyć w okolicy:

Rezerwat Bagno Bocianowskie oraz Goździkowe Bagno – 14km

Rezerwat na Torfach – 16km

Bagno Całowanie – 21km

Otwockie świdermajery – 10km

 

Inne miejsca pod Warszawą warte zobaczenia znajdziesz we wpisie: Atrakcje wokół Warszawy

Wszystkie posty z województwa mazowieckiego znajdziesz tutaj: MAZOWSZE – atrakcje regionu

Więcej o ciekawych miejscach w Polsce: 

Północ Polski 

Polska Środkowa ; 

Południe Polski

 

Podobał Ci się wpis? Będzie mi bardzo miło, jeżeli podzielisz się nim ze znajomymi i zostaniesz moim stałym czytelnikiem na blogu, Facebooku i Instagramie 

 

Subscribe
Powiadom o
guest
4 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Krzysztof
Krzysztof
2 lat temu

Też przeszedłem tą pętelkę. Bardzo ładnie, szczególnie wczesną wiosną gdy listowie nie ogranicza widoków a woda wysoka. Polecam – naprawdę niedaleko od miasta

eldab19
eldab19
2 lat temu

Wycieczka bardzo ciekawa, duże wrażenie zrobił na mnie lasek krzywych drzew

Kuba
1 rok temu

Ciekawa alternatywa zamiast kajak to spacer w zadłuż rzeki Świder. Zamieszczam wasz link do tego artykułu na mojej stronie.

Last edited 1 rok temu by Kuba
4
0
Would love your thoughts, please comment.x