Austria

Melk – barokowe opactwo

napisany przez Agata

Melk Opactwo Benedyktynów 

Melk, Austria – górujące nad Dunajem Opactwo Benedyktynów w świetle zachodzącego, zimowego słońca wygląda obłędnie. 

To macierzysty klasztor Adso – narratora „Imienia Róży” Umberto Eco i jednoczenie prawdopodobnie inspiracja do opisu przepastnej, tajemnej biblioteki bezimiennego włoskiego opactwa – bohatera powieści.

Opactwo powstało w średniowieczu, na miejscu wcześniejszej twierdzy obronnej. Założył je w XI stuleciu margrabia marchii Austriackiej Leopold II, dla sprowadzonych tu ojców Benedyktynów. W XVIII wieku, z inicjatywy opata Bertholda Dietmayra poddane zostało gruntownej rozbudowie i przebudowie w stylu epoki. W konsekwencji powstał jeden z największych barokowych zespołów sakralnych w Europie. Zespół klasztorny w Melku uznawany jest też za najpiękniejszy przykład baroku w Austrii.

Nad całością góruje monumentalny, bogato zdobiony freskami kościół św. Piotra i Pawła. Najbardziej imponująca jest chyba jednak XII wieczna biblioteka. Zgromadzony księgozbiór liczy około 100 tysięcy ksiąg, w tym 1200 średniowiecznych rękopisów. Kto czytał „Imię Róży” ten już wie, dlaczego ta a nie inna klasztorna biblioteka stała się bohaterem dramatycznych wydarzeń sprzed lat…

W kompleksie można zobaczyć też cesarskie komnaty, korytarz w którym wiszą portrety wszystkich władców Austrii. Można zwiedzić muzeum sztuki i dziejów klasztoru.

Wokół rozciąga się niesamowity park. I choć pod koniec grudnia brakowało w nim kwiatów i zieleni to wielkość, rozmach oraz architektura kształtów klombów i pergoli dawały wyobrażenie stylu całości. Nie dziwi wiec fakt, że jest on jednym z najważniejszych zabytków architektury ogrodowej w Austrii.

Dziś w opactwie Benedyktyni prowadzą publiczne liceum, w którym uczy się około tysiąca uczniów.

Opactwo w Melku wpisane jest na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego i Przyrodniczego UNESCO.

Położone tuż przy autostradzie A1, w odległości niecałej godziny jazdy samochodem od Wiednia. W sam raz na przystanek przy powrocie z alpejskiego białego szaleństwa lub jednodniową wycieczkę ze stolicy Austrii.

 

Informacje dotyczące zwiedzania znajdziecie TUTAJ

Wszystkie wpisy o Austrii znajdziesz tutaj: AUSTRIA

 

Podobał Ci się wpis? Będzie mi bardzo miło, jeżeli podzielisz się nim ze znajomymi i zostaniesz moim stałym czytelnikiem na blogu, Facebooku i Instagramie 😊

 

 

Subscribe
Powiadom o
guest
1 Komentarz
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Ryszard
Ryszard
2 miesięcy temu

Akcję „Imienia Róży” U.Eco umieścił tutaj:

https://sacradisanmichele.com/en/

pozdrawiam.
RN

1
0
Would love your thoughts, please comment.x