Czarnogóra Góry

Žabljak i Góry Durmitoru

napisany przez Agata

(etap 3)(sierpień 2016)

Durmitor

to bardzo malownicze, jedno z wyższych pasm Gór Dynarskich. Park Narodowy Durmitor chroni najgłębszy w Europie kanion  – kanion rzeki Tary, miejscami osiągający nawet 1300 metrów głębokości. Tutejszy krajobraz wypełniają jaskinie, malownicze kaniony i strumienie górskie. Park zawdzięcza swą nazwę masywowi górskiemu, z najwyższym szczytem kraju Bobotov Kuk, który mierzy 2522 m n.p.m. Samych szczytów przekraczających 2000 m.n.p.m. jest tu ponad pięćdziesiąt!

Warto jest zatrzymać się gdzieś po drodze i pochodzić po górach. Ale nawet jeśli nie zdecydujemy się na wędrówki to i tak sam przejazd krętą, pustą drogą na której od czasu do czasu można spotkać samotnego kolarza lub stado krów, robi niesamowite wrażenie.

Miasteczko Žabliak nie jest szczególnie ciekawym miejscem, ale pełni w Czarnogórze rolę Zakopanego. Jest tu kilka sklepów spożywczych, restauracji, pizzerii, hoteli, kwater prywatnych, a także pól namiotowych i kempingów.

 

 

Nocleg w Durmitorze

Autokamp Ivan Do (rezerwacja bezpośrednia; www.autocamp-ivando.com/sr/)

Jest to typowe pole namiotowe, ładnie położone, niewielkie i też z niewielką infrastrukturą. Czystości toalet i łazienek daleko do słoweńskich, a choćby i chorwackich standardów. Należy pamiętać, że jesteśmy w górach a więc wieczory i noce są dość chłodne. Nie można zapomnieć o ciepłym swetrze i dobrym śpiworze. Położenie Ivan Do jest o tyle dogodne, że zaraz obok odchodzi szlak którym po przejściu kilkuset metrów przez las docieramy nad Czarne Jezioro. Poza tym widoki gniazda górskiego są nieziemskie 😊.

 

Durmitor atrakcje

Czarne Jezioro

Leży ono na wysokości 1416 m n.p.m. Temperatura wody w lecie sięga 24 stopni Celcjusza. Jest to najgłębsze jezioro w Durmitorze – 49 m. Składa się z dwóch zbiorników, połączonych wąskim przesmykiem o nazwie Struga, która w lecie wysycha. Powstają wtedy 2 jeziora:  Veliko (Wielkie) i Malo (Małe). Różnią się poziomem wody o ok. 4 metry. Jest to najpopularniejsza atrakcja Durmitoru dla Czarnogórców – częste miejsce spacerów i pikników. Dlatego właśnie najlepiej spacerować wzdłuż jeziora w dzień powszedni i po 17:00 😊. Wtedy jest naprawdę urokliwie. Idąc drogą od strony Ivan Do nie trzeba (po 17:00 na pewno) płacić za wstęp.

 

Czytaj dalej:

Pluzine, czyli skalne tunele, turkus jeziora i poszarpane zbocza wąwozów

Rafting w kanionie rzeki Tara

 

Wszystkie wpisy o Czarnogórze znajdziesz tutaj: CZARNOGÓRA

 

Podobał Ci się wpis? Będzie mi bardzo miło, jeżeli podzielisz się nim ze znajomymi i zostaniesz moim stałym czytelnikiem na blogu, Facebooku i Instagramie 😊

 

 

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x