City Break w Polsce Podkarpackie

Przemyśl – miasto królewskie

napisany przez Agata

W malowniczej dolinie Sanu, na pograniczu dwóch krain: Kotliny Sandomierskiej i Pogórza Karpackiego, na wzgórzach leży Przemyśl – miasto królewskie, czyli takie, które jest zlokalizowane na gruntach należących do króla. To stolica dawnego księstwa.

Trochę historii

Według przekazów Jana Długosza jego założycielem miał być sam książę Przemysław, który ruszył na polowanie i upolował niedźwiedzicę. W tym miejscu miał założyć gród z niedźwiedzicą w tle.

Niezależnie od legendy Przemyśl jest jednym z najstarszych ośrodków miejskich w południowo-wschodniej Polsce. W czasach średniowiecza był też jednym z ważniejszych. Chociaż przechodził dość często z rąk do rąk, rozwijał się jako miasto handlowe a jego złoty wiek przypadł na czasy Jagiellonów. Aż do połowy XVII wieku Przemyśl szczycił się mianem jednego z najbogatszych i najważniejszych miast w Polsce.

W okresie II wojny światowej miasto zostało podzielone na dwie części. Granica przebiegała na Sanie. Pod okupacją niemiecką znalazła się prawobrzeżna część miasta (Stare Miasto), a pod okupacją radziecką – lewobrzeżna (Zasanie).

Ze względu na bliskość Ukrainy dziś Przemyśl to miasto wielokulturowe – siedziba arcybiskupstwa rzymskokatolickiego oraz arcybiskupstwa obrządku bizantyjsko-ukraińskiego.

Przemyśl atrakcje

Na Starym Mieście zachował się historyczny układ przestrzenny.

Rynek to dzisiaj skwer z alejkami, trawnikami i ławeczkami, na których można usiąść pod dającymi orzeźwiający cień drzewkami. Wokół wspaniałe kamienice – jedne odrestaurowane, inne czekają jeszcze na swoją kolej.

Gdy zapuściliśmy się w dalsze uliczki starówki kamienic było jeszcze więcej. I kościołów. Barokowy Kościół Franciszkanów, archikatedra grekokatolicka, katedra rzymskokatolicka, kościół i klasztor Karmelitów, kościół Reformatorów…

Wyżej góruje nad miastem zamek Kazimierza Wielkiego.

Sam zamek nie zrobił na nas powalającego wrażenia a widok na miasto zasłaniało gęste letnie listowie. Niemniej jednak o innej porze roku panorama będzie na pewno interesująca.

Jeszcze wyżej znajduje się Kopiec Tatarski.

Jest to sztuczna budowla ziemna, według niektórych – kurhan księcia Przemysława, według innych mogiła poległego w walce chana tatarskiego.  Faktem natomiast jest, że kopiec od wieków służył jako doskonały punkt obserwacyjny. W czasach austriackich (Przemyśl znajdował się w zaborze austriackim) były tutaj zbudowane obiekty należące do Twierdzy Przemyśl. Do dziś zachowały się tu fragmenty fos, wałów ziemnych, schronów. Obecnie wszystko porasta park. Z kopca roztacza się ładna panorama na miasto, dolinę Sanu i okolicę. W 2000 roku postawiono w okolicach fortu Krzyż Zawierzenia, a w 2006 otworzono trzy trasy narciarskie z wyciągiem krzesełkowym.

 

Przemyśl odwiedziliśmy podczas naszej wycieczki po renesansowych miastach i rezydencjach południowo-wschodniej Polski przeczytasz tutaj: Renesansowe miasta oraz Pałace i rezydencje

(czerwiec 2019)

Wszystkie posty z Podkarpacia znajdziesz tutaj: Podkarpacie – atrakcje regionu

Więcej o ciekawych miejscach w Polsce: 

Północ Polski 

Polska Środkowa ; 

Południe Polski

 

 

Podobał Ci się wpis? Będzie mi bardzo miło, jeżeli podzielisz się nim ze znajomymi i zostaniesz moim stałym czytelnikiem na blogu, Facebooku i Instagramie 😊

 

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x