Mazowiecki Park Krajobrazowy Mazowieckie Okolice Warszawy

Bagno Całowanie

napisany przez Agata

Bagno Całowanie czyli spacer po bagiennych kładkach jednego z największych torfowisk na Mazowszu.

Atrakcje Mazowsza

(I 2021)

Bagienne kładki, wieża widokowa i wydma „Pękatka”. To moja propozycja na weekendowy spacer w okolicach Warszawy. Spacer z dala od miasta, a jednak niezbyt daleko 😊. (45km od centrum stolicy)

Bagno Całowanie położone jest w pradolinie Wisły wzdłuż prawego brzegu jej koryta.  To torfowisko niskie, czyli takie, które jest zasilane wodami powierzchniowymi i gruntowymi. To jedno z największych tego typu torfowisk na Mazowszu. Ma ono około 15 kilometrów długości oraz 3 kilometry szerokości.

Bagno Całowanie powstawało przez tysiące lat. Podczas tego procesu odkładające się roślinne i zwierzęce szczątki organiczne utworzyły złoża torfu. Szacuje się, że warstwa torfu o tzw. miąższości 1 metra powstaje w przybliżeniu co najmniej 1000 lat. Na Bagnie Całowanie mamy miejsca, gdzie miąższość torfu dochodzi nawet do 4-4,5 metra!

Miejsce to też jest ostoją zwierząt i siedliskiem rzadkich roślin. Duża część z nich to gatunki zagrożone i chronione. Występują tu mechowiska, turzycowiska, zarośla łozy. Bezpośrednio na torfowisku rośnie zagrożona wyginięciem i włączona do Polskiej Czerwonej Księgi Roślin brzoza niska (reliktowy gatunek glacjalny). Bagna to królestwo ptactwa. Spotkać tu można kulika wielkiego, rycyka, krwawodzioba, bekasa kszyka, trzmielojada, bączka, podróżniczka, żurawia, bociana czarnego, orlika krzykliwego. Na turzycowiskach zakładają gniazda błotniaki łąkowe i zagrożone w skali światowej derkacze. Występuje tu ponad 145 gatunków ptaków. Do tego mamy bobry i łosie. I sześć prawnie chronionych gatunków motyli.

Dość powiedzieć, że jest to miejsce szalenie ważne zarówno pod względem hydrologicznym jak i przyrodniczym. Niestety postępujące odwodnienie i osuszanie gruntów, wydobycie torfu i piasku, zaniechanie wykaszania, kopanie stawów rybnych i inne, coraz liczniejsze tego typu działania, mogą już wkrótce doprowadzić do jego zniszczenia.

Szlakiem łowców reniferów

Ale dlaczego całowanie? Wyjaśnienie jest proste i absolutnie pozbawione romantyzmu – nazwa pochodzi od pobliskiej wsi Całowanie. Ta zaś słynie nie tyle z pocałunków (choć lokalne historie o bagnach i rosnących na nich kwiatach paproci oczywiście istnieją 😉), ale z ważnego stanowiska archeologicznego. Na terenach wsi odnaleziono bowiem przedmioty należące do ludów zamieszkujących polskie ziemie w epoce kamienia łupanego. Na jednej z wydm bagna (Pękatce właśnie) odkryto liczne ślady pobytu łowców reniferów z epoki lodowej. Są to najstarsze ślady osadnictwa na Mazowszu, pochodzące sprzed 13 tysięcy lat!

 

Położenie i dojazd

Bagno Całowanie leży na południe od Warszawy, 20km od Otwocka, na terenie Mazowieckiego Parku Krajobrazowego, pomiędzy wsią Całowanie a Podbiel. Najlepiej dojechać tam szosą DW862 od strony Podbieli. Samochód można zaparkować we wsi przy budynku Ochotniczej Straży Pożarnej i stamtąd zacząć spacer szutrową drogą. Można też skręcić w nią autem i po około 1 km zaparkować pod wieżą widokową i kładkami.

Trasa spaceru

Tu wiele zależy od naszych chęci. Można wybrać opcję minimum, czyli przejście się po kładkach i wspięcie na wieżę widokową. Jedna kładka kieruje na prawą stronę torfowiska (patrząc od Podbieli). To zalesiona jego część, bardziej dzika. Kończy się w miejscu, gdzie zaczyna się łąka. Dalej wiedzie wydeptana ścieżka prowadząca w okolice miejscowości Podbiel. Jeśli nie chcemy iść ścieżką, wracamy po śladach. Druga kładka znajduje się po przeciwnej stronie szutrówki i prowadzi na lewą stronę torfowiska. Na jej początku stoi wieża widokowa. Tu zaczyna się ścieżka edukacyjna „13 błota stóp”. Tu spacerujemy po odkrytym terenie. Nie ma drzew, są tylko trzciny i turzyce oraz czarny torf kontrastujący z soczystą zielenią traw. Po dojściu do końca kładki, należy zawrócić.

„13 błota stóp”

Tu można zakończyć spacer. Można też udać się dalej podążając za tablicami ścieżki edukacyjnej „13 błota stóp” w stronę wsi Całowanie. Za stawami rybnymi ścieżka odbija w prawo w stronę Wydmy Pękatki. Dalej robi pętlę w okolice wsi Podbiel. Jak chcemy wybrać się na teką wycieczkę, zdecydowanie warto zostawić auto w Podbieli (trasa 4,6km).

 

Co warto zobaczyć w okolicy:

Rezerwat Bagno Bocianowskie oraz Goździkowe Bagno – 15km

Rezerwat na Torfach – 20km

Rezerwat Świder – 13km

Otwockie świdermajery – 17km

 

Inne miejsca pod Warszawą warte zobaczenia znajdziesz we wpisie: Atrakcje wokół Warszawy

Wszystkie posty z województwa mazowieckiego znajdziesz tutaj: MAZOWSZE – atrakcje regionu

Więcej o ciekawych miejscach w Polsce: 

Północ Polski

Polska Środkowa ; 

Południe Polski

 

Podobał Ci się wpis? Będzie mi bardzo miło, jeżeli podzielisz się nim ze znajomymi i zostaniesz moim stałym czytelnikiem na blogu, Facebooku i Instagramie 

 

 

Subscribe
Powiadom o
guest
2 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
eldab19
eldab19
3 lat temu

Super wycieczka

2
0
Would love your thoughts, please comment.x