Zamek Chojnik

Istnieją hipotezy, że pierwszą budowlą obronną na górze Chojnik był gród plemienia Bobrzan. Na pewno jednak wiadomo, że w drugiej połowie XIII wieku Bolesław Łysy Rogatka wzniósł tu dwór myśliwski, który pod koniec XIII wieku rozbudował Bolko I Surowy. Następnie dwór zastąpiono zamkiem. „Kamienna twierdza położona na skalistym szczycie (627 m n.p.m.) opadającym od południa pionową ścianą była niezwykle trudna do zdobycia.” Dlatego zamek nigdy, mimo wielu prób, nie został zdobyty. Zniszczył go jednak piorun, od którego uderzenia w 1675 roku spłonął.

Wspinaczka jest tu mozolna ale zdecydowanie warto. Z wieży zamkowej rozciąga się przepiękna panorama na Karkonosze, Izery i Rudawy Janowickie. Najpopularniejszy punkt startowy znajduje się w Sobieszowie koło kościoła. Wychodzą stamtąd szlaki czerwony, czarny, zielony i niebeski. Można też podjechać samochodem kawałek dalej, na Parking pod Chojnikiem (obok Zajazdu pod Chojnikiem) i dołączyć do szlaków w miejscu gdzie czerwony z niebieskim rozdziela się od zielonego z czarnym. Warto jest oczywiście wejść jedną stroną a zejść drugą – dla urozmaicenia. W ich przypadku wchodzenie odbywało się szlakiem czerwonym/niebieskim mijając po drodze źródełko Kunegundy, a schodzenie szlakiem czarnym/zielonym. Ten ostatni jest bardziej skałkowy, trochę trudniejszy, ale niezwykle urokliwy i wart polecenia. Zdecydowanie czarnym szlakiem trzeba się przejść – w górę bądź w dół!

Na zamku można postrzelać z kuszy co potwierdzone zostaje specjalnym certyfikatem. Przebrać się też można w strój rycerza.

Każdego roku w II połowie sierpnia odbywa się tu Turniej Kuszniczy o Złoty Bełt Zamku Chojnik. www.chojnik.pl/

 

Godziny otwarcia:

listopad – marzec:  10:00 – 16:00 (nieczynne w poniedziałki),

kwiecień – czerwiec, wrzesień  – październik: 10:00 – 17:00,

lipiec – sierpień: ​10:00 – 18:00.

Ceny biletów:

normalny – 6 zł, dzieci, uczniowie, studenci – 5 zł, emeryci i renciści – 4 zł,

(aktualizacja 2019)

 

Więcej o pałacach, zamkach i warowniach Dolnego Śląska we wpisie: Zamki Dolnego Śląska

Więcej o atrakcjach Szklarskiej Poręby i okolic we wpisie: Szklarska Poręba

Wszystkie posty z Dolnego Śląska znajdziesz tutaj: Dolny Śląsk – atrakcje regionu

Więcej o ciekawych miejscach w Polsce: 

Północ Polski 

Polska Środkowa ; 

Południe Polski

 

 

Podobał Ci się wpis? Będzie mi bardzo miło, jeżeli podzielisz się nim ze znajomymi i zostaniesz moim stałym czytelnikiem na blogu, Facebooku i Instagramie 😊