Zipline

Braszów – Seven Ladders Canyon, Rumunia

napisany przez Agata

Kanion 7 Drabin

Canionul Sapte Scari

Seven Ladders Canyon

Jest to fantastyczne miejsce na wędrówkę! Już podczas godzinnego marszu do miejsca, w którym zaczynają się drabiny idzie się przez malowniczy kanion, a wędrówce tej towarzyszy szum płynącego w dole strumienia. Na drabinach zaś wspinamy się kolejną godzinkę pomiędzy skałami. W dół możemy zejść na nogach lub… zjechać ZIPLINE 😀 😀 😀 . To ponad 2 km zjazdu, 35 tyrolek! Robi wrażenie! 👍

(VIII 2021)

Jak tam dojechać

Aby dojechać do Canionul Sapte Scari trzeba z Braszowa wyjechać trasą nr.1 w stronę Sinaia. W miejscowości Timisul de Jos należy skręcić w lewo w Strada Piatra Mare by po 500 metrach dotrzeć do rozstajów dróg. W okolicy należy zaparkować i udać się szutrową drogą odbijającą w lewo. Na rozstaju są drogowskazy, więc trudno się zgubić.

Początek szlaku

Szlak początkowo prowadzi przez łąki wzdłuż strumienia Sipoaia. Co jakiś czas poustawiane są wiaty picnikowe, które zwłaszcza w weekendy cieszą się niemałym powodzeniem.

Ścieżka kanionem

Po kilkuset metrach wchodzimy do lasu. Ścieżka cały czas lekko pnie się pod górę, w lesie nachylenie staje się coraz mocniejsze. Nic ciężkiego, ale jednak 😉. Szlak biegnie granią malowniczego kanionu w dole zostawiając szemrzący strumień. Jest dość ciemno, tajemniczo i pięknie.

Bilety

Po około godzinie (marsz w spokojnym tempie) docieramy do… budki z biletami. Tu zaczyna się właściwy Canionul Sapte Scari. W tym miejscu trzeba kupić bilety wstępu (10lei=9zł/normalny ; 5lei=4,5zł/ulgowy). Dostaje się przy tym papierowo-plastikowe bransoletki.

Wśród skał

Wchodzimy w skały. Dosłownie. Idziemy wąskim przesmykiem, po metalowych kładkach a po obu stronach pną się wokół nas pionowe ściany kanionu. Perspektywa z przodu i z tyłu też zamka się po kilku zaledwie metrach. Wspinamy się. Wspinamy się po drabinach oczywiście. Jest ich tu siedem, albo nawet i kilka więcej 😉. Najwyższa jest… naprawdę wysoka. I chociaż nie jest to ekstremum porównywalne np. z tatrzańską Orlą Percią, to osobom z lękiem wysokości zdecydowanie nie rekomendowałabym. Małym dzieciom też nie – ze względów bezpieczeństwa. Przejście tej części szlaku to też około 1h.

Powrót

Po wyjściu ze skał schodzimy okrężnym szlakiem, który doprowadza nas z powrotem do budki z biletami. Tam albo udajemy się po śladach w drogę przez kanion albo… schodzimy kawałek niżej i kupujemy bilety na zjazd tyrolkami zipline.

Zipline

Jest niesamowity! To ponad 2km zjazdu podzielone na 35 tyrolek. Trasa wiedzie mniej więcej wzdłuż szlaku pieszego, więc idąc w kilka osób można bez większych problemów podzielić się na ekipy. Z tym, że ci co idą muszą troszkę czekać, bo zjazdy trwają jednak znacznie, znacznie dłużej.

Po krótkim przeszkoleniu zjeżdża się samemu, we własnym tempie, co jest zdecydowanym plusem tej zabawy. W dwóch miejscach tyrolki przeplatane są z zejściem po drabinkach z dość wysokich drzew. Naprawdę wysokich drzew! I to, jak mam być szczera, było największe wyzwanie dla mnie podczas całego dnia.

Cena: 100lei = 90zł / osoba.

Potrzebne ID do rejestracji (dowód, paszport).

Dzieci płacą mniej, jednak muszą wylegitymować się paszportem. (my nie mieliśmy go przy sobie i syn musiał zostać zarejestrowany pod danymi jednego z rodziców a co za tym idzie zapłacił pełną stawkę)

 

Plusy i minusy wycieczki do Kanionu 7 Drabin

Plusem jest zdecydowanie sceneria oraz opcja zipline w drodze powrotnej. Kondycyjnie jest to szlak w zasadzie dla każdego. Dlatego ci bardziej ambitni mogą poczuć lekki niedosyt. My nie poczuliśmy 😉. Niestety do minusów trzeba zaliczyć bliskość Braszowa i atrakcyjność turystyczną tego miejsca. Skutkuje to… po prostu tłokiem. My byliśmy w poniedziałek i tylko dzięki porannemu wejściu uniknęliśmy korków i mogliśmy cieszyć się scenerią w miarę dzikiego kanionu.

 

O atrakcjach Braszowa przeczytasz we wpisie: Braszów i Seven Ladders Canyon

Inne atrakcje w okolicy Braszowa:

Zamek Peles: 45km, ok. 1h z Braszowa

– Busteni: 40km, ok. 45min z Braszowa

– Zamek Bran: 30km, ok. 35min z Braszowa

– Zamek Rasnov: 20km, ok. 20min od Braszowa

– Zărneşti – Rezerwat Niedźwiedzi (Rezervația De Urși Zărnești): 25km, ok. 35min z Braszowa

– Wąwóz Zărneşti (Cheile Zărneştilor lub Prăpăstiile Zărneşti): 35km, ok. 1h z Braszowa

 


KOSZTY ( 3pax, sierpień 2021)

– wejście do Canionul Sapte Scari: 10lei/ normalny ; 5lei/ulgowy

– zipline w Canionul Sapte Scari: 100lei/os.

1lei= 0,9 zł


 

Wszystkie wpisy o Rumunii znajdziesz tutaj: RUMUNIA 

Inne opcje zipline znajdziesz tutaj: ZIPLINE

 

Podobał Ci się wpis? Będzie mi bardzo miło, jeżeli podzielisz się nim ze znajomymi i zostaniesz moim stałym czytelnikiem na blogu, Facebooku i Instagramie 

 

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x