Rafting

Rafting Słowenia

napisany przez Agata

Rafting po rzece Soca

Bovec to popularny słoweński kurort zimowy, położony w Alpach Julijskich u zbiegu rzek Soczy i Kortinicy. Miejscowa stacja Kanin jest najwyżej położoną stacją narciarską w całej Słowenii a sezon narciarski trwa tu od grudnia do maja. W sezonie letnim staje się, a właściwie płynąca w pobliżu Soča, mekką miłośników ekstremalnych sportów wodnych. To tu bowiem ściągają z całej Europy fani raftingu, canyoningu, spływów kajakowych oraz innych ekstremalnych przygód. Bovec to małe miasteczko otoczone ze wszystkich stron campingami. Jest tu jeden 3* hotel, parę kwater i campingi, campingi i jeszcze raz campingi.

Na rzece Soča można uprawiać rafting w kilku odsłonach, czyli kategoriach trudności. Najprostszą wersją jest kreda rafting rekomendowany dla osób niedoświadczonych lub z dziećmi. Lokalnie organizuje się go nawet dla grup szkolnych. Trwa on 45 minut, max. 8 osób w łodzi. Najpierw jedzie się z przewodnikiem i kierowcą do punktu startowego. Tam zakłada się pianki, kapoki, kaski, woduje ponton oraz przechodzi krótki instruktaż. Następnie –  ahoj przygodo!

Najpierw rzeka jest szeroka i spokojna, uczymy się pokonywać małe bystrza. Potem nurt przyspiesza, trzeba mocniej popracować pagajami, biodrami i całym ciałem. Za półmetkiem wszystkie ekipy dobijają do wielkiego głazu, na który można się wspiąć a nawet a niego skakać! Niektórzy robią sobie zdjęcie (jeśli mają aparat wodoodporny), inni skaczą ze skały. Ktoś wpadł na pomysł przewrócenia pontonu do góry dnem i zrobienia z niego wielkiej zjeżdżalni. To dopiero zabawa! Wszyscy zjeżdżają, nasz 7-letni syn też 🙂 Zabawa przednia! Potem jeszcze kilka bystrzy i rzeka znów płynie leniwie szerokim rozlewiskiem. Tutaj kończy się etap podstawowy. Dalej płyną grupy bardziej zaawansowane bo i rzeka staje się coraz bardziej wymagająca. My wysiadamy, wyciągamy ponton na brzeg, na którym czeka już nasz kierowca z jeepem.

Całość imprezy kupowaliśmy w firmie Soca Rafting, którą szczerze polecam 🙂  (www.socarafting.si/eng) (wcześniejsza rezerwacja internetowa) (rafting Kreda: 09:30; 13:00; 16:15 – trzeba być na 30min przed startem). Koszt: 29 euro/os. (przy płatności gotówką 20% rabatu)

Na pamiątkę pozostały nam cudne wspomnienia i zdjęcia wypalone na CD, które kierowca robił nam na początku i na końcu spływu.\

 

Nocleg w Bovec

 Camp Liza (rezerwacja bezpośrednia: www.camp-liza.com/en/).

Bardzo fajny, stosunkowo mały, utrzymany w czystości, przyjemna atmosfera. W budynku sanitarnym znajduje się odpowiednia ilość toalet i pryszniców – taka aby nie tworzyły się kolejki. Nie ma problemu z ciepłą woda. Rano można zakupić świeżutkie bułki i samemu sobie zrobić śniadanie (i zjeść go przy stoliku w restauracji). Można też skorzystać z oferowanego menu. Do tego robią pyszne cappuccino 😊. Jeśli szuka się całkowitej ciszy i odosobnienia można rozbić się na niższym „tarasie”. Stamtąd jest wprawdzie dalej do łazienek ale za to można wsłuchać się w szum Soczy rwącej po bystrzach, rozpalić ognisko i obserwować gwiazdy między koronami drzew.

 

Inne atrakcje w okolicy Bovec

  • Zipline

  • canyoning czyli zjazdy po wodospadach (2km, ok. 2h)

  • hydrospeed czyli swobodne spadki po bystrzach i wodospadach w specjalnych jednoosobowych pontonach (8km, 1-1,5h, rekomendowane dla wytrawnych pływaków)

  • spływy kajakiem (5 – 8km, ok. 2h)

  • spływy canoe (8km, 1-1,5h)

  • rowery górskie

 

(sierpień 2015)

Inne atrakcje w okolicy znajdziesz we wpisie: Bovec – rafting i ziplining na Słowenii

Pozostałe atrakcje Czarnogóry znajdziesz we wpisach w kategorii SŁOWENIA

Inne opcje ratfingu na Bałkanach znajdziesz TUTAJ

 

Podobał Ci się wpis? Będzie mi bardzo miło, jeżeli podzielisz się nim ze znajomymi i zostaniesz moim stałym czytelnikiem na blogu, Facebooku i Instagramie 😊

 

 

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x