Dolnośląskie Góry Góry Stołowe

Góry Stołowe – szlaki i inne atrakcje

napisany przez Agata

Góry Stołowe

to pasmo górskie w łańcuchu Sudetów Środkowych. Wypiętrzone przed 30 milionami lat są jednymi z nielicznych w Europie, a jedynymi w Polsce górami płytowymi. Płyty z piaskowców cisowych ułożone są poziomo – stąd nazwa gór, bo płaskie jak stół. W 1993 na terenie Gór Stołowych utworzono Park Narodowy Gór Stołowych, którego głównym skarbem są właśnie fantastyczne formy skalne, korytarze, labirynty, ostańce.

Poniżej pomysły na Góry Stołowe – 21 sztuk, czyli oczko 😊

Gdzie pojechać z dzieckiem (i nie tylko) oraz jak miło i aktywnie spędzić czas.

(sierpień 2017)

 

Góry Stołowe atrakcje

1)

Błędne Skały

Błędne Skały to labirynt szczelin i zaułków, czasami naprawdę wąskich, oddzielających bloki skalne kilkunastometrowej wysokości. Te niesamowite formacje skalne powstały na skutek wietrzenia piaskowca cisowego. Błędne Skały znajdują się na terenie Parku Narodowego Gór Stołowych. Dostać się tam można samochodem (parking „górny” płatny) lub pieszo – z Kudowy szlakiem czerwonym lub zielonym, z Karłowa szlakiem czerwonym, z Pasterki szlakiem zielonym. Wejścia zajmują od 1,5 do 2,5h. Nie jest to spacerek i trzeba mieć porządne górskie buty. Przejście samego labiryntu Błędnych Skał to ok. 1h. W sezonie może być dość tłoczno, ale i tak warto! (płatne, www.pngs.com.pl)

 

2)

Szczeliniec

Jest to należący do Korony Gór Polski najwyższy szczyt Gór Stołowych (919 m n.p.m). Płaski wierzchołek to labirynt fantastycznych form skalnych. Na Szczeliniec najlepiej iść od wsi Karółw (12 km od Kudowy). Prowadzi stamtąd szlak zbudowany z 682 kamiennych stopni.

Na Szczelińcu działa całoroczne schronisko PTTK, w którym warto zamówić sobie nocleg (rezerwacja telefoniczna). Taka dwudniowa wyprawa z noclegiem w górach, ogniskiem z kiełbaskami na kolację, samotną, niczym niezakłóconą obserwacją wschodu słońca i podnoszących się w dolinach mgieł – niesamowita przygoda dla każdego małego podróżnika i każdej małej podróżniczki! 😊. Dziadkowie za to na pewno docenią tę wieczorną i poranną ciszę, spokój, tchnienie natury niezakłócone zgiełkiem turystów.

(wejście do labiryntu płatne w kasie schroniska, www.pngs.com.pl)

 

3)

Skalne Grzyby

To położone pomiędzy Batorowem a Karłowem formacje skalne nieodparcie przypominające leśne grzyby. Powstały jako wypiętrzone dno dawnego morza, a swoje charakterystyczne kształty zawdzięczają piętrowemu ustawieniu na sobie. Nie jest to skupisko skał, a ciągnący się na długości ok. 2km obszar, na którym należy szukać wśród rosnących drzew ukrytych „borowików”, ale też i „warownych zamków”, lub innych tajemniczych miejsc….

 

4)

Park Zdrojowy i Pijalnia Wód Mineralnych w Kudowie Zdrój

Nie można być w Kudowie i nie zajrzeć choć raz (a mieszkając tu choćby i codziennie 😊) do Parku Zdrojowego i nie napić się tutejszej wody zdrojowej. Park założony został w XVIII wieku w miejscu wypływania źródeł mineralnych u podnóża góry Parkowej. Jego najbujniejszy rozkwit przypadł na lata 20-te XX wieku.

 

5)

Szlak Ginących Zawodów (Kudowa Zdrój)

To położone w Kudowie Czermnej (niedaleko Kaplicy Czaszek) gospodarstwo  Urszuli  i Bogusława  Gorczyńskich.  Zobaczyć tutaj można pokaz garncarstwa, kowalstwa, ręczny wyrób masła, zwierzyniec, wiatrak i chatkę robótek ręcznych. W domu chleba znajduje się piec opalany drewnem, w którym wypiekany jest chleb. Chętni w mogą własnoręcznie ulepić sobie miseczkę na kole garncarskim, a świeżemu chlebowi ze smalcem oprzeć się po prostu nie można! 😊 W jednej z izb oglądamy stroje ludowe z różnych regionów Polski, na podwórku stoją liczne sprzęty używane w dawnych latach w gospodarstwach. Dla urodzonych i żyjących w XXI wieku dzieci, dla których telefon stacjonarny i dyskietka są przedmiotami z innej epoki, zobaczenie na własne oczy tak dawnych sprzętów i czynności, a nawet spróbowanie samemu jak to działa(ło) i jak to się robi(ło) jest na 100% bardzo interesujące, pouczające i co na wakacjach najważniejsze – zabawne, przyjemne i sprawiające radość.

(płatne, czynne codziennie w godz. 10:00 – 18:00, www.szlakginacychzawodow.com.pl

 

6)

Łowisko Pstrążna (Kudowa Zdrój)

Dla młodego wędkarza jest to doskonała okazja do pochwalenia się przed dziadkiem lub babcią własnymi umiejętnościami wędkarskimi 😊. A dodatkowo po całej imprezie czeka pyszny, zdrowy obiad z własnoręcznie złowionych ryb. (płatne)

 

7)

Muzeum Kultrury Ludowej Pogórza Sudeckiego (Kudowa Zdrój)

Muzeum położone jest w wiejskiej dzielnicy Kudowy Zdroju, w Pstrążnej i działa jako skansen od 1984r. Można tu oglądać stare domy, z których każdy jest bogato wyposażony w stare sprzęty i przedmioty używane od XVIII wieku, można dowiedzieć się z czego ludzie tutaj dawniej żyli, zajrzeć do izby zwanej „Galerią Ziół”. Jest też „Chatka Czarownicy” oraz przywołujące szczęście, płodność i zdrowie „Drzewo Magiczne”, z giętkich gałązek którego czarownice wykonywały swe latające miotły. (wstęp płatny)

 

8)

Ruchoma Szopka (Kudowa Zdrój)

Ruchoma Szopka w Czermnej. Zaczął ją robić 15-sto letni czeski chłopiec. Po 20 latach powstało 250 figur, wszystkie z początku były poruszane ręcznie, dopiero potem podłączono je pod prąd. (czynne codziennie, datki dowolne)

 

9)

Kaplica Czaszek (Kudowa Zdrój)

Wielki wspólny grobowiec ofiar wojen Śląskich oraz chorób zakaźnych z XVIII wieku, którego ściany i sufit wyłożone są 3 tysiącami czaszek i kości ludzkich. Pod podłogą spoczywa dalsze kilkadziesiąt tysięcy szczątków ludzi. Kaplica wybudowana została w 1776 roku. Choć wrażenie jest piorunujące warto odwiedzić to miejsce. Jest to bowiem jedyny tego typu obiekt w Polsce i jeden z tylko trzech w Europie.

(płatne, czynne codziennie oprócz poniedziałków 9:30 – 17:15 w sezonie, 10:00 – 15:45 poza sezonem, www.czermna.pl)

 

10)

Park linowy (Kudowa Zdrój)

To fantastyczna zabawa i ćwiczenie koordynacji ciała. Syn uwielbia parki linowe, już od malutkiego nie odpuścił żadnemu, więc tu ocena może być bardzo subiektywna. Ale polecamy 😊  (płatne, www.mountain.com.pl/)

 

11)

Park Zdrojowy i Pijalnia Wód (Duszniki Zdrój)

Będąc w Dusznikach warto pospacerować po Parku Zdrojowym i napić się wody w zbudowanej w pierwszej połowie XIXw. Pijalni Wód. Wśród kilku do wyboru mamy Pieniawę Chopina na płuca i Jana Kazimierza na przewód pokarmowy. W Parku Zdrojowym znajduje się Dworek im. Fryderyka Chopina, który był miejscem spotkań towarzyskich od 1802 r. Dziś odbywają się tu koncerty.

 

12)

Źródełko Agata (Duszniki Zdrój)

Położone w zacisznej części Parku Zdrojowego. Woda to szczawa wodorowęglanowo-sodowo- magnezowa dlatego najsmaczniejsza nie jest 😉.

 

13)

Muzeum Papiernictwa (Duszniki Zdrój)

Muzeum mieści się w XVII-sto wiecznym młynie papierniczym. W XVII w. papiernia ta była zaliczana do najwyżej cenionych na Śląsku. Posiadała też monopol na dostarczanie papieru do wrocławskich urzędów.

Bardzo ciekawe, interaktywne muzeum, które zaciekawi i wnuczków i dziadków 😊. Do tego fantastyczne warsztaty czerpania papieru, po których zostają nie tylko wiedza ale i piękne pamiątki w postaci własnoręcznie wytworzonych kart.

(płatne, pon – pt: 9:00-18:00, sob. 9:00-17:00, ndz. 9:00-15:00, warsztaty pon – sob, bez rezerwacji dla osób indywidualnych, ostatnie na godzinę przed zamknięciem, www.muzeumpapiernictwa.pl)

 

14)

Kopalnia Złota – Złoty Stok

To nie jedna, a szereg atrakcji!

Jest oczywiście wejście i zwiedzanie samej kopalni, gdzie oprócz 500m chodnika sztolni znajdziemy skarbiec i pracownię alchemika (laboratorium J. Schärfenberga – człowieka, który w pogoni za eliksirem na długowieczność uzyskał z rudy arszenikowej potężną truciznę. Legenda mówi, że arszenikiem ze Złotego Stoku podtruwany był sam Napoleon.) oraz podziemny wodospad. Wyjazd odbywa się Podziemnym Pomarańczowym Tramwajem.

Inną atrakcją i doskonałą zabawą jest własnoręczne płukanie złota. Kawałek dalej znajdziemy tzw. Diamentowe Pola, gdzie w piasku będziemy poszukiwać minerałów.

Kolejną atrakcją jest podróż w czasie do średniowiecza czyli Średniowieczna Osada Górnicza. Jest to dokładna replika średniowiecznej osady. Zbudowane w skali 1:1 urządzenia takie jak kierat czy koło deptakowe działają do dziś. Dzieci same mogą się o tym przekonać podejmując pracę na tych sprzętach. Dodatkowo natrafiamy tu na pelen tajemnic i strachów podziemny tunel,  który kończy się wizytą w Chacie Kata.

(płatne, 1IV-31X 9:00-18:00, 1.XI-31.III 9:00-16:00, wejścia co 45min, czas zwiedzania kopalni ok. 1,5h, temperatura w kopalni jest stała i wynosi przez cały rok 7° C., www.kopalniazlota.pl)

 

15)

Jaskinia Niedźwiedzia

Jaskinia znajduje się we wsi Kletno. Jest to najdłuższa jaskinia w Sudetach, a jedna z najdłuższych i najgłębszych w Polsce. Znana długość sal i korytarzy wynosi ponad 5 km, głębokość ponad 100 m. Jaskinię tworzą trzy poziomy: pierwszy zachowany jedynie szczątkowo; drugi, na którym wyznaczona jest trasa turystyczna i trzeci – najgłębszy, niedostępny dla zwiedzających. Trasa turystyczna prowadzi szlakiem pełnym pieknej i dobrze zachowanej szaty naciekowej, można tam zobaczyć również  znaczną ilość kości zwierząt epoki lodowcowej. Największe ilości szczątków należą do niedźwiedzia jaskiniowego. W Jaskini panuje stała temperatura ok 6 oC i wysoka wilgotność powietrza ok. 100 %, dlatego nawet mimo upalnego lata należy pamiętać o długich spodniach i ciepłej bluzie.

Czas zwiedzania jaskini wynosi ok. 45 min. Czas dojścia z parkingu to ok. 30 min.

Jaskinia Niedźwiedzia jest Rezerwatem Przyrody i podlega ochronie przez co obowiązują limity dzienne zwiedzających. Dlatego konieczna jest wcześniejsza rezerwacja (zarówno grupy jak i turyści indywidualni). Dostępność terminów, zwłaszcza w sezonie wakacyjnym, może nie być łatwa.(płatna, 9.00 – 16.40 oprócz pon. i czw., w czwartki czynne V-VIII, www.jaskinianiedzwiedzia.pl)

 

16)

Nowa Ruda Kopalnia Turystyczna Węgla

Zwiedzanie kopalni dzieli się na dwie części – muzealną i podziemną. W salach muzeum dowiadujemy się o węglu jako takim, o historii górnictwa oraz o pracy górników w tutejszej kopalni. Znajdziemy tu odpowiedź na pytanie dlaczego kopalnia w Nowej Rudzie była uznawana za najniebezpieczniejszą w Europie, zajrzymy też do dyspozytorni. Wyposażeni w kaski ochronne zejdziemy pod ziemię,  gdzie można nie tylko kopalnię zobaczyć, ale i samemu dotknąć, a nawet popracować górniczymi narzędziami. Zobaczymy tu przenośnik, kombajn, młot pneumatyczny, lutnię wentylacyjną. Dzieci będą miały okazję wsiąść do kopalnianego ambulansu. Przewodnik opowie o pracy górników, i tragicznym losie koni. Na koniec podróży wyjeżdża się z kopalni autentyczną, górniczą kolejką.

(płatne, 1.04 – 31.06 i 1.09 – 31.10 09:00-17:00, 1.07 – 31.08 9:00 – 18:00, 1.11 – 31.03 9:00-16:00,  czas zwiedzania to ok. 70min (25+35), wejścia do kopalni co 30min, brak limitu dla turystów indywidualnych, przewodnik zabierze do kopalni nawet jedną osobę, www.kopalnia-muzeum.pl)

 

17)

Tajemnicze Miasto Osówka

Kto nie słyszał o Zamku Książ czy podziemnym Mieście Osówka? Pewnie każdy, a na pewno każdy tropiciel tajemnicy i nieznanej historii. Mieszczący się w Górach Sowich, w masywie Włodarza kompleks Osówka to system betonowych korytarzy, umocnień i hal, które budowano na ogromną skalę od 1943 roku. Jest częścią kompleksu „RIESE”. Cel prac utrzymywany był w ścisłej tajemnicy, której do końca nie znamy po dziś dzień. Według jednych historyków miała to być największa kwatera Hitlera nie tylko na Dolnym Śląsku lecz w całej Rzeszy. Inni twierdzą, że budowano hale dla podziemnych fabryk zbrojeniowych do produkcji tajnej broni. Wiadomo natomiast, że do pracy wykorzystywano robotników oraz więźniów z obozu koncentracyjnego Gross-Rosen. W różnych miejscach powstały systemy obronne na powierzchni ziemi i podziemne sztolnie. Prace przerwano na początku 1945 roku. ze względu na zbliżającą się Armię Czerwoną i Wojsko Polskie.

Od roku 1996 jest udostępnione do zwiedzania ok. 1700 m podziemnych korytarzy i hal kryjących historie minionych lat. (płatne, IV-X 10:00-18:00, XI-III 10:00-16:00, w podziemiach nawet latem panuje niska temperatura, www.osowka.pl)

 

18)

Szklary – dawna Kopalnia Niklu, Chryzoprazu i Opalu

W 1890 roku uruchomiona została w Szklarach kopalnia rud niklu i cennych, jubilerskich kamieni takich jak zielone chryzoprazy, mlecznobiałe opale i czerwone karneole. W tych kamieniach lubował się ogromnie król Prus – Fryderyk II Wielki. Nikiel zaś miał służyć wytwarzaniu trwałych, mocnych i nierdzewnych bomb, min i armat. Drugim miejscem w świecie ze złożami takich minerałów jest obecnie Australia. Kopalnia została ostatecznie zamknięta w 1993 roku, a Szklary stały się pomału miastem-widmem z większą ilością porzuconych pustostanów niż zamieszkałych budynków. Kopalnia działa dziś jako atrakcja turystyczna.

(płatne, V-IX, wt. – nd., 10:15 – 17:15, zwiedzanie z przewodnikiem, ok. 1h, od 4 roku życia, wymagana ciepła odzież i dobre buty, www.kopalniaszklary.pl)

 

19)

Jaskinie Punkevni (Czechy)

Wspaniałą wycieczką jest przejazd do Czech do Jaskiń Punkevni i Przepaści Macocha.  Jaskinie znajdują się na terenie Krasu Morawskiego. W ramach zwiedzania można zejść na dno przepaści Macocha – najgłębszego w Czechach leju krasowego, oraz popłynąć łodziami elektrycznymi podziemną rzeką Punkva. Nnajprościej dojechać tu ekopociągiem od hotelu Skalní Mlýn albo kolejką linową od przepaści Macocha.

(płatne, www.moravskykras.net/pl/jaskinie-punkevni.html)

 

20)

Pałac w Litomyślu (Czechy)

Po drodze do Jaskiń Punkevni warto wstąpić do czeskiego Litomyśla i zwiedzić tamtejszy pałac uważany za jeden z najlepszych przykładów renesansowego zamku arkadowego. W 1999 został wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

 

21)

Aquapark

Zabawa przednia dla każdego! 😊

 

 

Wszystkie posty z Dolnego Śląska znajdziesz tutaj: Dolny Śląsk – atrakcje regionu

Inne posty o górach znajdziesz TUTAJ

Więcej o ciekawych miejscach w Polsce: 

Północ Polski 

Polska Środkowa ; 

Południe Polski

 

 

Podobał Ci się wpis? Będzie mi bardzo miło, jeżeli podzielisz się nim ze znajomymi i zostaniesz moim stałym czytelnikiem na blogu, Facebooku i Instagramie 😊

 

 

Subscribe
Powiadom o
guest
5 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
ninqua
6 lat temu

Moje ukochane góry w Polsce!! Najpiękniejsze :))

AGATA Gurnik
6 lat temu
Reply to  ninqua

Piękne, prawda!

AGATA Gurnik
6 lat temu

Piękne, prawda!

Netrix
Netrix
5 lat temu
Reply to  AGATA Gurnik

Nom

Juliet
Juliet
4 lat temu

Dolny Śląsk i Góry Stołowe były na mojej liście podróżniczej od naprawdę dawna, w końcu wybieram się tam na majówkę, znalazłam nawet korzystny cenowo nocleg z wyżywieniem w Kudowie Zdrój. Już nie mogę się doczekać.

5
0
Would love your thoughts, please comment.x