Mazowsze Okolice Warszawy

Rezerwat Świder

napisany przez Agata

REZERWAT PRZYRODY ŚWIDER

 (IV 2021)

Rzeka Świder to prawy dopływ Wisły. Ma długość ok. 90 km, z czego 41km to rezerwat przyrody.

Znajdziemy tu niesamowite meandry, wysokie piaszczyste brzegi, fragmenty podmokłych terenów… Wzdłuż poprowadzony jest malowniczy, łatwy do przejścia niebieski szlak. A wszystko zaledwie 40km od centrum Warszawy.

Ze względu na walory przyrodnicze i krajobrazowe w 1978 roku odcinek Świdra od wsi Dłużew prawie do samego ujścia rzeki do Wisły pod Otwockiem, został uznany za rezerwat przyrody. Rezerwat ten obejmuje swym zasięgiem również pięciokilometrowy odcinek Mieni – dopływu Świdra.

Wzdłuż brzegów poprowadzony jest niebieski szlak pieszy (Szlak bobrów nadwiślańskich). Zaczyna się on we wsi Glinianka i wiedzie raz prawym, raz lewym brzegiem Świdra aż do samego Otwocka (szlak biegnie dalej aż do Woli Rabkowskiej pod Garwolinem, całość 80km)

My szliśmy od mostu w Woli Karczewskiej do wiszącej kładki w Kopkach. Wracaliśmy szutrówką po drugiej stronie rzeki. Łącznie kółeczko 6km.

Jak tam dojechać

Z Szosy Lubelskiej (S17) należy zjechać w ulicę Mostów w Woli Karczewskiej. Następnie jadąc prosto ok. 2km natrafimy na most na Świdrze. My, podobnie jak inni spacerowicze, zaparkowaliśmy tuż za mostem w szutrowej dróżce (ul. Radosna). Po wyjściu z samochodu trzeba było cofnąć się przez most i po prawej stronie szukać oznaczenia niebieskiego szlaku.

Szlaki i ścieżki w Rezerwacie Przyrody Świder

 Na odcinku, którym szliśmy, szlak był łatwy. Dosłownie raz czy dwa trzeba było przejść przez powalone drzewo czy wspiąć się na piaszczystą małą górkę. Miejscami szlak odbiega od rzeki, dlatego chcąc cały czas iść wzdłuż nurtu trzeba korzystać z leśnych ścieżek. Są one wąskie, ale dobrze widoczne i nieproblematyczne do przejścia.

Po około 3km doszliśmy do wiszącej kładki nad Świdrem. Gdy ją przekroczyliśmy porzuciliśmy niebieski szlak. Ten prowadzi dalej w lewo, my zaś wróciliśmy drogą gruntową (ul. Nad Świdrem przechodząca w Radosną) do samochodu. Po tej stronie w zasadzie nie ma możliwości przejścia bezpośrednio nad rzeką, gdyż do samej wody ciągną się prywatne parcele.

W słoneczną, w zasadzie pierwszą naprawdę ciepłą niedzielę roku na ścieżce spotkaliśmy trochę ludzi. Kilku spacerowiczów, kilku piknikowiczów, jakąś plażującą rodzinkę i parę zakochanych. Nie byliśmy sami, ale do tłumów szturmujących w tym czasie Powsin czy park w Konstancinie było daleko. I dobrze 😊. W poniedziałek w ciągu dnia rodzice na szlaku byli sami 😉.

Całość wycieczki pieszej to 6km. Podczas wycieczki korzystaliśmy z aplikacji Windymaps.

 

Inne miejsca pod Warszawą warte zobaczenia znajdziesz we wpisie: Atrakcje wokół Warszawy

Wszystkie posty o Mazowszu znajdziesz tutaj: MAZOWSZE – atrakcje regionu

Więcej o ciekawych miejscach w Polsce: Polska – ciekawe miejsca

Podobał Ci się wpis? Będzie mi bardzo miło, jeżeli podzielisz się nim ze znajomymi i zostaniesz moim stałym czytelnikiem na blogu, Facebooku i Instagramie 

 

Subscribe
Powiadom o
guest
1 Komentarz
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Krzysztof
Krzysztof
5 miesięcy temu

Też przeszedłem tą pętelkę. Bardzo ładnie, szczególnie wczesną wiosną gdy listowie nie ogranicza widoków a woda wysoka. Polecam – naprawdę niedaleko od miasta

1
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x