Montmartre

Montmartre to historyczna dzielnica Paryża, oficjalnie włączona jako osiemnasty okrąg paryski w 1860 roku. Tu miasto jest inne. Nie ma szerokich ulic i przepastnych skwerów. Tutaj sąsiedzi zaglądają sobie do okien ponad wąskimi, krętymi uliczkami. Tutaj pełno jest zaułków, malutkich ogródków, schodów i placyków.

Są takie miejsca w miastach, które są związane z ludźmi sztuki, z artystami. Takim właśnie miejscem w Paryżu była Montmartre, która stała się ulubionym miejscem paryskiej cyganerii. Tu tworzyli Picasso, Renoir, van Gogh, Monet, Modigliani… Tu mieszkał Fryderyk Chopin.

Nazwa Montmartre

W III wieku n.e., w czasach Cesarstwa Rzymskiego wzgórze to nazywano Wzgórzem Merkurego (Mons Mercurii). Na tym właśnie wzgórzu poniósł, wraz ze swymi dwoma towarzyszami, męczeńską śmierć Dionizy – późniejszy święty i patron Francji, a miejsce to zaczęto nazywać Wzgórzem Męczenników (Mons Martyrorum). To jednak nie był koniec historii o Dionizym. Najciekawsze przed nami. Ponoć bowiem ścięty święty wziął swą głowę pod pachę i udał się z nią kilka kilometrów na północ w celu poszukiwania godnego miejsca pochówku. To ostatnie wydarzenie sprawiło, że stał się on również patronem wszystkich cierpiących na bóle głowy i migrenę.

Centralnym punktem dzielnicy jest Bazylika Sacre-Coeur.

 

O innych atrakcjach Paryża przeczytasz tutaj: Paryż na weekend

(IV 2019)

Wszystkie wpisy o Francji znajdziesz tutaj: FRANCJA – kraj zapachu perfum i smaku wina

 

Podobał Ci się wpis? Będzie mi bardzo miło, jeżeli podzielisz się nim ze znajomymi i zostaniesz moim stałym czytelnikiem na blogu, Facebooku i Instagramie 😊