Wąwóz Vintgar

Vintgar Gore

Wyżłobiony rwącymi wodami rzeki Radowny wąwóz Vintgar został udostępniony zwiedzającym już pod koniec XIX wieku. Nazwa pochodzi z języka niemieckiego, gdzie „Weingarten” oznacza „ogród winny”.

Miejsce to znajduje się w bezpośredni sąsiedztwie miasteczka i jeziora Bled i jest od niego oddalone zaledwie o 4 km. 4 km wąskiej, krętej i niezmiernie urokliwej drogi prowadzącej poprzez pola oraz małe górskie wioski.

Przed wejściem do wąwozu jest całkiem spory parking. Ludzi trochę, ale nawet w samym szczycie sezonu (początek sierpnia 2015) natura zdecydowanie wygrywa.

W samym wąwozie trasa poprowadzona jest drewnianymi kładkami, galeryjkami i mostkami zawieszonymi nad spienioną wodą. Wapienne ściany wąwozu sięgające kilkuset metrów porastają drzewa, krzewinki, trawy i różne gatunki kwiatów.

Licząca 1,6km niezmiernie urokliwa trasa kończy się pod wodospadem. Wrócić trzeba po śladach. W czasie wycieczki warto na moment zboczyć ze szlaku i udać się na pobliskie wzgórze Hom, gdzie znaleźć można zabytkowy XV-sto wieczny gotycki kościół św. Katarzyny. Ze wzgórza roztacza się też malownicza panorama na masyw Triglav oraz jezioro Bled.

Czynny codziennie w godzinach od 8:00 do 19:00, bezpłatny parking, wstęp: dorośli 4 euro, dziecko 2 euro (aktualizacja 2018), (http://www.vintgar.si/)

 

Wszystkie wpisy o Słowenii znajdziesz tutaj: SŁOWENIA

 

Podobał Ci się wpis? Będzie mi bardzo miło, jeżeli podzielisz się nim ze znajomymi i zostaniesz moim stałym czytelnikiem na blogu, Facebooku i Instagramie 😊