Łódzkie

Zamek w Oporowie

napisany przez Agata

Łódzkie na weekend

Zamek w Oporowie nie jest duży. Po środku parku, na sztucznej wyspie otoczonej fosą wznosi się niewielka budowla, której historia sięga bagatela 600 lat wstecz. I mimo dziejów długich i burzliwych zachował swój gotycki charakter.

Zachwyca zarówno z zewnątrz jak i w środku. Niewielkie komnaty wyposażone są w meble z końcówki XVI, poprzez wiek XVII, XVIII i XIX, na pierwszych latach XX stulecia kończąc. A sufity i posadzki wprost zapierają dech!

(majówka 2022)

Trochę historii

Gotycki zamek szlachecki

Budowę zamku rozpoczął w pierwszej połowie XV wieku Mikołaj Oporowski herbu Sulima – wojewoda łęczycki, człowiek z dużymi aspiracjami bycia osobistością w regionie. Efektem tych aspiracji było ufundowanie kościoła i wybudowanie (a w zasadzie rozpoczęcie budowy) murowanej siedziby rodu.

Po śmierci Mikołaja budowla przeszła na własność jego syna, Władysława Oporowskiego – jednego z bardziej wpływowych polityków na dworze Władysława Jagiełły, a pod koniec życia arcybiskupa gnieźnieńskiego.

Majątek oporowski po arcybiskupie Władysławie odziedziczył jego brat. Zarządzał nim bardzo dobrze, pomnażał i utrzymywał w bardzo dobrej kondycji. Utrzymał, a nawet jeszcze wzmocnił pozycję rodu. Niestety w kolejnych pokoleniach, na skutek podziału miedzy synów i oddawania w wiano córkom, ziemie oporowskie ulegały systematycznemu rozdrobnieniu. Ostatecznie u schyłku XVI wieku nazwisko Oporowski przestało się liczyć na dworach Rzeczypospolitej.

W kolejnych latach zamek wielokrotnie zmieniał swoich właścicieli.

W przeciwieństwie do większości innych zamków, tu remonty wykonywane na przestrzeni XVII, XVIII i XIX wieku spowodowały tylko niewielkie przeróbki, dosłownie kilka dodatków w stylu renesansowym, potem barokowym, a na końcu retusz neogotycki. Ale te niesamowite podłogi, które możemy podziwiać w każdej z komnat to właśnie efekt tych „niewielkich dodatków” 😉.

Zamek otacza park krajobrazowy założony w pierwszej połowie XIX wieku. Wcześniej, już  w XVII stuleciu, powstał tu ogród.

Po II wojnie światowej majątek został rozparcelowany. Zamek odrestaurowano i utworzono w nim muzeum z ekspozycją wnętrz dworskich.

W czasie mających miejsce w następnych latach prac konserwatorskich usunięto część przebudowy z XIX wieku i przywrócono mu pierwotną sylwetkę. Odsłonięto też gotyckie portale, okna oraz drewniane, polichromowane sufity.

Każdy zamek ma swoje legendy i tajemnice…

Biała Dama w ruinach Zamku w Oporowie

Jest to historia zakazanej miłości, takiej która udać się nie może i takiej o której opowiadają sobie ludzie przez wieki…
Pewna kasztelanka, córka właścicieli oporowskiego zamku zakochała się bowiem ze wzajemnością w zakonniku z pobliskiego zakonu ojców paulinów. Kochankowie spotykali się potajemnie w tunelu łączącym zamek z kościołem. Pewnej nocy jednak rozszalała się nad okolicą gwałtowna burza. Piorun uderzył w sklepienie korytarza, to nie wytrzymało i pogrzebało biegnącą na spotkanie z ukochanym. W ten sposób zakończyła się ta zakazana miłość, a płacz i łkanie ponoć słychać w okolicach zamku do dziś. Jak by się bliżej przyjrzeć to można też dostrzec białą sylwetkę unoszącą się przy zamkowych murach…

Tajemnica tajemnic

Zamek w Oporowie był planem do scen z wielu filmów i seriali, w tym np. do filmu „Pan Samochodzik i praskie tajemnice” nakręconego na podstawie powieści Zbigniewa Nienackiego „Pan Samochodzik i tajemnica tajemnic”.

 

Zwiedzanie zamku

Muzeum zamkowe zwiedza się samodzielnie. Ze względu na oryginalne, przepiękne posadzki odwiedzający są proszeni o założenie kapci (takie szpitalne, chirurgiczne jednorazówki). Po obejrzeniu wnętrz wychodzi się na krużganki oraz dolny dziedziniec.

Wokół rozciąga się przepiękny park, w którym warto spędzić więcej niż kilka chwil.

Godziny otwarcia i cennik: TUTAJ 

Wejście do parku bezpłatne.

Zamek w Oporowie posiada też pokoje gościnne. Mieszczą się one w pawilonie parkowym, tzw. Domku Neogotyckim. Więcej informacji na ten temat TUTAJ 

 

 

Wszystkie posty o województwie łódzkim znajdziesz tutaj: ŁÓDZKIE – atrakcje województwa

Post o wszystkich odwiedzonych przez nas zamkach i pałacach w Polsce znajdziesz tutaj: Zamki i pałace w Polsce

Więcej o ciekawych miejscach w Polsce: 

Północ Polski 

Polska Centralna ; 

Południe Polski

 

 

Podobał Ci się wpis? Będzie mi bardzo miło, jeżeli podzielisz się nim ze znajomymi i zostaniesz moim stałym czytelnikiem na blogu, Facebooku i Instagramie 

 

 

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x