Zwinger

DREZNO – stolica Saksonii

W dawnych czasach zamieszkałe przez plemiona Słowian Połabskich.  XVIII stulecie to związek z Koroną Królestwa Polskiego za sprawą Augusta II Mocnego Sasa i Augusta III Sasa. W XIX wieku Adam Mickiewicz napisał w nim część III „Dziadów”. W 1945 zniszczone doszczętnie w nalotach dywanowych. Dziś odbudowane.

Pałac Zwinger

Zwinger został wzniesiony z polecenia Augusta II Mocnego. Władca budował pałac z nadzieją, że zostanie on przyszłą rezydencją cesarską.  Król myślał bowiem poważnie o objęciu tronu cesarskiego w Niemczech i chciał posiadać godną siebie siedzibę. Zauroczony podparyskim Wersalem, postanowił wybudować swój pałac na jego wzór. Historia potoczyła się jednak inaczej a sam pałac  – niedokończony i uszkodzony podczas wojen – pozostawał opuszczony przez wiele lat. Dopiero w XIX wieku przeniesiono tu część dzieł sztuki. Dziś wewnątrz znajduje się Galeria Obrazów Starych Mistrzów (Gemäldegalerie Alte Meister), która jest podobno jedną z najlepszych galerii sztuki na świecie.

 

O innych zabytkach Drezna przeczytasz TUTAJ 

Inne odwiedzone przez nas atrakcje Saksonii: 

Miśnia

Saksoński Szlak Winny

Szwajcaria Saksońska i Twierdza Königstein

Pirna – Brama do Saksońskiej Szwajcarii

 

Wszystkie wpisy o Niemczech znajdziesz tutaj: NIEMCY – tak blisko a tak nieznani

 

Podobał Ci się wpis? Będzie mi bardzo miło, jeżeli podzielisz się nim ze znajomymi i zostaniesz moim stałym czytelnikiem na blogu, Facebooku i Instagramie 😊