Atrakcje Mazowsza
(na północny zachód od Warszawy, 130km od centrum)
Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu
Założone w 1971 roku Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu zajmuje powierzchnię ponad 60 ha. Teren jest naprawdę spory, warto więc założyć wygodne buty i wygospodarować trochę czasu.
Na terenie po byłym majątku szlacheckim powstała wieś rzędówka odwzorowująca wieś mazowiecką z drugiej połowy XIX wieku. Mamy tu 72 obiekty: drewniane chałupy, dworek szlachecki, kościół, wiatrak, karczmę, kuźnię… Do tego budynki gospodarcze, studnie, kapliczki…
Do większości izb można wejść na próg i zajrzeć. Niestety duża część zasłonięta jest po sufit szkłem, co skutecznie burzy nastrój. Na szczęście nie wszędzie mamy szkło do samej góry, w części kończy się ono na wysokości pasa.
Przy każdym budynku odtworzono całe zagrody. Znajdują się tam ogródki kwiatowe, sady, warzywne grządki. Wygląda to naprawdę pięknie! W niektórych obejściach spotkać można zwierzaki – gęsi, kaczki, kury, nawet konie czy kozy.
Plenery skansenu wykorzystywano w filmach. Nagrywano tu sceny do „Ogniem i mieczem” czy „Pana Tadeusza”. Kręcono również reklamy i teledyski.
Zwiedzanie
Skansen czynny jest codziennie. Godziny otwarcia TUTAJ
Ceny biletów: TUTAJ
Teren skansenu jest duży. Nam obejście go zajęło ponad 2h
Imprezy w skansenie
W Sierpcu organizowanych jest w ciągu roku sporo imprez. W sierpniu są to np. żniwa, we wrześniu wykopki, w czerwcu miodobranie. Do tego raz po raz spotkania tematyczne. Warto zaglądać do Kalendarza Wydarzeń i Aktualności
Subiektywne wrażenia
Jakoś bardzo długo do Sierpca zajechać nie mogliśmy. Nie było po drodze. W międzyczasie udało nam się zwiedzić parę skansenów – tych mniejszych i tych większych.
Skanseny to takie wehikuły czasu, powroty do przeszłości, to w ogromnej większości miejsca z duszą… Tu jakby tej duszy zabrakło ☹. Po prostu nie czuliśmy klimatu – niestety. Może to kwestia wakacyjnej niedzieli, może tego że w każdej chałupie natykaliśmy się na szklaną balustradę i karteczkę z napisem, aby oglądać z daleka i nie przekładać rąk za barierę, może to te wyskubane koguty… Trudno powiedzieć. To oczywiście nasze subiektywne odczucie – najlepiej więc pojechać tam i sprawdzić samemu 😊.
O innych odwiedzonych przez nas skansenach przeczytasz we wpisie: Skanseny – powroty do przeszłości
Wszystkie posty o Mazowszu znajdziesz tutaj: MAZOWSZE – atrakcje regionu
Więcej o ciekawych miejscach w Polsce:
Podobał Ci się wpis? Będzie mi bardzo miło, jeżeli podzielisz się nim ze znajomymi i zostaniesz moim stałym czytelnikiem na blogu, Facebooku i Instagramie