Atrakcje, pomysły, ciekawostki

Rozsądny turysta – o co zadbać będąc podróżnikiem?

Rozsądny turysta – o co zadbać, gdy jesteś zawodowym podróżnikiem
napisany przez Agata

(artykuł sponsorowany)

Nie ma znaczenia to, czy wybierasz się w daleką podróż, czy planujesz krótki wyjazd niedaleko miejsca zamieszkania. Za każdym razem powinieneś się odpowiednio przygotować, tak aby przywieźć ze sobą wspaniałe wspomnienia. Na co należy zwrócić uwagę?

 

O czym zawsze należy pamiętać?

Bez względu na to, jaką wyprawę planujesz, czy w odległe zakątki świata, czy po najbliższej okolicy, zawsze warto pamiętać o kilku podstawowych kwestiach. Przede wszystkim zaplanuj, co chcesz zwiedzać, sprawdź, jakie warunki będą tam panowały i co powinieneś ze sobą zabrać. W końcu inne buty musisz zabrać na górskie wędrówki, a inne na spacery po mieście i zwiedzanie tamtejszych zabytków.

Sprawdź również, ile czasu poświęcisz każdego dnia na poznawanie kolejnych miejsc, a następnie zadbaj o odpowiednią ilość jedzenia oraz picia. Jeżeli wiesz, że po drodze będziesz miał miejsca, w których będziesz mógł zjeść posiłek czy uzupełnić swoje zapasy, możesz ich zabrać mniej. Jednak w przypadku wędrówek po górskich szlakach czy bezdrożach lepiej zabierz więcej prowiantu. Jednak pamiętaj, że im bardziej obciążony plecak, tym trudniej będzie się wędrowało.

 

Ubezpieczenie dopasowane do aktywności

Jako odpowiedzialny podróżnik z pewnością wiesz, jak ważne jest wykupienie odpowiedniego ubezpieczenia. Przede wszystkim powinno być ono dopasowane do kierunku wyjazdu, jego charakteru, Twoich potrzeb, jak i aktywności, którym chcesz się oddawać w czasie jego trwania.

Jeśli wiesz, że będziesz wyłącznie chodził po górskich szczytach, to możesz sprawdzić ten ranking pod kątem ofert, które będą zapewniały pomoc w razie zagubienia na szlaku czy złamania nogi, ale nie muszą obejmować działań, które niezbędne są choćby podczas problemów w czasie nurkowania. Wybierając odpowiednią polisę, musisz też zwrócić uwagę na zakres ochrony, wysokość sum gwarantowanych czy dostępnych dodatków.

Jednak bez względu na to, jakie ubezpieczenie turystyczne chcesz wykupić, każde z nich powinno mieć możliwie jak najszerszy pakiet dotyczący leczenia medycznego. Może ono obejmować leczenie szpitalne, wizytę u specjalisty, zapewnienie leków i środków opatrunkowych, operację, zabiegi, jak i nawet transport do kraju.

W czasie poszukiwania optymalnej polisy ubezpieczeniowej powinieneś rozważyć wykupienie opcji NNW, a więc specjalnego rozszerzenia Następstw Nieszczęśliwych Wypadków. Wówczas będziesz miał zapewnione wsparcie finansowe, gdyby w czasie wyprawy doszło do sytuacji, w wyniku której doświadczysz uszkodzenia ciała czy nawet śmierci.

Wśród licznych propozycji możesz znaleźć również opcję assistance, a więc usługę, która zagwarantuje pomoc w razie nagłych sytuacji. Będziesz mógł liczyć na wsparcie, m.in. gdy utracisz dokumenty, będziesz potrzebował opieki nad niepełnoletnim dzieckiem w razie wypadku czy zorganizowania przyspieszonej podróży powrotnej do domu.

 

Wszystko gotowe? Możesz ruszać!

Mapa i plan wędrówek spakowane, a ubezpieczenie wykupione? Możesz wyruszyć na upragnioną wyprawę. Pamiętaj jednak, żeby Twoje zachowanie nie było uciążliwe dla postronnych osób. Nawet podczas urlopu powinieneś pamiętać o kulturalnym zachowaniu, jak i poszanowaniu innych osób oraz przyrody.

Bądź życzliwy dla innych, uśmiechaj się do nich, pozdrawiaj i odpowiadaj na ich pozdrowienia. Pamiętaj, że dookoła Ciebie znajdują się ludzie, którzy również chcą odpocząć. Nie krzycz, unikaj głośnych rozmów czy słuchania muzyki na głośnikach. Nawet jeśli w Twoim pobliżu nie ma innych ludzi, staraj się zachować ciszę, aby nie wystraszyć zwierząt, które tam mieszkają.

Dbaj również o pozostawienie porządku w miejscu, w którym postanowiłeś zrobić sobie chwilową przerwę na posiłek. Nie zostawiaj pustych papierków czy butelek, bo to nie tylko nie będzie dobrze świadczyło o Tobie, ale również możesz w ten sposób stwarzać zagrożenie dla siebie, innych i przyrody.

Wybierając się na wycieczkę, warto nie tylko zadbać o odpowiedni prowiant, ale również o właściwą odzież. Udając się na górskie szlaki, powinieneś ubrać się na cebulkę, jak również mieć ze sobą kurtkę przeciwdeszczową, ponieważ w górach pogoda lubi się szybko zmieniać. Na plażę w ciepłe dni można założyć mniej, ale tutaj również pamiętaj o dobraniu stroju do sytuacji. Nawet jeśli masz blisko na plażę, nie idź na nią w samym stroju, na czas przejścia, załóż koszulkę i spodenki.

 

Nie wszystko możesz przewidzieć

Nawet jeśli od lat podróżujesz i wiesz, jak należy się przygotować do takich wypraw, nie jesteś w stanie przewidzieć wszystkich sytuacji, które mogą się przydarzyć. Dlatego też, jako rozsądny turysta, powinieneś wcześniej zaplanować podróż, nocleg, jak i przygotować listę miejsc, do których możesz się udać, jeśli pojawi się jakiś problem.

Powinieneś również zadbać o wykupienie ubezpieczenia turystycznego, które będzie obejmowało jak najwięcej sytuacji, które faktycznie mogą się przydarzyć. Zapewniony pakiet medyczny czy pomoc prawna to podstawa, warto jednak, abyś rozważył również wykupienie usługi assistance.

 

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x