Mazowieckie Okolice Warszawy Wycieczki rowerowe

Narew i Rezerwat Stawinoga

Narew i rezerwat stawinoga wycieczka rowerowa
napisany przez Agata

Atrakcje Mazowsza

Na północ od Warszawy, nad Narwią, na skraju Puszczy Białej znajdziemy niewielki rezerwat będący miejscem lęgowym ponad 25 gatunków ptaków. Do tego szeroko rozlana, poprzecinana trzcinowymi wysepkami Narew.

Naprawdę fajny pomysł na wycieczkę – pieszą lub rowerową. Kierunek Serock i Pułtusk, 65km z centrum Warszawy.

My wybraliśmy się tam na początku wiosny, kiedy ptasim trelom nie było końca, a gęste listowie nie zasłaniało jeszcze krajobrazu.

(IV 2024)

 

REZERWAT PRZYRODY STAWINOGA

Ten utworzony w 1981 roku rezerwat, to rezerwat faunistyczny chroniący miejsca lęgowe licznych gatunków ptaków żyjących w środowisku wodno-bagiennym i leśnym. Jest też miejscem odpoczynku i żerowisk ptaków przelotnych. Powstał on z części dawnego gospodarstwa rybnego, dlatego znaczną część powierzchni zajmuje obrośnięty szuwarami i trzcinami staw.

Zwiedzanie

Zachodnia krawędź rezerwatu graniczy z wałem przeciwpowodziowym na Narwi. Jest to doskonały punkt obserwacyjny.

Jak tam dojechać

Wyjazd z Warszawy trasą na Legionowo i Zegrze Południowe (DK62). Za Serockiem trzeba skręcić w prawo i przekroczyć Narew (DK61). Tuż za mostem natomiast skręcić w lewo w ul. Mazowiecką przechodzącą w Sosnową. Za wsią Gąsiorowo, tuż przy wale znajduje się niewielki parking.

Teoretycznie można jechać dalej (droga szutrowa, wzdłuż wału) – robią tak tutejsi wędkarze. Jeśli wybieramy się na wycieczkę pieszą, taka opcja pewnie będzie lepsza i wygodniejsza. Można też spacer rozpocząć z samej wsi Stawinoga.

 

WYCIECZKA ROWEROWA

Wycieczkę zaczęliśmy i skończyliśmy na powyżej opisanym parkingu w Gąsiorowie. Całość pętli to 17,5km.

 

(Kliknij w szlak aby przejść do aktywnej mapy (źródło: mapa.cz)

Tuż przy rzeczonym parkingu jest mała nadnarwiańska plaża. Są wygodne leżaczki, cisza i spokój – przynajmniej w kwietniu 😉.

Dalej udaliśmy się koroną wału na północ. Po lewej ręce mieliśmy główny nurt Narwi, po prawej łąki i pola, a w końcu starorzecze i dawny staw rybny, czyli dzisiejszy rezerwat przyrody.

W miejscowości Holendry odbiliśmy w prawo aby powoli zacząć zataczać pętlę powrotną. Tutaj trasa prowadziła przez miejscowości letniskowe, wsie oraz lasy. W miejscowości Tusin jest stadnina koni.

 

Inne miejsca pod Warszawą warte zobaczenia znajdziesz we wpisie: Atrakcje wokół Warszawy

Wszystkie posty z województwa mazowieckiego znajdziesz tutaj: MAZOWSZE – atrakcje regionu

Więcej o ciekawych miejscach w Polsce: 

Północ Polski 

Polska Środkowa ; 

Południe Polski

Inne opcje wycieczek rowerowych: Na dwóch kółkach

 

Podobał Ci się wpis? Będzie mi bardzo miło, jeżeli podzielisz się nim ze znajomymi i zostaniesz moim stałym czytelnikiem na blogu, Facebooku i Instagramie 

 

 

 

 

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x