Frombork

Frombork to niewielkie, zaciszne miasteczko leżące nad brzegiem Zalewu Wiślanego. Dostać się do niego można np. stateczkiem, który wypływa z położonej na Mierzei Wiślanej Krynicy Morskiej.

Frombork to miasto Kopernika. Kanonik kapituły warmińskiej spędził tu 33 lata życia (z przerwami). Mieszkając i pracując w wieży katedralnej obserwował z niej niebo i tworzył rewolucyjne dzieło „O obrotach sfer niebieskich”. Obalił tym samym geocentryczną teorię Ptolemeusza, zastępując ją teorią heliocentryczną, w której to Słońce, a nie Ziemia, stanowi centrum Układu Słonecznego.

Mikołaj Kopernik umarł tutaj w 1543 roku. W tym samym roku w Norymberdze pojawiło się drukiem jego epokowe dzieło. Został pochowany także tutaj, a sarkofag z jego szczątkami spoczywa w podziemiach katedry.

Będąc we Fromborku zwiedza się potężny gotycki kompleks katedralny. Nie można też nie zajrzeć do planetarium. W wieży Radziejowskiego znajduje się słynne wahadło Foucaulta, czyli przyrząd do obserwacji ruchu wirowego ziemi. Kula o wadze 46 kg zawieszona na linie o długości 28,5 metra. Do tego oczywiście szalenie ciekawe Muzeum Mikołaja Kopernika (http://frombork.art.pl/pl/).

 

Więcej o ciekawych miejscach w Polsce: POLSKA – ciekawe miejsca

 

Podobał Ci się wpis? Będzie mi bardzo miło, jeżeli podzielisz się nim ze znajomymi i zostaniesz moim stałym czytelnikiem na blogu, Facebooku i Instagramie 😊