Podkarpackie

Baranów Sandomierski

napisany przez Agata

Baranów Sandomierski, czyli Mały Wawel

Perła architektury renesansowej. Rezydencja magnacka rodów takich jak Leszczyńscy, Lubomirscy, Małachowscy, Potoccy, Krasiccy czy Dolańscy.

W XV wieku tutejszy dwór należał do szlacheckiej rodziny Baranowskich. Na przełomie XV i XVI stulecia właścicielem Baranowa został wielkopolski ród Górków, a w 1569 dobra nabył Rafał Leszczyński. To on właśnie nadał rezydencji renesansowy kształt, który możemy podziwiać dziś. Zafascynowany architekturą Wawelu, postanowił przenieść jej charakter na tutejszy grunt. Stąd liczne krużganki i podcienia.

Baranów nie miał tyle szczęścia co Kołówka czy Łańcut. W czasie wojny podzielił los Krasiczyna i innych polskich zamków, rezydencji, pałaców i dworków. Został ograbiony i zniszczony. Zachowała się tylko bryła.

Zamek zaczęto odbudowywać i odrestaurowywać w latach 50-tych XX wieku. Prace prowadzono pod kierunkiem prof. Alfreda Majewskiego.

Dziś w części zamku funkcjonuje hotel.

 

 

Inne pałace i rezydencje południowo-wschodniej Polski opisałam tutaj: Pałace i rezydencje

Wszystkie posty z Podkarpacia znajdziesz tutaj: Podkarpacie – atrakcje regionu

Więcej o polskich zamkach i pałacach  znajdziesz tutaj: Zamki i pałace w Polsce

Więcej o ciekawych miejscach w Polsce: 

Północ Polski 

Polska Środkowa ; 

Południe Polski

 

 

Podobał Ci się wpis? Będzie mi bardzo miło, jeżeli podzielisz się nim ze znajomymi i zostaniesz moim stałym czytelnikiem na blogu, Facebooku i Instagramie 😊

 

 

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x