Głazowisko Bachanowo

Wokół Jeziora Hańcza znajdują się liczne głazowiska. Nagromadzenie głazów powstało podczas wytapiania bryły martwego lodu zalegającej w rynnie jeziora. W miarę topnienia głazy zbierały się przy krawędzi bryły – obecnych brzegach jeziora.

Głazowisko Bachanowo to rezerwat położony na południe od Jeziora Hańcza, w Dolinie Czarnej Hańczy. To tak naprawdę nic innego jak fragment łąki o powierzchni prawie hektara pokryty wieloma głazami. Ich liczbę szacuje się na (uwaga!) około 10 000 sztuk! Są tam też prawdziwe olbrzymy (do 8m), jednak większość głazów ma małe lub średnie rozmiary.

Tu raczej chodzi o ich ilość. A ta robi wrażenie. I choć pierwszym odczuciem może być niejednokrotnie zdziwienie „ale o co chodzi?”, „to tylko pole kamieni…” To jednak przy dłuższej kontemplacji nie jest to takie zwykłe pole, a w promieniach zachodzącego słońca wygląda magicznie.

Przy drodze jest parking, na którym można zostawić auto. Warto cierpliwie przejść przez łąkę jak najdalej, aż do ukrytych w drzewach meandrów Czarnej Hańczy.

 

Więcej o atrakcjach Suwalszczyzny znajdziesz we wpisie: Suwalszczyzna – “kraina jak baśń”

 

Wszystkie posty o Podlasiu znajdziesz tutaj: Podlasie – atrakcje regionu

Więcej o ciekawych miejscach w Polsce: POLSKA – ciekawe miejsca

 

Podobał Ci się wpis? Będzie mi bardzo miło, jeżeli podzielisz się nim ze znajomymi i zostaniesz moim stałym czytelnikiem na blogu, Facebooku i Instagramie 😊