Teide

Wulkan Teide

Najwyższy szczyt Teneryfy i całej Hiszpanii (3718m n.p.m.) to górujący nad całą wyspą Pico del Teide. Jest to typowy stratowulkan, czyli góra w kształcie stożka utworzona z zastygłej lawy. Podczas erupcji gęsta lawa rozlewała się po dużej powierzchni tylko szybko stygła tworząc coraz to wyższy stożek. Ostatni wybuch miał miejsce w 1909 roku i od tamtej pory wulkan uznawany jest za uśpiony. Niszczycielską siłę wulkanu widać na każdym kroku w otaczającym go krajobrazie – krainie tufowej pustyni i zwęglonych drzew. Natura jednak powoli odradza się do życia i czarną tufową ziemię zaczyna nieśmiało porastać piniowy las. Pico del Teide znajduje się na terenie Parku Narodowego Teide. Obejmuje on cały obszar kaldery, czyli zagłębienia utworzonego podczas erupcji. Kaldera na Teneryfie jest jedną z największych na świecie i ma 15km średnicy.

(kwiecień 2013)

Wybierając się na wulkan Teide trzeba pamiętać o ciepłym ubraniu.

Na wysokości ponad 3000m nawet w najbardziej upalne lato jest zimo, wieje silny wiatr. My w marcu mieliśmy zalegający jeszcze śnieg i zimowe kurtki nie były przesadą. Do tego bardzo dobre buty! Nie należy się też zbytnio przejmować mgłami zalegającymi w dolnych partiach. W dniu naszej wycieczki wszystkie nadmorskie miasteczka spowijała gęsta mgła. Towarzyszyła nam ona jeszcze długo w drodze. Ale już na wysokości, gdzie piętro lasu ustępuje skarłowaciałej roślinności mgłę zostawiliśmy w dole. Wjechaliśmy w obszar kompletnie bezchmurnego, błękitnego nieba rozświetlonego wiosennym słońcem. I tak było do końca dnia. Nie wiem, czy jest to regułą, ale nawet miejscowi zagadnięci o pogodę w Tamaimo mówili, żeby się niezbyt przejmować tym co tu, bo tam może być zupełnie inaczej 😊.

Wulkan Teide i Masca to dwa najczęściej odwiedzane miejsca na Teneryfie. Jest tu więc sporo ludzi nawet poza sezonem ☹. Niemniej jednak jak wyjedzie się naprawdę wcześnie rano to jesteśmy w stanie podziwiać oba i wszystko co po drodze w ciszy i spokoju. Tak było przynajmniej w marcu 😉.

 

Opis całego naszego pobytu na Teneryfie i innych atrakcji znajdziesz tutaj: TENERYFA – na przełamanie pory roku

Wszystkie wpisy o Hiszpanii znajdziesz tutaj: HISZPANIA – ¡Hola Amigos!

 

Podobał Ci się wpis? Będzie mi bardzo miło, jeżeli podzielisz się nim ze znajomymi i zostaniesz moim stałym czytelnikiem na blogu, Facebooku i Instagramie 😊