Atrakcje Mazowieckie Puszcza Kampinoska

Puszcza Kampinoska – wycieczki piesze i rowerowe

napisany przez Agata

Kampinoski Park Narodowydrugi pod względem powierzchni w Polsce, leży tuż za granicami Warszawy. To zielone płuca stolicy. Mam znajomych, którzy po Puszczy codziennie biegają w ramach rozgrzewki przed pracą. Wyznaczone szlaki piesze i rowerowe dają wspaniałe możliwości na spędzenie na łonie przyrody jakiegoś weekendowego dnia.

W Kampinosie żyje ponad 50 gatunków ssaków, w tym rysie, bobry i łosie. Te ostatnie są zresztą symbolem Puszczy.

Puszcza to też świadek historii, czego świadectwem jest cmentarz ofiar zbiorowych egzekucji w Palmirach, 17 cmentarzy wojennych i liczne rozsiane po lesie samotne mogiły. 

Trochę danych o Kampinoskim Parku Narodowym

źródło: Wikipedia

– Założenie: 1959

– Symbol: łoś

– Położenie: województwo mazowieckie

– Powierzchnia: 38 548 ha

– Rezerwat Biosfery UNESCO

 

Są tu bagniska, są wydmy, jest las. Wiosną kwitną konwalie, bagna pokrywają się białym puchem wełnianki, jesienią żółcą się brzozy a zimą z drzew sypie się biały puch. Jest po prostu pięknie.

Poniżej znajdziecie przykłady pieszych i rowerowych wycieczek po Puszczy, które udało nam się odbyć w ostatnim czasie. Lista ta stale się powiększa, więc zaglądajcie tu co jakiś czas 😉.

Puszcza Kampinoska szlaki


spis treści

KŁADKA ZABOROWSKA, MOKRADŁA, WYDMY I ŁĄKI

KACAPSKA DROGA I ZAGUBIONE WSIE PUSZCZY KAMPINOSKIEJ

ŻURAWIOWE, KAMPINOSKIE KARPATY I ZAMCZYSKO

„WOKÓŁ BIELI” 

„DO STAREGO DĘBU”

PUSZCZA KONWALIAMI PACHNĄCA – PÓŁNOCNE KRAŃCE

PUSZCZA i KAMPINOSKIE POWIŚLE – PÓŁNOCNO ZACHÓDNIE KRAŃCE

MOKRE ŁĄKI

ŁOSIOWE BŁOTA

„WOKÓŁ OPALENIA” I NA GÓRĘ OJCA

Z DZIEKANOWA LEŚNEGO DO PALMIR – wokół Obszaru Ochrony Ścisłej „Sieraków”

KRĘTA DROGA, MOGIŁA POWSTAŃCÓW 1863 r. I ŚCIEŻKA „DO KARCZMISKA”

ŁUŻOWA GÓRA I BAGNO ŁUŻE

ZAMCZYSKO, SOSNA POWSTAŃCÓW I KAMPINOSKIE KARPATY


.

KŁADKA ZABOROWSKA, MOKRADŁA, WYDMY I ŁĄKI

Kampinoskie kontrasty, czyli mokradła i porośnięte sosnowym lasem wydmy. Najdłuższa w Kampinoskim Parku Narodowym kładka przerzucona nad rozlewiskami kanału Zaborowskiego. Stojąca po środku lasu wystawa fotografii. Bezkresne łąki, bażanty i pola kwitnących na biało ziemniaków.

To wszystko i jeszcze więcej widzieliśmy podczas naszej 20km pętli z Zaborowa, wokół Obszarów Ochrony Ścisłej Kalisko i Debły.

Więcej na ten temat TUTAJ

.

KACAPSKA DROGA I ZAGUBIONE WSIE PUSZCZY KAMPINOSKIEJ

Jeśli chcecie przejść jeden z najpiękniejszych bagiennych szlaków Puszczy Kampinoskiej, to musicie powędrować Kacapską Drogą. Wycieczka ta kończy się (lub zaczyna) w Granicy, gdzie stoją malownicze, zabytkowe puszczańskie chaty, gdzie znajdziemy przycupnięty na skraju sosnowego boru cmentarz wojenny. W pobliżu zaś znajdziemy zagubione w lesie puszczańskie wsie takie jak Zamość czy Cisowe.

My wybraliśmy się tam na rowerach. Nasza pętla to 25km z małym okładem.

Więcej na ten temat TUTAJ

.

ŻURAWIOWE, KAMPINOSKIE KARPATY I ZAMCZYSKO

Są takie miejsca w Puszczy Kampinoskiej, gdzie ludzi sporo, a są takie gdzie nie ma nikogo, a przyroda zachwyca. Takim niepopularnym miejscem są właśnie Żurawiowe, czyli obszar bagien i mokradeł, które zamieszkują żurawie, w których odradza się zniszczony powodzią ols.

Szczególną cechą charakterystyczną Kampinoskiego Parku Narodowego są wydmy bezpośrednio graniczące z bagnami. Ten kontrast krajobrazów za każdym razem zachwyca. Jednym z bardziej malowniczych widoków jest ten rozciągający się z grani Kampinoskich Karpat.

A położone w świetlistej dąbrowie Zamczysko działa niesamowicie na wyobraźnię każdego kto doń zawita.

Wszystko to mogliśmy podziwiać podczas niecałych 23km rowerowej wycieczki. A na początku maja na całej trasie towarzyszył nam zniewalający zapach czeremchy…

Więcej na ten temat TUTAJ

.

„WOKÓŁ BIELI” 

Idziemy skrajem bagna, wspinamy się na wydmy, tuż przy szlaku rozpościerają się kobierce widłaków. Ścieżka dydaktyczna prowadzi brzegiem dwóch Obszarów Ochrony Ścisłej – Bieli i Wilkowa. Pierwszy chroni roślinność torfowiskową, a drugi sosny masztowe. Nie jest ona długa, to zaledwie 4,5km – w sam raz na weekendowy spacer.

Więcej na ten temat TUTAJ

.

„DO STAREGO DĘBU”

To jedna z 10 ścieżek dydaktycznych w Puszczy Kampinoskiej. Bory sosnowe, podmokłe łęgi i olsy a także wydmy. 3,7km ścieżki wiedzie przez jeden z najpiękniejszych i najcenniejszych obszarów Kampinoskiego Parku Narodowego – Obszar Ochrony Ścisłej „Sieraków”.

Więcej na ten temat TUTAJ

.

PUSZCZA KONWALIAMI PACHNĄCA – PÓŁNOCNE KRAŃCE

24 km po północnych krańcach Puszczy Kampinoskiej. Ciemna, tajemnicza dąbrowa, bagna, wydmy, sosny kandelabrowe, stogi siana, drewniane chaty puszczańskich wsi i rezerwat Biela.

W maju do tego na całej trasie obłędnie pachniały konwalie. W kanale Łasica i na mijanych mokradłach kwitła na delikatny pudrowy róż okrężnica bagienna, żółciły się kosaćce, a żaby rechotały do nieprzytomności.

Więcej na ten temat TUTAJ

.

PUSZCZA i KAMPINOSKIE POWIŚLE – PÓŁNOCNO ZACHODNIE KRAŃCE

Puszcza cicha, spokojna, daleka od miasta. Bory sosnowe i wiosną obłędnie pachnące konwalie. Piaski Królewskie, Famułki Królewskie. Ślady torów kampinoskiej wąskotorówki, pozostałości opuszczonych puszczańskich wsi, kampinoskie Powiśle i duchy Olendrów. A do tego trzy obszary ochrony ścisłej.

My wybraliśmy się tam na rowerach. Nasza popołudniowa pętla to 35,5km.

Więcej na ten temat TUTAJ

.

MOKRE ŁĄKI

Około 10km za granicami Warszawy, tuż za ostatnimi domami Izabelina i Truskawia, znajduje się miejsce magiczne. To Mokre Łąki – jezioro i trzęsawisko będące domem dla mew, kaczek i gęsi gęgawy. Dostępne tylko z jednej strony, daje schronienie i bezpieczeństwo swoim mieszkańcom, a nam ludziom umożliwia podglądanie tego niesamowitego świata z dostępnego brzegu.

Można iść na spacer robiąc pętlę (ok. 4km), można dojść tylko do krawędzi jeziora – pełna dowolność.

Więcej na ten temat TUTAJ

.

ŁOSIOWE BŁOTA

Warszawa, obok Sztokholmu czy Berlina, jest jedną z niewielu stolic europejskich posiadających lasy w granicach miasta. Jednym z takich kompleksów jest Las Bemowo – Park Leśny będący częścią Puszczy Kampinoskiej. To właśnie tu znajdują się aż dwa rezerwaty przyrody. Jeden z nich to Kalinowa Łąka, drugi zaś Łosiowe Błota.

Wokół Łosiowych Błot poprowadzono liczącą 5km ścieżkę przyrodniczą, przy której ustawiono 10 tablic edukacyjnych opowiadających o lesie jako o całości – o jednym wielkim organizmie i zachodzących w nim zależnościach.   

Jest to doskonałe miejsce na weekendowy spacer, zwłaszcza że rzecz się dzieje jedynie 20km od centrum Warszawy, praktycznie tuż za granicami osiedli Bemowa.

Więcej na ten temat TUTAJ

.

„WOKÓŁ OPALENIA” I NA GÓRĘ OJCA

Las, świergot ptaków, stukanie dzięciołów. Bory sosnowe, wydmy, okresowe jeziorka, podmokłe lasy olchowe i motylowe łąki. To wszystko na zaledwie kilku kilometrach ścieżki dydaktycznej mającej swój początek i koniec przy Polanie Opaleń. A jak chce się przedłużyć wycieczkę to można „wspiąć się” na Górę Ojca.

Bliskość Warszawy i dobry dojazd komunikacją miejską to zdecydowane plusy tej opcji wycieczki ale niestety nie gwarantują samotności na szlaku. Dlatego najlepiej wybrać się tam w tygodniu albo w pochmurny, a może i deszczowy dzień 😉. Natura wtedy pięknie pokazuje swą nieoczywistą twarz, a ludzi zdecydowanie mniej.

Więcej na ten temat TUTAJ

.

Z DZIEKANOWA LEŚNEGO DO PALMIR

Szlaki wokół Obszaru Ochrony Ścisłej „Sieraków” – 19km po jednych z piękniejszych terenów Puszczy Kampinoskiej 🥰.

Malownicza grobla, po obu stronach której ciągną się dostępne tylko mieszkańcom Puszczy uroczyska… Piaszczyste, sosnowe lasy… A kwitnące wiosną Bagno Długie rozbija bank. Do tego nuta historii, czyli cmentarz w Palmirach.

My wybraliśmy się tam na rowerach.

Więcej na ten temat TUTAJ

.

KRĘTA DROGA, MOGIŁA POWSTAŃCÓW 1863 r. I ŚCIEŻKA „DO KARCZMISKA”

Kręta Droga. Groblowa Droga. Mogiła Powstańców 1863 roku. Tereny podmokłe i wydmy. Wrzosowiska i prześwietlone słońcem sosnowe lasy. Kanał Zaborowski. Ścieżka edukacyjna „Do Karczmiska”. Kładki nad uroczyskami. Krótko mówiąc 10km leśnej rozkoszy 😊. Ta wycieczka to taka Puszcza w pigułce.

Więcej na ten temat TUTAJ

.

ŁUŻOWA GÓRA I BAGNO ŁUŻE

Łużowa Góra to jedna z najwyższych (100,6 m n.p.m.) wydm Kampinosu. Jej wysokość względna to… 20 metrów, więc szału ze wspinaczką nie będzie 😉.

Kiedyś w tym miejscu były obiekty wojskowe – zapasowe dowództwo Układu Warszawskiego zwane też Atomową Kwaterą Dowodzenia lub bardziej technicznie Kompleksem 7215. Dziś w podziemiach jednej z hal zimują nietoperze.

Na południe od tej wydmy leży malownicze Bagno Łuże. Niestety osuszanie okolicznych terenów spowodowało, że dziś bagno to głównie kikuty brzóz wystające ponad łąki i turzycowiska.

Nasz zimowy spacer to pętla około 9km.

Więcej na ten temat TUTAJ

.

ZAMCZYSKO, SOSNA POWSTAŃCÓW I KAMPINOSKIE KARPATY

Kampinos można zwiedzać o każdej porze roku – my tym razem wybraliśmy wiosenny maj. Wzięliśmy rowery i ruszyliśmy w Puszczę.

Tu bagna graniczą bezpośrednio z wydmami, tu opowiada swą tragiczną historię Sosna Powstańców. 

Więcej na ten temat TUTAJ

 

 

Inne miejsca pod Warszawą warte zobaczenia znajdziesz we wpisie: Atrakcje wokół Warszawy

Wszystkie posty z województwa mazowieckiego znajdziesz tutaj: MAZOWSZE – atrakcje regionu

Więcej o ciekawych miejscach w Polsce: 

Północ Polski 

Polska Centralna ; 

Południe Polski

 

 

Podobał Ci się wpis? Będzie mi bardzo miło, jeżeli podzielisz się nim ze znajomymi i zostaniesz moim stałym czytelnikiem na blogu, Facebooku i Instagramie 😊

 

 

 

Subscribe
Powiadom o
guest
2 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Edab
Edab
1 rok temu

,👍👍

2
0
Would love your thoughts, please comment.x