Atrakcje, pomysły, ciekawostki Dania

Dania – najciekawsze wydarzenia wiosna/lato 2024

napisany przez Agata

(artykuł sponsorowany)

Planujesz wakacje w Danii, ale masz ochotę na coś więcej niż tylko zwiedzanie? Dania oferuje również wiele atrakcji dla miłośników wydarzeń kulturalnych i festiwali muzycznych. Jeśli chcesz pojechać na wakacje do Skandynawii w 2024 roku, koniecznie sprawdź poniższe propozycje – Duńczycy szykują naprawdę wiele ciekawych wydarzeń!

Rejsy do Skandynawii odbywają się codziennie. Do Danii promem dostaniemy się ze Świnoujścia i jest to szczególnie dobre rozwiązanie dla tych, którzy chcą pojechać tam własnym samochodem lub kamperem. 

Roskilde – Roskilde Festival

Festiwal muzyczny Roskilde to cykliczna impreza plenerowa i jeden z największych festiwali muzyki rockowej na świecie, który jest organizowany od 1971 roku. Tegoroczna edycja odbędzie się w dniach od 29 czerwca do 6 lipca – wystąpią m.in. Doja Cat, Jessie Ware, Foo Fighters, Aurora, Kim Gordon, Róisín Murphy, SZA i PJ Harvey. Choć festiwal w głównej mierze skupia się na muzyce, podczas imprezy można również wziąć udział w występach grup teatralnych, seansach kina festiwalowego czy warsztatach plastycznych. Możliwy jest zakup biletu jednodniowego lub ośmiodniowego – ten drugi kosztuje 2400 DKK i obejmuje również kemping. Można też zgłosić się na Roskilde Festival jako wolontariusz.

Odense – Hans Christian Andersen Festival

W dniach 15–25 sierpnia odbędzie się festiwal Hansa Christiana Andersena. Impreza po raz pierwszy została zorganizowana w 2013 roku i od samego początku ma miejsce w Odense, rodzinnym mieście Andersena. Podczas każdego festiwalu odwiedzający mogą uczestniczyć w wydarzeniach kulturalnych i muzycznych dla osób w każdym wieku, takich jak przedstawienia teatralne, sztuka uliczna, koncerty, pokazy świateł, wystawy sztuki czy opowiadanie historii. Większość wydarzeń jest bezpłatna.

Ærøskøbing – Ærø Jazz Festival

W tym roku ten słynny festiwal jazzowy odbędzie się już po raz 52. Impreza potrwa cztery dni, od 31 lipca do 3 sierpnia, a w tym czasie będzie można wziąć udział w koncertach jazzowych z udziałem wybitnych artystów, które odbędą się w Andalen i w Det Gamle Værft. Każdego dnia organizatorzy oferują jedno bezpłatne wydarzenie, natomiast pozostałe koncerty są obciążone opłatą. Pierwszego dnia festiwalu odbędzie się również parada uliczna z Dusty Rag Jazz Band, do której mogą dołączyć wszystkie chętne osoby. Podczas tegorocznego festiwalu wystąpią m.in. Norbert Susemihl Orchestra, Sarah Parker & Jutlandia New Orleans Orchestra, Cecilie Strange Quartet, Nganga oraz Nana Rashid Quartet.

Fanø – zlot miłośników latawców

Wyspa Fanø jest znana na całym świecie jako ojczyzna latawców. Warto przyjechać tam w dniach 20–23 czerwca, by wziąć udział w międzynarodowym zlocie, który odbywa się na dużej plaży po zachodniej stronie. Każdego roku w czerwcu niebo nad wyspą wypełniają tysiące latawców, a wiele z nich to prawdziwe dzieła sztuki. Na Fanø można też kupić lub zbudować własny latawiec, dlatego jest to wyjątkowa atrakcja dla całej rodziny.

Kopenhaga – Copenhagen Summer Festival

W dniach 4–15 sierpnia Kopenhaga stanie się centrum muzyki klasycznej, które będzie gościć artystów z całego świata. Koncerty odbędą się w Charlottenborg Festsal, a wystąpią m.in. Natalia Gordeyeva i Violina Petrychenko, Alexandra Dovgan, Novo Quartet, Zapolski Piano Quintet oraz Danielle Akta i Giuseppe Guarrera. To wyjątkowa okazja, by w jednym miejscu zapoznać się z twórczością młodych talentów nagradzanych na całym świecie.

Aarhus – Food Festival

Na zakończenie coś dla miłośników jedzenia, czyli Food Festival, który odbędzie się w Aarhus w dniach 6–8 września. Jest to największa tego typu impreza w Danii, która obejmuje nie tylko liczne degustacje, ale również mnóstwo zajęć i warsztatów kulinarnych dla dzieci, młodzieży i dorosłych. Food Festival odbywa się w parku Tangkrogen zlokalizowanym w pobliżu plaży. Samo Aarhus to drugie pod względem wielkości miasto w Danii, które zapewnia mnóstwo ciekawych atrakcji turystycznych. Znajduje się tam Katedra, Muzeum Sztuki ARoS, park rozrywki Tivoli Friheden czy Muzeum Historii Naturalnej.

Samolot czy prom do Skandynawii – co wybrać?

Wielu turystów decyduje się na lot samolotem – przede wszystkim ze względu na krótki czas podróży. Jeśli jednak zależy Ci na tym, by po Danii poruszać się własnym samochodem lub kamperem, najlepszym rozwiązaniem będzie prom do Skandynawii. Rejsy wycieczkowe nie nakładają też tak restrykcyjnych zasad w kwestii bagażu, dlatego można wziąć ze sobą wszystkie potrzebne rzeczy. Promy ze Świnoujścia kursują do szwedzkich miast takich jak Ystad i Trelleborg, z których można łatwo dostać się do Danii, przejeżdżając przez Most nad Sundem łączący Malmö i Kopenhagę. Można płynąć w dzień i podziwiać widoki. Można płynąć w nocy i zaoszczędzić na dniu urlopu oraz noclegu. Niezależnie jednak od pory rejsu już sama podróż będzie niezapomnianym przeżyciem i dobrą zabawą!

 

 

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x