Atrakcje

Zamki, pałace i dwory w Polsce

napisany przez Agata

Szlakiem polskich dworów, zamków i pałaców

Zamki, pałace, rezydencje i dwory… Romańskie, gotyckie, renesansowe, barokowe, neoklasycystyczne… Romantyczne ruiny i odrestaurowane muzea, hotele, restauracje… Wszystkie one zaklinają w sobie garść historii – tej wielkiej i tej malutkiej, lokalnej, czasami bardzo osobistej. 

Zawieruchy na przestrzeni wieków sprawiły, że duża część zamków po prostu już nie istnieje. Z innych, kiedyś potężnych i niezdobytych, pozostały jedynie fundamenty, czy zarysy murów obronnych. Są jednak i takie, które oparły się jako tako czasowi a potem zostały zabezpieczone i odrestaurowane. Dziś cieszą oko, uczą o historii i opowiadają legendy. Niejednokrotnie też zarabiają na siebie będąc hotelem czy centrum konferencyjnym. Ale jeśli jest to zrobione z głową i gustem – to czemu nie.

Oto lista najciekawszych zamków na terenie Polski, które udało nam się dotychczas zobaczyć podczas naszych wycieczek po kraju.

 


Spis treści

MAŁOPOLSKIE

Wawel; zamek Tenczyn w Rudnie; Niedzica;

JURA 

Ogrodzieniec; Mirów i Bobolice; Ojców; Pieskowa Skała

MAZOWIECKIE

Zamek Królewski w Warszawie; Łazienki Królewskie i Pałac na Wyspie; Zamek Ujazdowski; Pałac w Wilanowie; Pałac Krasińskich na Ursynowie; Jabłonna; Czersk; Liw; Ciechanów; Opinogóra; Płock; Ruiny Pałacu w Górze; Radziejowice; Radonie

ŁÓDZKIE

ŁęczycaOporów; Zamek i park w Sobocie; Uniejów; Besierkiery; Inowłódz; DrzewicaRawa Mazowiecka; Nieborów

PODKARPACKIE

Krasiczyn; ŁańcutBaranów Sandomierski

ŚWIĘTOKRZYSKIE

Chęciny; KrzyżtopórKurozwęki

LUBELSKIE

Zamek w LublinieKozłówka; Pałac i Park Czartoryskich w Puławach; Krupe

WIELKOPOSKIE

KołoWyszyna; Borysławice Zamkowe

DOLNOŚLĄSKIE

Książ; Bolków; Chojnik; Czocha; Kliczków; Grodziec; Kamieniec Ząbkowicki; Świny; Świecie

ŚLĄSKIE

Będzin

PODLASKIE

Pałac Branickich w Białymstoku

POMORSKIE

Malbork; Kwidzyn; Gniew; Lębork; Bytów

KUJAWSKO – POMORSKIE

Radzyń ChełmińskiZamek Golubski; RogóźnoGrudziądz ; Złotoria

WARMIA i MAZURY

Szymbark; Olsztynek; Karnity


.

MAŁOPOLSKIE

Dzisiejsze województwo małopolskie jest tylko częścią historycznej Małopolski, która obejmowała obszar należący dziś do województwa podkarpackiego, lubelskiego a także częściowo śląskiego i mazowieckiego.

Stolicą zarówno historycznej Małopolski jak i współczesnego województwa jest Kraków. Tam w XIV stuleciu koronował się Władysław Łokietek i tam przeniósł władzę królewską z Poznania, z Wielkopolski lub  – jak wolą inni – Starszej Polski.

Małopolska, Polonia Minor – nazwa ta została po raz pierwszy użyta w źródłach pisanych w 1411 roku. Interpretowana jest również jako Młodsza Polska, miejsce gdzie po okresie rozbicia dzielnicowego na nowo kształtowała się polska jedność, skąd sprawowano rządy nad zjednoczonym królestwem.

.

Wawel

(województwo małopolskie)

Zamek Królewski na Wawelu – perła wśród polskich zabytków

Usytuowany na wapiennym wzgórzu w zakolu Wisły był świadkiem wielkiej historii. Jego architektoniczny rozkwit przypadł na czasy panowania Zygmunta Starego, który przekształcił XIV-sto wieczną budowlę w renesansową rezydencję – świadectwo potęgi ostatnich Jagiellonów. Wybitni włoscy architekci wznieśli czteroskrzydłowy pałac z arkadowym dziedzińcem. Komnaty ozdobiły utkane we Flamandii arrasy.

W Katedrze Wawelskiej odbywały się koronacje królów, w podziemiach spoczywa siedemnastu polskich władców, prochy wieszczów, bohaterów narodowych, itp.

Więcej o Wawelu i Krakowie TUTAJ

.

Zamek Tenczyn w Rudnie

(województwo małopolskie)

Ta jurajska warownia w latach swojej świetności wyglądem i znaczeniem konkurowała z Wawelem.

Zamek zbudowany został w XIV wieku, za czasów Władysława Łokietka, a potem włączony przez Kazimierza Wielkiego do tzw. Orlich Gniazd, czyli systemu zamków strzegących w średniowieczu granicy Królestwa Polskiego.

Pierwszą, drewnianą warownię, zbudował tu około 1319 roku kasztelan krakowski – Nawój z Morawicy – protoplasta rodu Tęczyńskich. 

Dziś Zamek Tenczyn jest zabezpieczony, w części odbudowany i udostępniony dla zwiedzających jako tzw. trwała ruina. Wejście na teren jest płatne i możliwe w wyznaczonych godzinach (dostępne także dla piesków).

.

Zamek w Niedzicy

(województwo małopolskie)

Ten malowniczy, XIV-sto wieczny zamek wznoszący się na stromej skale nosił kiedyś nazwę Stary Dunajec. Dziś góruje nad Jeziorem Czorsztyńskim – sztucznym zbiornikiem powstałym w wyniku wybudowania tamy przeciwpowodziowej na Dunajcu w latach 90-tych XX wieku.

Zamek powstał jako niewielka warownia rycerska węgierskiego księcia mająca za zadanie bronić granicy z Polską.

Z zamkiem tym związana jest także historia Uminy – córki inkaskiej księżniczki i potomka właścicieli niedzickiego zamku, która przed Hiszpanami uciekła wraz ze swym synem właśnie do Niedzicy. Tutaj zginęła, ale dziecko przeżyło i zostało adoptowane. Znalezione w 1946 kipu – inkaskie pismo węzełkowe, gdzie na trzech złotych blaszkach splecionych z rzemieniami miały widnieć napisy: „Vigo”, „Titicaca”, „Dunajecz” – także zaginęło. Protokół z jego odnalezienia – spłonął. Podający się za potomka Tupaca Amaru mężczyzna  – zginął w wypadku. Czy to historia, czy już legenda? Gdzie przebiega granica? Może kiedyś się tego dowiemy.

Więcej na ten temat: TUTAJ

.

JURA KRAKOWSKO-CZĘSTOCHOWSKA

W XIV stuleciu Kazimierz Wielki na ówczesnym pograniczu polsko – czeskim kazał wybudować szereg warownych zamków. Powstawały one często na miejscu dawnych drewnianych grodów. Niejednokrotnie w ich budowę znaczny wkład wnosiły też możne rody szlacheckie. A cel tego budowania był jeden: zabezpieczenie stolicy państwa – Krakowa i ochrona granic państwa. Powstał więc w ten sposób system obronny zamków, strażnic, ufortyfikowanych klasztorów i kościołów. Dziś nazywamy je Orlimi Gniazdami, a szlak ich zwiedzania Szlakiem Orlich Gniazd.

.

Zamek Ogrodzieniec

(województwo śląskie)

Ogrodzieniec jest jednym z bardziej znanych zamków na Szlaku Orlich Gniazd. Powstał z inicjatywy Kazimierza Wielkiego w XIV wieku na najwyższym wzniesieniu Jury Krakowsko-Częstochowskiej. W XVI stuleciu gruntownie przebudowany i rozbudowywany aż do XVII wieku, do najazdu Szwedów. Mimo wyszukanych systemów obronnych Szwedzi zamek zdobyli – ograbili go i zniszczyli. Po Potopie popadał w ruinę, a ostatnia właścicielka wyprowadziła się z niego w 1810 roku, bo stropy groziły zawaleniem.

Dziś jako tzw. „trwała ruina” jest udostępniony do zwiedzania. Odbywają się tu również regionalne imprezy i turnieje rycerskie. Był miejscem ekranizacji seriali i filmów takich jak ,,Janosik” Jerzego Passendorfera czy ,,Zemsta” Andrzeja Wajdy.

Ogrodzieniec ma barwną historię i jest naprawdę wielki. Budowla mimo zniszczeń do dziś dnia góruje majestatycznie nad Podzamczem. Wiążą się z tym zamczyskiem niezliczone legendy…. o zamkowej studni, o czarnym psie, , itd.., itp…..

.

Zamki Mirów i Bobolice

(województwo śląskie)

Na Szlaku Orlich Gniazd, czyli szlaku warowni obronnych zbudowanych w XIV wieku przez Kazimierza Wielkiego, znajdują się dwa sąsiadujące ze sobą zamki. To górujące nad okolicą Mirów i Bobolice – zamki, które na przestrzeni wieków popadły w ruinę i dziś są własnością rodziny Laseckich.

Mirów to ciągle jeszcze malownicze ruiny czekające na swoją kolej w rekonstrukcji. Bobolice zaś to odrestaurowany już zamek. Mieści się w nim muzeum i straszą duchy. Tak przynajmniej przestrzega tabliczka przed bramą…

Więcej na ten temat: TUTAJ

.

Zamek w Ojcowie

(województwo małopolskie)

Zamek Ojców wzniósł oczywiście Kazimierz Wielki. Fortyfikacja ta była istotnym punktem kontroli szlaku handlowego Kraków – Wrocław.  Król nazwał zamek Ociec u Skały upamiętniając w ten sposób tułaczkę swojego ojca – Władysława Łokietka. Nazwa ta przez stulecia podawana była przez kronikarzy w różnej formie i przetrwała do dziś jako Ojców. Z zamkowego wzgórza roztacza się piękna panorama na malowniczą Dolinę Prądnika. Jeśli chodzi o sam zamek to do naszych czasów zachowały się jedynie ruiny w postaci resztek murów obronnych, fragment części mieszkalnej oraz wieża i brama wjazdowa.

.

Pieskowa Skała

(województwo małopolskie)

Zamek Pieskowa Skała wybudował Kazimierz Wielki na skale zwanej Dorotką. Była to, podobnie jak Ojców, strażnica chroniąca szlak handlowy Kraków – Wrocław. 300 lat później zamek został znacząco rozbudowany i stał się  typową renesansową rezydencją magnacką. Dziś jest siedzibą filii Muzeum Zamku Królewskiego na Wawelu.

Zwiedzanie odbywa się cały rok. Jest tam też kawiarnia poprzez którą warto wejść na bastion – fantastyczny punkt widokowy. Wokół rozpościera się park, a w dole widać Prądnik i Maczugę Herkulesa.

.

MAZOWIECKIE

Mazowsze – malownicza mozaika pól, rumieniących się jesienią sadów i rozległych nadrzecznych łąk – to nie jest niestety kraina bogata w zamki… Ale i tu kilka ciekawych się znajdzie. Zamki na Mazowszu to w dużej części zamki książąt mazowieckich. Nie można oczywiście zapomnieć o Zamku Królewskim w Warszawie, czy pałacu w Wilanowie.

Od 1999 roku prawie całe historyczne Mazowsze jest w województwie mazowieckim.

.

Zamek Królewski w Warszawie

(województwo mazowieckie)

Był rezydencją królewską, miejscem obrad sejmu, centrum administracyjnym i kulturalnym kraju.

Początki Zamku Królewskiego sięgają XIV wieku, kiedy to był siedzibą książąt mazowieckich. Po 1569 roku, czyli po Unii Lubelskiej będącej unią realną Polski i Litwy, Warszawa i zamek zostały uznane za stałe miejsce zgromadzeń sejmu Rzeczypospolitej. W 1596 roku, po przeniesieniu przez Zygmunta III Wazę stolicy z Krakowa do Warszawy, stał się rezydencją królewską. Rozbudowany w XVI i XVII stuleciu osiągnął znany nam dziś kształt zamkniętego pięcioboku. W drugiej połowie XVIII wieku artyści zatrudnieni przez Stanisława Augusta przebudowali wnętrza komnat dostosowując je do stylu epoki. Wtedy to właśnie Zamek Królewski przeżywał okres największej świetności. 

3 maja 1791 roku w Sali Senatorskiej Zamku Królewskiego Sejm Wielki uchwalił Ustawę Zasadniczą. Była to pierwsza konstytucja uchwalona w Europie i druga na świecie. 

We wrześniu 1944 roku zamek został wysadzony przez wojska niemieckie. Odbudowę rozpoczęto dopiero w latach 70-tych XX wieku. W 1984 roku udostępniono zwiedzającym zrekonstruowane wnętrza. Arkady Kubickiego udostępniono dopiero w 2009 roku a zakończenie całości restytucji kompleksu zamkowego to dopiero 2019 rok. 

Więcej na temat zamku i zwiedzania TUTAJ

.

Łazienki Królewskie i Pałac na Wyspie

(województwo mazowieckie)

Zaprojektowane i stworzone na życzenie Stanisława Augusta Poniatowskiego, zachwycają do dziś. W tym XVIII-sto wiecznym kompleksie pałacowo – parkowym znajdziemy Pałac Na WyspieAmfiteatrStarą Pomarańczarnię, Pałac Myślewicki, Belweder.

Łazienki, których nazwa pochodzi od stojącego na wyspie pawilonu kąpielowego, są cudowne o każdej porze roku. Zarówno przyprószone świeżym śniegiem, jak i skąpane w letnim słońcu, kiedy wokół Pomnika Chopina kwitną niezliczone ilości róż i odbywają się koncerty. Są piękne wiosną, kiedy świeża, zieloniutka trawka pojawia się na równo przystrzyżonych trawnikach, a tu i ówdzie wyrastają krokusy oraz jesienią kiedy w szumie opadłych liści szukamy kasztanów i karmimy wiewiórki orzechami.

.

Zamek Ujazdowski

W miejscu, w którym obecnie znajduje się Zamek Ujazdowski już w XIII stuleciu stał drewniany gród książąt mazowieckich. Nazywał się Jazdów. Na przełomie XIII i XIV wieku dwór przeniósł się do pobliskiej osady – Warszowy. Jazdów stał się zaś rezydencją letnią. Po wcieleniu Mazowsza do Korony stał się własnością króla, a konkretnie należał do królowej Bony. Przebudowywany i modernizowany cały czas pozostawał dworem drewnianym. Dopiero w 1624 roku Zygmunt III Waza nakazał wznieść w pobliżu drewnianej rezydencji murowany pałac – na planie kwadratu, z czterema wieżami, dziedzińcem arkadowym i tarasem widokowym na Wisłę. Natomiast biegnący w stronę Wisły Kanał Piaseczyński, nieodłączny dziś element krajobrazu Zamku Ujazdowskiego, powstał za panowania Augusta II Mocnego w XVIII stuleciu.

Od 1809 roku w Zamku znajdował się szpital wojskowy – Szpital Ujazdowski.

Podczas II wojny światowej pałac został spalony. Po wojnie zaś marszałek Rokossowski miał szalone plany całkowitego wyburzenia i zbudowania na jego fundamentach Uniwersytetu Marksizmu – Leninizmu. Na szczęście projekt nie wszedł w życie i w latach 1974-1985 zamek odbudowano w kształcie dawnej rezydencji Wazów.

Od 1985 na zamku mieści się Muzeum Sztuki Współczesnej.  

Wokół rozciąga się Park Agrykola – miejsce licznych koncertów i spotkań młodzieży. A najlepsza perspektywa na samą budowlę rozciąga się po zejściu schodami przez Agrykolę do głowy Kanału Piaseczyńskiego.

W samym pałacu jest też niczego sobie restauracja, w której podają sezonowo najpyszniejsze kruche ciasto ze śliwką ever! 

.

Pałac w Wilanowie

(województwo mazowieckie)

To rezydencja wybudowana pod koniec XVII wieku dla króla Jana III Sobieskiego, który zwykł ją nazywać Villa Nova (stąd późniejsza spolszczona nazwa Wilanów). Wokół pałacu powstały okazałe ogrody. Jest to wspaniały przykład architektury barokowej. Jednocześnie jest to jeden z nielicznych zabytków stolicy, który przetrwał wojnę w niemal nienaruszonym stanie.

Zimową porą ogrody Pałacu w Wilanowie rozświetlają się tysiącami światełek. To Królewski Ogród Światła.

Więcej o pałacu: TUTAJ

.

Pałac Krasińskich na Ursynowie

Pałac Rozkosz

W końcówce XVIII wieku, Izabela Lubomirska z Czartoryskich w majątku wydzielonym z dóbr wilanowskich kazała wybudować pałac. Według jednej z wersji – dla francuskiego pułkownika Józefa Maisonneuve, który tam mieszkał czas jakiś. Według drugiej – dla swej córki, Aleksandry Potockiej z Lubomirskich wraz z mężem, Stanisławem Kostką Potockim. To właśnie w nim nowożeńcy spędzili miesiąc miodowy i właśnie dlatego dostał on nazwę Rozkosz.

Z upływem lat pałac się rozbudowywał i zmieniał swych właścicieli. Od roku 1822 był własnością Juliana Ursyna Niemcewicza, który w pałacu stworzył bibliotekę. To właśnie od jego imienia zarówno posiadłość, jak i dzielnicę Warszawy zaczęto nazywać Ursynowem. Wtedy to w owym pałacu częstym gościem był Juliusz Słowacki, który zachwycał się i samą architekturą budowli i zbiorami biblioteki.

Od połowy XIX wieku pałac znajdował się w rękach rodziny Krasińskich. Nadano mu styl neorenesansowy i nową nazwę. W 1906 roku Adam Krasiński – ordynat opinogórski – podarował ziemie majątku Ursynów (oraz pałac) nowopowstałej na terenach Królestwa Polskiego organizacji społecznej zajmującej się pracą oświatową – Polskiej Macierzy Szkolnej. W 1921 nowy właściciel, hrabia Edward Raczyński przekazał pałac działającemu już w II Rzeczypospolitej Ministerstwu Wyznań Religijnych i Oświecenia Publicznego. Powstało tu wówczas Państwowe Liceum Ogrodnicze i Państwowe Gimnazjum Ogrodnicze. Od 1956 nieruchomość oraz otaczające ją tereny należą do Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego. Dziś w pałacu mieści się rektorat SGGW.

To położone na warszawskim Ursynowie założenie pałacowo-parkowe leży na terenie Rezerwatu Przyrody Skarpa Ursynowska wchodzącego w skład Skarpy Warszawskiej. 

Więcej o Skarpie Ursynowskiej: TUTAJ

.

Jabłonna – Pałac Poniatowskich

(województwo mazowieckie)

Podwarszawska Jabłonna od czasów średniowiecza była własnością biskupów płockich. To oni w XV wieku wybudowali tu letnią rezydencję. W 1773 okoliczne tereny wykupił od kapituły płockiej Michał Poniatowski – ostatni prymas Polski i Litwy, brat króla Stanisława Augusta. Rok później wybudowano tu nowy pałac. Wpisywał się on doskonale w klasycystyczny styl architektoniczny epoki stanisławowskiej. Barokowy ogród zamieniono na zaprojektowany w stylu angielskim park. Pod koniec XVIII stulecia Jabłonnę odziedziczył książę Józef Poniatowski, a po jego śmierci w bitwie narodów pod Lipskiem (1813), siostra księcia – Teresa Tyszkiewiczowa.

W połowie XX wieku przejęła go Polska Akademia Nauk. Pałac odbudowano i wyposażono tak jak wyglądał pod koniec XVIII i w pierwszej połowie XIX wieku.

Według legendy na terenie zaczyna się prowadzący aż na Bielany tunel…

Dziś w Pałacu Poniatowskich w Jabłonnie można urządzić wesele, spotkanie komunijne, konferencję. Jest hotel, restauracja i kawiarnia.  Do parku można wejść bez ograniczeń. Są tam ławeczki, ale nikt nie zabrania też posiedzieć na trawie.

Więcej na temat pałacu i okolicy TUTAJ

.

Zamek w Czersku

(województwo mazowieckie)

Zamek Książąt Mazowieckich w Czersku

Na wysokiej wiślanej skarpie, otoczone zewsząd sadami wznoszą się ruiny zamku – niegdysiejszej własności książąt mazowieckich a potem królów polskich.

To jeden z najstarszych grodów na Mazowszu, którego początki sięgają XI stulecia. W XIII wieku Czersk stał się kasztelanią i siedzibą książąt piastowskich, powstało Księstwo Czerskie. W XIV wieku zaczęto wznosić, w obronie przez Krzyżakami, gotycki zamek obronny. Ponad sto lat później, gdy Mazowsze zostało przyłączone do Korony Królestwa Polskiego, Zygmunt Stary nadał Czersk swej żonie – królowej Bonie, która zaczęła rozbudowę zamku. Kolejne stulecia nie obeszły się z nim jednak łaskawie. Ogromnie zniszczony podczas Potopu nie podniósł się już z ruiny.

Na co dzień zamek w Czersku otwiera swoje bramy dla zwiedzających. W maju odbywa się Turniej Rycerski, w czerwcu piknik historyczny Szwedzi na Zamku, w sierpniu piknik archeologiczny Śladami Średniowiecza.

Wycieczka rowerowa do zamku w Czersku – szczegóły: TUTAJ

.

Zamek w Liwie

(województwo mazowieckie)

Zamek Książąt Mazowieckich w Liwie

Już w XIII stuleciu stała tu drewniano – ziemna warownia ochraniająca przed Litwinami i Jaćwingami leżący w pobliżu bród na rzece Liwiec. Murowany zamek został wzniesiony na przełomie XV i XVI wieku na polecenie księcia mazowieckiego Janusza I Starszego (wzniósł on też zamek w Czersku i Wiznie).

Zamek stanął na sztucznie usypanej wyspie wśród bagien i rozlewisk Liwca. Strzegł przeprawy przez rzekę oraz był strażnicą wschodniej granicy księstwa.

Jan Długosz uważał, że polski herb szlachecki Doliwa wywodzi się właśnie od rodu rezydującego na zamku w Liwie. 

W kolejnych stuleciach swą rozbudowę zamek zawdzięcza kobietom. W XVI wieku przebudowała go na potrzeby rezydencji i podniosła jego funkcje obronne księżna Anna Mazowiecka. Po wejściu Mazowsza do Korony pieczę nad zamkiem przejęła królowa Bona Sforza. To lata jego największej świetności, kolejnej rozbudowy i podniesienia rangi. 

Jak każdy szanujący się  średniowieczny zamek ten w Liwie ma też swoje legendy, duchy i podziemne korytarze…

Więcej o zamku i okolicy: TUTAJ

.

Zamek w Ciechanowie

(województwo mazowieckie)

Zamek Książąt Mazowieckich w Ciechanowie 

Na Mazowszu zachowały się dwa średniowieczne zamki – w Ciechanowie i w Czersku.

Około 1355 roku Siemowit III z linii Piastów Mazowieckich wzniósł na bagnistych łąkach nad brzegami Łydyni murowany zamek. Był to bardzo ważny punkt na mapie, gdyż na przełomie wieków (XIV i XV) stał na granicy mazowiecko – krzyżackiej.  Mazowsze było wówczas oddzielnym od Korony, osobnym księstwem. 

Architektonicznie był zbliżony do bizantyjskich budowli Bliskiego Wschodu. Pusty dziedziniec miał służyć ludności miasta do schronienia się tam w razie ataku wroga.

Swój złoty wiek przeżywał na początku XV stulecia. Po włączeniu Mazowsza do Korony (1526 rok) zamek stracił na swym znaczeniu, pieczę nad nim przejęli po książętach mazowieckich starostowie królewscy. Pomału zaczął popadać w ruinę. Chwilą oddechu były jeszcze rządy królowej Bony, która otrzymała go w swojej wdowiej oprawie. 

Jako romantyczna ruina został dostrzeżony przez pisarzy i poetów XIX wieku.

Więcej na temat zamku i jego zwiedzania: TUTAJ

.

Opinogóra – rezydencja Krasińskich i Muzeum Romantyzmu

(województwo mazowieckie)

W okolicach Ciechanowa, około 110km na północ od Warszawy znajdziemy romantyczny park ze starodrzewiem i stawami rybnymi. W parku zaś neogotycki zameczek, dwór, oficyny dworskie, powozownię, oranżerię… To dawne dobra Krasińskich, w których dziś mieści się Muzeum Romantyzmu. Cudowna propozycja na spacer o każdej porze dnia i roku.

Opinogóra leży niejako obok głównych turystycznych szlaków. Jest tu cicho i spokojnie. Mimo pięknej, słonecznej, pierwszej soboty wakacji byliśmy tam właściwie sami. Spokojny spacer po parku i zwiedzenie wszystkich wnętrz zajęło nam 2h.

Więcej o tym miejscu TUTAJ

.

Zamek w Płocku

(województwo mazowieckie)

Zamek Książąt Mazowieckich

Za czasów panowania Mieszka I, pod koniec X wieku, na Wzgórzu Tumskim wzniesiono warowny gród książęcy. Większy, solidniejszy zamek postawił na początku XIV wieku książę Bolesław II mazowiecki a rozbudował go jeszcze i umocnił Kazimierz Wielki – król Polski i jednocześnie książę płocki. 

Do roku 1495  był siedzibą książąt mazowieckich, następnie przeszedł w ręce polskich królów.

Zygmunt Stary znaczną część zamku przekazał na potrzeby opactwa benedyktynów, królewską kamienicę lokując między zabudowaniami zakonnymi. Kolejne wieki przyniosły niestety już tylko zniszczenie. Po dru­giej woj­nie świa­to­wej budynek od­res­tau­ro­wa­no i w 1973 ro­ku prze­zna­czo­no na sie­dzi­bę Muzeum Diecezjalnego.

Zwiedzanie Muzeum Diecezjalnego: Godziny otwarcia, cennik

O innych atrakcjach Płocka : TUTAJ

.

Ruiny Pałacu w Górze

(województwo mazowieckie)

Na wzgórku, tuż ponad Jeziorem Góra będącym dawnym starorzeczem Narwi wznosił się pałac rodziny Poniatowskich. Dziś wśród krzaków i traw majaczą jedynie ceglane ruiny murów. Historia nie obeszła się ani z pałacem ani z jego pierwszym właścicielem łaskawie. Niemniej jednak jest to bardzo atrakcyjne miejsce na spacer, zwłaszcza że leży zaledwie 40km od centrum Warszawy. Narwiańskie rozlewiska zaś nawet zimą tętnią życiem – aż „strach” pomyśleć co tu się musi dziać wiosną!
W prawo od ruin, wzdłuż jeziora wiedzie szlak rowerowo-pieszy. Jest to piękne miejsce na spacer.

Więcej na temat pałacu znajdziesz TUTAJ

Dokładny opis naszej rowerowej wycieczki znajdziesz TUTAJ

.

Radziejowice – pałac i park

(województwo mazowieckie)

45km na południe od centrum Warszawy, nad niewielką rzeczką Pisią Gągoliną leży siedziba rodu Radziejowskich. Klasycystyczno – romantyczny pałac, neogotycki zameczek, modrzewiowy dwór szlachecki, kuźnia, czworaki i willa szwajcarska, całość otacza angielski park krajobrazowy. To wręcz idealne miejsce na spokojne, weekendowe popołudnie – na spacer, na kawę… 😊.

Więcej o tym miejscu TUTAJ

.

Dwór w Radoniach

(województwo mazowieckie)

W Radoniach, 35km na południowy zachód od Warszawy stoi dwór z XIX wieku. Otacza go park krajobrazowy ze stawami, pięknym starodrzewem i pachnącym rozarium. W wybrane weekendy bramy się otwierają. Kafejka plenerowa zaprasza na kawę, herbatę, domową lemoniadę i pyszne ciasto.

Więcej na ten temat TUTAJ

.

ŁÓDZKIE

Ziemia Łęczycka – położona pomiędzy Wielkopolską a Mazowszem w czasach Piastów odegrała poczesną rolę w historii Polski. To tu rządy sprawowała ambitna księżna Salomea. W czasie rozbicia dzielnicowego Księstwo Łęczyckie było bardzo ważnym politycznie regionem kraju. To stąd i od rodzinnych Kujaw Władysław Łokietek rozpoczął scalanie kraju. Obecnie niemal w całości leży na terenie województwa łódzkiego. 

.

Zamek w Łęczycy

(województwo łódzkie)

Zamek w Łęczycy wzniósł w drugiej połowie XIV stulecia Kazimierz Wielki. Na przestrzeni lat w swoich murach gościł trzech polskich królów: Władysława Jagiełłę, Kazimierza Jagiellończyka i Zygmunta III Wazę.

Tutaj też po bitwie pod Grunwaldem (1410) osadzono czekających na wykup z niewoli jeńców krzyżackich, a na burzliwym sejmie w 1426 roku posiekano mieczami akt ugodowy gwarantujący następstwo tronu najstarszemu synowi Jagiełły – Władysławowi (zwanemu później Warneńczykiem).

A wszystko to pod pilnym okiem diabła Boruty, który na zamku w Łęczycy zamieszkał, okoliczne panny bałamuci i na pobliskich bagnach ludzi straszy…

Więcej na ten temat TUTAJ

.

Zamek w Oporowie

(województwo łódzkie)

Zamek w Oporowie nie jest duży. Po środku parku, na sztucznej wyspie otoczonej fosą wznosi się niewielka budowla, której historia sięga bagatela 600 lat wstecz. I mimo dziejów długich i burzliwych zachował swój gotycki charakter.

Zachwyca zarówno z zewnątrz jak i w środku. Niewielkie komnaty wyposażone są w meble z końcówki XVI, poprzez wiek XVII, XVIII i XIX, na pierwszych latach XX stulecia kończąc. A sufity i posadzki wprost zapierają dech!

Więcej na ten temat TUTAJ

.

Zamek i park im. Artura Zawiszy w Sobocie 

(województwo łódzkie)

W położonej nad Bzurą wsi Sobota znajduje się neogotycki pałacyk. Kryje on jednak w sobie znacznie więcej niż 100 lat historii. Obecna budowla co prawda powstała pod koniec XIX wieku, ale została zbudowana na fundamentach XVI-wiecznego, renesansowego dworu szlacheckiego. Ten z kolei powstał w miejscu gotyckiego zamku obronnego z połowy XV stulecia.  

Aktualnie zameczek jest w rękach prywatnych i od wielu, wielu lat stoi opuszczony. Do środka wejść nie można, ale można przejść się po otaczającym go parku, niegdyś zaprojektowanym w stylu angielskim. Dziś park imienia Artura Zawiszy Czarnego jest ostoją starych drzew, dawna fosa zaś domem niezliczonych ilości kaczek i żab.

Niezwykle klimatyczne miejsce 🥰.

Więcej na ten temat TUTAJ

.

Zamek w Uniejowie

(województwo łódzkie)

Była to część zamierzenia obronnego Kazimierza Wielkiego. Uniejów, wraz z Łęczycą, Kołem i Sieradzem miał bronić państwa od północy i północnego-zachodu. W czasie wojen arcybiskupi gnieźnieńscy przechowywali w nim swój skarbiec, księgi oraz archiwa. Tu odbywały się synody diecezjalne i zjazdy duchowieństwa.

Więcej o zamku, jego zwiedzaniu i innych atrakcjach Uniejowa TUTAJ

.

Zamek w Besiekierach

(województwo łódzkie)

Pomiędzy Łęczycą, Kołem a Kutnem, na spokojnej wsi wśród łąk i pól, można znaleźć ruiny gotyckiego zamku – jednego z większych założeń warownych dawnej Ziemi Łęczyckiej.

Chociaż dziś do samego otoczonego fosa zamku wejść się nie da, to dostęp wokół jest nieograniczony. Można posiedzieć na ławeczkach, można na trawie. Jest sielsko.

Więcej na ten temat TUTAJ

.

Zamek w Inowłodzu

(województwo łódzkie)

Wybudowany przez Kazimierza Wielkiego zamek (1356 – 1366) bronił granicy Polski Piastów z Księstwem Mazowieckim oraz zabezpieczał komorę celną na szlaku handlowym, który w tym miejscu brodem przekraczał Pilicę.

Na przestrzeni wieków zamek kilkakrotnie zmieniał swoich właścicieli. Rozbudował go Władysław Jagiełło, który to na zamku w Inowłodzu gościł co najmniej 6 razy.

Od 1515 roku zamek przeszedł w ręce rodu Drzewickich herbu Ciołek, którzy swą rodową siedzibę mieli w pobliskiej Drzewicy.

Zamek został zniszczony podczas Potopu szwedzkiego. Od tego czasu popadał w coraz to większą ruinę.

Więcej na temat zamku oraz romańskiego kościoła św. Idziego TUTAJ

 

Ziemia Sandomierska – położona między Pilicą a Wisłą oraz między Sanem a Dunajcem, od średniowiecza wraz z ziemią krakowską tworzyły Małopolskę.

Według testamentu Bolesława Krzywoustego ziemia sandomierska miała przypaść Henrykowi Sandomierskiemu, jednakże z powodu jego małoletności tymczasowo władał nią senior Władysław II Wygnaniec. To się jednak zmieniło dość szybko i Henryk, który zginął w zasadzce, całość swojego dziedzictwa zostawił najmłodszemu bratu, nieposiadającemu jeszcze własnej dzielnicy Kazimierzowi Sprawiedliwemu. 

.

Zamek w Drzewicy

(województwo łódzkie)

Ruina późnogotyckiego zamku Drzewickich

Ten gotycko – renesansowy zamek wybudowany w drugiej dekadzie XVI wieku miał swym rozmachem przyćmić pobliskie zamki królewskie w Inowłodzu i Opocznie.

Więcej na ten temat TUTAJ

 

Wracamy na Mazowsze

.

Pałac w Nieborowie

(województwo łódzkie)

W ostatnich latach XVII wieku prymas Michał Stefan Radziejowski nabył Nieborów i wybudował w nim pałac. Nie zamieszkał w nim jednak na stałe i przez następne lata barokowa rezydencja często zmieniała swych właścicieli. Koniec końców od 1774 do 1944 pałac należał do rodziny Radziwiłłów. Po drugiej wojnie światowej stał się zaś oddziałem Muzeum Narodowego w Warszawie.

Arkadia – Romantyczny Park

(województwo łódzkie)

To jeden z najlepiej zachowanych parków romantycznych w Polsce. Jego historia sięga 1778 roku, kiedy to księżna Helena Radziwiłłowa – żona właściciela pobliskiego Nieborowa – postanowiła założyć tu park. Miał to być park we wchodzącym wówczas na salony i wypierającym ogród barokowy, stylu angielskim. Krótko potem zaczęła go rozbudowywać i nadawać mu kształt romantyczny. Pomysły księżnej, kraszone własnymi wizjami, wcielał w życie Szymon Bogumił Zug.

Więcej na ten temat pałacu i parku: TUTAJ

.

Zamek w Rawie Mazowieckiej

(województwo łódzkie)

ZAMEK KSIĄŻĄT MAZOWIECKICH

Położony w widłach Rawki i Rylki gotycki zamek w Rawie Mazowieckiej to najdalej wysunięta na południowy-zachód obronna budowla Mazowsza.

Więcej na ten temat: TUTAJ

.

PODKARPACKIE

Graniczące z Ukrainą i Słowacją Podkarpacie, to jeden z bardziej atrakcyjnych turystycznie regionów w Polsce. Mamy tu park narodowy, liczne uzdrowiska. Nie brakuje też renesansowych miast, zamków i pałaców.

.

Zamek w Krasiczynie

(województwo podkarpackie)

Perła architektury renesansowo – manierystycznej.

Zbudowany na przełomie XVI i XVII wieku przez Stanisława Krasickiego był przez kolejne stulecia w posiadaniu najznamienitszych polskich rodów magnackich takich jak min. Modrzewscy, Tarłowie, Potoccy czy wreszcie Sapiehowie.

Najbardziej chyba charakterystycznym elementem zamku są cztery narożne baszty – Boska, Papieska, Królewska i Szlachecka. Każda inna, każda symbolizująca jeden stan z hierarchii ówczesnego świata. Niesamowite są też ażurowe attyki, tworzone specjalną techniką malowania i zeskrobywania.

Zamek w środku jest praktycznie pusty. Udało się zgromadzić zaledwie niewielką ilość sprzętów. Został on bowiem doszczętnie zrabowany przez Armię Czerwoną u schyłku II wojny światowej. Księgozbiory spalone, meble porąbane i spalone, groby Sapiehów zniszczone i porozbijane. Szczątki wyrzucone z trumien, które to trumny służyły za poidła dla koni…

Więcej na ten temat TUTAJ

.

Zamek w Łańcucie

(województwo podkarpackie)

To jedna z najwspanialszych rezydencji magnackich w Polsce. Została wzniesiona w połowie XVII wieku na polecenie Stanisława Lubomirskiego w jakże modnym ówcześnie stylu palazzo in fortezza. Po przebudowach jakich dokonała Izabela z Czartoryskich Lubomirska, Łańcut w końcówce XVIII wieku rozkwitł pełną piersią. Fortuna jednak kołem się toczy i w następnych latach pałac zaczął popadać w ruinę. Świetność przywrócili mu na przełomie XIX i XX stulecia kolejni właściciele – Roman Potocki z żoną Elżbietą z Radziwiłłów. Przeprowadzono generalny remont. Była to prawdziwa modernizacja i po skończeniu prac powstała naprawdę nowoczesna jak na owe czasy rezydencja. Założono instalację wodociągową i kanalizacyjną, budynek zelektryfikowano. Powstał Ogród Różany i Ogród Włoski.

Więcej na ten temat TUTAJ

.

Baranów Sandomierski

(województwo podkarpackie)

Baranów Sandomierski, czyli Mały Wawel. Perła architektury renesansowej. Rezydencja magnacka rodów takich jak Leszczyńscy, Lubomirscy, Małachowscy, Potoccy, Krasiccy czy Dolańscy.

W XV wieku tutejszy dwór należał do szlacheckiej rodziny Baranowskich. Na przełomie XV i XVI stulecia właścicielem Baranowa został wielkopolski ród Górków, a w 1569 dobra nabył Rafał Leszczyński. To on właśnie nadał rezydencji renesansowy kształt, który możemy podziwiać dziś. Zafascynowany architekturą Wawelu, postanowił przenieść jej charakter na tutejszy grunt. Stąd liczne krużganki i podcienia.

Więcej na ten temat TUTAJ

.

ŚWIĘTOKRZYSKIE

Mamy tu góry, jaskinie i czarownice. Pradawne legendy, czary, duchy i sabaty czarownic splatają się z historią królów i wielkich rodów magnackich.

.

Zamek w Chęcinach

(województwo świętokrzyskie)

Zamek Królewski w Chęcinach to jeden z ciekawszych zabytków w województwie świętokrzyskim. Charakterystyczne trzy wieże zamku widać już z daleka.

Dziś to tzw. „trwała ruina”, ale przez wieki był ważnym ośrodkiem życia politycznego. To stąd Władysław Łokietek ruszał na wielką bitwę pod Płowce. To na tej niezdobytej skale, w obawie przez Krzyżakami, zdeponował skarbiec koronny. Tu królowa Bona gromadziła swe skarby, które po opuszczeniu Polski chciała zabrać ze sobą do Włoch. Podobno w podziemnych lochach znajdują się jeszcze pozostawione przez nią w pośpiechu precjoza…

To wreszcie właśnie zamek w Chęcinach stał się twierdzą w Kamieńcu Podolskim w filmie „Pan Wołodyjowski” w reżyserii Jerzego Hoffmana.

Najlepiej przybyć tu poza sezonem, gdyż w lecie jest tłoczno i gwarno.

Jak się wdrapać przy dobrej pogodzie, to widać nawet szczyty Tatr.

Więcej na ten temat TUTAJ

.

Ujazd – Zamek Krzyżtopór

(województwo świętokrzyskie)

Właściwie nie zamek tylko pałac, bo spełniał głównie funkcje reprezentacyjne. Budowę zainicjował w pierwszej połowie XVII wieku starosta stopnicki Krzysztof Ossoliński herbu Topór. Podobno budowla miała tyle okien ile dni w roku, w wieży znajdowała się sala jadalna ze szklanym stropem, przez który można było obserwować akwarium z egzotycznymi rybami.

Więcej o tym niesamowitym miejscu przeczytasz TUTAJ

.

Kurozwęki

(województwo świętokrzyskie)

Pałac został wybudowany przez rodzinę Kurozwęckich, a następnie przechodził kolejno w ręce Lanckorońskich, Sołtyków i Popielów. Dziś funkcjonuje tu hotel i hodowla bizona amerykańskiego.

Kurozwęki, z którymi w oparciu o ich oficjalną stronę www. łączyłam bardzo duże nadzieje – bardzo mnie zawiodły. Niestety muszę powiedzieć, że to było największe rozczarowanie wyjazdu. Dlaczego? Można przeczytać TUTAJ

.

LUBELSKIE

To kraina od stuleci będąca na styku Zachodu i Wschodu. Tu łączą się ze sobą tradycje katolickie, prawosławne, żydowskie, ormiańskie, tatarskie… Pagórkowaty krajobraz lubelskich pól koi zmysły. Na Lubelszczyźnie po prostu można wypocząć a przy tym zaspokoić zmysły obcowaniem z przyrodą, historią i kulturą. No i można też dobrze i ciekawie zjeść 😉.

.

Zamek w Lublinie

(województwo lubelskie)

To właśnie tu Władysław Jagiełło podpisał akt unii realnej z Wielkim Księstwem Litewskim. Sam zamek został zbudowany na rozkaz Kazimierza Wielkiego na miejscu dawnej warowni. Zniszczony w pożodze wojennej XVII stulecia został odbudowany w stylu neogotyckim i takim możemy go oglądać dziś. W najnowszej historii zapisał się jako więzienie. Najpierw carskie, następnie kryminału II Rzeczypospolitej, kolejno hitlerowskie, a po wojnie stalinowskie. W żadnym nie stroniono od kar śmierci.

Aktualnie na zamku znajduje się Muzeum Narodowe w Lublinie.

Zdecydowanie warta odwiedzenia jest znajdująca się w muzeum Kaplica Trójcy Świętej. Jest to bowiem jeden z najcenniejszych zabytków sztuki średniowiecznej w Polsce i w Europie. Warto też wspiąć się na zamkową wieżę (donżon), z której rozciąga się malowniczy widok na Lublin. 

Więcej na ten temat TUTAJ

.

Kozłówka – Pałac Zamoyskich i Muzeum Socrealizmu

(województwo lubelskie)

Kozłówka to maleńka miejscowość w województwie lubelskim i nikt dziś by o niej nie słyszał, gdyby nie Pałac Zamoyskich. Zbudowany w XVIII wieku w stylu barokowym, okres świetności przeżywał na przełomie XIX i XX wieku, kiedy Konstanty Zamoyski założył tu ordynację. 

Dziś Pałac Zamoyskich w Kozłówce to warte odwiedzenia muzeum. Piękny ogród różany, wnętrza pełne wspaniałych obrazów, lamp, rzeźb, mebli, kotar i baldachimów z epoki. Przepych i elegancja zarazem. 

W dawnej powozowni znajduje się Muzeum Socrealizmu. Stoją tu surowe, wręcz z naszego dzisiejszego puntu widzenia śmieszne i przerysowane grubą kreską przedmioty sztuki socrealizmu. Są tu rzeźby, obrazy, rysunki, plakaty i pomniki.

.

Pałac i Park Czartoryskich w Puławach

(województwo lubelskie)

Puławy – największe nadwiślańskie miasto między Krakowem a Warszawą dziś kojarzy się głównie z dwoma rzeczami: Grupą Azoty i Czartoryskimi.

To właśnie w pałacu Czartoryskich w Puławach powstało pierwsze muzeum narodowe na ziemiach polskich. To tu na przełomie XVIII i XIX wieku był jeden z ważniejszych ośrodków życia politycznego, społecznego i kulturalnego kraju. To o Puławach mówiono „Polskie Ateny”.

Więcej na ten temat przeczytasz TUTAJ

.

Zamek w Krupem

(województwo lubelskie)

Nieopodal Krasnystawu, praktycznie dokładnie na trasie Warszawa – Zamość, znajdują się ruiny olbrzymiego i potężnego niegdyś zamku-twierdzy.

W średniowieczu istniała tu niewielka, rodowa siedziba Krupskich. W połowie XVI wieku zbudowano na fundamentach nowoczesny, wielki, obronny zamek. I choć granica Rzeczypospolitej biegła wówczas daleko na wschodzie, to Tatarzy niejednokrotnie zapuszczali się na te tereny, dlatego obronność zamku miała swe uzasadnienie.

Dziś z jego świetności pozostały tylko nieliczne mury stojące smętnie nad rozlewiskiem dopływu Wieprza. Całość zarosły chwasty i trawa. Na części murów wandale umieścili mniej lub bardziej „atrakcyjne” napisy. Szkoda… bo kiedyś była to wspaniała budowla, a dziś mogłyby być to wspaniałe, romantyczne ruiny.

.

WIELKOPOLSKIE

Polonia Maior, Polonia Magna

Niektórzy tłumaczą tę nazwę jako Starsza Polska, bo w tradycji piastowskiej to właśnie Wielkopolska była najstarszą i najważniejszą dzielnicą Polski. To była kolebka – Poznań, Gniezno, Ostrów Lednicki. W XIV wieku Władysław Łokietek koronował się w Krakowie i przeniósł tam stolicę, do Młodszej Polski. Ale Wielkopolska zawsze była i jest ważnym i cenionym regionem kraju. 

Dziś zdecydowana większość tej historycznej dzielnicy to województwo wielkopolskie.

.

Ruiny zamku w Kole

(województwo wielkopolskie)

W zakolu Warty, na niewielkim wzniesieniu czerwienią się gotycką cegłą mury zamku w Kole.

Dziś to tzw. trwała ruina, ale w przeszłości stanowił część wielkiego projektu Kazimierza Wielkiego mającego na celu umocnienie granic państwa.

Dziś jest tu sielsko, cicho i spokojnie. Wstęp bez ograniczeń. I tylko krowy pasące się po drugiej stronie Warty się gapią…

Więcej o tym zamku TUTAJ

.

Wyszyna – ruiny zamku szlacheckiego

(województwo wielkopolskie)

Wieś Wyszyna – malutka, cicha, przycupnięta nad rozlewiskami rzeki Topiec. W pobliżu jednak pysznią się ruiny renesansowego zamku – zamku rodziny Grodzieckich herbu Dryja.

A po nich snuje się Biała Dama… To córka gospodarza, która została przypadkowo zastrzelona podczas łowów, w których brał udział goszczący wówczas na zamku król Stefan Batory.

A sto lat później… Nieszczęśliwie zakochana, a zmuszona do ożenku z innym córka właścicieli odkrywszy okrutną prawdę o zamordowaniu przez niekochanego męża swej prawdziwej miłości, rzuciła się z baszty do stawu. I płacze za swą utraconą miłością po dziś dzień.

Ruiny, a właściwie pozostała po zamku jedynie samotna baszta, stoją dziś na terenie prywatnej posesji. 

.

Borysławice zamkowe – ruiny zamku szlacheckiego

(województwo wielkopolskie)

Ruiny zamku szlacheckiego z XV wieku.

Na terenie prywatnym. Tym razem skrzętnie ogrodzone drutem kolczastym…

.

DOLNOŚLĄSKIE

Dolny Śląsk to kraina, która zamkami, warowniami i folwarkami stoi. Jest ich tam około osiemdziesięciu. Każdy niezwykły, każdy zachwycający, każdy kryjący niesamowitą historię i osnuty legendami.

.

Zamek Książ

(województwo dolnośląskie)

Położony na wysokiej skale zamek Książ pobudza naszą wyobraźnię od lat. Co skrywają jego podziemia? Jaki był rzeczywisty cel nazistowskiego projektu „RIESE” i jaką rolę w wybudowanym na terenie Gór Sowich systemie odgrywał, czy miał odgrywać sam zamek? Czy jest tam gdzieś ukryta Bursztynowa Komnata? To tajemnice, które rozpalają wyobraźnię zwiedzających, ale też i poszukiwaczy skarbów, tropicieli tajnych historii II wojny światowej. 

Z tzw. „twardych danych” możemy powiedzieć, że zamek Książ jest trzecim co do wielkości zamkiem w Polsce. Ustępuje miejsca tylko Malborkowi i Wawelowi. Pod koniec XIII wieku istniała tu warownia, którą wzniósł Bolko I – książę świdnicko-jaworski. Od początku XVI stulecia do 1941 roku zamek należał do rodziny Hochbergów. Jego najsłynniejszą właścicielką, która przeszła do historii jako „dobry duch zamku”, była księżna Daisy, czyli Maria Teresa Oliwia Hochberg von Pless.

Więcej na ten temat TUTAJ

.

Zamek Bolków

(województwo dolnośląskie)

To jeden z ważniejszych obiektów architektury średniowiecznej na Dolnym Śląsku. Pierwsza wzmianka o zamku, który pierwotnie nazywał się Haim, pochodzi z 1277 roku.

Bolków widać już z daleka. Jego wieża o charakterystycznym kształcie przyciąga uwagę. Dziób, skierowany w stronę wejścia, czyli miejsca spodziewanego ataku, miał powodować ześlizgiwanie się kul armatnich po ścianach.

.

Zamek Chojnik

(województwo dolnośląskie)

Istnieją hipotezy, że pierwszą budowlą obronną na górze Chojnik był gród plemienia Bobrzan. Na pewno jednak wiadomo, że w drugiej połowie XIII wieku Bolesław Łysy-Rogatka wzniósł tu dwór myśliwski, który pod koniec XIII wieku rozbudował Bolko I Surowy. Następnie dwór zastąpiono zamkiem. „Kamienna twierdza położona na skalistym szczycie (627 m n.p.m.) opadającym od południa pionową ścianą była niezwykle trudna do zdobycia”. Dlatego zamek nigdy, mimo wielu prób, nie został zdobyty. Zniszczył go jednak piorun, od którego uderzenia w 1675 roku spłonął.

Wspinaczka jest mozolna ale zdecydowanie warto. Z wieży zamkowej rozciąga się przepiękna panorama na Karkonosze, Izery i Rudawy Janowickie. Na zamku można postrzelać z kuszy co potwierdzone zostaje specjalnym certyfikatem. Przebrać się też można w strój rycerza.

Każdego roku w II połowie sierpnia odbywa się tu Turniej Kuszniczy o Złoty Bełt Zamku Chojnik

Więcej informacji TUTAJ

.

Zamek Czocha

(województwo dolnośląskie)

Zamek Czocha powstał w połowie XIII wieku z inicjatywy króla czeskiego Wacława II jako warownia obronna Czech. W roku 1315 książę piastowski, Henryk I Jaworski ożenił się z księżniczką czeską Agnieszką i w posagu otrzymał zarówno zamek, jak i okoliczne tereny.

W kolejnych stuleciach zamek był przebudowywany. Swoje znaczenie militarne utracił po wojnie trzydziestoletniej i stał się rezydencją rodów rycerskich.

Pożar, który wybuchł w 1793 roku zamienił zamek w ruinę, kładąc kres jego świetności. Niemniej jednak jeszcze na początku XX wieku zamek został gruntownie przebudowany i w takim kształcie możemy go oglądać dziś. 

Podczas II wojny światowej zamek Czocha był silnie bronioną twierdzą hitlerowską. Podejrzewa się, że prowadzono tu badania nad bronią rakietową. Bogusław Wołoszański uważa, że być może stacjonowali tutaj niemieccy kryptolodzy, którym w czasie II wojny światowej udało się złamać radzieckie szyfry i zbudować maszynę deszyfrującą – „rybę miecz”. 

W czasach PRL był tam ośrodek wypoczynkowy dla najbardziej prominentnych osobistości ówczesnej władzy.

Od 1996 istnieje tu hotel.

Zamek Czocha był tłem dla wielu filmów: Gdzie jest generał?, Wiedźmin, Legenda oraz seriali: Plecak pełen przygód, Tajemnica twierdzy szyfrówDwa światy.

Czocha słynie z tajemnych przejść, wejść ukrytych w ścianach i szafach. Z 30 wejść do podziemi Zamku Czocha zapisanych w źródłach, do tej pory udało się zbadać jedynie 12. Reszta skrywać może niejedną tajemnicę… Świadomość ta rozbudza wyobraźnię w niejednej głowie 😊. 

.

Kliczków

(województwo dolnośląskie)

Zamek w Kliczkowie został wybudowany prawdopodobnie pod koniec XIII wieku na polecenie księcia Bolka I Surowego. W kolejnych stuleciach wielokrotnie przebudowywany i dostosowywany do stylu epoki. W czasie II wojny światowej jego bryła nie ucierpiała znacząco, jednak wnętrze zostało splądrowane przez żołnierzy radzieckich. Pożar, który wybuchł w 1949 pogorszył jeszcze sytuację. Dopiero w latach 90-tych XX wieku podjęto się prac restauracyjnych. Dziś można powiedzieć, że przywrócono mu dawny blask. Jest tu hotel i centrum konferencyjne. 

Nieopodal znajduje się miejsce nietuzinkowe – prawdopodobnie jedyne w Polsce. Chodzi o cmentarz koni i psów, gdzie właściciele zamku w XIX i XX wieku chowali swoich pupili. Dziś zachowały się jedynie dwie i to zniszczone płyty nagrobne.

.

Grodziec

(województwo dolnośląskie)

Ten neogotycki zamek wznosi się na stromym wzgórzu. Już w latach 30-tych XIX wieku, jako jeden z pierwszych w Europie zabytków, przeznaczony był dla ruchu turystycznego. To tutaj, w okresie wojen napoleońskich, 10.08.1814 roku obchodzono 44 urodziny Napoleona Bonaparte. Spalony przez Rosjan w 1945 został częściowo odbudowany.

Dziś tętni życiem. Odbywa się tu cały szereg imprez oraz widowisk historycznych i rycerskich. W wieży zamkowej znajdują się pokoje hotelowe. Zamek Grodziec

.

Pałac Marianny Oriańskiej w Kamieńcu Ząbkowickim

(województwo dolnośląskie)

Ten monumentalny, neogotycki, romantyczny pałac i ponad 120 hektarowy park są prawdziwą perłą na europejską skalę. Powstały w połowie XIX wieku jako fantazja niderlandzkiej księżnej – Marianny Oriańskiej. Koszt tej zachcianki to równowartość 3 ton złota. Niestety w czasie II wojny światowej dotkliwie zniszczony, w czasach PRL uległ dalszej dewastacji i rozgrabieniu. Np. marmurem z posadzki wyłożono podłogę w Sali Kongresowej w Pałacu Kultury i Nauki.

Od 2012 roku w pałacu prowadzono prace restauratorskie. W końcu przywrócono mu dawną świetność. W 2013 roku obiekt udostępniono turystom. Podjęto się też rewitalizacji ogromnego parku. Przed głównym wejściem pojawiła się spektakularna fontanna. 

.

Zamek Świny

(województwo dolnośląskie)

Jest jednym z najstarszych na Szlaku Zamków Piastowskich. Pierwsza wzmianka o nim pochodzi z XII wieku. Sto lat później znajdowała się tutaj kasztelnia, a następnie zamek rycerski rodziny Świnków (von Schweinich). Ród ten słynął z wielkiego zamiłowania do wina, a historie o jego piciu są nieodłączną częścią tych ruin. Według niektórych podań Henryk Świnka pijał podobno tylko z dziesięciolitrowej czary, gardząc mniejszymi naczyniami. To właśnie zza murów tego zamku wzięło się powiedzenie „Pijany jak Świnka” zmienione z czasem na nasze swojskie „Pijany jak świnia”.

Zamek Świny podobno połączony jest podziemnym tunelem z oddalonym o 3km zamkiem Bolków…

Można go zwiedzać, choć od 2016 prowadzone są na jego terenie prace restauratorskie.

.

Zamek Świecie

(województwo dolnośląskie)

Ruiny zamku wznoszą się na bazaltowym wzgórzu ponad wsią Świecie (niemiecka Schwerta). Wieś ta kiedyś zwana była Miłoszówką nawiązując do znanej w okolicy legendy o nieszczęśliwej miłości dwojga młodych ludzi. Zakochani nie mogli być razem gdyż ojciec dziewczyny przeznaczył ją do zakonu. Sveta, bo tak miała na imię owa dziewczyna, postanowiła więc spędzić resztę życia zamknięta w samotnej wieży. Tak też się stało. Nieszczęśliwy młodzieniec nikomu nie pozwalał zbliżać się do owej wieży. Ludzie więc zaczęli osiedlać się  w pobliżu i nazywać swą miejscowość Miłoszówką. Z czasem nazwa zmieniła się na Sveta – od imienia dziewczyny, a jeszcze później zaczęła funkcjonować jako Świecie.

Pierwsze wzmianki o samym zamku to XIV wiek. W kolejnych stuleciach niszczony głównie przez pożary stał się w końcu ruiną. Dziś jest własnością prywatną. Na terenie trwają prace archeologiczne. Właściciele zamierzają go odrestaurować i otworzyć w nim karczmę oraz muzeum. Karczma zresztą była otwarta na zamku jeszcze w dwudziestoleciu międzywojennym.

.

ŚLĄSKIE

.

Zamek w Będzinie

Kamienne mury tej średniowiecznej warowni widać już z daleka. Ten położony na ówczesnej granicy Małopolski i Śląska zamek od zawsze był ważnym strategicznie punktem na mapie polskich twierdz. 

Więcej na ten temat TUTAJ

.

PODLASKIE

Podlasie to kraina magiczna. To przepiękna i dzika przyroda. To świat natury, zieleni traw i błękitu nieba.  To fascynująca kultura pogranicza, niesamowita kuchnia regionalna i wsie staroobrzędowców. Tutaj jest cicho, jest spokojnie, czas nie pędzi na złamie karku.

.

Pałac Branickich w Białymstoku

(województwo podlaskie)

Wersal Podlasia, Wersal Północy, Polski Wersal.

To określenia jednej z najlepiej zachowanych rezydencji magnackich epoki saskiej na ziemiach dawnej Rzeczypospolitej. XVI-wieczny zamek został z rozmachem przekształcony w XVIII stuleciu w barokową rezydencję. Jan Klemens Branicki – wielki hetman koronny  –  ówczesny właściciel dóbr białostockich, był jednym z największych polskich magnatów XVIII wieku. Żoną jego była zaś Izabela Poniatowska – siostra króla Stanisława Augusta Poniatowskiego. Od końca II wojny światowej mieściła się w nim Akademia Medyczna, obecnie Uniwersytet Medyczny w Białymstoku. Otacza go zachwycający ogród w stylu francuskim. Choć dziś jest on dużo mniejszy od oryginalnego, uważany jest za najlepiej zachowany w Polsce ogród barokowy. 

Więcej o tym miejscu przeczytasz TUTAJ

.

POMORSKIE

Bałtyckie plaże – szerokie, złote… są czymś co odróżnia nasze wybrzeże od brzegów mórz południowych… Pas wydm nad naszym morzem to piękno w czystej postaci! Natomiast kolorowe kutry rybackie wyciągnięte na brzeg to zawsze widok ujmujący, romantyczny i piękny.

Pomorze to też miasta, zamki i cały bagaż historii.

.

Zamek w Malborku

(województwo pomorskie)

Siedziba wielkiego mistrza zakonu krzyżackiego

Malbork to największa gotycka twierdza w Europie, największy ceglany zamek świata, symbol niegdysiejszej potęgi Zakonu Krzyżackiego, twierdza nie do zdobycia.

14.09.1309 roku wielki mistrz Siegfried von Feuchtwagen przeniósł swą siedzibę do Malborka. Wtedy istniejący i potężny już zamek św. Marii (Sankt Marienburg) zaczęto jeszcze bardziej rozbudowywać. Ostatecznie więc dziś oglądamy tu 3 zamki w jednym: Zamek Wysoki, Zamek Średni i Podzamcze. Wszystkie połączone potężnym systemem podwójnych murów obronnych najeżonych wieżami i basztami.

Malbork zyskał sobie sławę twierdzy nie do zdobycia. Miał tak nawet powiedzieć Kazimierz Wielki podczas wizyty w warowni. Czy takie słowa padły, do końca nie wiadomo, pewne jest jednak, że na Malbork zbrojnie nigdy nie ruszył. Pierwsze oblężenie miało miejsce po zwycięskiej dla Jagiełły bitwie pod Grunwaldem (1410). Niestety strona polska nie wykorzystała krzyżackiego zaskoczenia rezultatem bitwy, ich nieprzygotowania i niedowierzania graniczącego z otępieniem. Przez kolejne dziesięciolecia Malbork pozostawał w rękach zakonu.  W końcu przeszedł jednak w ręce polskie, ale pozostał twierdzą niezwyciężoną. W 1457 roku zamek przejęli Czesi za długi (zaległy żołd żołnierzy zaciężnych) i odsprzedali Kazimierzowi Jagiellończykowi za zawrotną kwotę odpowiadającą 660 kg złota. Od tamtego czasu aż do rozbiorów stał się jedną z siedzib królów polskich.

Więcej na temat zwiedzania zamku: TUTAJ

.

Zamek w Kwidzynie

(województwo pomorskie)

Zamek Kapituły Pomezańskiej

Po sprowadzeniu na ziemie polskie w 1243 roku przez Konrada Mazowieckiego zakonu krzyżackiego powołano 4 diecezje. Kwidzyn stał się stolicą jednej z nich – pomezańskiej. Sto lat późnej (1320-1340) wzniesiono zamek tutejszej kapituły. Po kończącym wojnę trzynastoletnią pokoju toruńskim II (1466) większość warowni krzyżackich weszła w skład Prus Królewskich – prowincji przyłączonej do Polski. Były to między innymi Malbork, Gniew, Radzyń Chełmiński. Jednak Kwidzyn i Nidzica pozostały w rękach krzyżackich aż do 1525, kiedy to nastąpiła sekularyzacja zakonu i powstanie Prus Książęcych jako lenna Polski.

Wyróżniającym elementem kwidzyńskiego zamku jest gdanisko (dansker), czyli średniowieczna wieża sanitarna z toaletą. Została ona wybudowana pod koniec XIV wieku. Jest wysunięta poza główne mury zamku poprzez specjalny pomost o długości 50m. Tego typu latryny zachowały się jedynie w krzyżackim Kwidzynie i Malborku.

Więcej na temat zwiedzania zamku: TUTAJ

.

Zamek Gniew

(województwo pomorskie)

Zamek komturów krzyżackich

Zamek Gniew został zbudowany pod koniec XIII wieku i leży na wzgórzu otoczonym nurtami rzeki Wierzycy. Po czasach krzyżackich starostą był tu między innymi Hetman Wielki Koronny a potem król Polski – Jan III Sobieski (1667-1696). To stąd ruszał pod Chocim (1673), a następnie pod Wiedeń (1683). Tu przychodziły listy do ukochanej Marysieńki. Jan III Sobieski wysłuchawszy żali wybranki swego serca o chłodzie panującym w murach zamczyska nakazał wybudować na terenie podzamcza Pałac Marysieńki. Po 1772 roku było tu ponoć najcięższe więzienie w Prusach. W 1921 roku zamek został podpalony i w znacznej części spłonął. Na przełomie lat 60/70 XX w. doczekał się pierwszego etapu odbudowy, etap II rozpoczęto w 1992.

Dziś zamek Gniew tętni życiem. Przewodnicy oprowadzają grupy zwiedzających, są pokazy multimedialne, turnieje rycerskie, na terenie funkcjonuje hotel (w Pałacu Marysieńki i w budynku dawnych koszarów pruskich).

Więcej na temat zwiedzania, hotelu i innych atrakcji TUTAJ

.

Zamek krzyżacki w Lęborku

(województwo pomorskie)

Gotycki zamek został wybudowany w połowie XIV wieku. Był siedzibą krzyżackiego wójta. Wizytując zachodnie rubieże państwa krzyżackiego, w 1408 roku lęborski zamek odwiedził Wielki Mistrz Ulrich von Jungingen. Na przestrzeni wieków zamek był wielokrotnie przebudowywany a obecnie znajduje się w nim siedziba sądu.

Więcej o innych atrakcjach Lęborka: TUTAJ

.

Zamek krzyżacki w Bytowie

(województwo pomorskie)

Na wzgórzu, wśród parkowych drzew, pyszni się gotycki zamek. To siedziba krzyżackiego prokuratora zbudowany pod czujnym okiem słynnego muratora twierdzy w Malborku – Mikołaja Fellensteyna. Następnie własność książąt pomorskich, a jeszcze później budowla o całym szeregu zastosowań od pruskiego więzienia po siedzibę NKWD.

Dziś jest tu hotel, restauracja, biblioteka i niezmiernie ciekawe Muzeum Zachodniokaszubskie.

Więcej na temat zamku: TUTAJ

.

KUJAWSKO – POMORSKIE

Trzon dzisiejszego województwa stanowią historyczne Kujawy – rodzinne strony Władysława Łokietka. Ponadto ziemia chełmińskaziemia dobrzyńska oraz fragmenty Wielkopolski i Pomorza Gdańskiego. 

Ziemie te obok Wielkopolski stanowią kolebkę państwa polskiego. Należały bowiem do pierwszych Piastów. Dopiero sprowadzenie Krzyżaków zapoczątkowało rozdarcie spójności tych terenów. 

Dziś z tej spuścizny mamy krainę pełną zamków i wielkiej historii. Krainę zróżnicowaną kulturowo a jednocześnie spójną. Krainę, w której znajdziemy prasłowiańskie zabytki i perły gotyku. Są tam pola, lasy i znane uzdrowiska.

.

Radzyń Chełmiński

(województwo kujawsko-pomorskie)

Ruina zamku komturów krzyżackich

„W roku Pańskim 1234 brat i mistrz Herman, kiedy już usunął z ziemi chełmińskiej Prusów, zebrał wojsko braci i zbrojnych i wybudował zamek w Radzyniu na skraju pustkowia […], w tym miejscu, gdzie dochodziło do ciągłych najazdów Prusów i gdzie istniał dostęp do ziemi chełmińskiej. […]” (z Kroniki Ziemi Pruskiej)

Ratzin pod koniec XIII wieku został siedzibą komtura, wzniesiono zamek konwentualny. Od samego początku pełnił on bardzo ważną rolę w państwie zakonnym. To tutaj po klęsce pod Grunwaldem zdeponowano znaczną część skarbca zakonnego, miedzy innymi osobiste srebra wielkiego mistrza Ulricha von Jungingena. W czasie wojen szwedzkich zamek uległ zniszczeniom.

To właśnie na zamku w Radzyniu Chełmińskim nagrywano serial „Pan Samochodzik i Templariusze”. Stanisław Mikulski i Ewa Szykulska grali w nim role główne. Pozostałością po planie filmowym są tajemne znaki templariuszy wyryte w murze. 

Radzyń Chełmiński to zamek krzyżacki. Jednak za sprawą ekranizacji książki „Pan Samochodzik i Templariusze” może nam się mylić z burzliwą historią tego zakonu i legendarnymi jego skarbami ukrytymi gdzieś po twierdzach, zamkach i kościołach Europy.

.

Zamek Golubski

(województwo kujawsko-pomorskie)

Zamek komturów krzyżackich

Na wzgórzu nad Golubiem – Dobrzyniem góruje zamek krzyżacki. Widać go już z daleka. Nie sposób oprzeć się tej gotycko-renesansowej budowli i nie zajechać na rozciągnięte pod nim turniejowe błonia. Stamtąd jak na dłoni widać całe miasto, a stojąca u wrót potężna kolumbryna zaprasza do środka.

Golubski zamek stoi nad Drwęcą – rzeką, która w średniowieczu stanowiła granicę między Polską i Państwem Zakonnym. Dlatego strategiczne znaczenie golubskiej twierdzy było ogromne, a rosło wraz z nasilającym się konfliktem polsko-krzyżackim.

Po wojnie trzynastoletniej, na mocy ustaleń II pokoju toruńskiego (1466) ziemia chełmińska stała się częścią tzw. Prus Królewskich, a twierdza w Golubiu siedzibą polskich starostów. 

Na początku XVII stulecia zamek w Golubiu znalazł się w rękach Anny Wazówny – siostry Zygmunta III Wazy, która to przebudowała go w stylu renesansowym. Odtąd krzyżacka twierdza stała się letnią rezydencją królewny. Obronna, graniczna warownia stała się pałacem.

Więcej na temat zamku i zwiedzania: TUTAJ

.

Zamek w Rogóźnie

(województwo kujawsko-pomorskie)

Krzyżacka komturia

W pobliżu Grudziądza, na wysokiej, niedostępnej skarpie stoi krzyżacki zamek. U jego stóp wije się wąska szosa, kawałek dalej jest niewielka wieś. To Rogóźno i zamek w Rogóźnie.

Każdy kto czytał choć jeden tom „Odrodzonego Królestwa” Elżbiety Cherezińskiej do zamku, w którym komturem był Zyghard von Schwarzburg, pojechać musi.

Choć dostać się tam łatwo nie jest. Do tej krzyżackiej komturii nie prowadzi bowiem żaden szlak, żadna ścieżka nawet…

Więcej na temat zamku i zwiedzania: TUTAJ

.

Grudziądz – ruiny zamku krzyżackiego i Wieża Klimek

Gotycki zamek, siedziba komtura – jedna z większych warowni Zakonu

Grudziądz to miasto, którego historia sięga pierwszych Piastów, a potem przez ponad 200 lat nierozerwalnie związana jest z Zakonem Krzyżackim. W zakolu Wisły, na Górze Zamkowej Krzyżacy wznieśli w połowie XIII stulecia murowany zamek. Niedługo potem w Grudziądzu ustanowiono komturstwo.

Po 1466 roku, czyli po włączeniu Prus Królewskich do Polski, został siedzibą starostów grudziądzkich. Kilkakrotnie gościli tu królowie polscy – Kazimierz Jagiellończyk, Zygmunt August, Stefan Batory, Zygmunt III Waza, Władysław IV, Jan III Sobieski. Przebywał tu również król szwedzki Karol X Gustaw i car Piotr I Wielki. 

Mimo swojej wielkości i rangi nie przetrwał do naszych czasów. Zniszczony podczas Potopu oraz wojen XVIII stulecia, został (podobnie jak zamek w Rogóźnie) po 1772 roku rozebrany na rozkaz Fryderyka Wilhelma II, a cegły z niego posłużyły na budowę Twierdzy Grudziądz – pruskiej cytadeli i więzienia.

Wtedy ocalała jedynie wieża zamkowa – Wieża Klimek, która z czasem stała się symbolem miasta. Niestety w 1945 i ta część zamku, wysadzona przez Niemców, uległa zniszczeniu.

Dziś wieża jest odbudowana, choć nastąpiło to dopiero w 2014 roku. Można na nią wejść i podziwiać panoramę miasta i Wisły. Po drodze zaś, wspinając się po krętych schodach, mamy okazję oglądać zdjęcia i ryciny dawnego Grudziądza.

O innych atrakcjach Grudziądza przeczytasz  TUTAJ

.

Zamek w Złotorii

U ujścia Drwęcy do Wisły stał kiedyś zamek. Wybudowany w połowie XIV wieku na rozkaz Kazimierza Wielkiego był jednym z ważniejszych warowni w strefie konfliktów polsko-krzyżackich.

Dziś z zamku pozostało niewiele. Romantyczna ruina stoi w widłach rzek, zaledwie 10km od Torunia. Dochodzi się do niej szutrową drogą wijącą się pomiędzy falującymi w lecie złotymi kłosami zbóż. Od samych ruin można przejść się kilkadziesiąt metrów wzdłuż Wisły i natrafia się na ujście Drwęcy.

Jest to naprawdę bardzo przyjemne miejsce na spacer. Niestety nie wszyscy potrafią się zachować i porozrzucane śmieci kolą w oczy.

.

WARMIA i MAZURY

Trudno wybrać to najpiękniejsze spośród ponad 2500 mniejszych i większych jezior.

Ale Warmia i Mazury to nie tylko woda, to też piękne lasy pełne grzybów i jagód. To wsie, gdzie chałupy z czerwonej cegły i dachy kryte oryginalną dachówką to jeszcze chleb powszedni. To wreszcie raj dla wędkarzy wśród których opowieści o taaaakiej rybie rozchodzą się lotem błyskawicy przy wieczornym ognisku.

To również region silnie związany z historią zakonu krzyżackiego, po którym zostały dziś liczne zamki i pola bitew, w tym tej najsłynniejszej z 1410 roku.

 

Zamek w Szymbarku

(województwo warmińsko-mazurskie)

Zamek został wybudowany na miejscu dawnego grodu Prusów, na górze, od której wzięła się nazwa wsi Szymbark – z niemieckiego Schönberg, czyli piękna góra.

Wzniesiono go w początkach XIV wieku jako siedzibę proboszcza Kapituły Pomezańskiej. Po sprowadzeniu tu Krzyżaków w 1243 roku, powołano 4 diecezje: chełmińską, pomezańską, sambijską i warmińską. Podczas wojny trzynastoletniej między Koroną a Zakonem (1454-1466) był areną ostrych walk. Po Hołdzie Pruskim (1525) i sekularyzacji zakonu krzyżackiego właścicielem Szymbarka został były wielki mistrz – Albrecht Hohenzollern. Z czasem zamek stał się renesansową rezydencją, a pod koniec XVII wieku objęła go w posiadanie rodzina Finkensteinów i przebudowała w stylu barokowym. Pod koniec II wojny światowej Armia Czerwona opuszczając zamek, w którym stacjonowała, spaliła go.

Ciekawostką są tu baszty – każda w innym stylu, każda pamiątką innej epoki.

Więcej na temat zwiedzania zamku: TUTAJ

Opis wycieczki rowerowej z Siemian do Szymbarku: TUTAJ

.

Zamek w Olsztynku

(województwo warmińsko-mazurskie)

Gotycki, zbudowany w XIV wieku zamek był siedzibą burgrabiego, którego zadaniem było ściąganie podatków oraz kontrola biegnącego z południa na północ szlaku handlowego.

Po bitwie pod Grunwaldem zamek w Olsztynku został poddany królowi Jagielle. W kolejnych latach przechodził wielokrotnie z rąk polskich w Krzyżackie i odwrotnie. Po sekularyzacji zakonu w 1525 roku został włączony do Prus Książęcych.

W XIX stuleciu w odbudowanych w stylu neogotyckim budynkach umieszczono szkołę. Zespół szkół istnieje zresztą na zamku do dziś.

.

Zamek Karnity

(województwo warmińsko-mazurskie)

Karnity był to prawdopodobnie folwark krzyżacki lub wieś pruska. Neogotycki pałac wzniesiono nad brzegami jeziora Kocioł w roku 1856 w miejscu spalonego dworu.  Otacza go park, w którego części zorganizowano wybieg dla danieli. Fani serii o Panu Samochodziku zapewne wiedzą, że to właśnie pałac w Karnitach był sceną dla jednego z głównych wątków w „Pan Samochodzik i Złota Rękawica” 😊

Od 1995 roku zamek funkcjonuje jako całoroczny hotel.

Więcej na temat zamku, hotelu i atrakcji wokół: TUTAJ

 

Więcej o ciekawych miejscach w Polsce: 

Północ Polski 

Polska Centralna ; 

Południe Polski

 

Podobał Ci się wpis? Będzie mi bardzo miło, jeżeli podzielisz się nim ze znajomymi i zostaniesz moim stałym czytelnikiem na blogu, Facebooku i Instagramie 😊

 

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x