Mazowieckie Okolice Warszawy Puszcza Kampinoska

Żurawiowe, Kampinoskie Karpaty i Zamczysko

napisany przez Agata

Szlaki Puszczy Kampinoskiej

Są takie miejsca w Puszczy Kampinoskiej, gdzie ludzi sporo, a są takie gdzie nie ma nikogo, a przyroda zachwyca. Takim niepopularnym miejscem są właśnie Żurawiowe, czyli obszar bagien i mokradeł, które zamieszkują żurawie, w których odradza się zniszczony powodzią ols.

Szczególną cechą charakterystyczną Kampinoskiego Parku Narodowego są wydmy bezpośrednio graniczące z bagnami. Ten kontrast krajobrazów za każdym razem zachwyca. Jednym z bardziej malowniczych widoków jest ten rozciągający się z grani Kampinoskich Karpat.

A położone w świetlistej dąbrowie Zamczysko działa niesamowicie na wyobraźnię każdego kto doń zawita.

Wszystko to mogliśmy podziwiać podczas niecałych 23km rowerowej wycieczki. A na początku maja na całej trasie towarzyszył nam zniewalający zapach czeremchy…

(V 2022)

Jak najlepiej dojechać

Wycieczkę zaczęliśmy w Starej Dąbrowie. Tuż przy schronisku ZHP znajduje się leśny parking.

Z Warszawy wyjeżdżamy trasą S7 na Gdańsk. W Czosnowie trzeba z niej zjechać i skręcić w lewo w DK 579. Za Sowią Wolą Folwarczną skręcić w prawo na Starą Dąbrowę. Z centrum Warszawy to 45km.

Szlaki i ścieżki

Jak widać na mapce jest to pętelka z ogonkiem. Ten ogonek to trasa ok. 6km, którą trzeba przejechać dwa razy. Nudno? Nic bardziej mylnego! Jest to jeden z najpiękniejszych fragmentów szlaku, dlatego odkrywania go nigdy dość. Zwłaszcza, że każda pora dnia przynosi coś innego – inne zwierzęta, inne światło.

Z parkingu przy bazie ZHP w Starej Dąbrowie ruszyliśmy do mało ruchliwej szosy (w prawo) a następnie tą szosą w lewo. Wjechaliśmy na szlak żółty Leoncin – Leszno. Po przejechaniu 1km, przy niebieskiej kapliczce skręciliśmy znów w lewo aby znaleźć się na wygodnym, szutrowym dukcie prowadzącym wprost do Kanału Ł9, a następnie do Kanału Łasica. Tę część trasy znaliśmy, przejechaliśmy nią bowiem podczas naszej ubiegłorocznej wycieczki (Puszcza konwaliami pachnąca – północne krańce).

Stare puszczańskie wsie

Wbrew pozorom w Puszczy Kampinoskiej jest sporo wsi. Jeszcze kilka dekad temu był to teren intensywnie użytkowany rolniczo. Wtedy znajdowało się w okolicy aż kilkadziesiąt osad. Dziś zamieszkałych jest kilka, po innych zostały fragmenty podmurówek, zdziczałe jabłonki, wejścia do ziemianek, leśne kapliczki, a jeszcze inne całkowicie już pochłonął las.

W Starej Dąbrowie, w Zamościu, Cisowych czy Famułkach spotkać można jeszcze pojedyncze stare, drewniane chaty. Oczywiście w tych wsiach większość domostw jest już murowanych i całkiem nowoczesnych.

Kanał Łasica

Kanał Łasica to główny ciek wodny Puszczy Kampinoskiej. W drugiej połowie XIX wieku przez północny pas bagienny Puszczy przekopano 35km kanał w celu odprowadzenia nadmiaru wody do Bzury. W ramach melioracji terenów Puszczy do lat 70-tych XX stulecia przekopano jeszcze kilka innych kanałów (min. Zaborowski, Kromnowski, Ł-9). Wszystkie przyczyniły się do obniżenia wód gruntowych i osuszenia bagien, torfowisk i turzycowisk.

W dzisiejszej dobie, wobec niedoboru wody, próbuje się temu zaradzić budując na kanałach jazy i zastawki, prowadząc przekopy dzięki którym woda z kanału wylewa się na bagna oraz pozostawiając kanały biegowi czasu – nie oczyszczając ich, czekając aż powoli same zarosną. Tę kwestię pomagają nam rozwiązać też budujące tamy bobry.

W latach II wojny światowej Niemcy utworzyli na Łasicy granicę między ziemiami wcielonymi do Rzeszy a Generalnym Gubernatorstwem. 

 

Zaraz za Kanałem Łasica wjechaliśmy w Obszar Ochrony Ścisłej Żurawiowe. Szlak żółty prowadzi północnym i zachodnim krańcem tego niezwykle malowniczego bagniska.

Obszar Ochrony Ścisłej Żurawiowe

Zaraz po zjeździe z wygodnego, szerokiego traktu uwagę naszą przykuły obumarłe olsy. To skutek fali wezbraniowej z lipca 1997 roku, która wylała się z Kanału Łasica. Mimo iż olchy z natury są bardzo odporne na okresy zalewowe, a sam ols to nic innego jak okresowo rosnący w wodzie las – w tym przypadku nadmiar wody był zbyt duży, zbyt długotrwały a towarzyszące mu temperatury zbyt wysokie. Obecnie, pomiędzy kikutami starych drzew, rośnie pokolenie nowych.

Oczywiście nie trudno się domyślić, że na Żurawiowych można spotkać żurawie. Te dostojne ptaki tu licznie gniazdują. Nam niestety tym razem się nie pokazały, dały się jednak usłyszeć.

Teren ten został objęty ochroną ścisłą w 1977 roku.

 

Dalej szlakiem żółtym podążaliśmy na południe aż do skrzyżowania z czerwonym (Główny Szlak Puszczy Kampinoskiej) w Posada Łubiec. Oba prowadzą nad sam brzeg bagniska – rozlewiska dającego początek (bądź koniec) Kanałowi Olszowieckiemu.

W tym miejscu szlak rowerowo-pieszy wymaga trochę powachlowania przerzutkami. Jest pięknie, ale też zaczynają się małe podjazdy i pierwsze piachy.

Po zejściu nad samo mokradło, szlak po chwili znów wspina się na wydmę aby dalej prowadzić jej granią. W dole zaś dostępne tylko zwierzynie, dzikie tereny. Jest to niezwykle malowniczy odcinek, który pozwala nam zobaczyć tę niesamowicie charakterystyczną cechę Puszczy Kampinoskiej – bezpośrednie sąsiedztwo wydm i bagien.

 

W ten sposób dojechaliśmy do… Karpat

Kampinoskie Karpaty

Jeden z najpiękniejszych wałów wydmowych Puszczy Kampinoskiej

To część większego fragmentu wydm parabolicznych porośnięty starym lasem. Część tego obszaru objęta jest ochroną ścisłą (Obszar Ochrony Ścisłej Karpaty). Tu mamy granice wydm i bagien. Niesamowicie wygląda to bliskie zestawienie tak przeciwstawnych sobie krajobrazów.

OK, nie wiem czemu, ale zdjęć jakoś stamtąd nie mamy… Wierzcie nam jednak na słowo 😊😉

 

Dalej czerwonym Głównym Szlakiem Puszczy Kampinoskiej dotarliśmy do Zamczyska.

Obszar Ochrony ścisłej „Zamczysko”

To też teren na pograniczu bagien i pasa wydm. Chroni on grąd wilgotny, pomnikowe dęby dąbrowy świetlistej, a w runie takie rośliny jak lilię złotogłów i naparstnicę zwyczajną.

W tym miejscu znajduje się też wczesnośredniowieczne grodzisko z XIII wieku. To Stare Zamczysko – pozostałość dawnego grodu obronnego wchodzącego w skład większego założenia obejmującego grody broniące od północy piastowskie Mazowsze. Otoczone od południa bagnami było stosunkowo trudne do zdobycia. Wznosi się ono około 5 metrów nad poziom bagnistych łąk. Otoczone jest pierścieniem wałów i dwiema fosami. Dziś porasta je las i tylko wyobraźnia i historia mówią nam jak kiedyś wyglądało, jak się w nim żyło…Ale legendy o ukrytych w nim skarbach królowej Bony krążą po okolicy do dziś.

Na wały grodziska obecnie wiodą drewniane pomosty i schody. Są też tablice informacyjne, ale jeszcze nieuzupełnione – to zapewne kwestia chwili. 

Niecałe 500m na północ, podążając dalej czerwonym Głównym Szlakiem Puszczy Kampinoskiej natrafiliśmy na osadę zwaną Nowym Zamczyskiem. Kiedyś był to zbudowany w okresie I wojny światowej przez Niemców tartak, dziś stała baza straży pożarnej oraz ośrodek szkoleniowy Szkoły Głównej Pożarnictwa.

Końcówka trasy

Po dotarciu do roztajów odbiliśmy w prawo, w szlak zielony. Ten leśny dukt, który na pewnym odcinku przemienił się w wąską leśną ścieżkę, doprowadził nas do punktu, w którym już byliśmy – do skrzyżowania ze szlakiem żółtym.

Po śladach, przez Żurawiowe i Kanał Łasica, tropiąc bażanty i zające wróciliśmy do Starej Dąbrowy na parking.

A jak byście zgłodnieli, to w Starej Dąbrowie jest malutki sklepik a w nim… jak dopisze Wam szczęście i traficie na upieczoną przez właścicielkę szarlotkę to nie zastanawiajcie się  dwa razy. Łapcie od razu podwójną porcję 😉😊.

 

KAMPINOS – mapa szlaków. Można ją zobaczyć TUTAJ

Wszystkie posty o Puszczy Kampinoskiej znajdziesz tutaj: Kampinos – puszcza na wyciągnięcie ręki

Inne miejsca pod Warszawą warte zobaczenia znajdziesz we wpisie: Atrakcje wokół Warszawy

Wszystkie posty z województwa mazowieckiego znajdziesz tutaj: MAZOWSZE – atrakcje regionu

Więcej o ciekawych miejscach w Polsce: 

Północ Polski 

Polska Środkowa ; 

Południe Polski

 

Podobał Ci się wpis? Będzie mi bardzo miło, jeżeli podzielisz się nim ze znajomymi i zostaniesz moim stałym czytelnikiem na blogu, Facebooku i Instagramie 

 

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x