Zamki Mirów i Bobolice
Na Szlaku Orlich Gniazd, czyli warowni obronnych zbudowanych w XIV wieku przez Kazimierza Wielkiego, znajdują się dwa sąsiadujące ze sobą zamki. To górujące nad okolicą Mirów i Bobolice – zamki, które na przestrzeni wieków popadły w ruinę i dziś są własnością rodziny Laseckich.
Mirów to ciągle jeszcze malownicze ruiny czekające na swoją kolej w rekonstrukcji (aktualizacja 2022 – remont powoli zbliża się do końca). Bobolice zaś to odrestaurowany już zamek. Mieści się w nim muzeum i straszą duchy. Tak przynajmniej przestrzega tabliczka przed bramą… Na zamku można wynająć pokój, jest też restauracja.
Jak głosi legenda oba zamki należały w dawnych czasach do braci bliźniaków. Pewnego dnia rycerz z Bobolic wyruszył na wojnę, z której przywiózł nieopisane bogactwa oraz piękną brankę. Jednak dziewczyna wkrótce zakochała się z wzajemnością w bracie z Mirowa. Podobno ich miejscem spotkań był tajny korytarz łączący oba zamki. W tym też korytarzu zdradzony rycerz z Bobolic miał zabić i pogrzebać kochanków. Miał tu też ukryć ten potężny skarb przywieziony z wojny.
Tyle legenda – skarbu nigdy nie odnaleziono, oficjalnych wzmianek o korytarzu też brak. A ludzie jednak gadają…. archeolodzy przyjeżdżają…. badania robią…
Wśród Skał Mirowskich rozciągniętych pomiędzy Bobolicami a Mirowem leży Jaskinia Stajnia. Zdecydowanie warto się do niej wybrać np. w drodze z jednego zamku do drugiego.
Jaskinia Stajnia – „polski” neandertalczyk
Jest ona długa na 24m i to właśnie w niej w 2008 roku naukowcy z uniwersytetu Szczecińskiego odnaleźli ślady pobytu neandertalczyków sprzed 50 tyś. lat (resztki paleniska, narzędzia z krzemienia, kości mamutów i niedźwiedzi jaskiniowych, zęby trzonowe naszych praprzodków). Znalezisko to jest o tyle istotne, że tutaj właśnie po raz pierwszy natrafiono na kości neandertalczyka, nie tylko ślady jego obozowisk.
Więcej atrakcji Jury Krakowsko-Częstochowskiej we wpisie:
Jura Krakowsko – Częstochowska, czyli pomysł na krótki urlop poza sezonem
Wszystkie posty z Górnego Śląska znajdziesz tutaj: Śląsk – atrakcje regionu
Więcej o ciekawych miejscach w Polsce: POLSKA – ciekawe miejsca
Zostań moim stałym czytelnikiem na blogu, Facebooku i Instagramie 😊