Trogir atrakcje

Trogir

to miasto portowe na wybrzeżu Morza Adriatyckiego w środkowej Dalmacji.

Założone w III wieku p.n.e. Zwiedzanie starówki, jej wąskich uliczek zarówno w dzień jak i w nocy przenosi nas do odległej epoki. Zniszczone w 1123r. przez Saracenów zostało odbudowane 70 lat później przez Wenecjan.

W 1997 roku znajdująca się na wyspie starówka Trogiru wpisana została na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturalnego i Przyrodniczego UNESCO.

Dzięki unoszonemu mostowi Trogir połączony jest z wyspą Čiovo.

 

Starówka w Trogirze

Trogir to miasto z jedną z najpiękniejszych starówek w Chorwacji.

Stare miasto wraz z twierdzą warowną, nadmorskim bulwarem i pięknym kościołem położone jest na wyspie połączonej z lądem za pomocą kamiennego mostu. Zabudowa starej części Trogiru jest zwarta, budynki mają podobny kolor elewacji i takie same dachy. Wyspę oplata nadmorski bulwar, wzdłuż którego rosną śródziemnomorskie palmy. Koniecznie trzeba zagłębić się w meandry uliczek… Zasiąść w jednej z licznych knajpek, posmakować wspaniałych owoców morza czy zjeść pyszne lody w jednej z kilkunastu lodziarni. 

Trogir to może nie Split ani Dubrownik, ale klimatem w mojej opinii przewyższa znacznie je oba.

 

Plaże w pobliżu Trogiru

W samym Trogirze albo plaży nie ma, albo jest mała i typowo miejska czyli betonowa. Inaczej sprawa wygląda na wyspie Čiovo. Tam nie brakuje mniejszych lub większych zatoczek z turkusową wodą. O te najlepsze trzeba dopytać w kwaterze.

 

Inne atrakcje Chorwacji opcje noclegów znajdziesz tutaj: Chorwacja – wyspa Krk, Rab i Plitwickie Jeziora oraz tutaj: Chorwacja – Dalmacja i wyspa Mljet

(sierpień 2015 i 2016)

 

Podobał Ci się wpis? Będzie mi bardzo miło, jeżeli podzielisz się nim ze znajomymi i zostaniesz moim stałym czytelnikiem na blogu, Facebooku i Instagramie 😊