Atrakcje Mazowieckie Puszcza Kampinoska

Puszcza Kampinoska – wycieczki piesze i rowerowe

napisany przez Agata

Kampinoski Park Narodowydrugi pod względem powierzchni w Polsce, leży tuż za granicami Warszawy. To zielone płuca stolicy. Mam znajomych, którzy po Puszczy codziennie biegają w ramach rozgrzewki przed pracą. Wyznaczone szlaki piesze i rowerowe dają wspaniałe możliwości na spędzenie na łonie przyrody jakiegoś weekendowego dnia.

W Kampinosie żyje ponad 50 gatunków ssaków, w tym rysie, bobry i łosie. Te ostatnie są zresztą symbolem Puszczy.

Puszcza to też świadek historii, czego świadectwem jest cmentarz ofiar zbiorowych egzekucji w Palmirach, 17 cmentarzy wojennych i liczne rozsiane po lesie samotne mogiły. 

Trochę danych o Kampinoskim Parku Narodowym

źródło: Wikipedia

– Założenie: 1959

– Symbol: łoś

– Położenie: województwo mazowieckie

– Powierzchnia: 38 548 ha

– Rezerwat Biosfery UNESCO

 

Są tu bagniska, są wydmy, jest las. Wiosną kwitną konwalie, bagna pokrywają się białym puchem wełnianki, jesienią żółcą się brzozy a zimą z drzew sypie się biały puch. Jest po prostu pięknie.

Poniżej znajdziecie przykłady pieszych i rowerowych wycieczek po Puszczy, które udało nam się odbyć w ostatnim czasie. Lista ta stale się powiększa, więc zaglądajcie tu co jakiś czas 😉.

Puszcza Kampinoska szlaki


wycieczki rowerowe

KŁADKA ZABOROWSKA, MOKRADŁA, WYDMY I ŁĄKI

KACAPSKA DROGA I ZAGUBIONE WSIE PUSZCZY KAMPINOSKIEJ

ŻURAWIOWE, KAMPINOSKIE KARPATY I ZAMCZYSKO

PUSZCZA KONWALIAMI PACHNĄCA – PÓŁNOCNE KRAŃCE

PUSZCZA i KAMPINOSKIE POWIŚLE – PÓŁNOCNO ZACHÓDNIE KRAŃCE

Z DZIEKANOWA LEŚNEGO DO PALMIR – wokół Obszaru Ochrony Ścisłej „Sieraków”

ZAMCZYSKO, SOSNA POWSTAŃCÓW I KAMPINOSKIE KARPATY

wycieczki piesze

W SERCU PUSZCZY – WYDMY I MOKRADŁA WOKÓŁ ROZTOKI

MOKRE ŁĄKI

ŁOSIOWE BŁOTA

KRĘTA DROGA, MOGIŁA POWSTAŃCÓW 1863 r. I ŚCIEŻKA „DO KARCZMISKA”

ŁUŻOWA GÓRA I BAGNO ŁUŻE

ścieżki dydaktyczne

„DOLINKĄ ROZTOKI”

„WOKÓŁ PALMIR”

„WOKÓŁ BIELI” 

„DO STAREGO DĘBU”

„WOKÓŁ OPALENIA” I NA GÓRĘ OJCA

„DO KARCZMISKA”

„SKRAJEM PUSZCZY”


.

KŁADKA ZABOROWSKA, MOKRADŁA, WYDMY I ŁĄKI

Kampinoskie kontrasty, czyli mokradła i porośnięte sosnowym lasem wydmy. Najdłuższa w Kampinoskim Parku Narodowym kładka przerzucona nad rozlewiskami kanału Zaborowskiego. Stojąca po środku lasu wystawa fotografii. Bezkresne łąki, bażanty i pola kwitnących na biało ziemniaków.

To wszystko i jeszcze więcej widzieliśmy podczas naszej 20km pętli z Zaborowa, wokół Obszarów Ochrony Ścisłej Kalisko i Debły.

Więcej na ten temat TUTAJ

.

KACAPSKA DROGA I ZAGUBIONE WSIE PUSZCZY KAMPINOSKIEJ

Jeśli chcecie przejść jeden z najpiękniejszych bagiennych szlaków Puszczy Kampinoskiej, to musicie powędrować Kacapską Drogą. Wycieczka ta kończy się (lub zaczyna) w Granicy, gdzie stoją malownicze, zabytkowe puszczańskie chaty, gdzie znajdziemy przycupnięty na skraju sosnowego boru cmentarz wojenny. W pobliżu zaś znajdziemy zagubione w lesie puszczańskie wsie takie jak Zamość czy Cisowe.

My wybraliśmy się tam na rowerach. Nasza pętla to 25km z małym okładem.

Więcej na ten temat TUTAJ

.

ŻURAWIOWE, KAMPINOSKIE KARPATY I ZAMCZYSKO

Są takie miejsca w Puszczy Kampinoskiej, gdzie ludzi sporo, a są takie gdzie nie ma nikogo, a przyroda zachwyca. Takim niepopularnym miejscem są właśnie Żurawiowe, czyli obszar bagien i mokradeł, które zamieszkują żurawie, w których odradza się zniszczony powodzią ols.

Szczególną cechą charakterystyczną Kampinoskiego Parku Narodowego są wydmy bezpośrednio graniczące z bagnami. Ten kontrast krajobrazów za każdym razem zachwyca. Jednym z bardziej malowniczych widoków jest ten rozciągający się z grani Kampinoskich Karpat.

A położone w świetlistej dąbrowie Zamczysko działa niesamowicie na wyobraźnię każdego kto doń zawita.

Wszystko to mogliśmy podziwiać podczas niecałych 23km rowerowej wycieczki. A na początku maja na całej trasie towarzyszył nam zniewalający zapach czeremchy…

Więcej na ten temat TUTAJ

.

PUSZCZA KONWALIAMI PACHNĄCA – PÓŁNOCNE KRAŃCE

24 km po północnych krańcach Puszczy Kampinoskiej. Ciemna, tajemnicza dąbrowa, bagna, wydmy, sosny kandelabrowe, stogi siana, drewniane chaty puszczańskich wsi i rezerwat Biela.

W maju do tego na całej trasie obłędnie pachniały konwalie. W kanale Łasica i na mijanych mokradłach kwitła na delikatny pudrowy róż okrężnica bagienna, żółciły się kosaćce, a żaby rechotały do nieprzytomności.

Więcej na ten temat TUTAJ

.

PUSZCZA i KAMPINOSKIE POWIŚLE – PÓŁNOCNO ZACHODNIE KRAŃCE

Puszcza cicha, spokojna, daleka od miasta. Bory sosnowe i wiosną obłędnie pachnące konwalie. Piaski Królewskie, Famułki Królewskie. Ślady torów kampinoskiej wąskotorówki, pozostałości opuszczonych puszczańskich wsi, kampinoskie Powiśle i duchy Olendrów. A do tego trzy obszary ochrony ścisłej.

My wybraliśmy się tam na rowerach. Nasza popołudniowa pętla to 35,5km.

Więcej na ten temat TUTAJ

.

Z DZIEKANOWA LEŚNEGO DO PALMIR

Szlaki wokół Obszaru Ochrony Ścisłej „Sieraków” – 19km po jednych z piękniejszych terenów Puszczy Kampinoskiej 🥰.

Malownicza grobla, po obu stronach której ciągną się dostępne tylko mieszkańcom Puszczy uroczyska… Piaszczyste, sosnowe lasy… A kwitnące wiosną Bagno Długie rozbija bank. Do tego nuta historii, czyli cmentarz w Palmirach.

My wybraliśmy się tam na rowerach.

Więcej na ten temat TUTAJ

.

ZAMCZYSKO, SOSNA POWSTAŃCÓW I KAMPINOSKIE KARPATY

Kampinos można zwiedzać o każdej porze roku – my tym razem wybraliśmy wiosenny maj. Wzięliśmy rowery i ruszyliśmy w Puszczę.

Tu bagna graniczą bezpośrednio z wydmami, tu opowiada swą tragiczną historię Sosna Powstańców. 

Więcej na ten temat TUTAJ

.

W SERCU PUSZCZY – WYDMY I MOKRADŁA WOKÓŁ ROZTOKI

Kampinoskie kontrasty, czyli mokradła i porośnięte sosnowym lasem wydmy. Niezwykle atrakcyjna ścieżka dydaktyczna „Dolinką Roztoki” i malownicze tereny Obszaru Ochrony Ścisłej Debły. Do tego stojąca pośrodku lasu wystawa fotografii.

To wszystko i jeszcze więcej widzieliśmy podczas naszej 16km pętli z Julinka, przez Łubiec, Roztokę, a dalej wokół Obszaru Ochrony Ścisłej Debły i Łysej Góry.

Więcej na ten temat TUTAJ

.

MOKRE ŁĄKI

Około 10km za granicami Warszawy, tuż za ostatnimi domami Izabelina i Truskawia, znajduje się miejsce magiczne. To Mokre Łąki – jezioro i trzęsawisko będące domem dla mew, kaczek i gęsi gęgawy. Dostępne tylko z jednej strony, daje schronienie i bezpieczeństwo swoim mieszkańcom, a nam ludziom umożliwia podglądanie tego niesamowitego świata z dostępnego brzegu.

Można iść na spacer robiąc pętlę (ok. 4km), można dojść tylko do krawędzi jeziora – pełna dowolność.

Więcej na ten temat TUTAJ

.

ŁOSIOWE BŁOTA

Warszawa, obok Sztokholmu czy Berlina, jest jedną z niewielu stolic europejskich posiadających lasy w granicach miasta. Jednym z takich kompleksów jest Las Bemowo – Park Leśny będący częścią Puszczy Kampinoskiej. To właśnie tu znajdują się aż dwa rezerwaty przyrody. Jeden z nich to Kalinowa Łąka, drugi zaś Łosiowe Błota.

Wokół Łosiowych Błot poprowadzono liczącą 5km ścieżkę przyrodniczą, przy której ustawiono 10 tablic edukacyjnych opowiadających o lesie jako o całości – o jednym wielkim organizmie i zachodzących w nim zależnościach.   

Jest to doskonałe miejsce na weekendowy spacer, zwłaszcza że rzecz się dzieje jedynie 20km od centrum Warszawy, praktycznie tuż za granicami osiedli Bemowa.

Więcej na ten temat TUTAJ

.

KRĘTA DROGA, MOGIŁA POWSTAŃCÓW 1863 r. I ŚCIEŻKA „DO KARCZMISKA”

Kręta Droga. Groblowa Droga. Mogiła Powstańców 1863 roku. Tereny podmokłe i wydmy. Wrzosowiska i prześwietlone słońcem sosnowe lasy. Kanał Zaborowski. Ścieżka edukacyjna „Do Karczmiska”. Kładki nad uroczyskami. Krótko mówiąc 10km leśnej rozkoszy 😊. Ta wycieczka to taka Puszcza w pigułce.

Więcej na ten temat TUTAJ

.

ŁUŻOWA GÓRA I BAGNO ŁUŻE

Łużowa Góra to jedna z najwyższych (100,6 m n.p.m.) wydm Kampinosu. Jej wysokość względna to… 20 metrów, więc szału ze wspinaczką nie będzie 😉.

Kiedyś w tym miejscu były obiekty wojskowe – zapasowe dowództwo Układu Warszawskiego zwane też Atomową Kwaterą Dowodzenia lub bardziej technicznie Kompleksem 7215. Dziś w podziemiach jednej z hal zimują nietoperze.

Na południe od tej wydmy leży malownicze Bagno Łuże. Niestety osuszanie okolicznych terenów spowodowało, że dziś bagno to głównie kikuty brzóz wystające ponad łąki i turzycowiska.

Nasz zimowy spacer to pętla około 9km.

Więcej na ten temat TUTAJ

.

„DOLINKĄ ROZTOKI”

Na początek wspinamy się na porośniętą borem sosnowym wydmę, następnie schodzimy ku malowniczym łąkom, idziemy wzdłuż Kanału Zaborowskiego, za którym rozciąga się Obszar Ochrony Ścisłej „Roztoka”. To wszystko sprawia, że jest to jedna z najbardziej atrakcyjnych ścieżek dydaktycznych w Puszczy Kampinoskiej. A pętla liczy zaledwie 1,5km. Z centrum Warszawy jedzie się tu godzinę, ale warto – to środek Puszczy, cisza, spokój, ludzi zdecydowanie mniej, a przyroda obłędna.

Więcej na ten temat TUTAJ

.

„WOKÓŁ PALMIR”

Tu przyroda przeplata się z historią. Ścieżka ma 1,7km długości i kształt pętli. Przeprowadza nas przez bory sosnowe i wydmy. Pokazuje bogactwo przyrody Puszczy i opowiada o tragicznej historii wydarzeń z czasów II wojny światowej.

Więcej na ten temat TUTAJ

.

„WOKÓŁ BIELI” 

Idziemy skrajem bagna, wspinamy się na wydmy, tuż przy szlaku rozpościerają się kobierce widłaków. Ścieżka dydaktyczna prowadzi brzegiem dwóch Obszarów Ochrony Ścisłej – Bieli i Wilkowa. Pierwszy chroni roślinność torfowiskową, a drugi sosny masztowe. Nie jest ona długa, to zaledwie 4,5km – w sam raz na weekendowy spacer.

Więcej na ten temat TUTAJ

.

„DO STAREGO DĘBU”

To jedna z 10 ścieżek dydaktycznych w Puszczy Kampinoskiej. Bory sosnowe, podmokłe łęgi i olsy a także wydmy. 3,7km ścieżki wiedzie przez jeden z najpiękniejszych i najcenniejszych obszarów Kampinoskiego Parku Narodowego – Obszar Ochrony Ścisłej „Sieraków”.

Więcej na ten temat TUTAJ

.

„WOKÓŁ OPALENIA” I NA GÓRĘ OJCA

Las, świergot ptaków, stukanie dzięciołów. Bory sosnowe, wydmy, okresowe jeziorka, podmokłe lasy olchowe i motylowe łąki. To wszystko na zaledwie 4 km ścieżki dydaktycznej mającej swój początek i koniec przy Polanie Opaleń. A jak chce się przedłużyć wycieczkę to można „wspiąć się” na Górę Ojca.

Bliskość Warszawy i dobry dojazd komunikacją miejską to zdecydowane plusy tej opcji wycieczki ale niestety nie gwarantują samotności na szlaku. Dlatego najlepiej wybrać się tam w tygodniu albo w pochmurny, a może i deszczowy dzień 😉. Natura wtedy pięknie pokazuje swą nieoczywistą twarz, a ludzi zdecydowanie mniej.

Więcej na ten temat TUTAJ

.

„DO KARCZMISKA”

Znajdziemy tu malownicze łąki, turzycowiska, porastające wydmy bory sosnowe, grądy i olsy. Wiosną cieki wodne zamieniają się w rozlewiska nad którymi poprowadzone zostały kładki. Tu widać dokładnie jak wały wydmowe przeplatają się z położonymi w obniżeniach terenami podmokłymi i bagnistymi – najbardziej charakterystyczną cechę Puszczy Kampinoskiej. Te 2,8km ścieżki to taka Puszcza w pigułce.

Więcej na ten temat TUTAJ

.

„SKRAJEM PUSZCZY”

Ścieżka ta poprowadzona została skrajem Obszaru Ochrony Ścisłej Granica. Jest ona pętlą, a jej długość to 4km. W północnej jej części mamy wiekowe drzewostany sosnowe i dębowe, jest cmentarz wojenny. Kierując się na południe docieramy do Skansenu budownictwa puszczańskiego oraz Alei Trzeciego Tysiąclecia, a następnie wchodzimy kładką na Olszowieckie Błoto. Znajdziemy tu trochę przyrody i trochę historii. Wydaje się to być całkiem dobra opcja na spacer z dziećmi. Nie za długa, nie za krótka, urozmaicona, z wieżą widokową i skansenem.

Więcej na ten temat TUTAJ

 

Inne miejsca pod Warszawą warte zobaczenia znajdziesz we wpisie: Atrakcje wokół Warszawy

Wszystkie posty z województwa mazowieckiego znajdziesz tutaj: MAZOWSZE – atrakcje regionu

Więcej o ciekawych miejscach w Polsce: 

Północ Polski 

Polska Centralna ; 

Południe Polski

 

 

Podobał Ci się wpis? Będzie mi bardzo miło, jeżeli podzielisz się nim ze znajomymi i zostaniesz moim stałym czytelnikiem na blogu, Facebooku i Instagramie 😊

 

 

 

Subscribe
Powiadom o
guest
2 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Edab
Edab
1 rok temu

,👍👍

2
0
Would love your thoughts, please comment.x